Autor Tema: Nezaposlenost, siromaštvo, nesreće...Što možemo naučiti, a što napraviti?  (Posjeta: 6012 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Što možemo učiti iz nesreća koje nas pogađaju?  
Pokušavam glasno razmišljati u okviru svojih mogućnosti.
Prvo, usprkos svemu ne dozvoliti da nas obuzima očaj i apatija, puno možemo napraviti sami. Analizirajmo što smo radili, u čemu smo griješili i što da poduzimamo. I put od tisuću metara započinje korakom od pola metra. Savjetujmo se s nekim tko nas ne mrzi.

Svi živimo u globalnom selu i kad nesreća pogodi jedan dio to bi se trebalo ticati i ostalih.
Koliko nas se tiče nesreća naših sugrađana koji su ostali bez posla, struje, koji oskudjevaju hranom? Koliko nas se tiče nesreća onih koji teško rade a dobivaju mizeriju ili onih koji rade i dobivaju basnoslovne sume? Gdje je tu pravda i solidarnost?
Gdje su tu društvene institucije, skupine, dobrovoljne organizacije?
Na kojem je stupnju organiziranost i solidarnost, moralnost našeg društva kad se takve stvari toliko masovno događaju?
Koji su prioriteti? Koji prioritet može biti važniji od nahraniti gladnog i utopliti prozeblog?
Kako netko može mjesečno dobiti više od osnovne košarice za preživljavanje dok je netko gladan i ozebao?  
Slažem se da ima lijenčina koji si košaricu mogu zaraditi i za takve se mogu organizirati radovi.

Mi smo siromašna država bogatog voznog parka s armijom nezaposlenih!  Tko je tu lud a tko zbunjen?? Kako može siromašna država imati armiju nezaposlenih? To nije dobro ni za super bogatu državu!
Kako da čovjek bude više čovjek? Smatram da je to osnovno pitanje mojeg i naših života?
Koliko sam bio uspješan da se razvijam kao čovjek toliko sam uspio u ovom svom životu.

Da li to trebamo učiti kod kuće, u školi, preko medija? Tko je odgovoran osim mene i mojih roditelja za moju moralnu edukaciju? Koliko je ona važna društvu?
Da li je važnije da smo bogato ili skladno uređeno društvo čiji članovi se međusobno pomažu?
Kako da se odlučimo za biti? Tako da ćemo pričekati da budemo bogatiji?
« Zadnja izmjena: Ožujak 18, 2011, 10:59:35 prijepodne Josip »

amarkulin

  • Gost
Odg: Nezaposlenost, siromaštvo, nesreće...Što možemo naučiti, a što napraviti?
« Odgovori #1 : Ožujak 18, 2011, 11:14:38 prijepodne »
Ti si postavio puno pitanja. Opravdanih. Zašto nisi probao dati nijedan odgovor?

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Nezaposlenost, siromaštvo, nesreće...Što možemo naučiti, a što napraviti?
« Odgovori #2 : Ožujak 18, 2011, 11:56:18 prijepodne »
Ti si postavio puno pitanja. Opravdanih. Zašto nisi probao dati nijedan odgovor?

Pridružujem se i ja sa istim mišljenjem. Možda pokuša ipak u drugom postu?
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Nezaposlenost, siromaštvo, nesreće...Što možemo naučiti, a što napraviti?
« Odgovori #3 : Ožujak 18, 2011, 12:23:13 poslijepodne »
 :) Volio bih da se na temi očituju i drugi glasovi, ako uopće ima zainteresiranih. Hvala na podršci!

Offline mojca

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 213
  • Karma: +0/-0
Odg: Nezaposlenost, siromaštvo, nesreće...Što možemo naučiti, a što napraviti?
« Odgovori #4 : Ožujak 18, 2011, 01:44:23 poslijepodne »
treba resetirati Hrvatsku u svakom dijelu i pravcu

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Nezaposlenost, siromaštvo, nesreće...Što možemo naučiti, a što napraviti?
« Odgovori #5 : Ožujak 18, 2011, 02:20:31 poslijepodne »
Kakvu bismo Hrvatsku željeli i kako to izgrađivati?

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Nezaposlenost, siromaštvo, nesreće...Što možemo naučiti, a što napraviti?
« Odgovori #6 : Ožujak 19, 2011, 08:28:08 prijepodne »
Volio bih da autokrati budu zamijenjeni osobama koje znaju surađivati s drugima.
Volio bih da na izborima mogu birati osobe koje poznam, koje sam upoznao na tribinama koje su održavali tijekom godina.
Volio bih da se političari prestanu svađati, omalovažavati, da razgovaraju o ciljevima i kako ih ostvariti, umjesto demagogije, da su novčane transakcije transparentne, lako čitljive u javnim glasilima i za puk, a ne samo do o njima zna javnosti nepoznata odgovorna osoba ili su zabašurene u hrpi nepregledne dokumentacije.
Volio bih da se ograniči siromaštvo i bogatstvo.
Volio bih da su škole, vrtići, fakulteti besplatni, da se u njima može kupiti topli obrok kao u Studenskom centru ili u školama ateističkog socijalizma.
Volio bih da novine prenašaju u prvom redu korisne informacije važne za naš život, zdravlje, skladan suživot, da u njima više čujemo obične ljude koji imaju nešto za reći, predložiti, koji su nešto društveno korisno napravili.
Volio bih da političari i drugi funkcioneri izvršavaju obećeno i da se ne koriste neistinama, odnosno da za takve čine budu sankcionirani. No tko će to i kako sprovesti u praksi?
Volio bih i da mogu dobiti bijele blombe od moga stomatologa i na moje 3.,4.,5., a može i na 6.,7. i 8. zube.
Volio bih...
Volio bih promijeniti nešto kod sebe i tu imam realne šanse nešto napraviti.  :)

amarkulin

  • Gost
Odg: Nezaposlenost, siromaštvo, nesreće...Što možemo naučiti, a što napraviti?
« Odgovori #7 : Ožujak 19, 2011, 08:30:22 prijepodne »
Super! To je bio odgovor na pitanje "što", sad još samo razmisli "kako"...  :)

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Nezaposlenost, siromaštvo, nesreće...Što možemo naučiti, a što napraviti?
« Odgovori #8 : Ožujak 19, 2011, 09:34:18 prijepodne »
Kako?   :) To treba pronaći svatko za sebe. Kako izvire iz smisla življenja. Smisao se ne može kupiti, niti dobiti na poklon poput jabuke. On se otkriva svakome od nas uz mukotrpno traganje i vjerujem, življenje što moralnijeg i društveno korisnog života. Čovjek mora poznavati sam sebe i prepoznati ono što vodi k uzvišenom ili niskom...Na tom putu važno je da volimo i slijedimo upute našega Stvoritelja, da se ohrabrujemo da mislimo svojom glavom a ne glavom nekog drugog, da se međusobno poštujemo, ne zavidimo, ne ogovaramo i omalovažavamo, tražimo pravdu i istinu, da istinski volimo cijeli svijet.  :)

amarkulin

  • Gost
Odg: Nezaposlenost, siromaštvo, nesreće...Što možemo naučiti, a što napraviti?
« Odgovori #9 : Ožujak 19, 2011, 07:05:53 poslijepodne »
Čovjek mora poznavati sam sebe

Mora?

A što ako ne poznaje?

To treba pronaći svatko za sebe.

Što ako ne posjeduje moć spoznavanja samog sebe? Ako se trudi iz sve snage, ali nikako ne uspijeva pronaći pravog sebe... Kako ćeš mu pomoći?

Na tom putu važno je da volimo i slijedimo upute našega Stvoritelja

Velika većina ne slijedi te upute, ne živi ni blizu po Božjim zapovjedima. A i dalje sebe nazivaju vjernicima. Možda ne bi toliko griješili, kad bi znali svoju stvarnu prirodu i svrhu na ovom svijetu. Ali kako da je doznaju?
« Zadnja izmjena: Ožujak 19, 2011, 07:10:40 poslijepodne amarkulin »

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Nezaposlenost, siromaštvo, nesreće...Što možemo naučiti, a što napraviti?
« Odgovori #10 : Ožujak 21, 2011, 12:58:25 poslijepodne »
Čovjek mora poznavati sam sebe

Citat:
Mora?
A što ako ne poznaje?


Naše tijelo i duša trebaju hranu, ako im dajemo krivu hranu patimo. Kada ne znamo slova patimo jer ne možemo čitati. Patnja nam pomaže u pronalaženju pravog puta. Bog je poručio preko Isusa: Ja sam put, istina i život!

To treba pronaći svatko za sebe.
Citat:
Što ako ne posjeduje moć spoznavanja samog sebe? Ako se trudi iz sve snage, ali nikako ne uspijeva pronaći pravog sebe... Kako ćeš mu pomoći?

Inspiriran Bogom Baha'u'llah kaže:" Namjera Božja pri stvaranju čovjeka bila je, i uvijek će biti, omogućiti mu da spozna svojega Stvoritelja i dosegne Njegovu Blizinu.

Uspijeh ili neuspijeh, dobitak ili gubitak moraju, stoga, ovisiti o čovjekovim vlastitim naporima."

Možemo pomoći ako pokušamo pokazati drugi put, no ne možemo birati umjesto njega. Osim toga tko garantira da sam ja, ili mi ili bilo tko drugi u pravu, a netko u krivu. To zna samo Bog. Zatim, za funkcioniranje društva važno je da postoje opće prihvaćena moralna pravila i da promovira sustav vrijednosti koji je za dobrobit svih.

Na tom putu važno je da volimo i slijedimo upute našega Stvoritelja

Velika većina ne slijedi te upute, ne živi ni blizu po Božjim zapovjedima. A i dalje sebe nazivaju vjernicima. Možda ne bi toliko griješili, kad bi znali svoju stvarnu prirodu i svrhu na ovom svijetu. Ali kako da je doznaju?

Svatko se trudi koliko može! Nije na nama da sudimo. Nitko ne zna kakav će njegov kraj biti.
"Koliko je često grešnik u smrtnom času dosegao bit vjere, i ispivši gutljaj besmrtnosti poletio k Družbi u visini! A koliko je često odani vjernik, u času uzašašća duše doživio takvu promjenu da je pao u najdublji oganj!"
« Zadnja izmjena: Ožujak 21, 2011, 01:16:50 poslijepodne Josip »

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Nezaposlenost, siromaštvo, nesreće...Što možemo naučiti, a što napraviti?
« Odgovori #11 : Ožujak 22, 2011, 08:30:31 prijepodne »

Jedan citat koji može pomoći u traganju:

"Kad istinski tragatelj odluči korakom potrage stupiti na stazu koja vodi put znanja o Pradavnomu, on mora, prije svega, očistiti svoje srce, koje je sjedište objave unutarnjih otajstava Božjih, od prašine svog stečenog znanja koja ga zakriva, i nagovještaja otjelovljenih sotonskih maštarija. On mora očistiti svoje grudi, koje su svetište trajne ljubavi Ljubljenoga, od svakog kala, i osloboditi svoju dušu od svega što pripada vodi i blatu, od svake tamne prolazne vezanosti. On mora tako očistiti svoje srce da u njemu ne zaostane ni tračak ljubavi ili mržnje, da ga ljubav ne bi zaslijepljeno dovela u zabludu, a mržnja ga otjerala od istine. I ti svjedočiš na ovaj Dan kako je većina ljudi, zbog takve ljubavi i mržnje lišena besmrtnoga Lica, kako je odlutala daleko od Utjelovljenja Božanskih otajstava, i bez pastira luta divljinom zaborava i zablude.
Tragatelj mora u svako doba uzdati se u Boga, odreći se ljudi svijeta, odijeliti se od svijeta praha, i čvrsto se prihvatiti Njega Koji je Gospod nad Gospodarima. On nikad ne smije sebe uzdizati iznad bilo koga, sa ploče svog srca mora izbrisati svaki tračak ponosa i taštine, mora se držati strpljivosti i ravnodušnosti, šutjeti i suzdržati se od dokona govora. Jer jezik je vatra koja tinja, a pretjeran govor smrtonosan otrov. Materijalna vatra uništava tijelo, a vatra jezika proždire i srce i dušu. Snaga prve traje neko vrijeme, a posljedice druge traju stoljeće.
Taj bi tragatelj također morao ogovaranje smatrati teškim grijehom, i držati se daleko od njegova područja, jer ogovaranje trne svjetlo srca i gasi život duše. Malim bi morao biti zadovoljan, i slobodan od svake neprimjerene želje. Morao bi cijeniti društvo onih koji su se odrekli svijeta, a izbjegavanje razmetljivaca i ljubitelja naslade smatrati dragocjenim darom.  U zoru svakog dana morao bi uživati zajedništvo s Bogom, i svom dušom svojom ustrajati u potrazi za svojim Ljubljenim. Svaku zabludjelu misao morao bi spaliti vatrom spominjanja Njega Ljubljenoga, i brzinom munje morao bi proći pokraj svega osim Njega. Prema životinjama bi morao pokazivati blagost, a koliko više prema svom bližnjemu, onomu koji je obdaren darom izričaja.  Ne bi smio oklijevati da ponudi svoj život za svoga Ljubljenoga, niti dozvoliti da ga ljudska cenzura odvrati od Istine. Ne bi smio željeti drugima ono što ne želi za sebe, niti obećavati ono što ne ispunjava. Svim bi srcem morao izbjegavati druženje sa zločincima, i moliti za otpuštenje njihovih grijeha. Morao bi oprostiti griješniku, i ne prezirati njegov nizak položaj, jer nitko ne zna kakav će njegov kraj biti."

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Nezaposlenost, siromaštvo, nesreće...Što možemo naučiti, a što napraviti?
« Odgovori #12 : Travanj 19, 2011, 08:29:37 prijepodne »
Jučer ujutro u 9 sati obavijestio sam da imam tehničkih problema:

Poštovani, i dalje se ne mogu uključiti na neovisni forum--- i na ---domaće teme.
Kod pokušaja dobivam poruku:
Nije uspjelo učitavanje jezične datoteke 'Shoutbox.croatian-utf8'
Prijatelj, koji to isto pokušava u isto vrijeme, nema nikakvih problema da se priključi. Da li mi možete reći o čemu se radi?
Srdačni pozdrav!

Smetnje su i dalje prisutne i ne mogu se normalno logirati, a odgovor nisam dobio.
Pozdrav!

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Nezaposlenost, siromaštvo, nesreće...Što možemo naučiti, a što napraviti?
« Odgovori #13 : Travanj 19, 2011, 09:38:37 prijepodne »
Jučer ujutro u 9 sati obavijestio sam da imam tehničkih problema:

Poštovani, i dalje se ne mogu uključiti na neovisni forum--- i na ---domaće teme.
Kod pokušaja dobivam poruku:
Nije uspjelo učitavanje jezične datoteke 'Shoutbox.croatian-utf8'
Prijatelj, koji to isto pokušava u isto vrijeme, nema nikakvih problema da se priključi. Da li mi možete reći o čemu se radi?
Srdačni pozdrav!

Smetnje su i dalje prisutne i ne mogu se normalno logirati, a odgovor nisam dobio.
Pozdrav!

Ma to su napravili specijalno protiv tebe. Sigurno ih tvoja bahata vjera nervira.   ;-)

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Nezaposlenost, siromaštvo, nesreće...Što možemo naučiti, a što napraviti?
« Odgovori #14 : Travanj 19, 2011, 12:10:23 poslijepodne »
BobRock - pa ti najvjerojatnije zajebavaš ovog idealistu Josipa.


Svi žive kako znaju i mogu, a onaj popis lijepih želja nije loš. I ja bih želio slične stvari pa ipak , to ne očekujem sa nebesa.