Autor Tema: HGK - HAC - HD... (nastavi niz)  (Posjeta: 2324 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
HGK - HAC - HD... (nastavi niz)
« : Listopad 20, 2013, 11:25:26 prijepodne »
http://www.index.hr/vijesti/clanak/vidosevic-je-ovo-morao-znati-hgk-milijunske-poslove-davao-tvrtkama-bez-zaposlenika/707001.aspx

DRŽAVNI ured za reviziju je obavljenom revizijom za 2010. u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) utvrdio nepravilnosti u poslovanju i upravljanju imovinom te prihodima i rashodima, koji su u djelu promidžbe i informiranja iznosili više od 54 milijuna kuna, od kojih je čak 11 milijuna utrošeno na prezentaciju vina u Londonu, a oko 8,5 milijuna na izložbe "Kupujmo hrvatsko" u Moskvi i Tokiju.

Nepravilnosti su posljedica nedovoljno učinkovitog sustava unutarnjih kontrola, te neprovođenja postupaka nabave roba, radova i usluga, što je utjecalo na izražavanje uvjetnog mišljenja, navela je revizija u izvješću za HGK od srpnja prošle godine.

HGK, koji se našao pod istragom Uskoka zbog izvlačenja milijunskih iznosa, samo je za prezentaciju vina i dvije izložbe izravnim ugovorima angažirao četiri tvrtke, od kojih je jedna s četiri zaposlenika obavila poslove u ukupnom iznosu većem od pet milijuna kuna.

Druge tri tvrtke - od kojih jedna ni nema zaposlenih pa je trebala angažirati podizvoditelje, a druge dvije imaju tek po jednog zaposlenog - obavljale su poslove svaka na jednoj izložbi, odnosno prezentaciji.

Za izložbe je više plaćeno tvrtkama bez ili s jednim zaposlenim, koje su imale manje vremena za organizaciju posla, nego stalnom dobavljaču, odnosno tvrtki s četiri zaposlenika. Ta je tvrtka imala dugogodišnju suradnju, a ostale su angažirane tek nekoliko dana prije poslova.

Tako je 22 dana prije prezentacije vina u Londonu zaključen ugovor s drugom tvrtkom s jednim zaposlenikom, 18 dana prije izložbe u Moskvi s trećom tvrtkom bez zaposlenika, a mjesec dana prije izložbe u Tokiju s četvrtom tvrtkom s jednim zaposlenikom.

Te tri tvrtke obavljale su milijunske poslove u promociji, odnosima s javnošću, scenografiji, izradi kataloga, štandova i organizaciji konferencija za novinare, a za organizaciju svake izložbe plaćeno im je više nego stalnom dobavljaču, odnosno tvrtki sa četiri zaposlenika.

Komora angažirala tvrtke za posao koji je sama mogla obaviti

Revizija je pritom utvrdila da su posao, vrijedan 1,8 milijuna kuna za koji je bila angažirana tvrtka bez zaposlenika, obavili podizvoditelji koje je mogla izravno angažirati Komora, odnosno dio navedenih usluga obaviti i sama, uz manje troškove. U svom izvješću Ured je tada upozoravao HGK da poslove za nastupe na sajmovima i izložbama te prezentacije drugim tvrtkama povjerava samo ako to ne mogu obaviti njezini zaposlenici. Komora je upozorena i da bi ugovore trebala zaključivati nakon prikupljanja više ponuda, kako bi se postigli povoljniji uvjeti nego izravnim ugovaranjem.

Državni ured za reviziju ustvrdio je, naime, da je veći dio usluga koje su izravnim ugovaranjem obavile druge tvrtke, Komora mogla obaviti i sama.

U uvjetnom mišljenju, revizija je navela da pojedini prihodi nisu planirani prema računskom planu, te da se nisu planirali ni podaci prema programima, projektima i aktivnostima. Za najveći dio viška prihoda u iznosu od 74,5 milijuna kuna nije donesena odluka o namjeni.

Također, navodi se u izvješću, nije obavljen cjeloviti popis dionica i udjela Komore u društvima i zakladama, niti je stanje imovine krajem 2010. bilo realno iskazano.

Od 2005. do 2009. nabavljeno je tako 330 umjetničkih slika u iznosu 7,2 milijuna kuna, iako je Komora već imala 460 umjetničkih slika, iako navedena nabava nema utjecaja na poslovanje Komore. Pritom nije obavljena revalorizacija vrijednosti tih umjetnina.

Za dvoje zaposlenika u Moskvi zakupljen ured površine 788 četvornih metara

Revizija je pokazala i da upravljanje imovinom u pojedinim slučajevima nije bilo učinkovito ni primjereno stanju gospodarstva, koje je i osnovni izvor financiranja Komore.

Tako je zakupljen uredski prostor u Moskvi površine 788 četvornih metara, za samo dva zaposlenika, a nakon jedanaest mjeseci je smanjen na 162 'kvadrata', što je u međuvremenu plaćeno 3,5 milijuna kuna.

... Svaka sličnost sa već viđenim je ... NEVJEROJATNA.

... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: HGK - HAC - HD... (nastavi niz)
« Odgovori #1 : Listopad 20, 2013, 11:26:38 prijepodne »
http://www.index.hr/vijesti/clanak/nastavak-istrage-u-hacu-uhicen-je-bivsi-clan-uprave-josip-sapunar-ceka-ispitivanje-tuziteljstva/707039.aspx

BIVŠI financijski direktor Hrvatskih autocesta (HAC) Josip Sapunar sinoć je uhićen u istrazi izvlačenja novca iz HAC-a, a danas bi trebao dati iskaz tužiteljstvu.

Njegov odvjetnik Gordan Preglej Hini je izjavio da mu još nije poznato hoće li Sapunara ispitati tužitelji iz Uskoka ili zagrebačkog Županijskog državnog odvjetništva. "Još ne znam kome je slučaj delegiran, no poslijepodne ćemo imati daleko više informacija", kazao je Preglej.

Sapunar je, po njegovim riječima, uhićen sinoć oko 21,30 sati nakon što se u dogovoru s istražiteljima vratio iz inozemstva kako bi dao iskaz u najnovijoj aferi o izvlačenju novca iz HAC-a od 2006. do 2011.
Nakon što ga ispitaju tužitelji će odlučiti hoće li za Sapunara zatražiti istražni zatvor ili će se u nastavku istrage braniti sa slobode.
Bivši direktor financija te javne tvrtke već je pritvoren prije tri godine zbog sumnje da je novcem iz HAC-a, preko agencije Fimi media, punio HDZ-ov crni stranački fond.
Mediji nagađaju da je ovoga puta osumnjičen za "pranje" pet milijuna eura preko tvrtki Igora Premilovca, ranije osumnjičenog da je izvukao novac iz Hrvatske gospodarske komore.
Premilovac je, naime, tijekom istrage u HGK priznao da su na austrijski račun njegove češke tvrtke Remorker International, osim novca izvučenog fiktivnim ugovorima iz Komore, navodno uplaćivana i sredstva HAC-ovih podizvođača.

HAC: Postupili smo po nalogu policije

"Vezano na provedeni policijski postupak u Hrvatskim autocestama u večernjim satima 18.10.2013. godine, želimo izvijestiti javnost da smo postupili po nalogu policije i Državnog odvjetništva s kojim Hrvatske autoceste u potpunosti surađuju. S obzirom na činjenicu da je istraga u tijeku, trenutno ne raspolažemo s više informacija", objašnjeno je danas u šturom priopćenju HAC-a.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: HGK - HAC - HD... (nastavi niz)
« Odgovori #2 : Listopad 21, 2013, 06:03:31 prijepodne »
SAPUNAR OPET UTAPA KALMETU?

Premda Sapunar te tvrdnje Igora Premilovca pred istražiteljima može odbaciti kao laži, sasvim je sigurno da je zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo već provjerilo neke od Premilovčevih tvrdnji te zaključilo kako su četiri male nepoznate tvrtke - Akula savjetovanje, Pean komunikacije, Novi dan i Život na sjeveru - koje nisu imale zaposlenike, od 2005. do 2011. najvećim hrvatskim građevinskim tvrtkama Viaduktu, Osijek Koteksu, Tehnobetonu Zagorje te austrijskom Strabagu naplatile pet milijuna eura za marketinške usluge.

Vjerojatniji je i logičniji zaključak da su građevinari sklapali poslove s tvrtkama Igora Premilovca jer je to bilo na neki način uvjetovano iz državnog HAC-a koji je bio davatelj poslova navedenim građevinarima. Ako se Sapunar, pak, ne odluči na poricanje krivnje, što se čini sve izvjesnijim, samo je jedno pitanje na koje će morati dati odgovor: kome je proslijeđen novac?

U gotovo identičnoj situaciji Sapunar se našao prije točno tri godine kad je zajedno s još trojicom direktora iz HAC-a - Marijom Crnjakom, Juricom Prskalom i Zlatkom Korparom - bio osumnjičen da je za račun bivšeg rizničara HDZ-a, Mladena Barišića, odnosno za samu stranku lobirao u HAC-u da posluju s marketinškom tvrtkom Fimi-Media Nevenke Jurak.

Dok su se ostali direktori uglavnom u toj fazi istrage branili šutnjom, mladi je Sapunar odlučio otvoriti dušu te je na prvom ispitivanju otvoreno rekao kako je on doista radio to što mu se stavlja na teret, ali je to činio po nalogu Mladena Barišića i resornoga ministra Božidara Kalmete .

Kalmetino je ime Sapunar ponovio više puta, rekavši da je Kalmetina inicijativa za rad s Fimi-Medijom isprva bila vrlo suptilna te da su od nje naručili 50 torti Croatera. No, kada je odbio daljnju suradnju, Kalmeta ga je prepustio Barišiću. Prema Sapunarovu iskazu, događaj koji su poslije direktori nazivali “privođenje” dogodio se u restoranu Baltazar gdje je u Kalmetinoj prisutnosti Barišić izribao i Sapunara i Milivoja Mikulića, člana Uprave HAC-a, tražeći od njih bespogovornu suradnju s Fimi-Medijom.
Šutio o krađi u HAC-u

Tijekom cijelog davanja iskaza Sapunar niti jednom riječju nije spomenuo da je, kako se sada čini, osim preko Fimi-Medije, novac iz HAC-a isisavan i preko tvrtki Igora Premilovca te da je i on, kao i Mladen Barišić, i sam bio torbar koji je najvjerojatnije prenosio novac nekome.

Ali, kome?

Dok je u slučaju Fimi-Medije stvar prilično rasvijetljena jer je preko tvrtke Nevenke Jurak financiran tzv. crni fond HDZ-a, u ovome novom slučaju može se samo nagađati kamo je sve novac išao. Logično, budući da su isplate išle preko njih, u cijelu bi priču mogli upasti i čelnici građevinskih tvrtki. U slučaju Osijek Koteksa to je Drago Tadić kojemu se već u aferi Šljunak sudi zbog identične situacije s Ramizom Pandžićem. Zatim su to čelnik Viadukta Joško Mikulić, Tehnobetona Zagorje Miroslav Bunić, koji je pod istragom zajedno s Ivanom Čehokom te je pušten iz zatvora uz jamčevinu, i čelnici Strabaga. Oni će u najmanju ruku kao svjedoci morati objasniti zašto su njihove tvrtke plaćale nepostojeće marketinške usluge Premilovcu.
Kalmeta bez komentara

No, puno su zanimljivije osobe iz HAC-a, a možda i iz resornog ministarstva. U inkriminirano vrijeme predsjednici Uprave HAC-a bili su Mario Crnjak i Jurica Prskalo, dok su članovi bili Marijo Lovrinčević, Milivoj Mikulić i Ivica Mlinarević. U političkoj strukturi iznad Uprave HAC-a bili su državni tajnik za infrastrukturu Zdravko Livaković te “neuništivi” ministar Božidar Kalmeta.

Tko je od njih među onima koje će Sapunar prokazati kao nositelje novog crnog fonda, još tajnijeg od HDZ-ove Fimi-Medije? Jesu li u pitanju pojedinci ili su možda svi zajedno dijelili kolač od pet milijuna eura državnog novca? Hoće li ovaj put protiv Kalmete, ako se među imenima pojavi i njegovo kao u slučaju Fimi-Medije, biti pokrenuta istraga ili će ga istražitelji ponovno zaobići? Sam Kalmeta danas nije bio dostupan da mu postavimo ova pitanja.

http://www.jutarnji.hr/sapunar-danas-progovara-u-dorh-u--hoce-li-jos-jednom-prozvati-kalmetu-/1134315/
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.