Autor Tema: Očenaš na početku školske godine: Od pionira do ministranata  (Posjeta: 44421 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Odg: Očenaš na početku školske godine: Od pionira do ministranata
« Odgovori #15 : Prosinac 23, 2009, 10:54:16 prijepodne »
Prije katolika na ovim prostorima bilo je židova...
Gdje i kad?!?!?!  ???

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Očenaš na početku školske godine: Od pionira do ministranata
« Odgovori #16 : Prosinac 23, 2009, 12:05:23 poslijepodne »
Možete saznati iz Biblije, iz Pavlovih Poslanica npr.. Pavao je, kao što znate, bio židovski svećenik prije nego što je postao kršćanin. Židovskih zajednica, istina malih, bilo je širom rimskog carstva pa tako i na našim prostorima uz more. U širenju vjere on, ali i drugi učenici, obično je prvo posjećivao te zajednice, a ljudi iz tih zajednica vjeru su širili dalje. Naravno, onaj židov koji je primio kršćanstvo postao je kršćaninom. Židovstvo je jedina nacija, koliko mi je poznato, koja je do današnjih dana vezana samo uz jednu religiju, iako unutar židovstva ima puno skupina koje tumače Mojsijevo učenje na različite načine.

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Očenaš na početku školske godine: Od pionira do ministranata
« Odgovori #17 : Prosinac 23, 2009, 12:11:52 poslijepodne »
Većinsko stanovništvo na našim prostorima prije dolaska Slavena, naravno, bili su Iliri, u gradovima, naročito uz more ali i u unutrašnjosti bilo je Rimljana...

Offline domovinesin

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 163
  • Karma: +0/-2
  • Spol: Muški
    • hsp velika gorica
Odg: Očenaš na početku školske godine: Od pionira do ministranata
« Odgovori #18 : Prosinac 23, 2009, 01:11:07 poslijepodne »
demokracija je vladavina većine. većina hrvata su kršćani. većina građana hrvatske su kršćani. koga smeta nije trebao dolaziti, a kad je već došao, nek poštuje one koji su ga primili. a, josipe, za tvoju informaciju ,pavao je bio iz tarza (u današnjoj južnoj turskoj, tada u rimskom carstvu). zvao se savao, što odgovara židovskom imenu šaul. latinsko ime pavao uzeo je vjerojatno za boravka na cipru (vidi: djela apostolska 13,9). bio je židovski student talmuda, izučio je zanat za izrađivača šatora. kao vjerni židov, progonio je kršćane, te je bio prisutan pri ubojstvu sv. stjepana.
« Zadnja izmjena: Prosinac 23, 2009, 01:17:19 poslijepodne domovinesin »
Tu ne cede malis sed contra audentior ito

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Očenaš na početku školske godine: Od pionira do ministranata
« Odgovori #19 : Prosinac 23, 2009, 01:25:07 poslijepodne »
demokracija je vladavina većine. većina hrvata su kršćani. većina građana hrvatske su kršćani. koga smeta nije trebao dolaziti, a kad je već došao, nek poštuje one koji su ga primili.

Lijepo rečeno, svaka čast!! I nadasve točno, iako to neće ići pod kapu dežurnim "demokratima" koji uvijek znaju bolje...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Očenaš na početku školske godine: Od pionira do ministranata
« Odgovori #20 : Prosinac 23, 2009, 01:45:04 poslijepodne »
Poštovani domovinesin, ako želimo o Pavlu onda trebamo otvoriti temu na drugom mjestu i reći sve o njemu. Njegove poslanice danas se čitaju u svim kršćanskim zajednicama i ja sam ih spomenuo da bih podsjetio na način kako se kršćanstvo širilo po Rimskom carstvu.  Inače vezano uz odgovor Bilaju Židovi su stigli u Dalmaciju s rimskim postrojbama.

plemenitashica

  • Gost
Odg: Očenaš na početku školske godine: Od pionira do ministranata
« Odgovori #21 : Prosinac 23, 2009, 01:47:06 poslijepodne »
demokracija je vladavina većine. većina hrvata su kršćani. većina građana hrvatske su kršćani. koga smeta nije trebao dolaziti, a kad je već došao, nek poštuje one koji su ga primili.

Lijepo rečeno, svaka čast!! I nadasve točno, iako to neće ići pod kapu dežurnim "demokratima" koji uvijek znaju bolje...

Slažem se da je lijepo rečeno. Međutim, što je s nama koji nismo došli? Što je s nama koji nismo došli, a kršćani smo? Što je s nama koji nismo došli, koji smo tu doma, čiji djedovi su kršćani, a ipak smo napravili pola koraka naprijed?

Neki dan moja klinka pomaže u kući, i dobila je zadatak da pobriše prašinu po nekim policama. Na jednoj od polica stoje suveniri iz različitih krajeva svijeta koje smo pokupovali da nas podsjete na ta putovanja. Između ostalog imam i Budu.
I pita ona jel taj Buda nekada živio, jel možda još živ (pobrkala je Dalaj Lamu), zakaj je žuti, zakaj je debeli itd......
Zar ne mislite da je trebala u školi do 7 razreda naučiti detaljnije i neke druge vjere i njihove osnovne značajke odnosno nositelje.  Ali ne. Istina u predmetu povijesti se spominje  budizam, protestantizam, islam... ali djeca uopće ne znaju da li su te vjere dio prošlosti ili su prisutne i danas.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Očenaš na početku školske godine: Od pionira do ministranata
« Odgovori #22 : Prosinac 23, 2009, 02:09:38 poslijepodne »
Inače vezano uz odgovor Bilaju Židovi su stigli u Dalmaciju s rimskim postrojbama.

Koja je - logikom prikaza - tada bila nenastanjena?

Židovi su stigli tamo sa Rimljanima (samo kada?), ali postojali su starosjedioci, koji nisu bili kršćani, ali nisu niti prešli na Židovstvo.

Znači, židovstvo kao religija nije starija na ovim prostorima od drugih religija.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Očenaš na početku školske godine: Od pionira do ministranata
« Odgovori #23 : Prosinac 23, 2009, 02:20:39 poslijepodne »
Što je s nama koji nismo došli, koji smo tu doma, čiji djedovi su kršćani, a ipak smo napravili pola koraka naprijed?

U čemu se sastoji tih pola koraka?

ali djeca uopće ne znaju da li su te vjere dio prošlosti ili su prisutne i danas.

Pa niti nas nisu učili prije čak ni vjeronauk, a kamoli išta o drugim religijama. Iz povijesti uče dovoljno o kronologiji i prostorima pojedinih religija, no ne i njihovu bit i tumačenja. Koga zanima, uvijek će se snaći, roditelji će prenijeti svoj vjerski svjetonazor na potomke...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Očenaš na početku školske godine: Od pionira do ministranata
« Odgovori #24 : Prosinac 23, 2009, 02:38:53 poslijepodne »
Inače vezano uz odgovor Bilaju Židovi su stigli u Dalmaciju s rimskim postrojbama.

 :o
Kak? Pa ilirija je osvojena 220 prije Krista dok izrael/judeja gubi svoju nezavisnost u tek prvom stojeću odnosno definitivno 63 prije Krista.
Kako onda možeš reći da su židovi došli u Hrvatsku sa rimljanima?
Jednako tako kako reći da su židovi bili prisutni u dalmaciji prije krščana. Ako su i bili to je bilo na kapaljku jer bo tek iseljavanje krščana iz judeje počinje nakon što su rimljani ugušili židovski ustanak 70 godine nakon krista (to je ono kada im je srušen hram).
A to je onda vrijeme i širenja kršćanstva.

Stoga tvrditi da je na ovim prostorima vladalo židovstvo ili bilo dominantno jest, oprosti, neistina.

Bilaj

  • Gost
Odg: Očenaš na početku školske godine: Od pionira do ministranata
« Odgovori #25 : Prosinac 23, 2009, 02:45:03 poslijepodne »
Zar ne mislite da je trebala u školi do 7 razreda naučiti detaljnije i neke druge vjere i njihove osnovne značajke odnosno nositelje.  Ali ne. Istina u predmetu povijesti se spominje  budizam, protestantizam, islam... ali djeca uopće ne znaju da li su te vjere dio prošlosti ili su prisutne i danas.

Ja to doduše nisam učio u školi ali sam učio na vjeronauku, govorilo se o svim religijama (samo glavnim i starim bez ovih novokomponiranih).
A zakaj je buda žuti- e bome to valjda nisam naučio? zakaj?
« Zadnja izmjena: Prosinac 23, 2009, 03:02:06 poslijepodne Bilaj »

plemenitashica

  • Gost
Odg: Očenaš na početku školske godine: Od pionira do ministranata
« Odgovori #26 : Prosinac 23, 2009, 02:53:04 poslijepodne »
Što je s nama koji nismo došli, koji smo tu doma, čiji djedovi su kršćani, a ipak smo napravili pola koraka naprijed?

U čemu se sastoji tih pola koraka?

U tome da nije crkva jedino i najvažnije uporište u životu. U tome da su svećenici ljudi koji griješe, poneki puno više nego vjernici, u tome da kler  kroz povijest nije poštovao svoje zavjete koje su sami odredili, a prikazuju se kao bezgriješni muškarci (i žene), u tome da nisam manje vrijedna ako ne ližem oltar svaku nedjelju, ali sam daleko vrednija i kvalitetnija od takvih koji još usput varaju, kradu, omalovažavaju, preziru, baš mene kao običnog čovjeka samo zato jer mislim drugačije, u tome što dozvoljavam svakome odlučivati o njegovom/njezinom tijelu i sexualnoj orjentaciji, broju djece, planiranju djece, pa ako hoćete i radu nedjeljom.
I u duhu politike - da ne dam da mi crkva čak niti savjetuje tko bi za mene bio bolji "gazda" u državi, gradu, županiji itd.

Pa niti nas nisu učili prije čak ni vjeronauk, a kamoli išta o drugim religijama.
Točno nisu, mi smo išli na vjeronauk u našu crkvu jednom tjedno.  I tamo smo učili našu vjeru i našu Bibliju i našeg Isusa.
Danas djeca u ŠKOLI imaju 2 sata tjedno vjeronauk ( i naknadno u crkvi) i u školi ne uče o drugim vjerama, možda nešto površno. (priznajem, nisam pogledala udžbenik). To je za mene nedopustivo.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Očenaš na početku školske godine: Od pionira do ministranata
« Odgovori #27 : Prosinac 23, 2009, 04:04:04 poslijepodne »
Oprostite,ako smijem primijetiti,ovdje je bačena kost oko koje ste se počeli glodati.

 Koja je na kraju tema,dolazak židova u ove krajeve ili židovi kao autohtono stanovništvo u ovim krajevima?
Dali ima potrebe bilo što dokazivati ili osporavati forumašu Josipu koji započinje temu o židovima. On ima svoje mišljenje koje sigurno neće i ne želi promijeniti jer već ima svoju tezu,prema tome pustite čovjeka da bude sretan sa svojim stavom i uvjerenjem,vjerujem da mu to svakako treba.
Nije ovo prvi puta da se među Hrvate,katolike puštaju probni baloni smrdljivci,a uz to baš sad u vrijeme Božića.
Zanimljivo!
Drugim vjerama je kod nas sve dozvoljeno ,ali oni svi se vrlo rado petljaju tamo gdje im nije mjesto i stalno postavljaju nove i nove teze,dokaze,i uvijek pokušavaju osporiti hrvatima katoličanstvo.
Sigurno im to jako smeta?
Osobno ne namjeravam nikome naturati svoju katoličku vjeru,ali gospodo molim držite se svoje vjere i ne držite nam prodiku.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Očenaš na početku školske godine: Od pionira do ministranata
« Odgovori #28 : Prosinac 23, 2009, 07:13:13 poslijepodne »
Žao mi je što vam oduzimam vrijeme ali nekoliko članova imputira mi nešto što nisam napisao i što se ne može iščitati. Spomenut ću samo:
Bilaj:
Stoga tvrditi da je na ovim prostorima vladalo židovstvo ili bilo dominantno jest, oprosti, neistina.
[/quote]

Gdje sam to napisao? Iz čega ste to iščitali?

Podsjećam napisao sam: Prije katolika na ovim prostorima bilo je židova, a poslije su došli  muslimani, pravoslavni, neki su prešli na protestantizam, u novije vrijeme došli su neki novi, neki su promijenili vjeru.

Govorio sam o grupama koje vjeruju u istoga osobnog Boga. Bog monoteističkih religija je isti Bog. Iliri prije krščanstva nisu bili monoteisti. Naravno da židovi nisu nikada vladali ovim prostorima niti bili velika manjina ali reći da ih nije bilo na ovim prostorima prije katoličanstva jest neistina. Isto tako je neistina reći da židovi koji su prihvatili Isusovo učenje nisu imali ogromne zasluge u širenju kršćanstva.

Monoteizam ne počinje i ne završava s kršćanstvom.


Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Očenaš na početku školske godine: Od pionira do ministranata
« Odgovori #29 : Prosinac 24, 2009, 08:39:12 prijepodne »

Podsjećam napisao sam: Prije katolika na ovim prostorima bilo je židova, a poslije su došli  muslimani, pravoslavni, neki su prešli na protestantizam, u novije vrijeme došli su neki novi, neki su promijenili vjeru.

Naravno da židovi nisu nikada vladali ovim prostorima niti bili velika manjina ali reći da ih nije bilo na ovim prostorima prije katoličanstva jest neistina.


Judeizam je starija religija od kršćanstva pa je po logici stvar lako zaključiti da su vjerojatno i na ovim prostorima nekad na proputovanju bila "petorica" (karikiram) židova koji su propagirali i živjeli svoju vjeru.
Ta pojava svakako nije vrijedna spomena kad se govori o razvoju religijskog života na ovim prostorima.
Takvim izjavama samo dobiješ ovakvu bespredmetnu raspravu o ničemu.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....