Autor Tema: Kakov bor ..?  (Posjeta: 21732 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Kakov bor ..?
« : Prosinac 23, 2010, 06:14:18 prijepodne »
Počela prodaja borova
20.12.2010.
Vijesti

Počela je prodaja borova. Kupci za sad tek gledaju i uspoređuju cijene, a prava će prodaja, kažu prodavači koje smo zatekli na tržnom centru, početi kroz dan-dva. U ponudi su, kao i svake godine jelke, smreke ili silberi.

Cijene borova
Najniža cijena na tržnici je 100 kuna, dok na sajmištu možete naći i borova već od 70 kuna. -Kvalitetan sliber možete nabaviti po cijeni od 130 do 220 kuna, jelke, ovisno o veličini, od 160 do 220 kuna-ispričao nam je Željko Ceković koji će na tržnom centru i još nekoliko lokacija u gradu ove godine ponuditi 200-injak borova. Slične cijene drži i njegov susjed na prodajnom mjestu do, imenjak Željko Šestak. Sve što je ove godine posjekao, planira i prodati. Iako veća kupovina još nije počela, Šestak se boji kako će zbog krize ova godina biti i možda nešto slabija nego do sada.

Kvaliteta ispred cijene
I dok će pojedini građani zbog krize stegnuti kesu, te za božićno drvce možda izdvojiti i manje od planiranog, neki su, kažu, za kvalitetu voljni platiti koliko god treba. –Nije mi važna cijena. Dat ću koliko treba i kupiti bor koji mi se sviđa- rekao je jedan kupac kojeg smo nakratko prekinuli u razgledavanju ponude borova. Mali ili veliki, rezani ili u tegli- svatko će izabrati po svom ukusu. U gradu ih možete kupiti na nekoliko punkteva- oko tržnog centra, na placu u Sajmišnoj ili pak u privatnoj prodaji. Sve što trebate je slijediti znak „Prodaja borova“ i vjerujemo da ćete naći idealno drvce za božićne dane.
http://www.rvg.hr/index.php?id=3849

Kakov bor vam se najviše dopada imati za Božič;prirodni,umetni,z korejnem,bez-,f kante,beli,srebrni,veliki,mali,vaki-naki..?

Odkad sem ga pred jeno 5 let kupil pri Cekoviču,zapraf pri negve sneje il žene,kak ga zemeš,samo ga šaltam nutre-van.Malički je bil f kante i tak sem ga z kantum i "posadil",samo sem mu zvrtal jeno deset rupe fi 18.5 mm da voda more nutre i van z kante.Boro sako leto skoristi te prele da tut pusti korejne tak da oko Božiča imamo "povuci-potegni-neide" dok pametneši ne popusti (ja nikada).Prelo samo pokrijem z deskami da ga kokoši ne zamečeju.Buduči da sem mu otcvikal vrh da bi mogel deti špicu,il kak se to več zove,ne raste bogznakak ali kak se mali debeliiiii-još malo pa nem oko njega mogel obijti.Dok je nutre imam kantu na onem najvekšem okruglem podlošku za tegline v tere se sade "Adami" i slične gluposti i tu i tam mu "potočim" odozgor al nigdar dole v "tacu".Nem ga na oblizeke vučil...
A da se po Novem letu stopi pustim ga vun.I on maše z repom ze sve jame do druge zime.
wwwg tablice

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #1 : Prosinac 23, 2010, 07:50:11 prijepodne »
Kunta, ovo je baš zabavna pričica o tvemu boreku  :)

Ja bum ove godine prvi put imala mali borek, metar visok.
Navek smo imali veliki bor, nekad davno rezani, sad već fajn let umetni.
Žal mi bilo i borova i penez, a i iglice mi se nisu posle mesecima zvlačile z tepiha.
Ove godine oću manji bor, f teglinu (posle pe na vrt), čisto da bu mi nekaj drukčije.
A da ti pravo velim, tak mi brzo prejde vreme zmed dva Božića da mi se čini da sam prošli tek raskitila, i još mi ni ni do kićenja, ni do kolača.
Veselim se druženju z ljudima koje sve ređe vidim baš zato kaj vreme tak brzo leti.
Kakof bu borek ni važno, važno da se malo na miru pospominamo, kaj ne  :)
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #2 : Prosinac 23, 2010, 09:18:50 prijepodne »
Samo i isključivo umjetni - i tak već prek 20 let...  :) :) :)
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline delta force

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 125
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #3 : Prosinac 24, 2010, 09:46:27 poslijepodne »
I ja kitim samo umetni,živoga je šteta. I na kraju krajeva rađe nekaj dece kupim za dvesto kn, nek dam za bor kojega bumposle itil.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #4 : Prosinac 24, 2010, 10:00:24 poslijepodne »
Samo i isključivo umjetni - i tak već prek 20 let...  :) :) :)

Tak je bilo i pri nami dok sam bil dete...i zato baš kaj mi je odnavek falilo mirisa pravog bora ja sad uvijek imam pravi, naravno s korijenom i u tegli, a posle blagdanov ga lepo posadim i lepo gledim kak se kolekcija popunjava i napreduje.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #5 : Prosinac 25, 2010, 10:42:35 prijepodne »
Mi smo prošle godine dali odrezati jednoga kaj je bil nakićen u sobi pred trideset let  ???
Zrasel je, natezal je žice od telefona, korenje je zdiglo i potrgalo betonski dio na ogradi, zemlja ispod njega je još i sad bez trave, sama mahovina.
Tak da pazi Vegi kam to sadiš i dobro si razmisli kaj buš s tolikim borovima kad fest zrasteju.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #6 : Prosinac 25, 2010, 02:02:45 poslijepodne »
Tak je bilo i pri nami dok sam bil dete...i zato baš kaj mi je odnavek falilo mirisa pravog bora ja sad uvijek imam pravi, naravno s korijenom i u tegli, a posle blagdanov ga lepo posadim i lepo gledim kak se kolekcija popunjava i napreduje.

I umjesto da napreduješ - ti nazaduješ!

BTW, ako mi je mirisa, onda si ga kupim. Bor ionako ne miriši ni izbliza toliko i tako dugo kako bi htio, sve ostalo je velika šteta.

Od onih koji se "posade" nakon toga, prek 90% propadne...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

amarkulin

  • Gost
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #7 : Prosinac 25, 2010, 02:43:44 poslijepodne »
Od onih koji se "posade" nakon toga, prek 90% propadne...

Ja sam kupil bora v kanti za 150 kuna. Baš me zanima jel se bu posle primil, ili se bu uklopil u ovu tvoju statistiku po sistemu doktora rukavine - kojih ti nikad ne manjka.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #8 : Prosinac 25, 2010, 04:03:07 poslijepodne »
Mogel si za te novce kupiti veliki i trajni umjetni bor - za poimanje njegova smisla i vrijednosti (jer je isti samo SIMBOL) ne treba biti "pravi" bor, bitno je ono što se želi reći imanjem i postavljanjem bora. Da mora biti pravi bor, za njegovo značenje je jednako bitno kao da velim da "ako moj križ doma nije od drveta sa Isusovog križa, onda niš ne valja"...  ::) ::) ::)

Nije bitna moja statistika - no ja sam je čuo od ljudi koji se u to kuže debelo bolje i od mene i od tebe, dapače od magistra agronomije i od ljudi koji se time profesionalno bave... ne ulazeći u detalje, poanta je da se to drvo presađuje u vrijeme godine kada mu je to najmanje poželjno, jer se drva presađuju negdje sredinom pa do kraja jeseni, iliti negdje u listopadu, ovisno o konkretnom životnom i godišnjem ciklusu pojedinog drveta.

A u siječnju, kada temeljne funkcije drveta hiberniraju i ne podnose apsolutno nikakve promjene, jer ovise o jako malim i osjetljivim stvarima, niti jedno drvo se ne dira i ne presađuje... floskula da se ti borovi mogu "bez problema" presađivati su lansirani od trgovaca borovima koji su htjeli biti "jebeni i pošteni", pa im je palo na pamet uvjeravati ljude da ipak kupe živi bor od njih i pritom ostanu vjerni svojem "ekološkom" angažmanu... to što to nema veze sa istinom (koju agronomi ipak znaju maaaalo bolje od trgovaca i švercera borovima), nije bitno...

Nemam link da bi ti bio sretan i zadovoljan; no imam savjet da odeš do nekog agronomskog profesionalca (u Buševcu mi je i susjed agronom, ima firmu Agroluka, i bavi se uzgojem i razvojem biljaka pogodnih za uzgoj poštujući specifične mikrolokacije Turopolja, na razini svakog sela posebno, jer su razlike velike...), i raspitaš se samo kada se presađuju koje vrste drveća, ovdje ti je izbor vrsti mali pa ne bi trebalo biti problema...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline ivana_vg

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 252
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #9 : Prosinac 25, 2010, 05:15:37 poslijepodne »
Imam  umjetni već par godina i   zadovoljna sam.  Nema   iglica po tepihu,  nema mučenja oko  stalka, nemam  brige kamo s njim nakon što blagdani prođu. :)
A koliko sam čula i vidjela,  cijele su  malo prenapuhane  pravim borovima, a  za te novce se može  nabaviti solidan  umjetni bor i imati ga godinama

amarkulin

  • Gost
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #10 : Prosinac 25, 2010, 07:14:44 poslijepodne »
Sledge, kak onda tumačiš kuntino seljenje bora unutra-van 10 puta u zadnjih 5 godina?

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #11 : Prosinac 25, 2010, 08:36:06 poslijepodne »
Mi smo prošle godine dali odrezati jednoga kaj je bil nakićen u sobi pred trideset let  ???
Zrasel je, natezal je žice od telefona, korenje je zdiglo i potrgalo betonski dio na ogradi, zemlja ispod njega je još i sad bez trave, sama mahovina.
Tak da pazi Vegi kam to sadiš i dobro si razmisli kaj buš s tolikim borovima kad fest zrasteju.

A baš sem ti mislil napisati da paziš z borum...
Znaš kak se veli;bor gor a kuča dol;da bor prerase hižu,hiža propada il negdo merne;ne sadi drvo koje ne rodi i sl...

Nema mene do mirisa bora na Badnjak a,bome,diši i posle da se dene f peč...

Imal sem prije jenoga il dva z korenom al nisu bili v kante nek v vreče.Odnesel sem je napole i tam posadil; jen se posušil a drugoga su skoro do kraja oglobali kojni,pak se i on,v miru,prepustil sudbine...

Nekak da si premislim more biti važno do ga je i kak odkopal,ovomu v kante je korenje stalno pri miru,samo mu se eksterijer mejna, kak da bi se z cugom vozil.  ;D
wwwg tablice

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #12 : Prosinac 25, 2010, 09:13:22 poslijepodne »
Sledge, kak onda tumačiš kuntino seljenje bora unutra-van 10 puta u zadnjih 5 godina?

Ja nis rekel - "SVI" - već da nekih desetak posto i uspijeva. Znači, lako je mkoguće da je KUnta u tom odabranom krugu... Inače, to seljenje nutra-van je ogroman šok za biljku. I ne garantira, iz godine u godinu, da bu i dalje "živa, zdrava i vesela"...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

amarkulin

  • Gost
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #13 : Prosinac 25, 2010, 09:36:35 poslijepodne »
Inače, to seljenje nutra-van je ogroman šok za biljku. I ne garantira, iz godine u godinu, da bu i dalje "živa, zdrava i vesela"...

Naravno da je. I naravno da za niš u životu nema garancije.

I rođenje djeteta je veliki šok i za dijete i za mamu, pa žene zato nisu prestale rađati.
I ulazak u klimatizirani prostor je šok za naš organizam, pa još nisam vidjel da se klime masovno ukidaju.

Zakaj bi jedan bor bil nekaj posebno? Ako se primi, dobro - a ako ne, bude fino dišal u dedinom šporetu...

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Kakov bor ..?
« Odgovori #14 : Prosinac 26, 2010, 09:39:54 prijepodne »
Hm, a kaj sa onim drvima kaj se koriste za ogrijev?