Autor Tema: Auto-moto  (Posjeta: 165619 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Auto-moto
« Odgovori #180 : Travanj 19, 2013, 12:55:39 poslijepodne »
Malo tabela za izračune po "novome"...

http://www.eurotaxhrvatska.com/
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Auto-moto
« Odgovori #181 : Travanj 19, 2013, 01:08:04 poslijepodne »
A kak bi to trebalo šljakati? Kod procjene vrijednosti raži unos nekakvog "kupona". Kaj bi to trebalo biti?

Jel ta stranica ima smisla samo za klijente koji plaćaju, ili ima koja besplatna usluga?

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Auto-moto
« Odgovori #182 : Travanj 19, 2013, 01:15:56 poslijepodne »
Iskreno, ne znam, to je skroz novo i treba se malo poigrati sa time, a možda za konkretno i nazvati...  :)
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Auto-moto
« Odgovori #183 : Travanj 19, 2013, 01:52:22 poslijepodne »
Nešto sam našao na njihovom portalu (treba malo tražiti, nije baš easy to use):

*usluga procjene je trenutačno na razpolaganju samo za pravne osobe.

A malo dalje piše:

Za procjenu trebate kupon, kojeg možete naručiti putem formulara.

Kaj znači:

Znači - niš za nas obične smrtnike.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Auto-moto
« Odgovori #184 : Travanj 20, 2013, 11:18:16 prijepodne »
Šteta ak je tak, no uvijek se može potegnuti kakva "žnjora"...  ;)
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Auto-moto
« Odgovori #185 : Svibanj 09, 2013, 06:23:44 poslijepodne »
Navodno da će situacija sa određenim stavkama uvoza vozila nakon ulaska Hrvatske u EU biti ovakva:

1) Novim vozilo smatrati će se vozilo do 6 mjeseci starosti od dana prve registracije u inozemstvu, ili sa manje od prijeđenih 6.000 kilometara.

Dakle, ako je vozilo staro 3 mjeseca i ima prevaljeno 10.000 kilometara - smatra se novim.
Ako je staro 2 godine i ima 2.000 prevaljenih kilometara, opet se smatra novim.
Ako je staro 6 mjeseci i jedan dan, ili ima prevaljeno 6001 kilometar - vozilo se smatra rabljenim.

Drugim riječima - čim je zadovoljen jedan od dva uvjeta -- ili je vozilo mlađe od 6 mjeseci, ili ima prevaljeno manje od 6.000 kilometara - vozilo se smatra novim vozilom.
 
2) Za novo vozilo (po gornjem kriteriju) prodavač (privatni vlasnik, distributer, firma,...) ima pravo na odbitak PDVa u svojoj zemlji, a mi kod uvoza plaćamo PDV u Hrvatskoj, kao i trošarinu i sve vezane troškove.

3) Za rabljeno vozilo (po gornjim kriterijima) - bez obzira je li u inozemstvu vlasnik bila privatna osoba, trgovac rabljenim vozilima, neka druga firma itd... - ne dobiva se povrat poreza u inozemstvu i ne plaća se PDV u Hrvatskoj (da ne bi bilo dvostrukog oporezivanja). Plaća se samo trošarina.

Kod određivanja porezne osnovice za obračun PDVa i trošarine, kod individulanog uvoza iz inozemstva (ili unosa iz EU), uzima se aktualni cjenik domaćeg uvoznika (ne znam što ako nema uvoznika u Hrvatskoj) i potpuno je nevažno koliko je osoba koja uvozi vozilo to isto vozilo platila u inozemstvu.

=================

Uglavnom, drago mi je što sam davno, pred podosta mjeseci, pogodio kako će izgledati ta priča (i to sam pogodio sa visokih 90% prognoze), a dežurni nadobudni EU-rob-fili su me pljuvali jer se nisam uklapao u njihovu nadobudnost i politikantski optimizam. Nije mi drago što se nisam prevario (dapače u tih 10% priča je i teža negoli sam predviđao), jer se ta tužna priča tiče i mene...

Moći će se podnijeti zahtjev da ti računaju cijenu vozila po tabelici (članku 6 stavku 2) ili po katalogu (članku 6 stavku 7).

Tko će zbog toga konkretno proći jeftinije, treba tek utvrditi.

''Carinska uprava će pri utvrđivanju porezne osnovice za rabljena motorna vozila koristiti raspoložive podatke o cijenama rabljenih motornih vozila na tržištu Republike Hrvatske (katalozi, cjenici trgovaca i slično), evidencije Carinske uprave o utvrđenim cijenama novih i rabljenih motornih vozila, te tražiti obavijesti od proizvođača, predstavničkih ureda i trgovaca radi utvrđivanja porezne osnovice i vrijednosti dodatne opreme ugrađene u motorno vozilo.''

Poznavajući cijene dodatne opreme, kao i novih vozila kod naših dealera, ostavite svaku nadu vi koji se upuštate u taj pothvat prolaženja jeftinije... država se jako dobro osigurala da vam uvoz baš i neće padati prečesto na pamet... to je još jedan poraz eurofila i njihovih bajki o sveopćem prejebenom superblagostanju koje ćemo doživjeti ulaskom u EU...
« Zadnja izmjena: Svibanj 09, 2013, 06:25:52 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Auto-moto
« Odgovori #186 : Svibanj 10, 2013, 10:10:43 prijepodne »

3) Za rabljeno vozilo (po gornjim kriterijima) - bez obzira je li u inozemstvu vlasnik bila privatna osoba, trgovac rabljenim vozilima, neka druga firma itd... - ne dobiva se povrat poreza u inozemstvu i ne plaća se PDV u Hrvatskoj (da ne bi bilo dvostrukog oporezivanja). Plaća se samo trošarina.

Nego, reci, kak izgleda sa uvozom rabljenih vozila? Ima kakvih ograničenja glede starosti vozila? Kak su velike trošarine? Di bi se pravila, zakoni ili neke "stavke" glede toga mogle pročitati?

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Auto-moto
« Odgovori #187 : Svibanj 10, 2013, 10:28:14 prijepodne »
Može se pročitati na moto-forumu motocikl.eu , no budem malo prenio...

=============================================

Tu je i još jedno tumačenje, konkretnije za uvoz motocikala, kao i za sve one koji bi uvozili motocikl kojeg bi koristili samo u natjecateljske svrhe na stazi:

Ako se vozilo misli koristiti samo na stazi, treba na njega platiti sva davanja kao i na motocikl koji se registrira za normalnu cestovnu upotrebu na javnim cestama (bez obzira može li se taj motocikl inače uopće i registrirati). Carina RH može vršiti nadzor svih motocikala koji učestvuju na natjecanju naših vozača, bilo da je riječ o jednom Grobniku ili motocross stazi ili bilo kojoj drugoj vrsti službenog natjecanja... Carinska kontrola gleda imaju li vozači uredne dokumente (dokaz da su motocikli uvezeni i ocarinjeni), bez obzira bi li oni ikad - ili nikada do tada - bili registrirani u RH.

Ukoliko pak uvozite rabljeni motocikl, iz bilo koje godine, gledat će se postoji li uvoznik za RH koji je tada uvozio takvo isto vozilo, onda se uzima cijena koja je tada bila aktualna kod tog uvoznika, i ta se vrijednost zatim umanjuje po jasnim tablicama, koje su dio Pravilnika na http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_05_52_1060.html .

Ako se do podatka o tadašnjoj prodajnoj cijeni ne može doći (jer nije bilo uvoznika), nadležno tijelo ima pravo - na temelju raspoloživih izvora o cijeni tog vozila u inozemstvu ili sličnih u RH (mali internet oglasnici ili stranice stranih ovlaštenih delarea) - procijeniti vrijednost koju je to vozilo imalo te godine kada je prodavano kao novo, i nakon toga opet korištenjem istih tablica umanjiti mu vrijednost, te odrediti davanja.

Ministarstvo financija je otvorilo WEB aplikaciju u koju od 01.07.2013. nadalje svi uvoznici moraju unositi svaku promjenu cijene. Sve cijene se arhiviraju, pa će tako za koju godinu i problem procjene vrijednosti starijih vozila na taj način biti riješen, jer će postojati dobra baza cijena. Važno je i napomenuti da - dobijete li od trgovca u Hrvatskoj popust kod kupnje novog vozila - on će se obračunavati isključivo na cijenu bez trošarine, a trošarina će se iz cjenika primjeniti upravo onakva kakva je određena za vozilo bez dodatnog popusta.

Uvoznici mogu cjenike mijenjati i prijavljivati promjene Mistarstvu koliko god puta u godini žele. Objavljeni cjenik se primjuje uvijek od jučerašnjeg dana u odnosu na dan objave.

Mnogi očekuju da će nakon 01.07.2013. doći do povećanog uvoza rabljenih vozila. Realno se procjenjuje da će situacija biti upravo suprotna.

Zemlje koje imaju trošarinu (kao mi), ili visoki PDV (opet kao mi  :uglystupid2: ili, npr., Mađarska...) imaju od strane proizvođača (barem onih proizvođača koji o tome vode računa) niže nabavne (tvorničke) cijene, pa samim time postaju potencijalni IZVOZNICI rabljenih vozila. I to, što novije vozilo bilo, to je veća vjerojatnost da će ga netko iz inozemstva kupiti u Hrvatskoj i izvesti, nego obrnuto.

I sad onaj dobar dio - novi izgled cjenika sa izraženom cijenom, PDV-om i trošarinom moći će svakom transparentno dati do znanja je li motocikl bez davanja kod nas jeftiniji ili skuplji nego u inozenstvu. Drugim riječima, svatko tko uvozi novi motocikl moći će odmah znati hoće li ga u konačnici koštati isto, manje, ili više nego da ga je kupio kod domaćeg uvoznika.


Evo i jedan kalkulator davanja novijeg datuma sa uračunatim novim eko-porezom... kalkulator šljaka na automobile, na žalost nemam (još) za motorčeke...

http://www.mojauto.hr/kalkulator.php?tip=davanja
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Auto-moto
« Odgovori #188 : Svibanj 10, 2013, 11:23:24 prijepodne »

Evo i jedan kalkulator davanja novijeg datuma sa uračunatim novim eko-porezom... kalkulator šljaka na automobile, na žalost nemam (još) za motorčeke...

http://www.mojauto.hr/kalkulator.php?tip=davanja
Men se čini da taj kalkulator ne šljaka na osnovi ovih novih zakona. Kod tog kalkulatora nigdje ne vidim da me pita dal je auto dizelaš, nit kolka mu je emisija CO2, pa tako ne uzima u obzir "posebni porez na temelju ekološkog kriterija". Tak sam bar shvatio članak 10 zakona o posebnom porezu na motorna vozila:

(1) Posebni porez utvrđuje se na temelju prodajne, odnosno tržišne cijene motornog vozila, emisije ugljičnog dioksida (CO2) izražene u gramima po kilometru, obujma motora u kubičnim centimetrima i razini emisije ispušnih plinova.



Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
wwwg tablice

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Auto-moto
« Odgovori #190 : Svibanj 14, 2013, 09:48:36 prijepodne »
Gaymobil, kao i svi Peugeoti... nemre Golf-killer (takav ne postoji) imati troškove dijelova i servisa 3x veće od VW-a... pa da je ne znam koje marke... kupi za Peugeot samo far ili zadnje svjetlo, pa bumo vidli...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Auto-moto
« Odgovori #191 : Svibanj 17, 2013, 08:12:22 prijepodne »
Zdravo, automobilisti! Samo da vas podsjetim da mnogo pazite na cestama, jer je proljeće sezona malih jezeva!

Veoma su lijepi, bezopasni i vrlo korisni!

Oslobodit će vas puževa, zmijskih jaja, malih otrovnica, larvi insekata štetnih za vrtove, i još toga ....
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Auto-moto
« Odgovori #192 : Svibanj 17, 2013, 11:42:06 prijepodne »
Stari modeli automobila
« Zadnja izmjena: Svibanj 17, 2013, 11:48:14 prijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Auto-moto
« Odgovori #193 : Svibanj 17, 2013, 11:27:30 poslijepodne »
Steve Urkel learns to drive
Carl teaches Urkel to drive, and gets pissed off.

"Three, Two, One
One, Two, Three
What the heck!
Is bothering, me!"

Steve Urkel learns to drive

Najpoznateša Iseta.
wwwg tablice

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Auto-moto
« Odgovori #194 : Svibanj 21, 2013, 01:47:13 poslijepodne »
Izašla je nova BMW serija 5... što reći - preeeeedobar!!

http://www.automotorisport.hr/vijesti/sluzbeno-otkrivena-osvjezena-serija-5
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”