Autor Tema: Đamije u Swicerlandu  (Posjeta: 19235 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Đamije u Swicerlandu
« : Studeni 30, 2009, 06:27:32 poslijepodne »
Sto kazete na vijest da je švicarska vlada zabranila daljnu izgradnju đamija!?

Vjest sam slusao na radiju, nemam link.

Offline Muzh

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 152
  • Karma: +0/-0
Odg: Đamije u Swicerlandu
« Odgovori #1 : Studeni 30, 2009, 07:39:51 poslijepodne »
Setimo se kak je nascha kristjanska gospoda pokrschtava sve zhivo po celom svetu, milom ili silom. Pa chak su i svi europski autohtoni narodi pokrschteni, neki prije neki kesnejsche, njihove pra-religije asimilirane ili potpuno izbrisane poput znanih nam Bogumila.

Islamski kalendar kasni za nekih petsto let za kristjanskem pak su oni po tom taman negde zreli za islamizaciju novih zemalja i narodov, slichno kak smo mi pokrstili indijance. Oni jednostavno pokuschavaju sem nam dopovedati da je Alah u biti taj jedan i jedini svemoguchi Bog ter nas krivoverne izvesti na pravi put.

Braniti nekoj grupi gradjana da si sagradi hram je po meni skroz necivilizirano, pri tom mi je sejeno jeli to budistichki, krschanski ili bilo chiji dok god ta grupa svojom praksom ne ugrozhava slobode drugih gradjanov. Zabrana bu samo imala kontra efekt u vidu dodavjna ulja na vatru i pogodovajna ulta-ortodoksnem snagama. Che je dozvoleno graditi pravoslavne cirkve zakaj se nesme graditi djamije? Nema smisla.

Drugi je pak par rukava to kaj su si Schvitzarci dopelali brdo auslanderov teri ih buju natalitetom pretvorili u mejninu v roku od pedeset let. Che su schteli imati koristi od teh ljudi i puschali ih vu svoju zemlu sad se moraju najnih i naviknuti.

Najsmeschnije su mi teorije o integraciji. Kak se to Turchin more integrerat i postat Schvicarec? Si znamo da je to nemoguche i da se radi o potpunom licemerju. Da se pokrsti, poblajha kosu, navchi i Schvapski, Francuski i Retoromanski sejeno bu navek Turchin.

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Đamije u Swicerlandu
« Odgovori #2 : Studeni 30, 2009, 10:12:33 poslijepodne »

Formalno gledeč (z 57.5 %) zglasana jě zâbrana zidajna (neimârejna) minaretov, tur(n)ov, ko-mun(j)ari, zâbrana popevajna (šovinisti bi rěkli: Izmetov) Mujezinovičov, ně i vukinučě slobodě islamskě veroispovesti v (go to) Helvecije.
Věč sad v Švicarske Kojnfeder(er)âcije ima puno «islamske kulturne centrov», v terem se obâvlaju islamskě «mešě» (Selimoviči), a teri sě zvâna ne razlikuju od ostale zgrad.

Zbir z tiska:
Švicarska: Bû li švicarsko nebo dovolno široko
(nekem simp(tom)atična slika na sredini, lévo):
http://www.swissbih.com/v1/Najave/2009/Preporod_Munare%20u%20Svicarskoj.pdf

Vezilo na vudri-ga, odn. na vudrugu za zâbranu neimârejna minaretov; nem.
(nekem simp(tom)atična slika v lévomu čošku, gore):
http://www.minarette.ch/

Protu-plakât: plakât protiv zâbrane minaretov i istodobno za incijativu o zâbrane izvoza ratnoga materijâla (prihvačena z 68.2 %)
http://al-zh.ch/2009/10/15/al-plakataktion-fur-gsoa-und-gegen-minarett-initiative/comment-page-1/

Još jen plakât za zâbranu izvoza ratnoga materijâla z CH:
http://www.kriegsmaterial.ch/site/

* * * * * * * * * * * * * * * 

Jěn muslimânski pâjdaš, (turo)polski zět, jě v Sarajevu vugostil (turo)polsku pûnicu.
Kak jě prvi pût v životu videla minaretě, pitala jě: «Kě je to?»
Zět jě v šâle odgovoril: «To su Vam našě munjarě, elektraně, odnosno dimnaki vužně.
« Zadnja izmjena: Studeni 30, 2009, 10:36:37 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Đamije u Swicerlandu
« Odgovori #3 : Prosinac 01, 2009, 09:23:10 prijepodne »
Braniti nekoj grupi gradjana da si sagradi hram je po meni skroz necivilizirano

To si isto pitao i muslimane u njihovim matičnim zemljama? U kojima su dobrim dijelom druge vjere maltene skroz i zabranjene?

Ako mogu birati između činjenice da  zaštitim svoj nacionalni interes i da ispadnem neciviliziran (ovdje je riječ o tvojem osnovnom neshvaćanju problema i pročitanog teksta - nisu zabranjene džamije, već samo minareti na njima!! - znači, malo krivo tumačiš sve to...), onda mi se jebe što će netko reći da sam neciviliziran... BTW, nisam čuo da je itko za Švicarce rekao "neciviliziran" osim tebe, jer ako poznajemo pojam "civilizacija", onda smo mi za njih kameno doba... možda si "mislio" na neku drugu definiciju?

Drugi je pak par rukava to kaj su si Schvitzarci dopelali brdo auslanderov teri ih buju natalitetom pretvorili u mejninu v roku od pedeset let. Che su schteli imati koristi od teh ljudi i puschali ih vu svoju zemlu sad se moraju najnih i naviknuti.

Zašto bi? Oni štite svoj nacionalni interes. I ti strancu su pušteni zato da rade, a ne zato da nameću svoja pravila igre. Kome se ne sviđa - slobodno neka ide doma.

Najsmeschnije su mi teorije o integraciji. Kak se to Turchin more integrerat i postat Schvicarec?

Tko kaže da on to uopće želi??

Njemu je cilj da Švicarci postanu muslimani i Turčini na njihovom vlastitom tlu.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Đamije u Swicerlandu
« Odgovori #4 : Prosinac 01, 2009, 10:13:10 prijepodne »
Sto kazete na vijest da je švicarska vlada zabranila daljnu izgradnju đamija!?

Vjest sam slusao na radiju, nemam link.

Razumijem Švicarce.
Ne podržavam diskriminaciju, ali razumijem Švicarce.
Sve ima svoje granice, pa i tolerancija, liberalizam i shvaćanje osobnih sloboda.

Ako žele urediti svoju zemlju na takav način, iz bilo kojih razloga, imaju na to apsolutno pravo.
Nema se tu šta puno komentirati, sve je jasno.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Đamije u Swicerlandu
« Odgovori #5 : Prosinac 01, 2009, 11:51:49 prijepodne »
Citat:
Sto kazete na vijest da je švicarska vlada zabranila daljnu izgradnju đamija!?
Ljudima su postavili referendumsko pitanje,na koje su dobili odgovor . Odgovor sadrži želju stanovnika i to se poštuje. Barem je tu sve jasno.
Možemo mi misliti svašta ,ali oni na takav naćin uređuju stanje u svojoj zemlji,što treba poštivati.
Naravno kad mi moramo ili želimo putovati u neku drugu zemlju,moramo poštivati njihovo uređenje i zakon. Sve je jasno.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Đamije u Swicerlandu
« Odgovori #6 : Prosinac 01, 2009, 12:16:43 poslijepodne »
Iako su mi pomalo nevjerojatni gornji odgovori, poglavito od Goričanke, poanta je u tome što je Švicarska država koja zna štititi svoje nacionalne interese i ima muda iste i sprovesti... znači, glede "civiliziranosti" (a navedeno svakako potpada pod tu definiciju!), mi možemo samo žaliti što i Hrvatska nije takva zemlja...

Kada ćemo i mi kao zemlja shvatiti da je nacionalni interes važniji od nečije etikete koja nam može prilijepiti, i mi ćemo biti napredna, pametna, civilizirana i demokratska zemlja. Pogotovo demokratska, jer to i je bit demokracije. I sve istinski demokratske zemlje se upravo tako ponašaju - prvo naši, onda tuđi interesi.

I isto zastupam i ja ovdje glede Hrvatske, pa me dežurni "demokrati" poklapaju jer oni znaju "bolje"...
« Zadnja izmjena: Prosinac 01, 2009, 12:19:13 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Đamije u Swicerlandu
« Odgovori #7 : Prosinac 01, 2009, 12:56:24 poslijepodne »
Iako su mi pomalo nevjerojatni gornji odgovori, poglavito od Goričanke.....

To kaj je tebi moj odgovor nevjerojatan samo potvrđuje činjenicu da o meni pojma blagog nemaš, kao ni o mom razmišljanju o bilo čemu. Sjeti se toga drugi put kad budeš pisao uvrede na moj račun temeljene na tvojim lošim procjenama mene. Ili radije preskoči komentirati moje postove. Čuvaj živce.

Treba li Švica dozvoliti promjenu svog dugogodišnjeg brižno održavanog nacionalnog vizualnog identiteta koji podrazumjeva runoliste, planinsko selo i crkvicu na snijegom pokrivenim obroncima i zamjeniti je minaretima i đamijama?
Jasno da ne, i sasvim je logično i opravdano spriječiti svaki takav pokušaj.
Uopće neću ulaziti u razglabanje o tome koliko je to ugrožavanje ili ne nečijih vjerskih sloboda.
Tu se radi o prioritetima identiteta jedne države i vjerske slobode neke manjine u tom slučaju nisu prioritet, koliko god to netolerantno zvučalo.

Ne smije se nikada dozvoliti ni tolerirati da neka manjina (bilo koja) terorizira većinu svojim "pravima", jer to onda i nije tolerancija nego budalaština par excellence.
« Zadnja izmjena: Prosinac 01, 2009, 01:05:24 poslijepodne Goričanka »
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Đamije u Swicerlandu
« Odgovori #8 : Prosinac 01, 2009, 05:33:06 poslijepodne »
Sada zamisli u HR referendum da se ne grade vise đamije ni minareti na njima. I mi izglasamo da smo za to.. a onda, nasu vrlu vladu stisnu odosvuda i oni zaborave na referendum hehehehe. Kod nas nikad ni nema nikakvog referenduma, jer se ocito vlada boji da bi mozda gradjani malo drugacije misli nego sto oni misle da je za puk najbolje!
Usput Goricanka, pa i kod nas su slicni motivi na slikama, brdo, selo, crkvica... nigdje minareta. Mozda ipak da i mi taj zakon donesemo.

Offline Točkica

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 395
  • Karma: +8/-4
  • Spol: Ženski
Odg: Đamije u Swicerlandu
« Odgovori #9 : Prosinac 01, 2009, 07:18:31 poslijepodne »
Meni osobno ni džamije ni njihovi minareti, kao ni oni koji ih posjećuju, ne smetaju i ne mislim da me po bilo kojoj osnovi ugrožavaju.
Zašto bi me ugrožavala činjenica da netko, tko je druge vjere, želi imati svoju bogomolju u kojoj će se s vremena na vrijeme pomoliti ako mu je to važno? Zašto bih odmah pomislila kako su ti ljudi koji klanjaju u toj džamiji teroristi kojima je jedini cilj uništiti ovu državu, nasilno je islamizirati i svih nas poturčiti?

Oprostit ćete, ali to je glupost. Meni je strano razmišljati na takav način i u svim muslimanima gledati potencijalne ubojice i teroriste, pa makar će to neke dežurne moraliste (a mislim da će se ti "neki" prepoznati) na ovom forumu potaknuti da me proglase "naopakim demokratom" i "demagogom koji prodaje tuđa uvjerenja pod svoja".  Ničija ja uvjerenja ne prodajem, nemam niti potrebu jer nemam nikakav kompleks ugroženosti, a imam svoja uvjerenja iza kojih stojim. Ne želim se opterećivati predrasudama o bilo kojem narodu ili vjeri, pa tako ni o muslimanima i islamu i to smatram svojom prednošću, a nikako manom.
Ako netko gomilu predrasuda smatra svojim mišljenjem, to je njemu na "čast".

A raspravljati o tome treba li dozvoliti da manjina terorizira većinu posve je bespredmetno i nepotrebno, jer je odgovor jasan. No u omogućavanju jednoj vjerskoj skupini da prakticira svoju vjeru u svojoj bogomolji ja ni uz najbolju volju ne vidim "teror manjnine nad većinom". Tek želju vjernika da mole u miru. Hoće li mene to ubiti? Mislim da neće...
« Zadnja izmjena: Prosinac 01, 2009, 07:23:07 poslijepodne Točkica »

Offline Nika

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 28
  • Karma: +0/-0
Odg: Đamije u Swicerlandu
« Odgovori #10 : Prosinac 01, 2009, 08:03:38 poslijepodne »
 Imaju pravo sami odlučivati kaj se bu gradilo i njihovoj vlastitoj zemlji.To samo dokazuje da ih lvasti pitaju za njihova mišljenja,a ne kao kod nas.Rade kak njima paše,a nas ...ko vas....!kaj ste vi da vas mi pitamo za vaša mišljenja.
Čovjek uči dok je živ,na kraju umre bedast.

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Đamije u Swicerlandu
« Odgovori #11 : Prosinac 01, 2009, 09:23:35 poslijepodne »


Malo fucktografijě (Berner Zeitung iliVi Medvedgrackě novině):


Leta 1970. bilo je v S(CH)vicarske 16 300 muslimânov, denes je jě oko 400 iladi.
Od 1990. do 2000. (zâjni popis stanovnikov) sě broj muslimânov vudvostručil.
Docent Samuel-Martin Behloul (Uni Luzern) misli da sě od 2000. do 2010. broj muslimânov nabu pâk vudvostručil i to z jene strane zbogradi postroženoga postupka nijovoga doselâvajna i z drugě strane radi nijově prilagodbě ovdašnem prilikam (misli sě prvenstveno na nijov natalitét, teri bi sě, mislě eksperti, polehko trebal kretati vu smeru CH proseka).

Pretežito balkanski muslimâni
56 % muslimânov v CH su (Frajno)kosovski Albânci i Bošnâki.
20 % muslimânov je z Tur(opôl)skě, 4 % ze Zâgreba Magreba, 3 % z Libanona i 15 % z crně Afrikě.
V nemačkomu tâlu Švicarskě su pretežno (lak)muslimâni z Tur(opôl)ske i z bivšě Jugoslavijě, v francuskomu tâlu CH su vekšinum Arabi z severně Afrikě i z bliskoga istoka, dok vu taljanski govorečomu Ticinu (Tessinu) ima samo malo muslimânov.

Samo 10 do 15 posto
Prema ekspertu za islam Andreasu Tungeru-Zanetti-ju prakticéraju nâročito muslimâni z Balkâna „prilagođeni“, vumereni islam i rétko su fundamentalistički nas-trojeni (i ras-trojeni).
Behloul polazi od toga da jě od muslimânov teri žive v CH ne 95 % bez-za-z(e)leno (bezazleno), a samo 5 %  (daklem oko 20 000) morebitno nagijně fundamentalizmu. Velika vekšina jě, kak i pri drugem religijam, laicistički orijent-Irana. Samo 10-15 % jě redovno ide v đamiju.

Dvé migrâciskě fâzě
Tek pri koncu 40-te lét prěšloga stôletja došli su prvi Tur(opôl)ci v CH.
Občenito sě razlikuju dvé migrâciskě fâzě.
Prva jě počela v četrtomu frtâlu 20. stôletja i oznâčava sě kak migrâcija mûžov. Vrbovani od CH-privredě došli su na privremeni posel z nakânum da sě iza privremenoga boravka vrnu domôm.
80-te i 90-te lét počela jě druga migrâciska fâza: Tur(opôl)ci, Bošnâki i Albanci (Zorani; tal. alba =zora) zimlu/dobivaju stâlni boravek i dovlâčě sve žěně i decu v CH. Tek ûnda počimlě potreba muslimânov da sě organizéraju i da prakticéraju svû religiju v odgovarajûčomu prostoru. To su na početku bilě obrtničkě i industriskě zgradě, a zâjne lét su délaně i đamijě.
Vunatoč toga v CH su samo četiri đamijě z minareti
(Žene-va(n), Winterthur(opole), Wangen pri Oltenu, Turicum (Zürich)).

Vu medvremenu jě v Švicarske oko 180 muslimânske bogomolji, vekšinum nûter kulturne centrov  skup z drugemi delatnosti (zestanki, savetovâjna, pripomoč, omladinskě grupě).
Té centri su vekšinum jâko povezani z zemlûm porékla. Nâročito su dobro organizérani bosanski muslimâni.


Zvir / Kârta Švicarskě Kojnfeder(er)âcijě z vucrtanemi bogomoljami (alahomoljami) albanske i bošnačke muslimânov
(vidi sě de su smešteně vukupno četiri đamijě terě imaju minarâtě)
http://www.tagesanzeiger.ch/mobile/schweiz/standard/Geringere-Zuwanderung-von-Muslimen/s/11111008/index.html
« Zadnja izmjena: Prosinac 01, 2009, 09:28:08 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Đamije u Swicerlandu
« Odgovori #12 : Prosinac 01, 2009, 09:27:26 poslijepodne »
Točkica, nema to veze s teroristima.
Ali ima s nacionalnim identitetom.
I u tom smislu ja razumijem Švicarce i želju da im zemlja ne izgleda kao Turska, jer je Turska negdje drugdje.
Uopće nisam diskutirala o islamu i vjerskim slobodama.
To je drugi par cipela.

Možemo to recimo usporediti s apartmanizacijom naše obale.
Da smo na vrijeme decidirano rekli što ne želimo gledati u prvom redu do mora, onda bi se možda silni novonikli apartmani ljepše uklopili u okoliš i slika nekih gradova i mjesta bila bi bitno drugačija.
To ne znači da zato treba zabraniti ljetovanje na Jadranu.
Ali ga treba uklopiti u real life. Jer ruku na srce kome je lijepo vidjeti hrpu betona svih fela, bez reda i stila i zakona.
U Engleskim pokrajinama koje mahom drže do sebe, se točno zna kako se što gradi, kakve kuće mogu biti, kakve fasade i pročelja i nema zime.
Nema plave fasade tamo di je fasadna cigla po planu. Jer je ne može ni biti.
Je li to diskriminacija? Zabrana iskazivanja slobodne volje pojedinca, dapače, vlasnika te kuće?
Možda je, ali je definitvno prioritet interes zajednice i tu je priči kraj.
I onda ja dođem u Englesku i divim se ljepoti okoliša, urednosti, ne znam gdje bi prije gledala od ljepote.
 
Tako i đamije.
Svaka čast vjeri, nemam baš ništa protiv islama, klanjanja i iskazivanja bilo koje vjerske pripadnosti. Bar tebi to ne moram posebno naglašavati.
Ali činjenica je da nešto kao građevina negdje jednostavno ne paše.
Pa to što strši treba prilagoditi u prostoru kako bi svima bilo ugodnije.
Samo to.
Nikakav terorizam niti zabrane vjeroispovjesti, tek prilagodba u prostoru u kojem živimo.
I u tom smislu govorim o teroru manjine nad većinom, ako me razumiješ.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Đamije u Swicerlandu
« Odgovori #13 : Prosinac 01, 2009, 10:00:10 poslijepodne »
BTW, da ponovim; NIJE zabrana gradnje njihovih bogomolja (Točkica!!), nego samo minareta na njima... a to je bitna razlika.  ;)

I nisu "đamije", nego "džamije"...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Alen

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 344
  • Karma: +3/-0
  • Spol: Muški
    • VG Dnevnik
Odg: Đamije u Swicerlandu
« Odgovori #14 : Prosinac 02, 2009, 07:40:11 prijepodne »
Ah, Švicarska. Vrla demokracija koja je ženama dala pravo glasa tek 1971.
The will to greatness clouds the mind
Consumes the senses, veils the signs
We each are meant to recognize.
(VNV Nation)

http://twitter.com/alenf
http://twitter.com/vgdnevnik