Autor Tema: Korištenje crkvenih prostora  (Posjeta: 5981 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Korištenje crkvenih prostora
« : Siječanj 11, 2011, 09:46:12 prijepodne »
Zagrebačka Nadbiskupija

Tiskovni ured

Broj: 5/2011                                                                                            Zagreb, 7. siječnja 2011.




Priopćenje: Odredba o korištenju crkvenih prostora i prostorija na području Zagrebačke nadbiskupije

Dana 5. siječnja 2011. godine Zagrebačka nadbiskupija donijela je sljedeću Odredbu o korištenju crkvenih prostora i prostorija na području Zagrebačke nadbiskupije: »Dužnost je prezbitera tako usklađivati različita mišljenja i djelovanja da se u zajednici vjernika nitko ne osjeća tuđincem. Kao čuvari zajedničkog dobra, za koje se brinu u biskupovo ime, prezbiteri su ujedno i odlučni branitelji istine, kako bi zaštitili vjernike da ih ne raznosi svaki vjetar nauka (usp. PO 9).
Stoga prezbiteri trebaju nastojati da se među ljudima trajno čuvaju mir i sloga utemeljeni na pravdi (usp. kan. 287 ZKP). U skladu s ovom crkvenom odredbom, poziva se sve biskupijske i redovničke prezbitere u Zagrebačkoj nadbiskupiji da se dosljedno pridržavaju crkvenih propisa te paze da se crkveni prostori i prostorije ne koriste za političke stranačke skupove ili stranačka djelovanja.«


Zvonko Franc,
voditelj Tiskovnog ureda i glasnogovornik
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Korištenje crkvenih prostora
« Odgovori #1 : Siječanj 11, 2011, 11:20:11 prijepodne »
... kako bi zaštitili vjernike da ih ne raznosi svaki vjetar nauka (usp. PO 9)...
Evo i linka.
Jel bi mi mogo kaj reć o ovom "usp. PO 9"? Di da nađem nekaj o tome? Google mi nemre tu baš puno pomoći.

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Korištenje crkvenih prostora
« Odgovori #2 : Siječanj 11, 2011, 11:32:41 prijepodne »

Da li to znači da župnici više ne smiju "navijati" za neku određenu stranku tijekom mise?


 >:D

Bilaj

  • Gost
Odg: Korištenje crkvenih prostora
« Odgovori #3 : Siječanj 11, 2011, 11:37:10 prijepodne »
Da li to znači da župnici više ne smiju "navijati" za neku određenu stranku tijekom mise?

Na dva mjesta pišu o vjeri a ti vidiš politiku.  :o

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Korištenje crkvenih prostora
« Odgovori #4 : Siječanj 11, 2011, 12:25:27 poslijepodne »
Da li to znači da župnici više ne smiju "navijati" za neku određenu stranku tijekom mise?
Na dva mjesta pišu o vjeri a ti vidiš politiku.  :o

A kaj ne pišu i o politici?
... ne koriste za političke stranačke skupove ili stranačka djelovanja.

A kaj se prije nije manipuliralo vjernicima glede političkog uvjerenja? Ili se pak niš ne mijenja, nego samo podsjećaju da su zabranjena stranačka djelovanje za druge stranke osim ZNA SE?

Ma morti se sad pak očeju distancirati od ZNA SE? Ni to me nekak ne bi čudilo.

A zakaj se ti čudiš tome kaj Zagorec pita? Ja se sam sebi čudim kak to meni nije palo na pamet. Nije vrag da sam prešel iz laika u amatera...

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Korištenje crkvenih prostora
« Odgovori #5 : Siječanj 11, 2011, 12:46:27 poslijepodne »
Da li to znači da župnici više ne smiju "navijati" za neku određenu stranku tijekom mise?
Na dva mjesta pišu o vjeri a ti vidiš politiku.  :o

A kaj ne pišu i o politici?
... ne koriste za političke stranačke skupove ili stranačka djelovanja.

A kaj se prije nije manipuliralo vjernicima glede političkog uvjerenja? Ili se pak niš ne mijenja, nego samo podsjećaju da su zabranjena stranačka djelovanje za druge stranke osim ZNA SE?

Ma morti se sad pak očeju distancirati od ZNA SE? Ni to me nekak ne bi čudilo.
..


Osobno i iskreno,nikada nisam podržavao korištenje crkvenih prostora za politiku. Pogotovo kak se od 91 crkva sljubila s tom istom politikom.
No mene se to ne pita ( i ne očekujem),ali sam zadovoljan ak se kompletno odmakne od te politike koja samo iskorištava,kako nas kao jedinke u društvu, a tako i sve ostale , ne sam crkvu.
O tome kaj rade pojedini župnici mogu govoriti u svoje ime , nikako ne u njihovo ime.

Zašto to rade ,treba njih pitati.

Ja se sa tim ne slažem.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Korištenje crkvenih prostora
« Odgovori #6 : Siječanj 11, 2011, 02:44:14 poslijepodne »
Nego mlačanin, kaj je ovo "usp. PO 9"? Na to mi nisi odgovoril.

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Korištenje crkvenih prostora
« Odgovori #7 : Siječanj 11, 2011, 08:42:08 poslijepodne »

Ne idem baš u crkvu već neko duže vrijeme, ali čujem da se "stado" pred izbore malo "usmjerava" i daju se neke određene "natuknice".
Ne mogu tvrditi sa sigurnošću jer informacije dobivam posredno.

amarkulin

  • Gost
Odg: Korištenje crkvenih prostora
« Odgovori #8 : Siječanj 11, 2011, 10:25:24 poslijepodne »
ali sam zadovoljan ak se kompletno odmakne od te politike

Malo su zakasnili. Narod i država su bankrotirali.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Korištenje crkvenih prostora
« Odgovori #9 : Siječanj 15, 2011, 06:06:02 poslijepodne »

Ne idem baš u crkvu već neko duže vrijeme, ali čujem da se "stado" pred izbore malo "usmjerava" i daju se neke određene "natuknice".
Ne mogu tvrditi sa sigurnošću jer informacije dobivam posredno.

E moj @Zagorec!!
Pa kaj ne veliš da si i ti jedna od zgubljnih ovčica, koja je pobegla od "stada"
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Korištenje crkvenih prostora
« Odgovori #10 : Siječanj 16, 2011, 10:32:45 prijepodne »

Ne idem baš u crkvu već neko duže vrijeme, ali čujem da se "stado" pred izbore malo "usmjerava" i daju se neke određene "natuknice".
Ne mogu tvrditi sa sigurnošću jer informacije dobivam posredno.

E moj @Zagorec!!
Pa kaj ne veliš da si i ti jedna od zgubljnih ovčica, koja je pobegla od "stada"


Pa velim to... :D

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Korištenje crkvenih prostora
« Odgovori #11 : Siječanj 16, 2011, 05:11:31 poslijepodne »
Nevjerojatan je ovaj naš narod, zaista pun duha, mudrosti i snalažljiv da bi im mnogi mogli na tome zavidjeti. Ali je zanimljivo, da povijesni vjetrovi svakodnevne zbilje nikako ne mogu zaobići ove naše prostore, a još manje sve one vjetrokaze koji neumorno pokazuju jačinu vjetrova. Po tome je vidim poznata i ova naša Turopoljska ravnica, nad kojom nam stoluje nekad mrski vladar grada «Medveda» iliti Medvedgrada, prema kojem i danas postoje puzavi putovi . još uvijek vjerujem upotrebljivi za današnje suvremene gliste i uvlakače, iliti «vjetrokaze». Vjerujem da postoji i neka vrsta regulacije koja im omogućava , ili osigurava međusobne susrete da ne zapnu jedan u drugome dok ponizno gmižu.

Vidimo da je danas dobro  podržano ,odvajanje crkve od države, doduše neki smatraju da je to ipak možda prekasno. Kao da je crkva osiromašila ovu državu. Neki opet smatraju da se više ne treba «stado» usmjeravati, a bilo bi tu vjerujem još dosta takovih prigodnih izraza .
Eh sad, ja ne mogu dalje,  a da se ne upitam ovako na glas; pa kako je trebala ta crkva djelovati?
 
Zar se je trebala odvojiti od naroda?
Kako?
Zar crkva nije narod, ili ja miješam lončiće ili nešto drugo?

O kako bi danas mnogi likovali i radovali se da se to nekim (vjerujem nemogućim slučajem ) dogodilo. Jer , kako god se to vjerujem mnogima ne sviđa, crkva ipak nije odvojena, odijeljena od naroda, pratila je narod nepodijeljeno u tim povijesnim previranjima i davala moralnu i duhovnu snagu. Zar o tome nemamo svjedočanstva hrvatskih branitelja .
I dobro je da imamo ta i takova svjedočanstva, jer ipak nismo baš svi tako kratke pameti i ne zaboravljamo od kuda dolaze izrazi za «stado» , «popove» i mnoge druge.
 Dani te i takovih tvornica su vjerujem nepovratno za nama, bez obzira na pse lutalice koji se još uvijek hrane ostacima.

I na kraju se moram upitati, pa tko je tu ostao iskorišten i od koga, crkva ili vlast. Tko se rado slikao i stajao u prvim redovima , u ne tako davnim danima.
Tko se zaklinjao čašću i Bogom na službu narodu, kunući se u boljitak i prosperitet, tko je obećavao pravednu podjelu narodnog dobra?
Tko je rasprodao zlato i srebro Hrvatske u danima krvoprolića i bijede, sve u ime ostanka na tronu?
Tko je izvarao ovaj narod i licemjernu mu se i dalje smije svakog dana, sa svih govornica, koji su to narodni tribuni koji zagovaraju jedno pred narodom, a iza flajnke se dogovaraju nešto sasvim drugo, varajući naivne glasaće svaku godinu za redom?

I sada je za to kriva crkva? Da kriva je . kaj narodu i dalje daje nadu u moguće bolje dane.

Uvijek ja napad najbolja odbrana i sto puta ponovljena laž postaje istina.

Uvijek će biti, i bilo je poslušnika koji su redovito branili raznorazne aparatčike, kojima su se oni gore , rado nabacivali mrvicama  , zadovoljavajući sitne duše sitnim potrebama.
O tome smo mogli , a možemo i danas čitati u raznim književnim djelima , koja zorno bilježe nama i budućim naraštajima ,sve povijesne zbilje i zgode kojima ova naša zemlja obiluje. I ne samo naši narodi, nego skoro cijela uljuđena Evropa ima takovih zgoda.

A nikako da shvatim želju nekih da sa sebe skinu svaki i najmanji trag , bilo kakve pripadnosti crkvi. Ako su ih njihovi roditelji kao djecu nekada i vodili u crkvene prostore, možda i krstili, nekima vjerujem i to predstavlja nepremostiv problem.
Možda neki i danas obave neke sakramente, krštenje recimo svoje djece ( za svaki slučaj) pa kasnije imaju grižnju savjesti.
Možda kasnije , bez obzira na sve, puste djecu na prvu pričest, pa na firmu a, na kraju možda još samo da obave i vjenčanje, pa je tome kraj.
Ali naravno to je samo folklora radi, da ih crkva ne bi špotala.

Da, da malo sutra.
Ali nisam ja branitelj crkve, koji bi trebao prozivati ovdje forumaše ili diskutante. Kako se ono veli moderno, svaka sličnost sa stvarnim osobama je slučajna i nenamjerna.
 Pa tako i ova moja glasna naklapanja , doista nemaju bilo kakve veze sa bilo kojom osobom i ne služe za uvrede ili povrede, već služe meni da si povremeno malo olakšam ,ovako javno svoje misli slučajnog promatrača
« Zadnja izmjena: Siječanj 16, 2011, 05:28:26 poslijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....