Autor Tema: Svećenici i njihova plaća  (Posjeta: 11510 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline stella

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 35
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Svećenici i njihova plaća
« : Prosinac 29, 2010, 07:30:53 poslijepodne »
Dobivaju li svećenici plaću (ili kakvu drugu naknadu ) za svoj rad?

Evo, bliži se kraj godine (a već tamo negdje oko Božića) naš svećenik počinje sve više naglašavati kako on živi samo od naših milodara i da ne prima nikakvu plaću.

E sad, mene konkretno zanima dali je to istina i dali je on stvarno takav "bogec" jer ipak, izričito traži godišnji dar za crkvu od 300kn, misu naplaćuje 100kn, blagoslov se mora platiti a i sve ostalo šta može naplaćuje.

Offline ivana_vg

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 252
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Svećenici i njihova plaća
« Odgovori #1 : Prosinac 29, 2010, 07:36:21 poslijepodne »
A mene zanima  jel se igdje  u  Hrvatskoj skupljaju novci  za blagoslov   i ide od  kuće do kuće  nego ovdje  u   Turopolju?

Znam da se u Zagrebu   dobrovoljno javljaju za blagoslov,  i  daju po  50 kn,a  nekada svećenik i odbije uzeti te novce,  dok se  kod  nas ovdje   govori sa oltara  o 100 eura  za blagoslov, bez  obzira na financijsko stanje obitelji

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Svećenici i njihova plaća
« Odgovori #2 : Prosinac 29, 2010, 07:40:17 poslijepodne »
strpite se malo i mlačanin vam bu odgovoril na sva vaša pitanja. Kaj se tiče crkve i popov, on je tu doma. (skoro ko sleđ) Ne znam jel oni (ako dobivaju plaču), imaju pravo na dječji doplatak ?
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Svećenici i njihova plaća
« Odgovori #3 : Prosinac 29, 2010, 07:53:45 poslijepodne »
Dobivaju li svećenici plaću (ili kakvu drugu naknadu ) za svoj rad?

Evo, bliži se kraj godine (a već tamo negdje oko Božića) naš svećenik počinje sve više naglašavati kako on živi samo od naših milodara i da ne prima nikakvu plaću.

E sad, mene konkretno zanima dali je to istina i dali je on stvarno takav "bogec" jer ipak, izričito traži godišnji dar za crkvu od 300kn, misu naplaćuje 100kn, blagoslov se mora platiti a i sve ostalo šta može naplaćuje.



Da stella, svećenici dobivaju svoju plaću , koju im daje ,recimo nadbiskup Bozanić. Tu smo temu već imali na ovom forumu.
@ amarkulin, sjeti se kaj sam napisal  u svom postu , i revi mi dali sam imao pravo. Ne, ne trebaš mi potvrđivati, jer sve govori meni u prilog, iako zbog toga ne mašem repom.
Za sve to kaj te zanima postoji propisana tarifa koja se vjerujem poštuje ( barem je tako na mojoj župi), a ja sam ovdje već 40 godina. I da znaš da se sve te stvari naplačuju i za njih se dobiva određena usluga, isto kad ideš recimo bilo gdje i tražiš neku uslugu, svjesna da je moraš platiti.
Kad nem netko umre sve moramo platiti, a ne amo svećenika koji je prisutan kod ukopa, grob, vijence, svijeće, glazbu ili pjevaće, korištenje prostora na groblju, osobe koje tamo rade i tako redom.
Naravno krštenje ne moraš platiti, svetu Potvrdu također, svetu pričest također, jer jednostavno odustaneš od toga da ti djeca primaju bilo kakve sakramente, jer je to vjerojatno jako skupo. Ne trebaš dozvoliti da te netko tako jako odere, ni slučajno. Jer sve se to mora platiti samo jednom u životu.
Ako trebaš svetu Misu, naravno da je moraš platiti, jer to je pretpostavljam tvoja slobodna volja, nitko te tu ne sili. Isto je to kad ti treba recimo šećer, odeš u trgovinu i kupiš ga, ili recimo bundu, svejedno.
Godišnji dar za crkvu od 300,00 kuna je normalan dar od obitelji ( znam župnike koji ne uzimaju taj dar od onih obitelji koja su velikim potrebama ), koji se daje za sve potrebe koje se ukazuju tokom godine. Osobno mislim da od toga ipak nije moguće uzdržavati župu tokom cijele godine ( postoji za to mnogo razloga,koje ne mogu ovdje nabrajati jer bi mi oduzelo previše vremena),a dio od sv. Misa se proslijedi na Kaptol.
Naravno , istina je da svaki župnik u svojoj župi , najbolje poznaje pravo stanje i da je sve ovo kaj ja navodim samo informativnog karaktera.
E da , za blagoslo kuće se obićno daje koliko obitelj želi i može dati, ali ne moraš ni to, nemoj primiti svećenika na blagoslov, ako je i to preskupo.
Gle @ stella, nemam baš ništa osobno protiv tebe, ne zamjeri mi.Budi samo malo malom strpljiva, možda dan, dva
, a onda pogledaj kaj slijedi.
Nadam se da se ne varam.  Sve ovo lijepo zamoliš svojeg župnika da ti natanane ispriča ( barem bi trebao ) , a ako ne želi pitaj drugog svećenika. Siguran sam da buš dobila prave odgovore.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Svećenici i njihova plaća
« Odgovori #4 : Prosinac 29, 2010, 07:55:55 poslijepodne »
eto vidiš, niste dugo čekale na odgovor ... sad će valjda i meni odgovoriti ono u svezi dječjeg doplatka ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline ulysses

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 296
  • Karma: +0/-0
Odg: Svećenici i njihova plaća
« Odgovori #5 : Prosinac 29, 2010, 08:10:10 poslijepodne »
eto vidiš, niste dugo čekale na odgovor ... sad će valjda i meni odgovoriti ono u svezi dječjeg doplatka ...

Pobrkao si nešto. To kod vas pravoslavaca sveštenici imaju decu. Pa vjerojatno imaju i pravo na dječji doplatak.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Svećenici i njihova plaća
« Odgovori #6 : Prosinac 29, 2010, 08:12:04 poslijepodne »
eto vidiš, niste dugo čekale na odgovor ... sad će valjda i meni odgovoriti ono u svezi dječjeg doplatka ...

@koko, šaljem ti pozdrav!!!
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline ulysses

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 296
  • Karma: +0/-0
Odg: Svećenici i njihova plaća
« Odgovori #7 : Prosinac 29, 2010, 08:12:59 poslijepodne »
Dobivaju li svećenici plaću (ili kakvu drugu naknadu ) za svoj rad?

Evo, bliži se kraj godine (a već tamo negdje oko Božića) naš svećenik počinje sve više naglašavati kako on živi samo od naših milodara i da ne prima nikakvu plaću.

E sad, mene konkretno zanima dali je to istina i dali je on stvarno takav "bogec" jer ipak, izričito traži godišnji dar za crkvu od 300kn, misu naplaćuje 100kn, blagoslov se mora platiti a i sve ostalo šta može naplaćuje.

Prosvijetli me, molim te. Zašto uopće ideš u crkvu? Ili zoveš svećenika na blagoslov kuće? Kao da te netko prisiljava.


Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Svećenici i njihova plaća
« Odgovori #8 : Prosinac 29, 2010, 08:20:00 poslijepodne »
eto vidiš, niste dugo čekale na odgovor ... sad će valjda i meni odgovoriti ono u svezi dječjeg doplatka ...

Pobrkao si nešto. To kod vas pravoslavaca sveštenici imaju decu. Pa vjerojatno imaju i pravo na dječji doplatak.

I tebe su učili da ne misliš svojom glavom. Osobno znam neke svečenike koji su očevi, o nekima se pisalo po novinama, a ti tvrdiš da sam nešto pobrkao ? A ako ti je tata pravoslavac, ne moram zato i ja biti.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Svećenici i njihova plaća
« Odgovori #9 : Prosinac 30, 2010, 10:29:50 prijepodne »
Koliko sam ja upućen, svećenici dobivaju plaću od države, u skladu sa ugovorom između RH i Vatikana, te po Zakonu o državnim službenicima i namještenicima po određenoj stručnoj spremi.

Svećenik nema pravo zahtijevati naknadu za svoj rad, pogotovo ako se radi o "obveznim" sakramentima (Krštenje, Ispovijed, Pričest, Potvrda, Bolesničko pomazanje), no niti za poslove tipa blagoslova kuća nije propisana ili obvezna naknada, već ovisi isključivo od dobre volje domaćina da nagradi svećenika. Negdje je to tradicija, negdje nešto drugo, no nigdje nije propisana obveza, i to tako tumači i Kanonsko pravo i sam Kaptol.

Kokot, kao i obično, lupeta gluposti i provocira, a kada dobije po kljunu, onda ne valja...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Svećenici i njihova plaća
« Odgovori #10 : Prosinac 30, 2010, 12:00:42 poslijepodne »
visdiš sleđ ... moj prijatelj, svečenik, jednom je priilikom u društvu rekao i ovo:  "ako svečenik završi s ženom u krevetu, to nije grijeh, već samo ljudska slabost"

Ja lupetam gluposti, kao što ti kažeš, a ti po običaju pokušavaš svojim "poznavanjem materije" posoliti pamet svima.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Svećenici i njihova plaća
« Odgovori #11 : Prosinac 30, 2010, 05:05:06 poslijepodne »
Možeš ti to nazivati kako hoćeš, ali tu materiju poznajem itekako bolje od tebe. I tu i još neke.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Svećenici i njihova plaća
« Odgovori #12 : Prosinac 30, 2010, 05:52:43 poslijepodne »
sleđ ... nisam ni sumjao ... samo te ne razumijem, kad si već toliko "pametan" što trošiš vrijeme na ovom malom forumu ? tvoj IQ je sigurno impresivan ... sjetim se odmah viceva o plavušama ...

Pita plavuša drugu plavušu: ‘Jesi li bila na testu inteligencije?’
Druga joj odgovara: ‘Jesam i hvala Bogu negativan je!’
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Svećenici i njihova plaća
« Odgovori #13 : Prosinac 30, 2010, 06:11:00 poslijepodne »
Stella
Ako te zaista zanima detaljno što i kako, otiđi na misu ujutro (barem je tak kod mene) na novu godinu i tamo je umjesto propovjedi financijsko izviješće koje govori točno koliko je uprihodovano koliko rashodovano, koje su bile stavke prihoda a koje rashoda. Jednako tako i informacije o stanju broja umrlih i rođenih itd...

Inače koliko crkva dobiva jest ako dobro pamtim dvije prosječne bruto plače po župi i to se daje za rad svečenika ali i za obnovu crkava izgradnju istih i za rad karitasa.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Svećenici i njihova plaća
« Odgovori #14 : Prosinac 31, 2010, 12:10:14 poslijepodne »
tvoj IQ je sigurno impresivan ...

Moj IQ je impresivan, što kao član Mense International imam i napismeno. Tako da je očito da si onaj vic o plavušama pričao za sebe. Jer bih se na to ja nadovezao sa još jednim vicem na tu temu, a gdje si ti u njemu, otkrij sam:

"Koja je razlika između glupih i pametnih muškaraca? - Glupi pričaju viceve o njima, pametni spavaju s njima"... Pa možda ti je bolje promijeniti taktiku - praznih jaja nećeš biti tako plitak i živčan...

A glede znanja i neznanja, i tu si se dokazao. IQ, naime, nema nikakve veze sa znanjem i pameti - to su dvije potpuno različite kategorije, dva potpuno različita pojma... koje samo neznalice tvog kalibra poistovjećuju.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”