Autor Tema: Dječja štednja - država odlučuje o isplati uloženog  (Posjeta: 7032 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Odg: Dječja štednja - država odlučuje o isplati uloženog
« Odgovori #15 : Siječanj 18, 2011, 09:28:34 prijepodne »
Malo je drugačiji odnos prema bankama nego prema građanima.

Recimo da sada pero ne može vratiti kredit. Banka mu zapljenjuje svu imovinu i sjeda na sva primanja sve dok ne isplati imovinu. On ostaje dužnik do svoje smrti - oliti reklo bi se kmet.

Ako banka propadne kao npr riječka banka ili ohoh skoro sve banke za vrijeme ratnih godina- tada država intervenira i sanira gubitke takve banke. Ali da se napravi paralela onda bi trebalo biti da ako banka ne vrača dugove strpati upravni i nadzorni odbor u zatvor a vlasnicima uzeti svu imovinu dok se navedeni dug ne isplati.

Ali to je prokletstvo današnje politike koji se često naziva "too big to fall". Naime oni su kao sada jako velika poduzeća da se ne smije dopustiti da ista propadne. Tako imamo slučaj sa bankama gdje je tek rijetko koja banka propala.

Ali najbolji hrvatski primjer su brodogradilišta. Oni su preveliki i preznačajni da propadnu. PA zašto. Brodogradilišta su godinama imali poticaje države i uz sve poticaje nisu u stanju pozitivno poslovati. I što je najgore sada je situacija takva da im više nije ni bitno dali brodogradilišta posluju pozitivno ili negativno. Bitno je da ista posluju i zapošljavaju ljude a to što svi drugi isplačuju njihove gubitke to nema veze.

Jednako tako je i s našim bankama. Oni su sigurni jer bo nema ni jedan zakon koji ide na štetu banaka. Do sada jedino što je na štetu banaka jest da prijevremena otplata kredita ne treba imati nikakvu naknadu i ograničenje rasta kredita (što je spasilo banke da sve ne propadnu 2008).
Hrvatske banke su jako močne. Pola zarade u hrvatskoj je došlo iz banaka i telekom operatera. A i dodatno oni su svi u stranom vlasništvu pa imaju i podršku stranih zemalja i mogu diktirati bilo kakvu god zakonsku regulaciju oni žele.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Dječja štednja - država odlučuje o isplati uloženog
« Odgovori #16 : Siječanj 18, 2011, 10:47:49 prijepodne »
Pa sto su banke u tome svemu krive?

Krive su zato što ljude svjesno i zlonamjerno tjeraju u "dužničko ropstvo".

Mozda treba problem sagledati ipak sa druge strane, da ljudi sami sebe tjeraju u duznicko ronstvo! Banke su ponudile, lakomi narod grabi!

Banke su, kao prvo, mogle obavijestiti svoje štediše o promjeni zakona i kako će se to odraziti na same štediše u praksi, no to im nije u interesu jer će dobar dio novca i dalje ostati na računima, neće ih ljudi podići (jer je vrlo izvjesno da bi svi podigli sve uloge, nitko se nebi izložio zajebavanju jednog CZSS...).

A kao drugo - banke jako malo toga kod nas rade po zakonu, one same donose zakone i baš ih briga za sve, tu bahatost si mogu dozvoliti, a država koja iovako ovisi o njima, prešutno prelazi preko toga... a primjera ima za to koliko hoćeš...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”