Domaće teme > Turopolje

Selo koje se guši u smradu svoga izmeta

(1/3) > >>

Stjepan:
http://www.vecernji.hr/zagreb/selo-koje-se-gusi-smradu-svoga-izmeta-clanak-164644

Sličan problem kao Buševec imaju i ostala mjesta iz Donjeg Turopolja: Vukovina, Mraclin, Rakitovec i Kuće.

– Sramotno je da nadomak Zagrebu, u ovom stoljeću, Turopoljci žive u smradu vlastitog izmeta. Ljeto je, a po našem lijepom selu zbog mirisa se ne može ni prošetati – požalila se gradskim ocima Lili Mikecin iz Buševca.

Prazne jame noću

– Buševec, kao i mnoga sela u Turopolju, žali se Lili, nema kanalizacijski sustav. Samo rijetka kućanstva imaju septičke jame, a još su malobrojnija ona koja ih redovito čiste. Otpadne vode, kaže, odvode se u grabe koje se nedovoljno održavaju. Predsjednica Mjesnog odbora Buševec Barica Kovačević, članica HDZ-a, potvrdila je istinitost Lilinih riječi.

– Desetak posto stanovnika Buševca pušta otpadne vode iz septičkih jama u grabe jer ne žele plaćati 140 kuna svaka dva mjeseca za ispumpavanje septičkih jama. Za neke je i skuplje ako im je septička jama manja. Grabe, kojih ima po cijelom mjestu, zbog toga smrde, posebno ljeti. Ja upozoravam te ljude, oni mi kažu “nećemo više” i onda ponove istu stvar – kaže Barica Kovačević. Nemoguće je, kaže, nesavjesne susjede kontrolirati jer otpadne vode iz septičke jame ispuštaju noću. Ističe da sličan problem imaju i ostala mjesta u Donjem Turopolju bez kanalizacije – Vukovina, Mraclin, Rakitovec i Kuće. Stanje je najgore u Buševcu jer se zbog močvarnog tla septičke jame jako brzo napune oborinama.

“Šuker započeo projekt”

– Dok je Ivan Šuker bio gradonačelnik Gorice, počeo se rješavati ovaj problem. Već su se dobivale građevinske i lokacijske dozvole za izgradnju kanalizacije. Onda je došla vlast SDP-a, Tonino Picula postao je gradonačelnik i projekt je stao – kaže Barica Kovačević. Gradonačelnik Gorice Dražen Barišić u ponedjeljak joj je na sastanku rekao da se problem kanalizacije Donjeg Turopolja počinje rješavati. Hitnost rješavanja tog pitanja naglasio nam je i zamjenik gradonačelnika Ervin Kolarec.

– Hrvatskim su vodama gorički gradski oci već predali svu dokumentaciju vezanu uz kanalizaciju Donjeg Turopolja. Projekt je vrijedan 150 milijuna kuna – objasnila je Barica Kovačević.

Stjepan:
Par pitanja:

Čija je sramota što Turopoljci žive u smradu vlastitog izmeta?  Njihova, koji ga ispuštaju ili onoga tko nije napravio kanalizaciju?

Što je s onim selima koji nisu dovoljno nemarni da si zasmrade grabe i ulice? Oni očito ne zaslužuju kanalizaciju. A da im barem poklone neku nagradu 'zeleni cvijet' što su prezeleni pa ne znaju cimati da im se nešto napravi?

Možemo li dobiti uvid proračune grada Gorice za proteklih 10 godina pa da se uvjerimo da kako su planirana sredstva za tu izgradnju te da li su realizirana ili su se potrošila za nešto drugo?

Vjesnik 10.9.2008. (tko je na vlasti): Donje Turopolje napokon dobiva sustav odvodnje

Nije baš da je Picula sve zaustavio.

Vjesnik 16.7.2003. Tko je gradonačelnik Ivan Šuker (2)

Počeo je niz investicija u vrijednosti oko 40 milijuna kuna (plinofikacija, vodovod i kanalizacija u nekim selima, početak sanacije smetlišta Mraclin, izrada projektne dokumentacije i ishođenje nekih dozvola, itd.), ali je pokazao i političku naivnost što kredit od
25,2 milijuna kuna za te radove nije osigurao prije nego su počeli radovi. Naime, još je upitno hoće li Gorica dobiti Vladinu suglasnost za podizanje tog kredita. Malo se preračunao i rekonstrukcijom Pučkog otvorenog učilišta za koju je bilo planirano 13 milijuna kuna, a najjeftinija ponuda iznosi 24 milijuna kuna.

shaka zulu:
Da ideš prema Kravarske zna zadišati i na Male Bune i na križajne Podvornica/Pustike (najniže točke).
V jenomu su se selu bunili da voda niš ne vala,da se budu potrovali,da jem treba gracka voda a nisu rekli da su srali pod breg spod teroga su vodu nosili.
Kak se rešava(la/bu) odvodnja na Brege?Čoporativno il?
Individualno?

Jel do ima il je videl il se seča kak zgledi Projekt Kenjalizacije DT?
Jel se to de more scukati?

Sledgehammer:
Mislim da je sramota što niti jedna dosadašnja vlast nije riješila taj problem, čak i stoga što je to sve velika gospoda iz velikih gradova poput Velike Gorice (ili i većih), pa ih je zabolila "pimpa" za neke tamo "seljake", zaboravivši da zbog tih seljaka on ima čistu Veliku Goricu.

Od smetlišta pa nadalje, posljedice toga trpe sela Mraclin i okolica, koja pak imaju pravo na besplatni odvoz otpada, a Velika Gorica ima i obvezu izgradnje sustava odvodnje i kanalizacije tim istim selima kao dio komunalne rente i obveza.

Problem je kaj Velika Gorica, tj. njezini vlastodršci, predugo odgađaju rješavanje tog pitanja, pogrešno pretpostavljajući da uvijek ima nekih važnijih pitanja, pa su se bavili uređenjima detalja po Gradu dok elementarne stvari u njegovoj okolici nisu dirali, iako sam već rekao da kanalizacija u goričkoj okolici vrijedi više, i daleko je veći prioritet od uređenja nekakvih stupića i nogostupa po Velikoj Gorici, jer ista pitanja predstavljaju "luksuziranje" naspram zadovoljavanja elementarnih komunalnih potreba "negrađanima", koje neke pokondirene tikve smatraju manje vrijednima.

Problem je i u samim stanovnicima, gdje mnogi i uglednici lokalnog seoskog društva (od predsjedništva OSS Buševec pa nadalje), koji imaju novca (barem je tako suditi po kućama i okućnicama), daju loš primjer ostalima ispuštajući svoje otpadne i fekalne vode u sam kanal uz glavnu cestu i šetnicu duž Zagrebačke i Sisačke ceste. Ti ljudi se kapriciraju sami sebi, i tvrdoglavo tjeraju neke svoje "filisterske" principe, prave se "tošo" nebi li ušparali te mizerne cifre, kao da im tih sto ili dvjesto kuna predstavlja kapitalni trošak, a svaki prodaje svoje bedastoće pod poželjno pravilo ponašanja.

Nebitno je, no njima možda i bitno što samo jedan čovjek iz sela radi posao pražnjenja septičkih jama (sadržaj koji se onda prazni u bočne jarke uzduž županijske ceste Buševec-Turopolje, tj. Ulice Dolenec), a ako su seljani sa istim u nekim dubioznim odnosima, ponašaju se tako kako se ponašaju samo zato da njemu ne daju posla i zarade. Onda probijaju dna septičkih jama da sadržaj istječe u zemlju i tako imaju potrebu pražnjenja jame jednom u par godina, iako Buševec leži na lijepim slojevima pitke vode, koja je u Buševcu vrhunske kvalitete i vrlo plitko ispod površine, nerijetko na samo 4-7 metara dubine. No selska logika i kapriciranje rade velike štete svima samo zato jer je nekome tak "volja".

Kako je sadašnji Gradonačelnik Barišić porijeklom iz Buševca, nije ni čudo što je u svoj predizborni program uvrstio ono što je i njemu osobno i iskustveno poznato kao gorući problem, a to je ta famozna kanalizacija Donjeg Turopolja, u čemu ima svu podršku ogromne većine stanovnika Buševca (gdje je i pobijedio glatko...). Imas i moju punu podršku, a razumijem i stanovite ekonomske probleme sadašnjih vremena, iako ne bih volio da se na tim uvjeravanjima završi, jer me u nemogućnost rada ne bi mogao uvjeriti.

plemenitashica:

--- Citat: Sledgehammer - Srpanj 08, 2010, 09:48:02 prijepodne ---Kako je sadašnji Gradonačelnik Barišić porijeklom iz Buševca, nije ni čudo što je u svoj predizborni program uvrstio ono što je i njemu osobno i iskustveno poznato kao gorući problem,  ...........
--- Kraj citata ---

Gdje ste ovo pročitali ili čuli? Taj koji vam je to rekao laže jače i teže nego Pinokio. I sve dalje kaj ste napisali ne leži na toj podlozi, nego nekoj drugoj.


--- Citat: Sledgehammer - Srpanj 08, 2010, 09:48:02 prijepodne ---........(gdje je i pobijedio glatko...). Imas i moju punu podršku, a razumijem i stanovite ekonomske probleme sadašnjih vremena, iako ne bih volio da se na tim uvjeravanjima završi, jer me u nemogućnost rada ne bi mogao uvjeriti.
--- Kraj citata ---

Nadam se da vas glatka pobjeda neće razočarati i da će i slijedeći put OPET ZNA SE HDZ glatko pobijediti, iako su oni uvijek pobjednici kako god te njihove pobjede mi ostali doživljavali.

Inače, ovo sa bušenjem septičkih i kapric me uopće ne čudi, nije to samo u Buševcu, iako je možda jače izraženo s obzirom da naselje još nema kanalizaciju.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju