Autor Tema: Anonimni bloger ili forumaš  (Posjeta: 2435 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

plemenitashica

  • Gost
Anonimni bloger ili forumaš
« : Listopad 08, 2009, 11:15:42 prijepodne »
Ovo zahtjeva zasebnu temu:

Zbogom, slobodo!
Prvi Hrvat uskoro u zatvoru zbog napisa na blogu!


Vukovarac je, podsjetimo, prije dvije godine osuđen nakon anonimnog komentara, koji je objavio na svom portalu Vukovarac.net, zbog nanošenja duševne boli bivšem gradonačelniku Vukovara i HDZ-ovom saborskom zastupniku Vladimiru Štenglu i njegovoj supruzi i Dragici.
"To je bio jedan pravi obiteljski posao. Štengl i njegova žena su pretrpjeli strašne duševne boli, a njihov je sin, tada vježbenik u uredu Zvonimira Hodaka, tužio. Borio sam se sam protiv Hodaka i pravosudne mafije, i naravno da sam izgubio….“
……………………………

"Ljudi su mi nudili da isplate odštetu, ali sam rekao da ne dolazi u obzir. Obećavali su mi rješavanje 'mog pitanja' ako se učlanim u stranku, rekao sam da neću", kaže Fintić, koji je odlučio otići u zatvor i biti žrtveno janje kako bi pokazao kako funkcioniraju stvari u ovoj državi.

"Ovo nije dobro. Opasan je presedan, jer pruža obrazac za uništiti novinara ili blogera. Najprije ga osiromašiti, a onda i strpati u zatvor. Došlo je vrijeme da pravda bude zadovoljena, da zaista uđem u zatvor i pokažem da smo stvarno u rangu zemalja koje zatvaraju ljude zbog napisa na blogu. Sad, kako će to prihvatiti međunarodne institucije, to ne znam.
…………….
"Forum je praksa svih velikih medija, od vašeg portala do portala Jutarnjeg ili Večernjeg lista. To privlači čitatelje. Nek' sada znaju da se zbog toga može završiti u zatvoru."


http://www.forumgorica.com/cuspajz/prebrani-elektronski-listi/msg3652/#msg3652

http://www.net.hr/vijesti/page/2009/10/07/0369006.html?pos=n1


Eto, dogodilo se. Oni ZNA SE su opet pobijedili. Jednog po jednog se rješavaju.
Međutim, kaj je meni nejasno. Zašto se „anonimni“ bloger ili komentator na blogu nije očitovao i pojavio na ročištu da je on krivac koji je svojim tekstom nanio duševne boli, a ne vlasnik bloga koji nije pisao.
Kak taj netko sad diše i živi kad zna da Fintić ide u zatvor?

Sad kad je u Vukovaru „riješen slučaj“ treba očekivati da će to biti nova praksa onih kako veli kolegica po forumu, koji ništa ne prepuštaju slučaju.
Ne bi me čudilo da uskoro i ovdje u VG – gradu slučaju počnu s takvom praksom. Naravno da se na zatvaranju  već radi, istina, još polutajno, ali nismo niti daleko od javne obznane.
« Zadnja izmjena: Listopad 08, 2009, 11:17:27 prijepodne plemenitašica »

Offline dobola

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 229
  • Karma: +1/-0
  • Imagine
Odg: Anonimni bloger ili forumaš
« Odgovori #1 : Listopad 08, 2009, 01:23:43 poslijepodne »
S obzirom da ne postoje zakonske regule vezano uz ovaj slučaj "komentara anonimnih blogera" ( kao što navodi predsjednik Novinarskog Društva ) nejasno je temeljem koje zakonske preambule sudac može izreći kaznu. Kad bi se primjenjivale odredbe koje je "izmislio" sudac u ovom postupku pola svih blogova u RH, uključujući i komentare na blogu dnevnih tiskovina morale bi biti predmet krim istrage. Index.hr optužio je ministra Rončevića za krađu iako je postupak u ranoj fazi, nepravomočan itd. a gosti na blogu su pljuvali po cijeloj vladi, pokojnom predsjedniku, sadašnjem predsjedniku i njegovoj mami. pravosuđe u ovom sistemu funkcionira doslovno kako je i opisao bivši lider, u banani. Država je u banani pa je i pravosuđe po toj teoriji u banani.
Liberalni kapitalizam tu i tamo pokaže svoje pravo lice. Da je navedeni vlasnik bloga pripadnik kriminalnog miljea mogao bi si priuštiti "fantastičan" odvjetnički tim koji bi ga bez problema, za 10000 eura, izvukao iz svih eventualnih progona. Zato sistem kod nas i funkcionira na način da predmeti teških krađa, prevara, utaje, utjerivanja, ucjena, kamatarenja, nedokazivog porijekla imovine, prodaje ljudi i životinja odlaze u zastaru ili blage kazne. Čak se i slučajevi u kojim sinovi poznatih poduzetnika osuđuju na najblaže zatvorske kazne bez obzira što su upravljali motornim vozilom u pijanom stanju i ubili dvije djevojčice na pločniku. Dakle, klasifikacija tog ubojstva i komentar nekog blogera ovom pravosuđu i svim dosadašnjim ministrima i ministricama istog jednaka je, čak i blaža.
ovakve metode inače su poznate u prošlim režimima komunističkog djelovanja službi koje su zatvarale novinare ili obične građane zbog šaljivih ilustracija ili komentara u kafićima. Jedan od djelatnika tih službi trenutno obnaša visoku funkciju u Parlamentu, a inače je prisutan u stvaranju države od prvih dana. Nekad poznat kao "druker alkoholičar" danas iskusni poznavaoc Ustava.
Ne treba se čuditi više.
Ne treba više ni komentirati. Borba za poštenim i pravednim društvom postala je utopija isto kao i ideja društva jednakih kreirana ranih godina 20 stolječa.
Kod nas se primjenjuju pravila koja su Rimski diktatori uvodili kad im je carstvo odlazilo u krasni ...ac. Investirali su u ogromne Arene ( zvuči poznato?), forsirali muzičko scenske spektakle domoljubnog karaktera ( zvuči poznato?) i pojeftinili osnovne životne namirnice ( kruh, sol ). Oporba nije imala konkretna i radikalna rješenja i sistem se jednostavno raspao.
Ova presuda pokazuje da mi više obraza nemamo, da nam je ponos zadnja rupa na svirali, da se osuđuju oni koji nisu izgovorili laž, te da se partijska pripadnost uvjetuje za daljnji nastavak življenja. Pa hajmo onda svi u jednu partiju, uštedjet će se na troškovima izbora, dobit će se besplatni uđbenici i most na Pelješac jer bilo ko da dođe na vlast primjenjivat će isti model - davnih dana provjeren.

Smrt fašizmu, sloboda oligarsima.
Ko to tamo peva?