Autor Tema: "Najveći sin hrvatske povijesti"  (Posjeta: 12096 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

amarkulin

  • Gost
Odg: "Najveći sin hrvatske povijesti"
« Odgovori #45 : Lipanj 25, 2011, 12:27:11 poslijepodne »
Da, to je još jedan od dosega "najbolje liberalne stranke u Hrvata" - kaj su nam ukinuli Dan državnosti za koji su svi znali i izmislili nam tri praznika za koja nitko ne zna...

Uostalom, koju su najveća postignuća HSLS-a u svojoj povijesti:
- dovel SDP na vlast
- dovel HDZ na vlast
- iniciral promjenu datuma Dana državnosti (Škrabalo)
- iniciral ukidanje vojnog roka (Radoš)
Jesam zaboravil koje? Što je dobroga od toga Hrvatska imala?

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: "Najveći sin hrvatske povijesti"
« Odgovori #46 : Lipanj 25, 2011, 02:51:55 poslijepodne »
Koji glupavi clanak, sto bi bilo kad bi bilo...

Bilaj

  • Gost
Odg: "Najveći sin hrvatske povijesti"
« Odgovori #47 : Lipanj 26, 2011, 04:26:57 poslijepodne »
U članku od jutarnjeg se navelo da je rat mogao biti završen 93.
To je pomak jer bo je dosta tuđmanovih kritičara trvrdilo da je mogao završiti 92 (a bome i na ovom forumu je bilo govora da je rat mogao završiti 91).

O tome kako je mogao završiti 92 najbolje govori Davor Marjan:

"Okrugli stol "Dvadeset godina od proglašenja neovisnosti Hrvatske" treći je okrugli stol organiziran od 2005. koji organiziraju suradnici projekta o Domovinskom ratu kako bi predstavili rezultate svojih istraživanja.

Vojni povjesničar Davor Marijan na današnjem okruglom stolu govorio je o kontroverzi o mogućem kraju rata 1991./1992. godine. Podvrgnuvši kritici tezu da se moglo završiti rat 1991./1992. izrečenu u povodu 20. obljetnice osnutka Oružanih snaga Republike Hrvatske, Marijan je ustvrdio kako je sva sreća što je obranu Hrvatske vodila politika, a ne generali došli iz JNA koji misle da se moglo završiti rat 1991., odnosno 1992. Marija se suprostavio takvoj tezi na osnovi dokumenata iznijevši nesrazmjeran odnos postrojba i naoružanja kojim je raspolagao agresor u odnosu na hrvatsku obranu te područje koje je bilo pod okupacijom. Oni koji misle kako je bilo moguće završiti brzo rat u hrvatsku korist, pokušavaju političko djelovanje prvoga hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana svesti na navodnu podjelu BiH, a ne stvaranje hrvatske države.

Po Marijanovim riječima od šest bojišta početkom 1992. hrvatske oružane snage bile su čak na pet bojišta u fazi obrane, osim zapadne Slavonije, a JNA je činila sve kako bi završila s osvajanjem prije nego što dođu međunarodne snage.

Osporavajući tezu o brzom završetku rata Marijan je citirao izvješće glavnog inspektora generala Špegelja iz kraja 1991. u kojem kritizira Glavni stožer da ne vlada osnovnim elementima oružane borbe, djelotvornost vojno-obavještajne službe, loše usklađeno djelovanje, loše zapovijedanje te nepovjerenje profesionalnih časnika i onih proizišlih iz borbe. "
http://www.isp.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=559&Itemid=31


A i još jedan dokument koji govori o Tuđmanu:

http://blog.vecernji.hr/zvonimir-despot/files/2010/05/sadkovich-tudjman1.pdf

ne treba zaboraviti da je tek bilo moguće nešto konkretno napraviti u ratu tek kada je amerika stala na našu stranu. Amerika je smatrala da se ne treba miješati u ex Jugoslaviji te da treba očuvati Jugoslaviju. Tek kada je promijenila mišljenje moglo je doći do oslobađanja u oluji.

amarkulin

  • Gost
Odg: "Najveći sin hrvatske povijesti"
« Odgovori #48 : Lipanj 26, 2011, 06:23:22 poslijepodne »
Sledge, vidi ovu rečenicu u radu kojeg je link dal Bilaj:
"Tuđman je vjerovao da bi članstvo u Europskoj zajednici jamčilo političku stabilnost i gospodarski prosperitet."

Jel možeš rastumačiti zakaj je Tuđman imal takvo vjerovanje pred 20 godina?

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: "Najveći sin hrvatske povijesti"
« Odgovori #49 : Lipanj 27, 2011, 10:57:20 prijepodne »
Mogu.

Tuđman je tada izjavljivao mnoge stvari - nije mu za zamjeriti - o kojima nije znao ništa (jer ni nitko drugi nije znao ništa!), a dobrohotno se nadao kako će to biti dobro i pozitivno za Hrvatsku.

Hrvatska je inicirala i osnivanje Haaškog suda - misliš li ti da on radi onako kako smo se nadali?? Misliš li da bi se Tuđman složio sa time kako on radi, kako politički sudi i kakve i koje presude daje? Posebice što se taj sud izrodio u nešto što bi sudilo i vjerojatno samom Tuđmanu osobno...

Tuđman je mislio na EU koja je tada bila više dobra ideja negoli pravo postignuće i realitet - jer današnja EU nema veze sa mnogim stvarima i ideološkim temeljima na kojima je osnovana, i današnja EU je potpuno drugačija stvar od one koja je postojala pred 20 godina. I za tu izjavu vrijedi potpuno isti princip kao i za gornju usporedbu sa Haaškim tribunalom.

Iako se ponekad nisam nimalo, a uglavnom nikada potpuno slagao sa njim, žao mi je kaj Hrvatska nema takvog političara danas, samo koji bi imao više takta, ali bi u principu disao i radio za Hrvatsku, a ne je prodavao i poklanjao bjelosvjetskoj gamadi za glumatanje demokracije i nekakvih izmišljenih sloboda. Da mi imamo takvog političara, imali bi i ZERP, naši seljaci i građani bi imali posla jer se nebi njihova radna mjesta hladnokrvno ubacivalo u nekakvu tržišnu mašinu kojoj nisu dorasli i za koju nisu pripremljeni, i zato nas stranci i gule kao majmuni banane...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”