Svakidašnje teme > Odgoj i obrazovanje

Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"

<< < (2/9) > >>

plemenitashica:

--- Citat: Stjepan - Listopad 17, 2009, 08:10:39 poslijepodne ---.........Čak su i u našim mjesnim odborima, gdje se dugi niz godina prakticirao dobrovoljni rad, prestali s time jer je to jednostavno postalo neučinkovito.

--- Kraj citata ---

Da, a zašto?
Zato jer smo inertni kad je u pitanju zajednica, zato jer jedni smatraju da je to „izrabljivanje djece“, jedni smatraju da su oni prevelike face da bi farbali zid u školi ili pomeli parkiralište od lišća, jedni puno rade pa ne mogu (čitaj ne žele) pronaći vrijeme za odraditi akciju, jedni su „veliki“ političari pa im je ispod časti sudjelovati bilo u čemu osim u jedači i pijači, jedni su zavidni, jedni su…. Svaki je svoje fele.
Upravo o tome i govorim – nema druženja, nema kolegijalnosti, nema morala, kod odraslih pa neće biti niti kod potomaka.
Čim je farbanje razreda proglašeno izrabljivanjem.
Sjetih se onog oca koji bi da se njegove dvije kćerkice voze u busu naravno besplatno, od Kneza Porina do goričke gimanzije.

Svako gleda svoju korist, a ne korist zajednice u kojoj i sam živi. Sve bi za nas trebao netko drugi odraditi, ne dajemo primjer svojoj djeci, tj pardon dajemo načinom razmišljanja „farbanje razreda = izrabljivanje“ a dovest ćemo temu prvo na forum, pa u novine, pa na TV.



--- Citat: Stjepan - Listopad 17, 2009, 08:10:39 poslijepodne ---Nekvalificirani roditelji mogu pomoći kod radova koji ne utječu na sigurnost.

--- Kraj citata ---

Pa naravno. Mogu farbati stolariju, mogu prati prozore, mogu saditi mlade biljke oko škole, mogu platiti ako ne znaju raditi, ali bi trebali nekako sudjelovati.

Točkica:

Posve se slažem sa Plemenitašicom, ova akcija po meni nije izrabljivanje već ima sasvim pedagošku dimenziju.

Prije svega dobro je da djeca u okviru nastave nauče i nešto što nije direktno vezano uz učenje iz knjiga. Ovo je neka vrsta praktične nastave koja će toj djeci u životu svakako dobro doći, a pridonosi njihovom osamostaljivanju i prihvaćanju stvarnog života, onog koji se ne vidi u crtićima i filmovima.

A drugo, po meni ne manje važno, jest da će djeca barem dijelom shvatiti kako je škola i sve u njoj njihova, kako služi njima i da inventar trebaju čuvati. Možda barem dio njih nakon mukotrpnog posla farbanja shvati da je daleko lakše čuvati zidove od šaranja i uništavanja nego što ih je lako farbati.

I sama imam klinku osnovnoškolske dobi i znam kako se svi klinci u toj školi odnose prema školskoj imovini: kao da je to nešto tuđe, što im služi isključivo za iživljavanje. Vjerujem  da će djeca, nakon što se dobro namuče sa četkama i pemzlima, i te kako paziti da im netko te iste zidove oko kojih su se namučili ne uništi. I znat će zaustaviti onog klinca koji sa flomasterom krene prema zidu.

Prema tome, nemojte biti preoštri, nije sve tako loše. Uostalom, tako se djeca uče onome čemu nas u naše vrijeme nisu naučili: dobrovoljnom radu za opće dobro!!! Zbog toga danas odrasli teško prihvaćaju takav oblik rada, koji služi zajednici i svima nama. A sutra će služiti i njihovoj djeci. Vrijeme je da se u tome mijenjamo, a to je daleko lakše sa mladim generacijama nego sa nama starima.

Stjepan:

--- Citat: plemenitašica - Listopad 18, 2009, 12:23:51 prijepodne ---Svako gleda svoju korist, a ne korist zajednice u kojoj i sam živi. Sve bi za nas trebao netko drugi odraditi, ne dajemo primjer svojoj djeci, tj pardon dajemo načinom razmišljanja „farbanje razreda = izrabljivanje“ a dovest ćemo temu prvo na forum, pa u novine, pa na TV.

--- Kraj citata ---

Kao što sam rekao, pedagoška dimenzija bi bila ispunjena kad bi soboslikari pripremili podlogu i kad bi onda djeci ostavili da obojaju završni sloj. Ali ako djeca rade kompletni posao (a nije dobro samo bojati sloj na sloj već treba i kvalitetno pripremiti podlogu, maknuti stari sloj, pobrinuti se za vlažne dijelove) onda je upitna svrhovitost svega toga.

A što se tiče medija, pa ne moraju oni donositi vijesti samo o negativnostima, zašto ne bi akcija bila popraćena i prikazana kao pozitivni primjer?

dobola:
Pedagošku dimenziju razvijao je bivši sistem putem SSOJ-e na vrlo jednostavan način pritom imajući obzira za roditelje i djecu. Akcija poznata kao ORA provodila se u svim segmentima društvenog djelovanja od lokalnih zajednica ( popravak infrastrukture, izrada nasipa, skijaških i planinarskih puteva, čišćenje i obrada okoliša, uređenje društvene baštine, muzeja, bojadisanje bandera ...) do nacionalnih ( Olimpijske igre, pruga Brčko-Banovići, Mediteranske igre, ostala međunarodna natjecanja). Za društveno djelovanje na lokalnoj razini ponajviše su se aktivirali razredi do osmog , a za malo šire kontekste srednjoškolci.
Naravno, istaknuti stariji članovi KP ili SSOJ-a nadgledali su disciplinu i radišnost ali su imali i zadatak da nakon svakodnevnih aktivnosti oraniziraju kulturne večeri uz muziku, recitacije, te podizanje obrazovanja. U goste su pozivane razne KUU-e lokalnog ili nacionalnog karaktera, razni VIS-ovi i branitelji koji bi omladini pričali povijest obrane od neprijatelja.
Zvuči poznato?
Nama koji smo sudjelovali na takvim akcijama ( ORA Sava, ORA Sarajevo) najbolja varijanta je bila: daleko od doma, možemo pljugati i cugati, navečer drpamo i ostalo makedonke ili trebe iz južnih dijelova države i na kraju dođe nekakva RO sa strojevima i završe te naše šatro zemljane radove. Super je bilo, nitko se nije bunio, sve đabaleze i komada ko u priči.
Stoga se ne slažem da ovakve akcije u školama treba rukovoditi nastavnik ili ravnatelj već je to idealno područje za aktivnosti Partijske omladine, Mladež HDZ-a, Mladi SDP-a, Stari od DC-a, Moji mladi Romi, Mlada braća SDSS-a, Za Tompsona spremni, Vaši Starčevići, Mladi Turopoljski Plemenitaši i sl.
To bi se trebalo dignuti na malo viši nivo pa ne bi bilo nepotrebne polemike.

Rožica-ljutibijes:
I slobodno se u glas vikalo "Smrt fašizmu, sloboda narodu". A probajte sad!? :-[

Da, mnoge pozitivne navike su se sticale u takvim upriličenjima, mladi su učili na takav način druženje, nesebičnost, toleranciju, humanost, radne navike, poštovanje drugih sličnih ili različitih, natjecateljski duh ali i nesebičnost itd. itd. 8)

A danas? ??? Ma bolje niti ne uspoređivati :P

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju