Slobodno > Birtija

Imaju sve, ali...

(1/3) > >>

plemenitashica:
ZAŠTO SU HRVATI TAKVI NAMĆORI?

Pitao me jednom prilikom prijatelj u jednoj beogradskoj kafani zašto su Hrvati takvi. Kakvi?, pitao sam se ne znajući na kakvu takvost Hrvata točno misli.

Imaju li Hrvati najlepše i najmodernije autoputeve?, odgovorio je protupitanjem. Imaju.
Imaju li unutrašnji avionski saobraćaj? Nisam, eto, nikad razmišljao o tome da u Srbiji nema domaćih letova.
Da li su im plate dva do četiri puta veće od svih ostalih u regionu? Jesu.
Jesu li jedini na belom šengenskom režimu i šeću po Evropi bez viza? Jesu.
Da li su praktički na pragu Evropske Unije? Jesu. Da li im je državna televizija u odnosu na ostale u regionu, hm, televizija u boji? Jest.
Da li su bili treći na svetu u fudbalu?, nastavlja prijatelj. Jesu.
Da li su svetski prvaci u rukometu, vaterpolu i tenisu? Jesu.
Imaju li Blanku, Janicu i Gorana Ivaniševića? Imaju.
Imaju li najlepše more i najlepša ostrva u Evropi? Jebiga, imaju.
Da li su pobedili u ratu? Jesu, rekoh, ubedljivo.
Da li su nakon hiljadu godina dobili državu? Jesu. Da li su se jednom zauvek rešili Srba i Jugoslavije? Jesu.

Pa što su onda tako nadrkani? - poentira na kraju prijatelj iskreno nemoćan pred vlastitom spoznajom. Što su takvi namćori?

Moj beogradski prijatelj nije usamljen u takvoj percepciji Hrvata. Tezu o nadrkanim Hrvatima čuo sam u skitanjima Balkanom više puta, svaki put bez primisli, s iskrenom i dobrohotnom zavišću, i jednako iskrenim i dobrohotnim čuđenjem.

Da smo mi pobijedili u ratu, objašnjavaju mi Srbi, da imamo bilo kakvo more, a kamoli najljepše, da imamo takvu državu, klimu, ceste, aerodrome, plaće, standard, televiziju, bijeli Schengen, Davis cup i broncu s Mundijala, bili bismo glavne lole u regiji. Lebdjeli bismo pola metra iznad zemlje, plaćali ture Hrvatima, naručivali im pjesme i tješili ih kako, eto, nije ni njima sve crno.

Newbie:
Kao da sam to vec procitao, a autor je bio sledge!

plemenitashica:

--- Citat: Newbie - Prosinac 11, 2009, 04:25:36 poslijepodne ---Kao da sam to vec procitao, a autor je bio sledge!

--- Kraj citata ---

Moguće da ste već čitali, ja nisam ovdje na forumu, pa se ispričavam ako sam ponovila tekst. Stavila sam ga jer mi se jako uklapa u moj komentar u temi Predsj. izbori.

Inače, tekst nije moj i vidljivo je da nije, dobih na mail prije neki dan.
Inače, ako je i Sledge objavio, isto nije njegov tekst, a čiji je, ne znam, nije potpisan.
Da ima link, ili potpis objavila bih kao i uvijek do sada.

Sledgehammer:
Tekst je već bio objavljen, a za moderatora nema opravdanja da ne zna što je do sada bilo objavljeno.  ::)

Newbie:
Eto, stvarno neznam kako da ju covjek kazni, moderator, a takav omasaj!

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju