Autor Tema: Baha'i vjera  (Posjeta: 40315 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Baha'i vjera
« : Siječanj 28, 2011, 11:30:34 prijepodne »

O baha'i vjeri se kod nas malo zna  pa koristim priliku  da skrenem pažnju na Baha'u'llahovo učenje. Naravno, ovdje ne mogu prenijeti stotine poslanica i knjiga za koje je On govorio da su nadahnute (upućene) od Boga, opisati povijest Njegovog života i strahoviti utjecaj koji je imao na živote ljudi koji su Ga posjećivali i izučavali Njegove spise, ali mogu pokušati odgovoriti na neka  pitanja znatiželjnika i obogatiti forum s jednom novom temom.

Osnovna namjera koja pokreće Vjeru Božju i Njegovu Religiju jest očuvanje interesa i promicanje jedinstva ljudske vrste, te njegovanje duha ljubavi i prijateljstva među ljudima.
…Nakana na kojoj počiva objavljivanje svake Knjige nebeske, dapače, svakog božanski objavljenog stiha, jest obdariti razumijevanjem i pravičnošću sve ljude, zato da bi među njima mogli biti čvrsto uspostavljeni mir i spokoj.
…Družite se sa sljedbenicima svih religija u duhu ljubavi i prijateljstva…
To su neke od preporuka Baha'u'llaha (1817-1892) osnivača baha'i vjere, čije ime u prijevodu znači Slava Božja.

Baha'i vjera je svjetska religija čiji je cilj u jednoj univerzalnoj Stvari i zajedničkoj Vjeri ujediniti sve rase i narode svijeta. Baha'i su sljedbenici Baha'u'llaha, za Koga vjeruju kako je Obećani svih vremena. Tradicije gotovo svih naroda obuhvaćaju obećanje budućnosti u kojoj će na zemlji vladati mir i sloga, te u kojoj će čovječanstvo živjeti u blagostanju. Baha'i vjeruju da je obećani čas došao i da je Baha'u'llah upravo ona veličanstvena Ličnost čija će Učenja omogućiti čovječanstvu da izgradi novi svijet. U jednom od svojih spisa Baha'u'llah kaže: "Ono što je Gospod naložio kao vrhovni lijek i najmoćnije sredstvo iscjeljenja svijeta jest ujedinjenje svih njegovih naroda u jednoj Stvari, jednoj zajedničkoj Vjeri."

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #1 : Siječanj 28, 2011, 01:23:54 poslijepodne »
Savrseno, jel mogu dobiti pristupnicu?

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #2 : Siječanj 28, 2011, 02:12:24 poslijepodne »
Zanimljivo.
Možda si trebao početi od početka.
Tko je On čije su spise izučavali, s kojeg dijela planete učenje dolazi, od kada datira, kako se širi i slično.
Daj nam malo podataka konkretnih, filozofija dođe kasnije.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline ulysses

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 296
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #3 : Siječanj 28, 2011, 02:24:08 poslijepodne »

O baha'i vjeri se kod nas malo zna  pa koristim priliku  da skrenem pažnju na Baha'u'llahovo učenje. Naravno, ovdje ne mogu prenijeti stotine poslanica i knjiga za koje je On govorio da su nadahnute (upućene) od Boga, opisati povijest Njegovog života i strahoviti utjecaj koji je imao na živote ljudi koji su Ga posjećivali i izučavali Njegove spise, ali mogu pokušati odgovoriti na neka  pitanja znatiželjnika i obogatiti forum s jednom novom temom.

Osnovna namjera koja pokreće Vjeru Božju i Njegovu Religiju jest očuvanje interesa i promicanje jedinstva ljudske vrste, te njegovanje duha ljubavi i prijateljstva među ljudima.
…Nakana na kojoj počiva objavljivanje svake Knjige nebeske, dapače, svakog božanski objavljenog stiha, jest obdariti razumijevanjem i pravičnošću sve ljude, zato da bi među njima mogli biti čvrsto uspostavljeni mir i spokoj.
…Družite se sa sljedbenicima svih religija u duhu ljubavi i prijateljstva…
To su neke od preporuka Baha'u'llaha (1817-1892) osnivača baha'i vjere, čije ime u prijevodu znači Slava Božja.

Baha'i vjera je svjetska religija čiji je cilj u jednoj univerzalnoj Stvari i zajedničkoj Vjeri ujediniti sve rase i narode svijeta. Baha'i su sljedbenici Baha'u'llaha, za Koga vjeruju kako je Obećani svih vremena. Tradicije gotovo svih naroda obuhvaćaju obećanje budućnosti u kojoj će na zemlji vladati mir i sloga, te u kojoj će čovječanstvo živjeti u blagostanju. Baha'i vjeruju da je obećani čas došao i da je Baha'u'llah upravo ona veličanstvena Ličnost čija će Učenja omogućiti čovječanstvu da izgradi novi svijet. U jednom od svojih spisa Baha'u'llah kaže: "Ono što je Gospod naložio kao vrhovni lijek i najmoćnije sredstvo iscjeljenja svijeta jest ujedinjenje svih njegovih naroda u jednoj Stvari, jednoj zajedničkoj Vjeri."


Jesu to ovi Lesarovi? Laburisti?

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #4 : Siječanj 28, 2011, 02:59:20 poslijepodne »
Isus povika: Tko vjeruje u me, ne vjeruje toliko u me, nego radije u onoga koji mene posla.
Ivan 12:44

Svakih nekoliko stoljeća ili više od tisućljeća veliki Božanski Objavitelj - jedan Krišna, Zaratustra, Mojsije, Isus, Muhamed - pojavljuje se na Istoku, poput duhovnog Sunca, da bi osvijetlio pomračenu svijest ljudi i probudio njihove uspavane duše. Ma kakvi bili naši stavovi prema relativnoj veličini ovih utemeljitelja religija, moramo priznati da su Oni bili najmočniji činitelji u odgoju čovječanstva. Oni jednoglasno tvrde da riječi koje izgovaraju ne dolaze od Njih samih, nego su Otkrivenje poslano kroz Njih, Božanska poruka koje su Oni nositelji.

Bog se oduvijek brinuo za naše materijalne potrebe kroz svijet prirode, te za naše duhovne potrebe kroz niz Glasnika čije poruke nam kazuju kako živjeti u određenom dobu. Osnovni duhovni zakoni nikada se ne mijenjaju, obrazloženja se produbljuju: trebali bismo uvijek biti iskreni i darežljivi, biti brižni i srdačni, a društvena učenja su se razvijala i mijenjala. To je zato što je svaki skup učenja prikladan određenom stupnju razvoja društvene zajednice. Naš je zadatak u ovom dobu sagraditi mirno i skladno svjetsko društvo, a Bog nam je dao sredstva da to i učinimo. Bahá’u’lláhova učenja predstavljaju plan za ostvarenje istinski ujedinjene svjetske civilizacije zasnovane na pravdi za sve. Ona uključuju neka od slijedećih načela:       
•   Bog je jedan
•   Božja religija je jedna
Bahá'í vjera naučava da vjerska istina nije konačna, nego stalno napreduje; da Bog, Otac Svemogući, odgaja ljudsku rasu putem Božjih Glasnika (Božjih Objava) koji su se pojavljivali tijekom povijesti i uvijek će se pojavljivati da bi vodili ljudsku sudbinu. Mojsije, Zaratustra, Buda, Krist, Muhamed i sada Bahá'u'lláh primjeri su tih Božanskih Odgajatelja, koji svijetu daju ista temeljna učenja, ali objavljuju zakone i načela u skladu s potrebama doba u kojem se javljaju.
•   ljudska vrsta samo je jedna
•   bahá’í učenja pokazuju put od riječi ka djelima, da bi na Zemlji mogli postići mir i sklad
•   svatko mora neovisno tragati za istinom i ne bi smio slijepo slijediti učenje bilo koje religije
•   religija treba biti u skladu s razumom i znanošću

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #5 : Siječanj 28, 2011, 09:11:08 poslijepodne »
Obzirom da ti ne odgovaraš na postavljena pitanja, pitala sam Google i on kaže ovo:
http://www.bahai.hr/
Za sve koje zanima bahaizam u Hrvata.
Meni osobno ništa posebno.

Ako su sve vjere samo različiti putevi do jednoga Boga, onda je svaki vjernik na dobrom putu.
Treba samo slijediti taj put bez vrludanja, a to je dokazano jako teško.
Pokušaj spajanja svih vjera u jednu je vjerojatna budućnost, ali po mom mišljenju, za sad daleka i neizvjesna.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #6 : Siječanj 29, 2011, 10:54:42 prijepodne »
Želim pokušati odgovoriti na sva pitanja. I u Gorici ima baha'ia i postoje goričke web stranice: http://www.bahai.t-com.hr
Bahá'u'lláh je rođen 1817. godine u Teheranu, u prijestolnici Irana. Od svog najranijeg djetinjstva pokazivao je znakove svoje veličanstvenosti. Dobio je izvjesnu poduku kod kuće, ali nije mu bilo potrebno pohađati školu, jer ga je Bog obdario urođenom spoznajom.
Bahá'u'lláh potječe iz obitelji plemića, a kada je postao mladić, bio Mu je ponuđen visoki položaj na Kraljevom dvoru, no on ga je odbio.
Želio je posvetiti svoje vrijeme pomaganju potlačenima, bolesnima i siromašnima, te borbi za stvar pravednosti.
Postoje dva aspekta Bahá'u'lláhova života koje posebno želim spomenuti. Jedan je patnja koju je podnio. Drugi je strahoviti utjecaj koji je imao na srca i duše ljudi. Ovi aspekti, zapravo, odlikuju živote svih Božjih Objava. Bahá'u'lláhove patnje počele su onoga trenutka kad je ustao da objavljuje Božju Stvar. Njegov je život bio život izgona, tamnovanja i progonstava. Stavili su Ga u okove u jednoj mračnoj i strašnoj tamnici u Teheranu. 
Četiri puta je bio proganjan iz jedne zemlje u drugu, da bi konačno bio poslat u Gradski zatvor u Akki, u Otomanskom carstvu. Njegove su patnje bile toliko silne, da je o Akki govorio kao o "Najvećem Zatvoru". (Preminuo je 1892., i u blizini Akke nalazi se njegova grobnica, a u susjednoj Haifi djeluje Baha'i svjetski centar. Danas je to dio Izraela.)
U jednoj od Bahá'u'lláhovih Ploča čitamo:    
“Spomeni se Mojih dana u svojim danima i Moje patnje i progonstva u ovoj dalekoj tamnici. I budi tako čvrst u Mojoj ljubavi da ti se srce ne pokoleba čak ni ako po tebi pljušte udarci neprijateljskih mačeva, i ako se i nebo i zemlja dignu protiv tebe.”
“Drevna Ljepota pristala je da Je okuju lancima kako bi čovječanstvo moglo biti oslobođeno iz svojega zarobljeništva, i prihvatio Je biti zatočenikom u ovoj najmoćnijoj Utvrdi zato da bi cijeli svijet dosegao pravu slobodu. Do dna je ispio čašu tuge, zato da bi svi narodi na zemlji mogli doseći trajnu radost, i biti ispunjeni veseljem. Ovo je milost vašega Gospoda, Suosjećajnoga, Najmilostivijega. Prihvatili Smo poniženje, o, vjernici u jedinstvo Božje, zato da biste vi mogli biti uzvišeni, i trpjeli Smo mnogostruke muke da biste vi mogli napredovati i cvjetati. Pogledajte kako su Onoga Koji je došao izgraditi cijeli svijet iznova prisilili da stanuje u najpustijem od gradova oni koji Bogu pridružuju suparnika!”
Moćni su dvorovi - iranskoga kralja i otomanskoga cara - sve učinili kako bi se suprotstavili Bahá'u'lláhu i Njegovim Učenjima. Ali Svjetlost Istine ne gasi se lako. Sama voda koja biva prosuta na tu vatru kako bi ugasila njezine plamenove pretvara se u ulje, te ta vatra gori još jačim plamenovima. Ništa se nije moglo učiniti što bi zaustavilo Bahá'u'lláhov sve veći utjecaj. Što su ga vlasti dalje protjerivale, tim je veći broj ljudi bivao privučen Njegovim Učenjima i uviđao Njegovu Moć i Veličanstvenost. Unatoč stalnim progonima, Bahá'u'lláh je preko četrdeset godina nastavljao objavljivati Božju Riječ, te je ovome svijetu donio toliko ljubavi i duhovne snage da je ujedinjenje čovječanstva u jednoj zajedničkoj stvari, univerzalnoj vjeri u jednoga Boga proces koji napreduje k svome ostvarenju.
U Bahá'í Učenjima rečeno nam je kako smo mi plodovi jednoga drveta i lišće jedne grane. Premda se međusobno razlikujemo tjelesno i emocionalno, premda imamo različite talente i sposobnosti, svi mi potječemo iz istoga korijena - svi pripadamo istoj ljudskoj obitelji.
Čovječanstvo se može usporediti s jednim velikim vrtom u kojem, jedno kraj drugoga, raste cvijeće svakojakog oblika, boje i mirisa. Čar i ljepota toga vrta leže u toj raznolikosti. Mi ne smijemo dopustiti razlikama koje postoje među nama – u našim tjelesnim karakteristikama, našim temperamentima, obrazovanju, našim mislima i mišljenjima - da dovedu do sukoba i svađe. Na pripadnike ljudskoga roda trebamo gledati kao na lijepo cvijeće što raste u vrtu čovječanstva, te radovati se pripadnosti tome vrtu.
Premda je jedinstvo čovječanstva jedna neporeciva istina, narodi na zemlji toliko su daleko od njega da zadaća njihovog ujedinjavanja uopće nije laka. Članovi baha'i zajednice trude se dovesti  misli i djelovanje u sklad s vjerovanjem u jedinstvo čovječanstva. Rečeno nam je da, kada nam na um padne misao o ratu, smjesta je trebamo zamijeniti mišlju o miru. Kada se u našim srcima počne oblikovati misao mržnje, mi je smjesta trebamo zamijeniti osjećanjem ljubavi. Mi trebamo učiniti sve što je moguće kako bismo svladali svoje predrasude. Rasne predrasude, nacionalističke, kulturološke, vjerske i spolne - sve se to nalazi među najvećim zaprekama izgradnji boljega svijeta. 
Toliko nas mnogo odlomaka iz Bahá'í spisa uči kako da hodamo stazama jedinstva...

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #7 : Siječanj 29, 2011, 11:06:15 prijepodne »
Aleluja bračo i sestre....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #8 : Siječanj 29, 2011, 01:02:32 poslijepodne »
Meni sve liči na samo jednog pojedinca koji je derivat islama, koji je pokušao unaprijediti i modernizirati islam ali se je za taj zadatak našao na krivom mjestu i u krivo vrijeme. U svakom slučaju, Bahai se ne može smatrati religijom, prije sektom, koju je kao svoje filozofsko učenje ustanovio pojedinac pred manje od 200 godina, što je svakako puno premalo u svakom pogledu da bi se isto smatralo religijom. Također, njegovo učenje ne nudi apsolutno ništa što nije već debeli "deja vu" u pravim, i neusporedivo starijim religijama i učenjima.

Bahaullaha mogu smatrati samo jednim mučenikom, (još) jednom žrtvom agresivnog islama, koji je uporan da na svijet u XXI stoljeću gleda iz perspektive VII stoljeća... to sve, naravno, ne znači da sam protiv njegovih univerzalnih postulata i učenja, no isto takvo učenje i htijenje imam i bez Bahaizma. No njegov život i njegova djela, te njegova patnja za opće dobro su u ništa manjem opsegu i načinu (dapače, i uz veće žrtve i odricanja) viđena i kod nebrojeno mučenika u kršćanstvu i katoličanstvu, gdje su zbog vjere i neodricanja od Isusa život dali milijuni... a Bahaullah je ipak doživio lijepih 73 godine života, usput uspjevši svoje pozitivno učenje pretvoriti i u vjersko učenje i pokret. I to je njegovo najveće postignuće, jer i to nije ni lako ni jednostavno - institucionalizirati svoje ideje!
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #9 : Siječanj 29, 2011, 02:23:17 poslijepodne »
Ispričavam se na opširnijem odgovoru.

Može li se kršćanstvo nazvati sektom židovstva? Božja Objava stalno napreduje. Tako je nastalo kršćanstvo u židovskoj zajednici, iz židovskih korijena. Isto vrijedi i za Baha'i vjeru i njeno islamsko porijeklo.

Baha'i vjera je međunarodno priznata religija, po Enciklopediji Britanici (iz 1992.) je drugo najrasprostranjenije religijsko tijelo na Zemlji.
Baha’i vjera najmlađa je od nezavisnih, monoteističkih religija. Njenog osnivača, Bahá’u’lláha (Slava Božja 1817-1892), Bahá’i smatraju zadnjim u nizu Božjih Glasnika, koji sežu unazad izvan pisane povijesti i koji uključuju Abrahama, Krišnu, Mojsija, Zaratustru, Budu, Isusa, Muhameda i Baba (ujedno i Baha'u'llahov predvjesnik). Bahá’u’lláh je u 40 godina zatočeništva objavio, od Boga nadahnutih, preko stotinu poslanica i knjiga i tako položio temelje za izgradnju miroljubive i skladne civilizacije.
Bahá'u'lláhovo učenje nije sinkretizam (Bahá'u'lláh nije uzimao i miješao elemente iz različitih religija da bi napravio "novo" učenje), već On objašnjava zagonetna mjesta iz Svetih knjiga, otkriva druge razine razumijevanja, ukazuje na ono što religije povezuje, a po čemu se i zašto razlikuju i što je daleko najvažnije- donosi Učenje za Novo doba, lijekove za bolesti našega doba, doba koje donosi brojne probleme i izazove i traži rješenja za izlaz iz društvenog kaosa koji se nekima čini, svakim novim danom, sve veći.

Bahá’í vjera ističe tri načela: Jedinstvo Božje, Jedinstvo religija, Jedinstvo čovječanstva.
Središnja misao Bahá’u’lláhove poruke jest da je čovječanstvo jedna jedina obitelj i da je došao dan njegovog ujedinjenja u jedno globalno društvo. Baha’u’llah je rekao da je Bog pokrenuo povijesne sile koje ruše tradicionalne barijere rase, klase, vjere i nacije i koje će vremenom stvoriti sveopću civilizaciju. Najveći izazov pred kojim se ljudi nalaze je prihvatiti činjenicu svoje jednosti i da potpomognu proces ujedinjenja.
“Nema nikakve sumnje da narodi svijeta svoju inspiraciju crpe iz jednog Nebeskog izvora i da su podanici jednoga Boga. Razliku u zapovijedima po kojima žive treba pripisati različitim zahtijevima i potrebama doba u kojem su one bile otkrivene…”
"Ovo je nepromjenljiva Vjera u Boga, oduvijek u prošlosti, zauvijek u budućnosti. "
Sve velike religije svijeta uče da postoji samo jedan Bog. Sve one uče da je religija klanjanje, ljubav i služenje jednom Bogu. Bog se ne natječe sam sa sobom. Puno je svjetiljki, ali je samo jedno svjetlo. Svaka religija ima svoje proljeće, ljeto, jesen i zimu, a potom se ciklus ponavlja po novoj Objavi. Bahá'í vjeruju da je objava koju je Bahá'u'lláh donio, najmlađa objava, ali ona nije i konačno poglavlje od Boga objavljenih nauka.
"Temeljni cilj koji nadahnjuje vjeru u Boga i Njegovu religiju jest očuvati interese i promicati jedinstvo ljudske rase i njegovati duh ljubavi i prijateljstva među ljudima. Nemojte postati izvorom nesloge i razdora ili mržnje i neprijateljstva!"
O, narode svijeta! Božja religija jest zato da stvori ljubav i jedinstvo, ne činite je uzrokom neprijateljstva i nesloge.

Bog se oduvijek brinuo za naše materijalne potrebe kroz svijet prirode, te za naše duhovne potrebe kroz niz Glasnika čije poruke nam kazuju kako živjeti u određenom dobu. Osnovni duhovni zakoni nikada se ne mijenjaju, ali se proširuju, produbljuju: trebali bismo uvijek biti iskreni i darežljivi, biti brižni i srdačni (Isus je rekao da ljubimo bližnjega svog kao samoga sebe, Baha'u'llah kaže da svakoga trebamo ljubiti i više od sebe), a društvena učenja su se razvijala i mijenjala. To je zato što je svaki skup učenja prikladan određenom stupnju razvoja društvene zajednice. Naš je zadatak u ovom dobu sagraditi mirno i skladno svjetsko društvo, a Bog nam je dao sredstva da to i učinimo. Bahá’u’lláhova učenja predstavljaju plan za ostvarenje istinski ujedinjene svjetske civilizacije zasnovane na pravdi za sve.
Zemlja je samo jedna domovina, a svi ljudi su njeni građani. Kada religija, oslobođena svog praznovjerja, tradicija i neinteligentnih dogmi, pokaže svoj sklad sa znanošću, pojavit će se u svijetu velika ujedinjujuća sila koja pročišćuje i koja će pomesti pred sobom sve ratove , neslaganja, razdore i borbe i čovječanstvo će se tada ujediniti u snazi Božje ljubavi. Pravi je čovjek danas onaj koji se stavlja u službu cijelom ljudskom rodu. Dobrobit čovječanstva, njegov mir i sigurnost, nedostižni su sve dok se čvrsto ne uspostavi jedinstvo.
 
Čuvajte se predrasuda. Svjetlo je dobro, ma u kakvoj svjetiljci gorjelo. Ruža je lijepa bilo u kojem vrtu da cvjeta. Zvijezda jednako blista, sjala ona s istoka ili sa zapada.
• svako ljudsko biće ne bi trebalo brinuti samo za sebe i za svoju obitelj već bi na umu trebalo imati dobrobit čitavog čovječanstva
• da bi svatko morao steći znanje i zanimanje, jer rad izvršen u duhu služenja vrijedi kao Bogoštovlje
„… Što se tiče znanosti, umijeća i umjetnosti, znanje je poput krila, i poput ljestava. Stjecanje znanja naloženo je svima, ali onih znanosti koje mogu koristiti ljudima na zemlji, a ne onih znanosti koje započinju i završavaju pukim riječima." „Dopušteno je proučavati znanosti i umjetnosti svih vrsta; ali one znanosti koje su korisne, koje vode i pomažu uzdizanju čovječanstva. Tako je naložio Bog, Zapovjedni, Mudri!" „One umjetnosti i znanosti, međutim, koje donose dobre rezultate, daju ploda i pridonose blagostanju i spokoju ljudi, bile su i bit će prihvatljive u Božjim očima.
 
Suština vjere izražava se malobrojnim riječima, a obiljem djela. Znanje su krila čovjekovu životu i ljestve njegova uspona. Stjecanje znanja dano je kao dužnost svakomu. No, znanje treba stjecati iz onih znanosti koje će koristiti ljudima na zemlji… Naloženo je svakome od vas da se bavi nekom djelatnošću - umjetnošću, trgovinom i sličnim. To vaše zanimanje izjednačili smo s bogoštovljem… Ne gubite vrijeme u dokolici i neznanju i bavite se onim što će biti korisno vama i vašim bližnjima.
     muškarci i žene moraju imati ista prava, jer sve dok se ne postigne ravnopravnost “ljudska vrsta neće moći ostvariti pravi napredak i razvoj”
"Čovječanstvo ima dva krila. Sve dok oba krila nisu jednako razvijena ptica ne može letjeti."
Svijetom je u prošlosti upravljala sila i muškarac je dominirao nad ženom zbog snažnih i agresivnih svojstava i tijela i duha. No, ravnoteža se već mijenja, sila gubi svoju prevlast, a duhovna živahnost, intuicija i duhovne kvalitete ljubavi i služenja u kojima je jača žena u svome su usponu. Shodno tome, novo će doba biti manje muško, a više prožeto ženskim idealima, ili, točnije, bit će to doba u kojem će ravnoteža muških i ženskih elemenata civilizacije biti ravnomjernija.

• da bi u školama valjalo poučavati svjetski pomoćni jezik
Bliži se dan kada će svi narodi svijeta usvojiti jedan univerzalni pomoćni jezik i jedno zajedničko pismo. Kad se to postigne, bilo u koji grad čovjek bude putovao bit će
kao da ulazi u svoj vlastiti dom.
• da se bez produhovljenja pojedinaca ne može riješiti jaz izmedju bogatih i siromašnih
• da treba uspostaviti vrhovni međunarodni sud, svjetsku vladu, svjetski ekonomski sustav
„Važno je ograničiti bogatstva, kao što je važno ograničiti siromaštvo. Niti jedna krajnost nije dobra."
• treba uspostaviti svjetski mir
Ono što vas ovoga Dana odvlači od ljubljenja Boga nije ništa drugo do li svijet… Ako se čovjek poželi okititi uresom zemlje, obući njene halje ili uživati u njenim blagodatima, neće ga zadesiti nikakva nesreća, ne dopusti li da se bilo što umiješa između njega i Boga. Ove jalove borbe, ovi rušilački ratovi će proći i Najveći Mir će doći.
„Ukoliko bi bilo koji kralj digao oružje protiv drugoga, svi bi morali zajedno ustati i spriječiti ga." „Mir se prvo mora uspostaviti među pojedincima da bi na kraju doveo do mira među narodima." „Poklon Božji ovom prosvijetljenom dobu jest znanje o jednosti čovječanstva te o osnovnoj jednosti religija. Rat će prestati među narodima, te će voljom Božjom Najveći Mir doći; svijet će biti viđen kao novi svijet, a svi će ljudi živjeti kao braća."
• da su krepost i vjernost apsolutni preduvjeti za sreću obitelji i sretno društvo
• obitelj je temelj ljudskog društva,
• brak je sredstvo duhovnog napretka obaju partnera,
Svatko u drugome vidi ljepotu Božju koja se odražava u duši, i, uviđajući ovu sličnost, oni se približuju jedan drugom u ljubavi… Ova će ljubav donijeti ostvarenje istinskog sklada, temelj stvarnog jedinstva.
Ako je par duhovno ujedinjen, oni će biti zajedno i u slijedećem svijetu.
• savjetovanje je dinamični proces pronalazenja istine i rješavanja problema,
• stvoreni smo kao plemenita i duhovna bića,
Bahá'í vjeruju da je dijete ljudsko biće od vremena njegova začeća i stoga je pobačaj rijetko opravdan. Bahá'í djeca moraju biti poučavana o svim religijama svijeta tako da kada napune 15 godina mogu sami za sebe donijeti odluku. Bahá'í se trude podizati svoju djecu u duhu prijateljstva prema svim ljudima, bez obzira na rasu, nacionalnost ili religiju, jer bahá'í vjeruju da bi čovječanstvo trebalo biti poput jedne obitelji.
• življenje moralnog života ima izravan utjecaj na našu duhovnu sreću i napredak,
• duša nastavlja živjeti nakon smrti.
U Bahá’u’lláhovom učenju nalazimo da On: ukida instituciju svećenstva; zabranjuje ropstvo, asketizam, prosjačenje, redovništvo, pokoru, upotrebu propovjedaonica te ljubljenje ruku; propisuje monogamiju; osuđuje mučenje životinja, dokonost i lijenost, ogovaranje i klevetanje; zabranjuje kockanje, uživanje droga i ostalih opojnih sredstava.
Baha'u'llah je dao brojne druge zakone i preporuke koje sežu u sva područja ljudske djelatnosti od obavezne svakodnevne molitve i čitanja Svetih spisa, preko medicine i obiteljskog života do ekonomije i prava, odredbi u vezi nasljeđivanja i pokopa.
Baha'i se financiraju isključivo samostalno kroz dobrovoljne priloge članova zajednica. Doniranje je tajno i stvar je potpuno slobodnog izbora pojedinca. To je tajna stvar između njega i Boga.

Bahá’í učenja pokazuju put od riječi ka djelima, da bi na Zemlji mogli postići mir i sklad.

Ne žali ako ti je Bog u ovim danima na ovoj zemlji namijenio i objavio stvari suprotne tvojim željama, jer sigurno za te čuva dane blistave radosti i nebeskog zanosa. Pred tvojim će se očima otkriti svjetovi, sveti i veličanstveni. On ti je dosudio da uživaš u obilju i veselju njihovu i dodijelio ti je udio u njihovoj milosti. Svaki od tih svjetova bez sumnje ćeš dostići.
« Zadnja izmjena: Siječanj 29, 2011, 02:48:17 poslijepodne Josip »

Bilaj

  • Gost
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #10 : Siječanj 29, 2011, 04:02:27 poslijepodne »
... (još) jednom žrtvom agresivnog islama, koji je uporan da na svijet u XXI stoljeću gleda iz perspektive VII stoljeća...

Pa ako gledamo agresivni islam onda prvo moramo govoriti i o agresivnom krščanstvu:

Ovo je najveći sukobi sada na zemlji:

Start of Conflict↓    War/Conflict↓    Location↓    Cumulative fatalities↓
1967    Naxalite-Maoist insurgency     India    10,500+ (1,174+ in 2010)[5]
Tu nema ni islama ni krščana
1978    Afghan civil war     Afghanistan    600,000-2,000,000 (10,461+ in 2010[6])
Taj sukob se vodio oko plemena a ne vjere iako su više manje bili muslimati tamo.
1991    Somali Civil War     Somalia    300,000[7] –400,000[8] (3,000+ in 2010)
Oni su muslimani ali civilni rat je utjecaj ratovanja plemena a piratstvo je isključivo utjecaj uništavanje okoliša od strane krščana.
2001    War in Afghanistan     Afghanistan    23,690-43,000
Ovaj rat vode krščani protiv muslimana.
2003    Iraq War     Iraq    99,328[9]-1,120,000[10] (4,000+ in 2010)
Bio mir sve dok nisu krščani došli u započeli rat.
2004    War in North-West Pakistan     Pakistan    30,452[11] (5,000+ in 2010)
To je nastalo zbog pojave krščanskih vojski u afganisttanu
2004    Shi’ite Insurgency in Yemen     Yemen    12,833-16,439
E to su muslimani
2006    Mexican Drug War     Mexico    More than 31,834
To su krščani ali nema veze sa vjerom.
2009    Sudanese nomadic conflicts     Sudan    2,000-2,500[16]
Oni su muslimani ali nema veze s vjerom nego sa načinom života.

Stoga kada zbrojimo sve ispada da gdje se pojave krščani dođe do ratova i pokolja. Stoga nemoj govoriti o agresivnom islamu ako ne govoriš i o agresivnom krščanstvu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #11 : Siječanj 29, 2011, 08:32:24 poslijepodne »
Može li se kršćanstvo nazvati sektom židovstva? Božja Objava stalno napreduje. Tako je nastalo kršćanstvo u židovskoj zajednici, iz židovskih korijena. Isto vrijedi i za Baha'i vjeru i njeno islamsko porijeklo.

U tekstu - a očito i u Bahaizmu - pojavljuje se nekoliko temeljnih netočnosti.

Kao prvo, kršćanstvo NIJE židovska sekta, jer i ne dijele niti jednu od temeljnih odrednica kršćanstva. Kao drugo - Židovstvo je brojno i puno manje, kao treće - ono je nacionalna religija (to je vrlo bitna stvar! - jer kršćanstvo je anacionalno), četvrto - židovstvo ne poznaje i ne priznaje Novi Zavjet, židovstvo se nije maknulo od Mojsijeva petoknjižja (koje nazivaju Tora, i koje je samo jedan manji dio Starog Zavjeta), peto - niti jedno od temeljnih vrijednosti i smisla kršćanstva židovstvo ne dijeli sa njim (Isus, Uskrs, itd itd - za židovstvo ne postoje)...

Iz kršćanstva je nastalo na stotine sekti, no iako se same prozivaju religijama - one to nisu. Postoje 4 kršćanske katoličke religije (rimokatolici, grkokatolici, pravoslavci i protestanti), ostalo su samo sekte (koje i danas nastaju), koje sve imaju jedno zajedničko - vlastito tumačenje određenih postavki iz Biblije. I islam ima brdo sekti, iako manje jer je radikalan po pitanju tumačenja, a Bahaizam je moguće samo jedna od najpozitivnijih varijanti, ona koja je iz islama izvukla sve što ideološki vrijedi i što je prihvatljivo najširim slojevima, bez obzira na nacionalnost i sve ostale parametre......
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #12 : Siječanj 29, 2011, 08:36:25 poslijepodne »
Pa ako gledamo agresivni islam onda prvo moramo govoriti i o agresivnom krščanstvu:

Ne moramo. Zašto bi morali? Ti ne možeš o nečemu razgovarati a da ne vučeš sto i pet paralela??

Stoga kada zbrojimo sve ispada da gdje se pojave krščani dođe do ratova i pokolja. Stoga nemoj govoriti o agresivnom islamu ako ne govoriš i o agresivnom krščanstvu.

Osim onog popisa, koji je najčešće potpuno promašen i netočan, i vrlo tendenciozno i ideološki obojen, ovaj zaključak koji daješ je toliko promašen da ne znam kaj bih ti rekao... osim da ti povijest očito nije jača strana.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #13 : Siječanj 30, 2011, 12:29:55 poslijepodne »
Osim onog popisa, koji je najčešće potpuno promašen i netočan, i vrlo tendenciozno i ideološki obojen, ovaj zaključak koji daješ je toliko promašen da ne znam kaj bih ti rekao... osim da ti povijest očito nije jača strana.
O naprotiv Sleđ, to je najtočniji popis koji je itko na ovom forumu dao a temelji se na broju poginulih, odnosno isti mora biti oko tisuću ili više godišnje.
Rado bi da ti napraviš svoj popis i sa svojim tumačenjem povijesti ako tvrdiš da sam ja u krivu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Baha'i vjera
« Odgovori #14 : Siječanj 30, 2011, 08:04:22 poslijepodne »
O naprotiv Sleđ, to je najtočniji popis koji je itko na ovom forumu dao a temelji se na broju poginulih, odnosno isti mora biti oko tisuću ili više godišnje. Rado bi da ti napraviš svoj popis i sa svojim tumačenjem povijesti ako tvrdiš da sam ja u krivu.

Ja neću raditi nikakav popis, pogotovo ne tako bezvezan i netočan kakav je taj - jer mnogi osnovni podaci u njemu nemaju veze s mozgom, a kamoli sa istinom ili točnošću. A to što je to "najtočniji" popis na forumu ne znači da je uopće točan. Najtočniji je jer nitko drugi i nije dao ništa slično. I ti - kada si sam u sobi - si sigurno najljepši, najpametniji i najjači muškarac u toj sobi tada.

Oko čega se vodio Afganistanski građanski rat 1978.-e?

"a piratstvo je isključivo utjecaj uništavanje okoliša od strane krščana" - izjava dostojna teške nebuloze.

"Ovaj rat vode krščani protiv muslimana" - još jedan nebuloza glede rata u Afganistanu (onome od 2001).

"Bio mir sve dok nisu krščani došli u započeli rat." - to je potpuna glupost glede rata u Iraku i njegova početka... ne znam koliko je kršćana vodilo rat u ime Iraka kada je napao isto tako "kršćanski" Kuvajt... dalje tumačiti neću. Pametnome je i prije toga bilo jasno.

Da sada ne idem stavku po stavku - ali upravo je fantastično neznanje i nagađanje neznalice da ispadne jako pametan. Jer te izjave i govore samo da taj, koji je to osmislio, nema blage veze sa realnošću, povijesti, poznavanjem situacije i činjenicama. Ali ima sa nekim svojim tendencioznim pobudama. I sa potpuno promašenim i paušalnim ocjenama o tim događanjima.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”