Autor Tema: Intelektualni razvoj djece  (Posjeta: 4179 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

amarkulin

  • Gost
Intelektualni razvoj djece
« : Ožujak 25, 2011, 11:33:24 prijepodne »
Pohvalna inicijativa krenula je iz Mense:

http://ntc.mensa.hr/iz-medija

Znanje nam je katastrofalno jer ne učimo djecu razmišljati

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Intelektualni razvoj djece
« Odgovori #1 : Travanj 05, 2011, 08:22:50 prijepodne »

Finska nije sportska velesila ali učenje engleskog i informatike je besplatno za one koji to žele.
Koliko smo snažni u solidarnosti i plemenitosti u odnosu prema drugim ljudima i okolini?
Imali smo visoki postotak educiranosti, mnogi su završili fakultete i gdje smo stigli!
U našoj okolini možemo primijetiti vrlo učene, uglađene, inteligentne ljude koji  se ponašaju vrlo sebično, autoritativno a ponekad čine kriminalne radnje i veliku društvenu štetu.
Koliko su nam djeca produhovljena i koliko im je razvijena emocionalna inteligencija, kako djelujemo na oblikovanje karaktera mladih ljudi? Što je dobro, a što je loše? Koji su ciljevi mladih ljudi?
« Zadnja izmjena: Travanj 05, 2011, 08:29:24 prijepodne Josip »

amarkulin

  • Gost
Odg: Intelektualni razvoj djece
« Odgovori #2 : Travanj 05, 2011, 09:37:32 prijepodne »
Sve kreće od roditelja. Naši roditelji (rođeni u ili iza 2. svj. rata) teško su živjeli, pa su svojoj djeci htjeli olakšati život - "ako sam se ja mučil, ne mora i moje dijete". Te su ih mnogi naučili "snalaženju", držali ih uz svoje skute do 30-e, uputili da je najbolji posao - posao u državnoj službi.

I onda su njihova djeca dobila djecu. U međuvremenu je došlo do raspada svih sustava, pa i sustava vrijednosti. Kriminalna privatizacija javne imovine uništila je industriju, "zaslužni" su dobili privilegije, država je stimulirala ljude da idu u mirovinu. Zbog takvog bjesomučnog povećavanja državne potrošnje smanjilo se izdvajanje za školstvo, zdravstvo i mirovinski sustav. I sad ta djeca žele neku perspektivu za sebe. Naravno da je ne vide.

Jedina poruka je: djeco, učite! Jest da vam to znanje danas neće puno pomoći, pogotovo ne u Hrvatskoj. Ali, za godinu-dvije, kad postanemo ravnopravni članovi europske obitelji, jedino je znanje to koje će vam dati nekakvu šansu. "Snalaženje" ostavite bakama i djedovima...

amarkulin

  • Gost
Odg: Intelektualni razvoj djece
« Odgovori #3 : Travanj 05, 2011, 11:46:40 prijepodne »
Evo što je pravi primjer dobrog utjecaja roditelja:

Jezgru tima, uz dr. Novosela, čine njegove dvije kćeri, liječnica Ingrid i logopedica Tatjana
...
Uvijek mi je bilo zanimljivo dolaziti k tati na posao. Privlačilo me na neki poseban način i privuklo me još kao srednjoškolku: tada smo Ingrid i ja pomagale tati s pacijentima


http://www.jutarnji.hr/darko-novosel--svako-jutro-zovu-me-japanci--nude-milijune-eura-za-nasu-metodu-lijecenja-mucanja---/929852/

I opet ništa ne bi bilo bez učenja/studiranja...

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Intelektualni razvoj djece
« Odgovori #4 : Travanj 05, 2011, 08:52:04 poslijepodne »
Znanje nam je katastrofalno jer ne učimo djecu razmišljati

A u školama nije važno da netko zna znanje već su važne samo ocjene i tako imamo prenapuhani prosjek ocjena. Ne vidim razlog zbog kojega se inzistira da neko ima 5.0 prosjek. "Ima sve 5 pa kako će onda iz nekog predmeta imati manje" je pogrešno razmišljanje. U školama bi trebalo djecu učiti i više stvari koje im trebaju u pravom životu.

Najgore je što u većini predmeta djeca ne nauče osnove jer se žuri s programom ili se radi po nekom od mnogobrojnih udžbenika upitne kvalitete.

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Intelektualni razvoj djece
« Odgovori #5 : Travanj 06, 2011, 07:38:32 prijepodne »
Da li je najveći problem Hrvatske korumpiranost, nemoralnost,  >:D?

amarkulin

  • Gost
Odg: Intelektualni razvoj djece
« Odgovori #6 : Travanj 06, 2011, 09:14:34 prijepodne »
Joža, zakaj ti ne bi umjesto hrpe pitanja - i gdje pašu i gdje ne pašu - počel malo davati odgovore?

Da se vratim na temu. Neki dan mi sin donese zadatak koji ga je bacil u bed - dijete nema pojma kako bi ga riješilo.

"Mama ima 21 godinu više od kćeri. Za 10 godina mama će imati duplo više godina od kćeri. Koliko godina će tada imati mama?"

WTF??? Treći razred osnovne škole!?!
Ja sam to riješil postavljanjem dviju jednadžbi s dvjema nepoznanicama, a baš me zanima s kojim je to alatom autor udženika zamislil da riješi dijete od 9 godina...
« Zadnja izmjena: Travanj 06, 2011, 09:17:49 prijepodne amarkulin »