Autor Tema: Popis stanovnika Slovence košta 0, a nas 175 mil. kuna  (Posjeta: 2430 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Popis stanovnika Slovence košta 0, a nas 175 mil. kuna
« : Siječanj 22, 2011, 10:11:15 poslijepodne »
http://danas.net.hr/novac/page/2011/01/22/0112006.html?pos=n0

Slovenci snizili trošak za 12 milijuna eura

Naime, Slovenija koja također ove godine provodi popis stanovništva, odlučila se za posve drukčiji model popisivanja, tzv. registarski popis stanovništva, u kojem popis neće biti izveden na terenu nego će se u prikupljanju potrebnih podataka osloniti isključivo na postojeće registre, baze i zbirke podataka, što ih prikupljaju razna državna tijela. Procjenjuje se da će Slovenci na taj način ukupan trošak popisa sniziti za čak 12 milijuna eura, a neki neslužbeno kazuju kako je takav registarski popis stanovništva za državu zapravo besplatan budući da nema potrebe za anketarima koji predstavljaju najveći trošak popisa. Na prethodnom popisu 2002. Slovenija je angažirala 10 tisuća popisivača, piše Novi list.

No, da bi takav popis mogla obaviti i Hrvatska, potrebno je ispuniti važan preduvjet: raspolagati urednim zakonodavnim okvirom, dakle, imati sređenu državnu upravu, što kod nas još nije slučaj.

Kako bi mrtvi mogli dati svoj glas i kako bi neki glasovali i preko nekoliko pouta kad bi imali uredne zakonodavne okvire i čiste popise?


Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Popis stanovnika Slovence košta 0, a nas 175 mil. kuna
« Odgovori #1 : Siječanj 22, 2011, 10:14:56 poslijepodne »
Tješi me jedna stvar, v Varaždinu je groblje pod video nadzorom pa barem tam z mrtveci ni problema, barem kaj se izbora tiče ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Popis stanovnika Slovence košta 0, a nas 175 mil. kuna
« Odgovori #2 : Siječanj 23, 2011, 01:01:36 poslijepodne »
No, da bi takav popis mogla obaviti i Hrvatska, potrebno je ispuniti važan preduvjet:

raspolagati urednim zakonodavnim okvirom, dakle, imati sređenu državnu upravu, što kod nas još nije slučaj.

Mi imamo sređen zakonodavni okvir. Imamo sređenu i državnu upravu - postoje uredne baze stanovništva itd itd (ima ih MUP, za skoro sve punoljetne imaju ih i banke, ima ih porezna uprava...).

Najveći problem kod nas je što veliki dio stanovnika ne stanuje tamo gdje je prijavljen, što ljudi sami ne poštuju zakonske norme i odredbe, što se ne prijavljuju i ne poštuju procedure.

Naš je najveći problem što su svi najpametniji na svijetu, i svakako iznad zakonskih odredbi koje uvijek "vrijede za nekog drugog", i za one glupane koji se istih pridržavaju, dok taj "nije lud" da se istih drži...

No poanta u popisu stanovništva je i što se sa istim dobiva puno drugih informacija od interesa za državu, a koje se nikako drugačije i ne mogu skupiti. A to što Slovenci rade je loše, jer niti njihove evidencije baš ne cvatu od preciznosti, a ništa neće ni dobiti. Njihovo odustajanje od - za državu pišljivih 10 milijuna eura jednom u 10 godina - je samo odraz da i oni imaju puno problema, a ne da su poslovično pametno štedljivi.

Ustvari, zašto to onda i zovu popis stanovništva? To je samo objedinjavanje postojećih evidencija, koje će dati - nikakav rezultat. To mogu napraviti kada požele i bez medijske halabuke.
« Zadnja izmjena: Siječanj 23, 2011, 01:07:26 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Popis stanovnika Slovence košta 0, a nas 175 mil. kuna
« Odgovori #3 : Siječanj 23, 2011, 01:23:43 poslijepodne »

Mi imamo sređen zakonodavni okvir. Imamo sređenu i državnu upravu - postoje uredne baze stanovništva itd itd (ima ih MUP, za skoro sve punoljetne imaju ih i banke, ima ih porezna uprava...).

Najveći problem kod nas je što veliki dio stanovnika ne stanuje tamo gdje je prijavljen, što ljudi sami ne poštuju zakonske norme i odredbe, što se ne prijavljuju i ne poštuju procedure.

Naš je najveći problem što su svi najpametniji na svijetu, i svakako iznad zakonskih odredbi koje uvijek "vrijede za nekog drugog", i za one glupane koji se istih pridržavaju, dok taj "nije lud" da se istih drži...

Ako baza ne odgovara pravom stanju onda ne možeš govoriti da imaš urednu bazu. Popisi birača pokazuju kako je nesređeno stanje. Ovo tvoje me podsjeća na urbani mit kako mi imamo super zakone samo što ih se nitko ne pridržava.

I da u pravu si, veliki problem je kod nas što većina gleda kako izbjeći i izigrati zakonske odredbe. Svi govore kako se treba boriti protiv korupcije, a nitko ne želi početi od sebe jer svakodnevno smo svjedoci malih koruptivnih aktivnosti. Nije dovoljno uhvatiti velike ribe, treba mijenjati sveukupno stanje svijesti.


Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Popis stanovnika Slovence košta 0, a nas 175 mil. kuna
« Odgovori #4 : Siječanj 23, 2011, 02:08:55 poslijepodne »
No, da bi takav popis mogla obaviti i Hrvatska, potrebno je ispuniti važan preduvjet:

raspolagati urednim zakonodavnim okvirom, dakle, imati sređenu državnu upravu, što kod nas još nije slučaj.

Mi imamo sređen zakonodavni okvir. Imamo sređenu i državnu upravu - postoje uredne baze stanovništva itd itd (ima ih MUP, za skoro sve punoljetne imaju ih i banke, ima ih porezna uprava...).

Najveći problem kod nas je što veliki dio stanovnika ne stanuje tamo gdje je prijavljen, što ljudi sami ne poštuju zakonske norme i odredbe, što se ne prijavljuju i ne poštuju procedure.

Naš je najveći problem što su svi najpametniji na svijetu, i svakako iznad zakonskih odredbi koje uvijek "vrijede za nekog drugog", i za one glupane koji se istih pridržavaju, dok taj "nije lud" da se istih drži...
e.


Ako je to doista tako kao ti tvrdiš, tada nešto ipak ne štima.
Zanima me ,(naravno ne očekujem od tebe odgovor na to), kako može biti na nekoliko adresa u naselju  upisano više osoba koje tu ne stanuju , ne samo sada nego ih opće nema.
Istovremeno se nalaze na popisu kao birači, a nema ih na toj adresi fizički?

Već smo o tome pisali na ranijem forumu, i sada se ja pitam, kako te osobe mogu biti tu prijavljene, a nema ih? Dakle radi se o jednoj vrsti prevare, obmane ili nečega?  Policiju to vjerojatno ne zanima, ali ja sad sumnjam u njihovu vjerodostojnost.
Ovdje mi se neke stvari opet ne slažu , kad je u pitanju ažurnost i vjerodostojnost podataka i uvida u takove popise.
 Mislim da uprava ipak nezna sve kako nam se pokušava prikazati, ili možda ipak zna ali.............
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Popis stanovnika Slovence košta 0, a nas 175 mil. kuna
« Odgovori #5 : Siječanj 23, 2011, 02:55:59 poslijepodne »
Zanima me ,(naravno ne očekujem od tebe odgovor na to), kako može biti na nekoliko adresa u naselju  upisano više osoba koje tu ne stanuju , ne samo sada nego ih opće nema.
Istovremeno se nalaze na popisu kao birači, a nema ih na toj adresi fizički?

Već smo o tome pisali na ranijem forumu, i sada se ja pitam, kako te osobe mogu biti tu prijavljene, a nema ih? Dakle radi se o jednoj vrsti prevare, obmane ili nečega? 

Pa radi se o svemu tome pomalo.

Osobe mogu biti prijavljene bilo gdje, no krivicu i odgovornost za to snosi onaj - tko ih je prijavio! Jer kod prijave se mora dati dokaz temeljem kojega se negdje prijavljuješ - dokaz o vlasništvu, stanarskom pravu, dozvola vlasnika (koji mora kod prijave OSOBNO biti prisutan i potpisati odobrenje da se netko prijavi na njegovu adresu - kod prijava piše za svakog podstanara KOD KOGA stanuje...).

Znači, tu ti leži i odgovor na pitanje.

Policiju to vjerojatno ne zanima, ali ja sad sumnjam u njihovu vjerodostojnost.

Policiju to zanima, jer je riječ o prekršaju iz Zakona o prebivalištu i boravištu hrvatskih državljana, po kojemu policija postupa i podnosi prijave protiv prekršitelja.

No policija ne vrši aktivno potragu za prekršiteljima, jer nema nikakvih mogućnosti baviti se samo time, već do prekršitelja dolazi kada jedan od njih, najčešće poradi sasvim druge stvari, uleti u neki drugi spor ili prekršaj...

Zato nemoj policiji tovariti krivicu za nečije loše složene baze i kriminalno složene biračke spiskove.

Ovdje mi se neke stvari opet ne slažu , kad je u pitanju ažurnost i vjerodostojnost podataka i uvida u takove popise.
 Mislim da uprava ipak nezna sve kako nam se pokušava prikazati, ili možda ipak zna ali.............

Ovisi što i koga ti računaš u državnu upravu.

No dao si odgovore na Stjepanove sumnje u moj odgovor prije - birački popisi se ne vuku od tamo otkuda bi morali.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

amarkulin

  • Gost
Odg: Popis stanovnika Slovence košta 0, a nas 175 mil. kuna
« Odgovori #6 : Siječanj 23, 2011, 04:23:30 poslijepodne »
Dakle radi se o jednoj vrsti prevare, obmane ili nečega?

Radi se o smišljenoj prijevari - zna se koga.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Popis stanovnika Slovence košta 0, a nas 175 mil. kuna
« Odgovori #7 : Siječanj 23, 2011, 05:22:02 poslijepodne »
Dakle radi se o jednoj vrsti prevare, obmane ili nečega?

Radi se o smišljenoj prijevari - zna se koga.

Sa ovim se ja također slažem, jer mislim da to rade ne samo smišljeno nego tako namjerno i bezobzirno, da sve izgleda gotovo nevino nemoguće!
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....