Autor Tema: Kakov bor ..?  (Posjeta: 21733 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #15 : Siječanj 03, 2011, 02:01:37 poslijepodne »
Do da treba biti,službeno,bor nakinđan?
Jel ima kakof "Naputak o boru"?  8)
 ;D
wwwg tablice

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #16 : Siječanj 03, 2011, 02:24:13 poslijepodne »
Ne postoji "službeni naputak".
Običajno su vu cirkvama nakićeni do Svječnice, a doma pak običajno ljudi ih raskičuju na Tri kralja.
Eto tak veli moj dobri poznavatelj crkvenih pitanja. ;)

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #17 : Siječanj 03, 2011, 06:42:32 poslijepodne »
I moji obavještajci vele da je narodni običaj da se bor raskiti za blagdan Sveta Tri Kralja.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #18 : Siječanj 03, 2011, 10:11:11 poslijepodne »
Znači,od Božiča do Božiča...  ;D
wwwg tablice

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #19 : Siječanj 04, 2011, 06:42:15 prijepodne »
Znači,od Božiča do Božiča...  ;D

Isusa mu Kunta ti koda da si jucer sa Kurana presel na Bibliju!

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #20 : Siječanj 04, 2011, 08:21:12 prijepodne »
... opet ste zaglibili u raspravu ... kao prvo, kiti je JELA, a ne bor ... a kao drugo sleđ je dobro napisao, i mene su starci učili da se božična jelka raskičuje za sveta tri kralja ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #21 : Siječanj 04, 2011, 09:18:19 prijepodne »
Božićno vrijeme započinje blagdanom Božića i traje do blagdana Krštenja Gospodnjega tj. nedjelje poslije Bogojavljenja.


U nedjelju između Božića i 1. siječnja, ili ako nema nedjelje onda 31. prosinca, slavi se blagdan Svete Obitelji. Svetkovine u Božićnom vremenu jesu Sveta Bogorodica Marija (1. siječnja) i Bogojavljenje (6. siječnja).

Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #22 : Siječanj 04, 2011, 01:37:50 poslijepodne »
Isusa mu Kunta ti koda da si jucer sa Kurana presel na Bibliju!
Naj kleti,znaš kak mrzim tešku reč.  ;)
wwwg tablice

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #23 : Siječanj 04, 2011, 01:44:29 poslijepodne »
Moja baka je navek držala bor celi prvi mesec, do Svećnice.
Mi ga danas raskitimo na Tri kralja.
O tempora, o mores!
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Bilaj

  • Gost
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #24 : Siječanj 04, 2011, 02:14:40 poslijepodne »
Moja baka je navek držala bor celi prvi mesec, do Svećnice.
Mi ga danas raskitimo na Tri kralja.
O tempora, o mores!

Ja bi rekel da su svi u pravu.
Lako je u crkvi držati bor kada je crkva nekada bila zagrijana na cijelih +0 stupnjeva a ni sada nije puno toplija. Kod nas u kučici na +20 i nekaj baš i nemre preživjeti so Sviječnice.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #25 : Siječanj 04, 2011, 04:20:24 poslijepodne »
kao prvo, kiti je JELA, a ne bor

Daj nam to malo "pojasni", jer takvu veliku bedastoću nisam čul već jako dugo, iako je konkurencija u tome prestrašna...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #26 : Siječanj 04, 2011, 05:05:56 poslijepodne »
kao prvo, kiti je JELA, a ne bor

Daj nam to malo "pojasni", jer takvu veliku bedastoću nisam čul već jako dugo, iako je konkurencija u tome prestrašna...

... ti tvrdiš da si u mensi ... Da si u menzi to bi već išlo ... Samo me začudilo da o tome nemaš pojma.


Smreka, jela i bor su tri roda, od ukupno 10, unutar porodice Pinaceae – borovke.

Krenimo od borova. U svijetu ih je poznato oko 100 vrsta, ali ako hoćete ispasti znalci dovoljno je da raspoznajete nekoliko vrsta koje možete vidjeti kod nas. Kako uopće znati da se radi o boru, a ne o jeli, smreci ili nekoj drugoj crnogoričnoj vrsti? Vrlo jednostavno. Pogledajte iglice. Kod borova su iglice smještene u čuperku po dvije do pet zajedno, a nisu pojedinačno poredane po grančici kao kod jele ili smreke.

Možda najlakše prepoznatljivi bor, barem meni, je obični bor (Pinus sylvestris). Lako ćete ga prepoznati već iz daljine, jer mu je u gornjoj polovici debla kora crvenkasta što je pogotovo uočljivo kod starijih stabala. Crni bor (Pinus nigra) je najzastupljenija vrsta bora kod nas. Koristi se za pošumljavanje loših, kamenitih terena, jer nema velike zahtjeve prema tlu. Prepoznat ćete ga po tamnosivoj i izbrazdanoj kori.

Alepski bor (Pinus halepensis) je sredozemno drvo i naći ćete ga uz obalu i na otocima. Ako ga i niste vidjeli, onda ste sigurno za njega čuli – to je bor koji se razmnožava požarom.

U planinskom području, gornju granicu šumske vegetacije čini planinski bor ili krivulj (Pinus mugo), najčešće zvan klekovina. Radi se o niskom, često polegnutom grmu, koji raste na nepovoljnim i ekstremnim staništima do 2200 metara nadmorske visine.

Svi spomenuti borovi imaju dvije iglice u čuperku.

Američki borovac (Pinus strobus) ima pet iglica u čuperku i vjerojatno ćete ga najprije naći u parkovima. Dolazi s istočnog dijela Sjeverne Amerike. Moj revir je «bogat» ovom vrstom, jer su se njome, zbog brzog rasta, prije 30-tak godina intenzivno pošumljavale bujadare. Dugo vremena kora mu je glatka, pa ga u Sloveniji zovu glatki bor.

Toliko o borovima.

Planinareći ili hodajući šumama Gorskog Kotara možda nikada niste obraćali pažnju koje stablo je jela (Abies alba), a koje smreka (Picea abies). Možda vam se te dvije vrste čine iste, ali već iz daljine možete sa sigurnošću «pogoditi» o kojoj se vrsti radi. Smreka ima šiljast vrh, grane su joj obješene i ako vidite češere onda oni vise. S druge strane jela ima tanjurast vrh, uspravne grane i uspravne češere. Ove dvije vrste možete lako raspoznati i po grančici. Smreka ima četverouglaste iglice koje lako možete okretati među prstima, dok su iglice jele plosnate i imaju dvije bijele pruge s donje strane. ako možete i po grančici bez iglica raspoznati o kojoj je vrsti riječ. Iglice smreke nalaze se u kratkoj peteljci koja ostaje na grančici kada iglice otpadnu, pa je grančica hrapava. S druge strane jelina grančica je glatka. A ako ispod stabla nađete češer onda ste definitivno ispod smreke, jer se jelini češeri raspadaju na ljuske još na granama.

Sve navedene vrste nije teško raspoznati, čak i za tebe, člana MENZE tako da jelu ili smreku, koji budeš kitio za Božić, više nećeš zvati borom.


... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #27 : Siječanj 04, 2011, 06:06:03 poslijepodne »
Sorry... mislio sam da glupost treniraš, ali sad sam siguran da je to kod tebe prirodni dar... tak da je i Menza za tebe veliko postignuće.

Očito si malo zaboravio (ako si uopće i čitao) moj post u kojem sam rekao da inteligencija i opće znanje nemaju veze jedno s drugim, to su dvije različite stvari. Tak da i ne kužim zakaj bi poznavanje razlika između borova i jela bilo pitanje inteligencije... možda, i samo eventualno, općeg znanja, no inteligencije sigurno ne... ??? ??? ???

No, da se približim natrag temi:

BTW, kak ti znaš da ja - kao i mnogi drugi - doma ne kitimo baš i upravo bor??

Pusti botaniku, malo si se izgubio tražeći smisao svojem laprdanju i soljenju pameti svima kaj se i kako kiti... kiti se kaj se hoće, pravila nema (u nekim krajevima kite se i voćke, i bjelogorica, i grmovi...), a borovi se uredno prodaju i na placu i na tržnici borova, tako da ne znam kaj si ti uopće htio reći sa time da se "borovi NE kite"... no kak sam ziher da ni tebi samome to nije jasno, odmah mi je lakše...

A sad mi odgovori na boldano pitanje, jer tvoje tvrdnje impliciraju samo da borovi uopće ni teoretski ne mogu biti predmet kićenja...  >:D >:D >:D

« Zadnja izmjena: Siječanj 04, 2011, 06:21:22 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #28 : Siječanj 04, 2011, 06:28:25 poslijepodne »
... sleđ, na tvoju žalost, ni znanje ni inteligencija s tobom nemaju veze...  zaobilaze te u veeeeelikom luku, a što se kičenja božičnog drvca doma tiče, zaboli me dal ćeš okititi maslinu ili murvu, sasvim svejedno, samo nemoj onda tvrditi da si okitio bor ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #29 : Siječanj 04, 2011, 06:49:09 poslijepodne »
Stari, ne sraćkaj gluposti, odgovori kaj te pitam...

Ti si tvrdio da se ne kiti bor, već jela. Pa nam to konačno - POJASNI! Otkuda te duboke misli? Otkud to "pravilo"? Tko ga je lansirao? Otkad i otkud to datira? Zašto NE boru, a DA jeli?  ???

Daj nas glupane, koji nismo svjesni strahovite važnosti i grijeha kićenja bora umjesto jele, malo educiraj, nemoj samo mleti bedastoće... da nam se više nikad ne desi da okitimo bor! Ako ga uopće ikada i najdemo, te prepoznamo... odsad brojim redove iglica...  ;D ;D ;D
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”