Autor Tema: Je li batina iz raja izišla?  (Posjeta: 5920 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Je li batina iz raja izišla?
« : Svibanj 12, 2010, 12:02:37 prijepodne »
R A Z M I S L J A N J E

ODGOINE METODE
Je li batina iz raja izišla?

U biblijska vremena prakticiranje kaznjavanja djeteta batinom nije bila cesta pojava, barem nema takvih tekstova u Biblija koji na to ukazuju, iz razloga jer su bogobojazni roditelji primjenjivali pozitivne zapovijedi pri odgajanju svoie diece.

Ne znamo tocno kad je stasala prva generacija ciji roditelji su smatrali do pustanjem djetetu no volju dine dobro te do ce djeca sama kad odrastu pronaci pravi put, ali odgojni kontinuitet izme6u generacije vise ne postoji.

Tko stedi sibu, mrzi na sina svog, a tko ga ljubi,
na vrijeme ga opominje.

Kaznjavaj sina svoga

dok ima nade, ali ne idi za tim da

ga ubijes"." (Izreke 13:24 i 19:18)


Slobodna volja je osnovno

nacelo naseg postojanja, a pri

mjena i iskazivanje slobodne

volje postize se odrastanjem.

Dozvoliti djetetu da iskazuje

slobodnu volju bez usadivanja

u njega moralnih vrednota kroz

primjerenu stegu i usmjerava

nje - rezultira u izgubljenoj,

buntovnickoj mladosti i korum

piranim odraslim osobama. Sto

ga odrastanje i stasanje u odgo

vornu i moralnu odraslu osobu

neminovno znaci da svaki po

jedinac ima proci kroz razvojne

faze (a) prihvacanja autoriteta,

(b) educiranja primjene obve

znog sustava vrednota i na kraju

(c) prihvacanja slobodne volje.

Iako se cesto citiraju rijeci

Kralja Solomona, kako je na

vedeno na pocetku clanka,

kaznjavanje djece batinom zbog

neposlusnosti nije poruka Bibli

je. Dapace, u kontekstu i vreme

nu u kojem su napisane navedene

rijeci, simbolicno, pa i pjesnicki,

ukazuju na odgovornost roditelja

u odgajanju svog djeteta onako

kako to Bog zapovijeda, jer u ra

noj dobi dok jos djeca ne razli

kuju dobro od zla, a do duhovne

punoljetnosti (do neke trinaeste

godine zivota kad djeca primaju

Svetu potvrdu ili Bar Mitzva),
roditelj mora odabrati adekvatan nacin da „ispravi" dijete s krivog puta, mjeru primjerenu aktivnosti koja ce ga okrenuti u pravom smjeru buduci dijete ne moze razumjeti neka filozofska razglabanja. Dakle, tap u zidovskom svijetu, a pogotovo u vrijeme u kojem je zivio Kralj Solomon, nije znacio premlacivanje djeteta, yea naputak roditeljima da ne popustaju djetetu koje jos nije svjesno konzekvenci svojih djela. Dijete se uci od malena gdje su granice i sto je prihvatljivo a sto ne da bi se u njega usadila „rutinska dobrota" koju ce kasnije kao odrasla osoba razumjeti i samovoljno prihvatiti, te prenijeti istu na svoju djecu.

U biblijska vremena prakticiranje korekcije i kaznjavanja djeteta batinom nije bila cesta pojava, barem nema takvih tekstova u Biblija koji na to ukazuju, a iz razloga jer su Bogobojazni roditelji primjenjivali pozitivne zapovijedi pri odgajanju svoje djece, a to je da su ih poucavali Bozjom rijecju od najranijih dana djetinjstva, te je prijelaz iz djetinjstva u odraslu osobu bio manje primjetan, s kracim zaletom, te mladim roditeljima koji su odmah od pocetka znali kako odgajati svoju djecu.

Danas na pocetku treceg milenija gdje cesto oba roditelja rade, uvuklo se krivo tumacenje rijeci „slobodne volje" koje su poistovjecene sa sebicnim izljevom nedozrelih emocija cesto ocitovane odbacivanjem moralnih vrednota i tradicije vecine, te neobuzdanom egzibicijom hormonalnog naboja i zivljenja linijom manjeg otpora. Roditelji lakse ukore dijete batinom ili ruznom rijeci, nego li sa njim sjednu i procitaju tekst iz Biblije ili neku pricu s moralnom poukom. Brzi i lakse je nekoga kazniti nego odgajati tako da mu nikad ne bude potrebna kazna.

Ne znamo tocno kad je stasala prva generacija ciji roditelji su smatrali da pustanjem djetetu na volju tine dobro te da ce djeca sama kad odrastu pronaci pravi put, ali odgojni kontinuitet izmedu generacije vise ne postoji. Odgoj su preuzeli sustavi kao sto su obrazovne ustanove, klike ili grupe cijim pritiscima su djeca svakodnevno izlozena te razni zakoni pisani od raznih znalaca i neznalaca po pitanju moralnog odgajanja djece.

Tako cesto slusamo da ce se roditelje kaznjavati ako svoje
dijete udare, pa i po „riti", dok u isto vrijeme rastu nastojanja da se vjerski i moralni odgoj izbaci iz skola. Svi su postali pomalo zaboravni da ako dijete ne moze pred zakonom odgovarati za svoja (ne)djela jer nije u stanju razlikovati dobro od zla, jednako tako ne moze sebe odgajati kao da je i sam punoljetan.
Zar nije smijesno slusati politicare koji govore o nedostatku zatvora, pa kao da se hvale, govore „da su oni na vlasti sigurno bi bilo vise smjestaja za
zbrinjavanje delikvenata", umjesto da porade na drustvenom poretku koji ce poticati moralne vrednote kao vrline i odgajati narastaje koji nee znati znacenje rijeci „zatvor."

Prilagodavanjem pravnog sustava za ulazak u Europsku uniju, Hrvatska se pridruzila onim zemljama koje slabo, ili uopce ne poznaju cetvrtu Bozju zapovijed „Postuj oca i majku..." smatrajuci da ce zakonom rijesiti probleme odgoja, dajuci djeci prilike da prijave svoje roditelje na policiju. Istina, ima slucajeva gdje je i ovo potrebno, ali zbog neodgovornosti roditelja.

I umjesto da djecu poucimo strahu Bozjemu i Bozjoj rijeci, u strahu da ne budemo privedeni pred zakon, prepustit cemo odgoj djece institucijama moralno upitnih nacela zbog ljudi koji ih vode. A Biblija tako lijepo kaze: „Cuj Israele, Gospod Bog nas je jedan. Zato ljubi Gospoda Boga svoga , svim srcem svojim, svom dusom svojom i svom snagom svojom! Rijeci ove sto ti ih danas naredujem, neka ti se urezu u srce. Napominji ih svojim sinovima. Govori im o njima kad sjedis u svojoj kuci i kad ides putem; kad lijegas i kad ustajes... " Imam predosjecaj da zakon koji je izbacio „batinu", nije nikad cuo ove rijeci.

LaVita Mia
Navještenje

Offline Rosalie

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 13
  • Karma: +0/-0
Odg: Je li batina iz raja izišla?
« Odgovori #1 : Kolovoz 28, 2010, 09:35:50 poslijepodne »
 Batina nije iz Raja izasla:To je jednostavan odgovor,ali odgoj djeteta zahtjeva puno vise od jednostavno proširene recenice.Nikada dovoljno znanja i umjeca da bi se odgojio jedan dobar covjek!Ipak na prvom mjestu je ljubav,a ako nekoga volis ne mozes ga udarati .Nikada.Nema opravdanja za batine,ni u Bibliji, ni u danasnjem nasilju koje je svuda oko nas.Nasilje radja nasilje.Zivim peto desetljece svoga zivota,nikada me nitko nije udario.Sretna sam zbog toga i tako sam i odgajala svoju djecu.Nitko nema pravo udariti i nitko  ne smije trpiti udarce!Zar to uistinu moze biti za necije dobro Ima i izreka:Sila Boga ne moli,pa zasto onda povezivati naseg milosrdnog i dobrog Boga kada je on za nas trpio da ne bi smo Mi.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Je li batina iz raja izišla?
« Odgovori #2 : Siječanj 23, 2011, 01:43:08 poslijepodne »
http://www.jutarnji.hr/strog-odgoj-tajna-je-uspjeha-kine--mozda-hrvati-grijese-kada-djeci-lako-oproste-neuspjeh/919435/

Mislim da če konačno i kod nas postati polako jasno da smo zabrazdili u pristupu odgoju djece, i da se djeci ipak ne može dati uvijek za pravo. Posebno bi trebalo promisliti o plavim i inim telefonima , koji bi našu djecu trebali "zaštiti". Dali smo svjesni kakove se osobe kriji ili mogu kriti iza takovih službi.
Imamo li mjesta i mogučnosrti saznati nešto o njima kao osobama koje bi za to trebale imati neke moralne ili druge kvalitete, koje bi nam trebale biti dostupne  da se možda i mi kao roditelji obratimo istima za pomoć u odgoju?

 Ili je sve to još jedno ispiranje mozga i državne blagajne?
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Je li batina iz raja izišla?
« Odgovori #3 : Siječanj 23, 2011, 01:58:01 poslijepodne »
Pravi pristup je negdje u sredini, ne valja ni previše stege niti previše slobode. Ja se ne bih složio da je to kineski uspjeh u odgoju. Tu je prije stvar u tome da iz velike masovnosti mora negdje izbiti i kvaliteta. Ali pogledajmo nešto drugo, koliko se od tih kineskih uspjeha bazira na inovativnosti, a koliko na kopiranju već postojećeg? Ista stvar je i s Indijom i informatikom. Koliko je tih genijalnih Indijaca, a koliko su dali inovativnih stvari u IT-u? Problem je u njihovom mentalitetu (i odgoju). Pričali su ljudi koji su suređivali s njima, oni su ok za odraditi posao po točno zadanim kriterijima, ali od inovacije niti i, a puno puta se dogodilo da rade pogrešno iako znaju da je to pogrešno samo zbog toga što im u mentalitetu nije da se suprostavljaju nadređenom.


Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Je li batina iz raja izišla?
« Odgovori #4 : Siječanj 23, 2011, 02:57:39 poslijepodne »
Štef, savršen odgovor, potpisujem do slovca...  :) :) :)
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

amarkulin

  • Gost
Odg: Je li batina iz raja izišla?
« Odgovori #5 : Siječanj 23, 2011, 04:20:10 poslijepodne »
oni su ok za odraditi posao po točno zadanim kriterijima, ali od inovacije niti i, a puno puta se dogodilo da rade pogrešno iako znaju da je to pogrešno samo zbog toga što im u mentalitetu nije da se suprostavljaju nadređenom.

Nije to stvar samo mentaliteta - to se zove tehnološka disciplina. Ja sam još 1989. bil tri i pol mjeseca radil na stručnoj praksi u Švedskoj. Kad sam probal nekaj "inovirati" lijepo su mi rekli: !ako misliš da mi radimo loše, da ti znaš bolje, fino otiđi do inženjera i obrazloži mu svoj prijedlog, pa ako je dobar - svi ćemo tako raditi - a do tada radi kako smo ti rekli!"

Kršenje normi nije inovacija - i za inovaciju je potreban sustavan rad.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Je li batina iz raja izišla?
« Odgovori #6 : Siječanj 23, 2011, 04:53:22 poslijepodne »
Jedno je praksa, a drugo je konkretan posao. U IT-u, u stvaranju aplikacija je inovacija skoro pa dio svakodnevnog procesa. Jasno nema smisla otkrivati toplu vodu, ali uvijek se može nešto napraviti na novi, bolji način. Kod Indijaca toga nema, to su rekli skoro svi koji su radili s njima.

Tebi nisu rekli da ne prihvaćaju inovaciju već da postoji put kojim moraš proći. To je normalno.

U kulturi gdje uče klince da nemaju pravo glasa, da se njihovo mišljenje ne uvažava, da je nadređeni uvijek u pravu, ubija im se inicijativa.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Je li batina iz raja izišla?
« Odgovori #7 : Siječanj 23, 2011, 09:53:46 poslijepodne »
...i, a puno puta se dogodilo da rade pogrešno iako znaju da je to pogrešno samo zbog toga što im u mentalitetu nije da se suprostavljaju nadređenom.

Ni mene se neda svaditi z magistrom oko toga da 1.9m na kompluteru il paperu ni 1.9m v naravi, nek onda napravim kak on veli.
Pa delam dvaput...
Inače završimo na spominku da mene * temeljna matematika a nega temeljna geometrija...

Nije to stvar samo mentaliteta - to se zove tehnološka disciplina. Ja sam još 1989. bil tri i pol mjeseca radil na stručnoj praksi u Švedskoj. Kad sam probal nekaj "inovirati" lijepo su mi rekli: !ako misliš da mi radimo loše, da ti znaš bolje, fino otiđi do inženjera i obrazloži mu svoj prijedlog, pa ako je dobar - svi ćemo tako raditi - a do tada radi kako smo ti rekli!"

Prije sem delal v jene druge firme de je ta vertikala delala kak spada al to več ide od čoveka do čoveka.I tam je bilo...sekakve.
wwwg tablice

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Je li batina iz raja izišla?
« Odgovori #8 : Siječanj 24, 2011, 06:53:43 poslijepodne »
Nisam pristalica toga, da se djeci popušta bez granica i « pameti», jer oni jako dobro znaju vagnuti roditelje i postaviti svoje granice, koje roditelje dovode u podređeni položaj.
Djeca moraju već u najranijoj dobi znati kako daleko smiju ići sa svojim dobrim i lošim stranama , u pokušaju da od roditelja dobiju ono kaj ih zanima ili kaj žele.
Znam iz osobnog iskustva , da dijete jako dobro zapamti kada smo mu za neku stvar brzo popustili i dozvolili mu kaj je tražilo, a istovremeno zna granicu i stvar koju ne može lako dobiti ili je uopće ne dobije. Kod takvog slučaja, ovu drugu stvar ili želju ne traži često, jer je upamtio da je išlo «teško».
Naravno ne treba biti super strog, ali mislim da se djeca trebaju odgajati u svemu umjereno i da nauče da se sve u životu na neki način treba zaraditi. Posebno mislim da sa plakanjem treba imati mjeru, jer kad shvate da im plač otvara sva vrata, tu više nema pomoči.
Mislim da je današnje društvo, roditelji, svi oni koji se na bilo koji način bave odgojem djece, postavili preniske granice za sve vrijednosti, dali djeci previše prava, premalo obaveza i da nam sve pomalo izmiče iz ruku. Dobivamo društvo «gotovana» koji poučeni u roditeljskom domu, očekuju da im se sve servira samo zato jer su se oni pojavili.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

amarkulin

  • Gost
Odg: Je li batina iz raja izišla?
« Odgovori #9 : Siječanj 25, 2011, 11:34:09 prijepodne »
Je, moj mali još nema dve lete, ali je več pravi fiškal. Taman da bu počel plakati, onda me pogleda - ja se namrgodim, i niš - ni vikanja, ni plača, ni bacanja po podu. Skužil je da je našel ravnoga sebi.  :P

Offline Rosalie

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 13
  • Karma: +0/-0
Odg: Je li batina iz raja izišla?
« Odgovori #10 : Veljača 01, 2011, 10:13:12 poslijepodne »
Prosla su vremena,hvala Bogu,kada se mislilo da je djetetov mozak prazna ploca po kojoj odrasli pisu.Osnovna djetetova aktivnost je igra.Kroz igru djete uci,ali dijete uci igledajuci i imitirajuci nas odrasle.Zato djeca zlostavljaca postaju zlostavljaci,slicno je sa nasilnicima,alkoholicarima.Nikako ne zelim reci da je to pravilo,ali se cesto dogadja.Dijete ne moze samo sebe odgajati,vec su mu su potrebni
roditelji,posvojitelji,ucitelji,koji ce znati postaviti jasne granice,jer ih dijete samo ne moze postaviti.I u tom grmu lezi zec!Granice se ne postavljaju batinama,vikom i silom.Granice se postavljaju dogovorom, a njihovo postivanje postizemo strpljenjem,dosljednoscu i ljubavlju.Puno je lakse kaznom prekinuti nepozeljno ponasanje,nego razgovorom. Pitamo li se zasto se onda isto ponasanje ponavlja!?Zato sto je kaznjavanje ne ucinkovito.Ono samo trenutno zaustavlja lose ponasanje ,ali dugorocno ne rjesava problem.Djecu odgajamo razgovorom,dogovorom,pregovorom i svi mogucim vjestinama ,ali na prvom mjestu strpljenjem i ljubavlju.Djeca rastu od ljubavi ...i uvijek nas promatraju...uce od nas.Tako kada u svojoj djeci prepoznamo sebe nadam se da je to na nasu radost,a ne zalost! :) :(

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Je li batina iz raja izišla?
« Odgovori #11 : Veljača 11, 2011, 10:06:04 poslijepodne »
Granice se ne postavljaju batinama,vikom i silom.Granice se postavljaju dogovorom, a njihovo postivanje postizemo strpljenjem,dosljednoscu i ljubavlju.Puno je lakse kaznom prekinuti nepozeljno ponasanje,nego razgovorom. Pitamo li se zasto se onda isto ponasanje ponavlja!?Zato sto je kaznjavanje ne ucinkovito.Ono samo trenutno zaustavlja lose ponasanje ,ali dugorocno ne rjesava problem.Djecu odgajamo razgovorom,dogovorom,pregovorom i svi mogucim vjestinama ,ali na prvom mjestu strpljenjem i ljubavlju.Djeca rastu od ljubavi ...i uvijek nas promatraju...uce od nas.Tako kada u svojoj djeci prepoznamo sebe nadam se da je to na nasu radost,a ne zalost! :) :(

Sve to stoji, ali kad se curica od dvije-tri godine baš hoće penjati po stepenicama bez ograde, onda bu ona pala prije nego ja velim "Ribica, molim te nemoj se penjati mogla bi pasti...."
Fino dođem i spustim ju i probam ju zabaviti nečim drugim, ali ne da se ona smesti, zna kaj hoće, a ja znam kaj moram spriječiti.
Pokažem kažiprstom i namrgođenom facom da se ljutim, kažem "na stepenicama se ne igra" i ostanem imuna na tri suzice.
Strogo kad nema izbora, lijepo i razgovorom kad god je to moguće
Nije problem u zabranama nego je problem u nedosljednosti roditelja.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....