Autor Tema: Katolička Crkva - predmet sprdnje  (Posjeta: 302120 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #570 : Veljača 08, 2012, 06:39:55 poslijepodne »
http://www.oecumene.radiovaticana.org/CRO/articolo.asp?c=561592
08/02/2012 18.16.26



Razgovor s hrvatskim veleposlanikom pri Svetoj Stolici
8. veljače 2012. se navršava dvadeset godina od uspostave diplomatskih odnosa između Hrvatske i Svete Stolice. Hrvatska je proglasila neovisnost 25. lipnja 1991. Prije toga 19. svibnja održan je referendum na kojemu se 94% hrvatskih građana izjasnilo za osamostaljenje i raskid veza s Jugoslavijom. Bio je to demokratski odgovor na neuspjele pregovore o reformi jugoslavenske federacije i na pokušaj odcjepljenja dijelova hrvatskog teritorija na kojima su već bili počinjeni strašni zločini.[/size]
[/font]
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #571 : Veljača 08, 2012, 06:51:22 poslijepodne »
Don Ivan Filipović, duhovnik Zajednice CenacoloOno što sam dobio besplatno imam potrebu i besplatno datiDa su nerijetko čudni putevi Božji, i sami se ponekad možemo uvjeriti. „Slučaj“ koji potvrđuje tu izreku jest život don Ivana Filipovića, sadašnjeg duhovnika Zajednice Cenacolo, a nekadašnjeg ovisnika o drogi. Kako je došlo do tolike promjene u njegovom životu, ali i na različita druga pitanja, strpljivo nam je odgovarao.Don Ivan Filipović rođen je u Tomislavgradu. U Đakovu je završio osnovnu i srednju školu te se upisao na Informatički fakultet u Varaždinu, koji nije završio. Studij je prekinuo u 19. godini, napustio domovinu i otišao u svijet u potrazi za istinskom slobodom, autonomnošću, ljudskom afirmacijom... U svojim traženjima upoznao je i svijet droge. U 26. godini odlazi u Zajednicu Cenacolo. Nakon četiri godine liječenja započinje studij na Institutu za religiozne znanosti u Pizi. Poslije dvije godine studija seli se na sjever Italije, u Saluzzo, gdje s još nekolicinom mladih iz Zajednice završava teološki fakultet u Fossanu. Za svećenika je zaređen 17. srpnja 2004. za biskupiju Saluzzo (koja se nalazi na sjeverozapadu Italije), a uz dopuštenje biskupa radi i djeluje u Zajednici Cenacolo kojoj je posvetio život i u kojoj i danas živi http://www.ktabkbih.net/info.asp?id=31982
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #572 : Veljača 08, 2012, 06:53:42 poslijepodne »
Vlč. Dragutin Goričanec, povjerenik za pastoral osoba s posebnim potrebama
Jedni misle da sam potpuno poludio, drugi smatraju da je to što činim u duhu evanđelja
Nerijetko smo svjedoci da su osobe koje imaju određene poteškoće u životu nepravedno gurnute na rub društva. Međutim, ponekad se nađu ljudi kojima je stalo upravo do njih. Jedan od njih je vlč. Dragutin Goričanec koji je zbog svog rada i zauzimanja za sve one koji su na društvenom rubu prošle godine dobio nagradu Ponos Hrvatske.  Vlč. Dragutin Goričanec rođen je 13. listopada 1962. u Čakovcu. Za svećenika je zaređen 1988. Tri godine vršio je službu kapelana u župi sv. Nikole Tavelića u Kustošiji u Zagrebu i bio 15 godina upravitelj župe Sv. Kuzme i Damjana u Vrhovcu kod Ozlja. Povjerenikom za pastoral osoba s posebnim potrebama te duhovnikom u Caritasu Zagrebačke nadbiskupije imenovan je 2006. Istovremeno je bio i pomoćnik u župi Muke Isusove u Vukomercu. Od 2011. imenovan je za upravitelja župe Srca Isusova u bolnici Sestre Milosrdnice u Vinogradskoj u Zagrebu i duhovnik u zagrebačkom Caritasu te povjerenik za pastoral osoba s posebnim potrebama.
http://www.ktabkbih.net/info.asp?id=31822
 
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #573 : Veljača 15, 2012, 10:04:58 prijepodne »
Glas Koncila: U Hrvatskoj je na djelu karikatura demokracije

Jooj, kaj se Crkva opet mora miješati u politiku? Kaj im Milanović daje premalo penez, ili kaj?

A najsmiješnije mi je:
"Nova vlast baš ničim nije dala naslutiti da kani u zakonske okvire svesti odnosno obračunati se s povlaštenim pojedincima i interesnim skupinama koji izravno u iznosima na milijarde kuna već godinama teško oštećuju hrvatski državni proračun."

Da li pod "interesnim skupinama koji izravno u iznosima na milijarde kuna već godinama teško oštećuju hrvatski državni proračun" misle na sebe? Jel to sarkazam, ironija, ili samo običan vic?

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #574 : Veljača 15, 2012, 10:12:53 prijepodne »
Glas Koncila: U Hrvatskoj je na djelu karikatura demokracije

Jooj, kaj se Crkva opet mora miješati u politiku? Kaj im Milanović daje premalo penez, ili kaj?

A najsmiješnije mi je:
"Nova vlast baš ničim nije dala naslutiti da kani u zakonske okvire svesti odnosno obračunati se s povlaštenim pojedincima i interesnim skupinama koji izravno u iznosima na milijarde kuna već godinama teško oštećuju hrvatski državni proračun."

Da li pod "interesnim skupinama koji izravno u iznosima na milijarde kuna već godinama teško oštećuju hrvatski državni proračun" misle na sebe? Jel to sarkazam, ironija, ili samo običan vic?

Daj barem jedan primjer sa kolikim je to milijardama crkva oštetila državni proračun?

Ne svoje mišljenje, jer njega si napisao,nego točan primjer, za razliku od hrpu dosadašnjih primjera koji su na sudovima, na koje se i odnosi taj komentar.
Ne treba izvrtati činjenice i istinu.

A ugovor sa Svetom stolicom je potpisala Hrvatska, kao i sve ostale zemlje, odnosno države.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Bilaj

  • Gost
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #575 : Veljača 15, 2012, 12:04:06 poslijepodne »
Inače zanimljiv je novinarski napad na crkvu prilikom predstavljanja proračuna.

I zgodno je npr što sam čuo u nekoj emisiji. Milanović je izjavio da se međunarodnog sporazuma moramo držati- a istovremeno se zaboravlja da sa ovakvim proračunom se istog ne drži jer je 50 miliona manji od sporazuma.

Stoga ovo je napad na crkvu samo zato da se nešto drugo sakrije u ovom društvu prilikom predstavljanja proračuna.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #576 : Veljača 15, 2012, 12:38:07 poslijepodne »
Daj barem jedan primjer sa kolikim je to milijardama crkva oštetila državni proračun?
Nisam informiran koliki iznos je rimokatolička Crkva u Hrvatskoj do sada dobila od države Hrvatske, ali uvjeren sam da se radi o milijardama. Da li ti u to sumnjaš?
Citat:
A ugovor sa Svetom stolicom je potpisala Hrvatska, kao i sve ostale zemlje, odnosno države.
No i kaj?
Teoretsko pitanje: ak svi umiru od gladi s jedne strane, dok istovremeno s druge strane poklanjaju milijarde Crkvi, da li i mi tak moramo? Pa kaj rimokatolička Crkva nije najbogatija institucija uopće?

Razlog za nekaj sigurno nemre biti - "ak svi, onda i mi". Jer bi to isto značilo - ak svi u propast, onda i mi u propast, a to nemre nikak štimati. Loš argument za neku odluku ili neki stav.

Govoriš da se činjenica i istina ne smiju izvrtati. Slažem se u potpunosti. Samo ne razumijem ko i gdje izvrće činjenice i istine? Oš možda stvarno tvrditi da država Hrvatska nije rimokatoličkoj Crkvi dala nikakav novac?

Još jednom: ko i gdje izvrće činjenice i istine?
« Zadnja izmjena: Veljača 15, 2012, 12:42:11 poslijepodne BobRock »

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #577 : Veljača 15, 2012, 12:56:52 poslijepodne »

No i kaj?
Teoretsko pitanje: ak svi umiru od gladi s jedne strane, dok istovremeno s druge strane poklanjaju milijarde Crkvi, da li i mi tak moramo? Pa kaj rimokatolička Crkva nije najbogatija institucija uopće?

Razlog za nekaj sigurno nemre biti - "ak svi, onda i mi". Jer bi to isto značilo - ak svi u propast, onda i mi u propast, a to nemre nikak štimati. Loš argument za neku odluku ili neki stav.

Govoriš da se činjenica i istina ne smiju izvrtati. Slažem se u potpunosti. Samo ne razumijem ko i gdje izvrće činjenice i istine? Oš možda stvarno tvrditi da država Hrvatska nije rimokatoličkoj Crkvi dala nikakav novac?

Još jednom: ko i gdje izvrće činjenice i istine?
[/quote


Samo sam ti htio reći,podsjetiti te da je jučer na vijestima,mislim u Dnevniku bilo govora o tome, bez obzira kaj ja ili ti o tome misliš.
Hoću reći da je tu država svoje rekla, samo to.
A da zbog toga ljudi umiru od gladi, kaj je novac dan crkvi, to baš ne drži vodu. A mislim da to i ti znaš jako dobro, jer je razlog daleko od toga.
E sad dali mora biti takav ili manji to je već sasvim druga stvar.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Bilaj

  • Gost
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #578 : Veljača 15, 2012, 01:25:30 poslijepodne »
Nejgdje sam čuo pitanje - koliko košta Hrvatsku rat u Afganistanu - za usporedbu?

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #579 : Veljača 15, 2012, 01:26:04 poslijepodne »
Samo sam ti htio reći,podsjetiti te da je jučer na vijestima,mislim u Dnevniku bilo govora o tome, bez obzira kaj ja ili ti o tome misliš.
Hoću reći da je tu država svoje rekla, samo to.
A da zbog toga ljudi umiru od gladi, kaj je novac dan crkvi, to baš ne drži vodu. A mislim da to i ti znaš jako dobro, jer je razlog daleko od toga.
E sad dali mora biti takav ili manji to je već sasvim druga stvar.
Ti si moj post del kao citat u svoj, pa si tako simboliziral da referenciraš na to kaj sam ja napisal, a ne na neku vijest iz dnevnika. Zato ak imaš kaj drugog na misli, nekaj kaj nije nigdje u kontekstu naše rasprave, da to i napomeneš, inače samo dodaješ nejasnoće i zbrku.

Glede te izjave, da ljudi umiru kaj je novac dan Crkvi, mogu to isto reć glede izjave, da ljudi umiru kaj je novac dan predsjedniku Hrvatske: bedastoća. Stvarno ne znam ko je tak nekaj glupog mogel izjaviti. Jedno nemre biti razlog drugome. Tu se slažemo.

Ali ne vejrujem da je to bila takva izjava. Bar nije takva izjava bila glede novaca za predsjednika. Predsjednik je vrlo jasno izjavio da se nemre trošiti novac na nekaj manje važnoga (predsjednikov ured) dok ljudi na ulici gladuju. To isto bi se moglo reć i za Crkvu. I ja vjerujem da je to bilo baš tak i rečeno, a ne tak kak si to ti preokrenul. No, ne znam jer to nis ni čul ni videl, ali niko ko ima imalo mozga nemre to tak reć. A takvo preokretanje ili kak ti veliš "izvrćanje" izjava je jednako loše, samo ne znam ko je to tak izvrtal.

Iz tog razloga bih i ja tebe zamolio da se izjave također ne izvrću, a ne samo "činjenice i istine".
« Zadnja izmjena: Veljača 15, 2012, 01:34:45 poslijepodne BobRock »

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #580 : Veljača 15, 2012, 01:32:01 poslijepodne »
Mislim da je otvaranje teme o Katoličkoj crkvi sa pozitivnim stavovima, mišljenjima i pozitivnom djelovanju također zaslužilo mjesto ,odnosno temu na ovom forumu.
Slažem se u potpunosti za jednu takvu temu.
Tu Crkvu možete hvaliti do neba, to je tema samo za obožavatelje. Kritičari nek pišu negdje drugdje. Ovdje bu sve lijepo, perfektno i bez imalo kritičnog tona.  Jesam dobro shvatio?

Ma dobro, i toga treba, zakaj ne? Tu budu onda samo oni koji u Crkvi ne vide niti malo problema ili potreba za poboljšanjem.

A onu drugu temu koju spominješ su također otvorili sljedbenici Crkve, a ne protivnici, da se razmemo. To se naročito vidi i po samom naslovu: „Katolička Crkva - predmet sprdnje“. Pa nebu valjda neki kritičar napisal da je Crkva predmet sprdnje, nego će to napisati neki sljedbenik, koji želi ukazati da se neko sprda oko Crkve, i koji želi Crkvu i njene stavove braniti. To kaj su se tam javljali različiti ljudi sa različitim mišljenjima samo se može pozitivno ocijeniti, jer je to i osnovni smisao jednog foruma: diskusija, razmjena mišljenja. Ak neko ne želi diskutirati nego samo izlagati jedno mišljenje, taj nek si otvori svoj blog. A to kaj nekima drugačija mišljenja ne pašu, to je pak druga stvar. To ima više veze sa ograničenošću i osljepljenošću pojedinca.

Evo, ovaj post sam namjerno del na ovu temu da Mlačaninu ne "zmažem" njegvu tako "čistu" temu. Ja ću tu njegvu temu, vjerujem, redovito preskakati, jer me teme na kojima drugačije mišljenje nije dopušteno ne zanimaju. "Diskusija" takvog tipa smo imali dosta u komunizmu, toga meni ne treba.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #581 : Veljača 15, 2012, 05:18:15 poslijepodne »
 Baš ti zahvaljujem na lijepom ponašanju i na tome kaj si tak jako pažljiv.
Gle da te pitam,dali ti vjeruješ u Boga? Ili je to previše osobno pitanje. Ako ne vjeruješ,  zašto te smeta ju nekakva pozitivna kretanja, događaji ili lijepi primjeri.
Ako vjeruješ , a ja se deklariram kao vjernik, tada sam i spreman sudjelovati u životu te crkve. Tada sam je spreman i financirati, pomagati  tamo gdje smatram da to mogu. Naravno da mi je drago ako se k meni ili takvima pridruže i ostali istomišljenici, što nije uvijek slučaj. Ponekad me to smeta, a ponekad se samo jednostavno okrenem i obavim ono kaj sam naumio.

Dakle, ne razumijem recimo tebe ili ostale koji nisu vjernici, kojima smeta što mi koji to jesmo i želimo radimo za tu crkvu. Ne žalimo se ako nam nije uvijek baš po volji, a recimo ,Vama to smeta. Pa nitko te ne tjera da budeš vjernik i da moraš biti katolik.
Naravno da i crkva, a to sam već nekoliko puta spomenuo ovdje na forumu, ima svoje mane i poroke kao i sve organizacije i udruge u kojima se sakupljaju i druže ljudi. Pa crkva i jest zajednica ljudi koji su također grešni puni poroka i svega što nas čini ljudima. I ja se ne smatram ništa poseban ni  bez grijeha zato kaj idem u crkvu. Ali nastojim biti što je manje takav, pa i onima koji su protiv crkve to ne zamjeram.  Ma ni ja nisam savršen kao vjernik ,ponavljam

Ali se čudim zbog čega to njih smeta, ako sam ja spreman na mnoge stvari koje oni smatraju glupima i bez veze (recimo to tako).Po mojem mišljenju ,možda pre slobodnom- više od 50% onih koji se deklariraju kao katolici vjernici, to rade iz običaja, ili „moraju radi toga kaj bi ljudi rekli“. I stalno jamraju i prigovaraju, ali mi ljudi smo takvi, nesavršeni.  Želim reći da bez obzira na sve jako puno ljudi u toj zajednici,koja crkvom se zove ipak puno radi za braću oko sebe, za bližnje, znane i ne znane. O tome mogu uvijek raspravljati ,ali pitanja koja ti postavljaš u smislu da se crkva ne želi odreći novaca iz državnog proračuna smatram čistom provokacijom i ne znanjem.  Ne tvrdim da mora toliko dobiti, ali znam da to pitanje uvijek sve boli i stalno se ponavlja. Ali znam i to da ta ista crkva mora tojisto državi platiti sva davanja koja se traže za sve ostale građane i stanovnike ove zemlje.
Navodim ti samo jedan primjer koji pouzdano znam ,ne samo ja nego i velika većina stanovnika Velike Mlake i Velikog Polja. Radi se o tome da se ta dva naselja spremaju graditi novu crkvu, i da nam za sve komunalne doprinose i ostala davanje treba uplatiti oko 1 000 000 Kuna, a da nismo ni lopatu još zakopali da iskopamo temelje. I dok to ne platimo nema gradnje.
I znam da to moramo platiti, i kaj bi sad ja recimo ,trebal zbog toga bacati drvlje i kamenje na Gradsku ili državnu vlast? Zakon je takav i šlus, treba ga poštivati. Znam i to da ču mali dio od toga iznosa i ja između svih ostalih stanovnika , dati , dragovoljno.
I mislim ,ma ne mislim znam, da radimo dobro djelo bez obzira kaj svi ne misle tako, jer kada se ta zgrada za novu crkvu izgradi ostaje za druga pokoljenja. Novac koji će se sakupiti nebude sigurno zmuljan kojekuda, jer bude sigurno utrošen za gradnju te nove crkve.

Ovo navodim samo kao primjer.

Bez brige Bobe , ne možeš ti nikome zagaditi temu, jer mislim da ti to nikad ni nije namjera, bez obzira na teme. Samo ti imaš svoje mišljenje i prioritete i pristup k vjeri i crkvi, a ja imam svoje. I to je to, jasno ko dan. I mislim da je to u redu. A kad pomalo sakupim materijal koji mislim tamo postati, na tu „ čistu“ temu, ako te ne zanima, ne moraš je čitati, ali nije zabranjeno.
« Zadnja izmjena: Veljača 15, 2012, 05:20:00 poslijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #582 : Veljača 15, 2012, 06:37:15 poslijepodne »
Baš ti zahvaljujem na lijepom ponašanju i na tome kaj si tak jako pažljiv.
Trudim se kolko mogu.
Citat:
Gle da te pitam,dali ti vjeruješ u Boga?
Da. Ali sigurno ne vjerujem onak ko i ti. I sigurno ne vjerujem u rimokatoličku Crkvu, jer Bog i Crkva nije isto. Ja to shvaćam, ali čini mi se da većina onih koji sebe smatraju za "prave vjernike" to ne shvaćaju. Ja se ne držim ko pijanac plota onoga kaj Crkva napiše. Bog mi je dal mozak da ga koristim i koristeći ga vidim da tu puno toga nije u redu. Zato sebi uzimam za pravo kritizirati ono kaj se, fala Bogu, kritizirati može. I mora. Normalnog čovjeka, pa čak i vjernika argumentirana kritika ne vrijeđa. Sa slijepim sljedbenicima Crkve je to malo drugačije. Znam da moram voditi obzira prema osjećajima takvih "pravih vjernika" zato sam umjereniji. A da nisam mogao bih se i Crkvi izražavati koristeći sličnu retoriku kao i Sleđ. Kak bi to onda izgledalo? Da li bi i onda rekel da sam se samo oštro izrazil? E ne bi. Ne bi jer bi te to više boljelo i jer se s tom institucijom idetificiraš. Kaj je tvoje pravo. Zato se usudim kritizirati Crkvu, ali to još nisam delal vrijeđajuće sljedbenike te Crkve, trudil sam se to činiti čim objektivnije i samo s argumentima.
Citat:
Ako vjeruješ , a ja se deklariram kao vjernik, tada sam i spreman sudjelovati u životu te crkve.
Eto vidiš. Brkaš vjeru u Boga i sljedbeništvo jedne Crkve. Ako vjerujem, onda to ne znači da sam 100% iza toga kaj Crkva dela. Ponavljam, vjera u Boga, s jedne strane, i Crkva kao institucija, s druge strane nisu jedno te isto. Vjera je čista, Crkva je stvorena od čovjeka i zato sama po sebi nije perfektna jer ni čovjek nije perfektan. I zato je podložna kritici. Jel se slažeš s menom glede toga?
Citat:
Dakle, ne razumijem recimo tebe ili ostale koji nisu vjernici, kojima smeta što mi koji to jesmo i želimo radimo za tu crkvu.
Eto vidiš kaj ti sada delaš. Ti one koji slijepo ne sljede Crkvu nazivaš nevjernicima. Mene prozivaš nevjernikom zato jer sam se usudio reć nekaj protiv Crkve. Ti očito neke stvari još ne kužiš i brkaš, pa se zato osječaš osobno napadnutim kad se veli nekaj protiv Crkve. To ni dobro.
Citat:
Naravno da i crkva, a to sam već nekoliko puta spomenuo ovdje na forumu, ima svoje mane i poroke kao i sve organizacije i udruge u kojima se sakupljaju i druže ljudi. Pa crkva i jest zajednica ljudi koji su također grešni puni poroka i svega što nas čini ljudima. ž
Ajd, bar se s time slažemo. No ako imaš takvo shvaćanje, onda bi morao dozvoliti da se o tim manama ili porocima, kak ti veliš, diskutira. Jer kako bi se to moglo popraviti ako se ne stavi špigel i pokaže kak to za nas izgleda? Pa zar je glas naroda, glas vjernika nebitan za Crkvu? Trebao bi biti jako bitan, jer, ako sam ja to dobro shvatio, Crkva je tu za vjernike, a nisu vjernici tu za Crkvu. I to neki krivo shvaćaju pa prevrću pravu situaciju kak im paše.
Citat:

Ali se čudim zbog čega to njih smeta, ako sam ja spreman na mnoge stvari koje oni smatraju glupima i bez veze (recimo to tako).
Pa kaj ak im smeta? Nek im smeta. A kaj tebi smeta ak se o tome priča? Zakaj te to vrijeđa? Ja sam za to da mi ljudi u lice vele kaj im ne paše, nego da o meni kriomice iza leđa pričaju. Samo tako imam mogučnosti da nekaj promjenim na sebi. Ako ću vidjet potrebe za tim.
Citat:
Po mojem mišljenju ,možda pre slobodnom- više od 50% onih koji se deklariraju kao katolici vjernici, to rade iz običaja, ili „moraju radi toga kaj bi ljudi rekli“.
I s tim se s tobom slažem. Kaj to ni strašno? A kolko njih dela smrtne grijehe i ne osječaju se griješnim? I normalno ide u Crkvu ko da nije niš bilo. Ali to bi bila druga tema, pustimo to sad.
Citat:
O tome mogu uvijek raspravljati ,ali pitanja koja ti postavljaš u smislu da se crkva ne želi odreći novaca iz državnog proračuna smatram čistom provokacijom i ne znanjem.
Nije to provokacija. To je mišljenje. Provokacija je kad se neki svećenik vozi skupim autom, a s druge strane njegove "ovce" se smrzavaju i gladuju. E to je provokacija. A da se Crkva ne želi odreći novaca - pa to je samo ljudski. To nije problem. Problem je možda da im vlada svejedno da sve te novce. I problem je kaj ja osobno ne znam kam sva ta lova ide da bi mogel ocjeniti jel to ok, ili nije. Dok ne znam kam se ta lova troši, a znam da s druge strane ljudi gladuju, tak dugo sam protiv. No, fala Bogu, ja nemrem glede toga niš za reć, tak da bum šutel.
Citat:
Ne tvrdim da mora toliko dobiti, ali znam da to pitanje uvijek sve boli i stalno se ponavlja. Ali znam i to da ta ista crkva mora tojisto državi platiti sva davanja koja se traže za sve ostale građane i stanovnike ove zemlje.
Navodim ti samo jedan primjer koji pouzdano znam ,ne samo ja nego i velika većina stanovnika Velike Mlake i Velikog Polja. Radi se o tome da se ta dva naselja spremaju graditi novu crkvu, i da nam za sve komunalne doprinose i ostala davanje treba uplatiti oko 1 000 000 Kuna, a da nismo ni lopatu još zakopali da iskopamo temelje. I dok to ne platimo nema gradnje.
I fala Bogu da mora platiti. Pa zakaj bi ta jedna institucija imala drugačija prava od drugih?
Citat:
I znam da to moramo platiti, i kaj bi sad ja recimo ,trebal zbog toga bacati drvlje i kamenje na Gradsku ili državnu vlast? Zakon je takav i šlus, treba ga poštivati. Znam i to da ču mali dio od toga iznosa i ja između svih ostalih stanovnika , dati , dragovoljno.
I mislim ,ma ne mislim znam, da radimo dobro djelo bez obzira kaj svi ne misle tako, jer kada se ta zgrada za novu crkvu izgradi ostaje za druga pokoljenja. Novac koji će se sakupiti nebude sigurno zmuljan kojekuda, jer bude sigurno utrošen za gradnju te nove crkve.

Ovo navodim samo kao primjer.
Ok, ali pitam se kaj nemamo dost crkvi? Pitam jer ne znam, a ne jer želim provocirati. Ak ste si vi tam u Mlake to poželjeli i imate potrebu za tim, onda ok, vaša stvar, ali ne vidim da bi onaj jedan Splićo trebao zbog toga dati i jednu jedinu lipu. A taj Splićo plača porez od kojeg vlada daje Crkvi, zar ne? Znači njegva lova ide u tu crkvu, kaj ne?
Citat:

Bez brige Bobe , ne možeš ti nikome zagaditi temu, jer mislim da ti to nikad ni nije namjera, bez obzira na teme. Samo ti imaš svoje mišljenje i prioritete i pristup k vjeri i crkvi, a ja imam svoje. I to je to, jasno ko dan. I mislim da je to u redu. A kad pomalo sakupim materijal koji mislim tamo postati, na tu „ čistu“ temu, ako te ne zanima, ne moraš je čitati, ali nije zabranjeno.
Naravno da nije zabranjeno, to mi niko niti nemre zabraniti, makar bi mi neki puno toga htjeli zabraniti, ali (opet) fala Bogu imamo demokraciju, a ne diktaturu i ja mogu čitati kaj oću. Pa čak i pisati skoro kaj oću.

Bilaj

  • Gost
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #583 : Veljača 16, 2012, 09:59:56 prijepodne »
Kak vidim da se na veliko razvila diskusija- ja bi vam samo rekao jednu stvar.
Sav novac koji se dao Crkvi u prošoj godini je otprilike jednak cijeni rata u Afganistanu.

Od Crkve imamo korisit a od Afganistana ...

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Katolička Crkva - predmet sprdnje
« Odgovori #584 : Veljača 16, 2012, 10:42:10 prijepodne »
Sav novac koji se dao Crkvi u prošoj godini je otprilike jednak cijeni rata u Afganistanu.
Ma nije vrag da je Crkva prošle godine dobila tolko love kolko je cijeli rat u Afganistanu koštal? Pa odakle Hrvatskoj državi tolki novac?

Ili se radi samo o tome da se ti ne znaš jasno izražavati?

Pretpostavljam ovo drugo.