Slobodno > Birtija

Đamije u Swicerlandu

<< < (2/10) > >>

Mlačanin:

--- Citat: ---Sto kazete na vijest da je švicarska vlada zabranila daljnu izgradnju đamija!?
--- Kraj citata ---
Ljudima su postavili referendumsko pitanje,na koje su dobili odgovor . Odgovor sadrži želju stanovnika i to se poštuje. Barem je tu sve jasno.
Možemo mi misliti svašta ,ali oni na takav naćin uređuju stanje u svojoj zemlji,što treba poštivati.
Naravno kad mi moramo ili želimo putovati u neku drugu zemlju,moramo poštivati njihovo uređenje i zakon. Sve je jasno.

Sledgehammer:
Iako su mi pomalo nevjerojatni gornji odgovori, poglavito od Goričanke, poanta je u tome što je Švicarska država koja zna štititi svoje nacionalne interese i ima muda iste i sprovesti... znači, glede "civiliziranosti" (a navedeno svakako potpada pod tu definiciju!), mi možemo samo žaliti što i Hrvatska nije takva zemlja...

Kada ćemo i mi kao zemlja shvatiti da je nacionalni interes važniji od nečije etikete koja nam može prilijepiti, i mi ćemo biti napredna, pametna, civilizirana i demokratska zemlja. Pogotovo demokratska, jer to i je bit demokracije. I sve istinski demokratske zemlje se upravo tako ponašaju - prvo naši, onda tuđi interesi.

I isto zastupam i ja ovdje glede Hrvatske, pa me dežurni "demokrati" poklapaju jer oni znaju "bolje"...

Goričanka:

--- Citat: Sledgehammer - Prosinac 01, 2009, 12:16:43 poslijepodne ---Iako su mi pomalo nevjerojatni gornji odgovori, poglavito od Goričanke.....

--- Kraj citata ---

To kaj je tebi moj odgovor nevjerojatan samo potvrđuje činjenicu da o meni pojma blagog nemaš, kao ni o mom razmišljanju o bilo čemu. Sjeti se toga drugi put kad budeš pisao uvrede na moj račun temeljene na tvojim lošim procjenama mene. Ili radije preskoči komentirati moje postove. Čuvaj živce.

Treba li Švica dozvoliti promjenu svog dugogodišnjeg brižno održavanog nacionalnog vizualnog identiteta koji podrazumjeva runoliste, planinsko selo i crkvicu na snijegom pokrivenim obroncima i zamjeniti je minaretima i đamijama?
Jasno da ne, i sasvim je logično i opravdano spriječiti svaki takav pokušaj.
Uopće neću ulaziti u razglabanje o tome koliko je to ugrožavanje ili ne nečijih vjerskih sloboda.
Tu se radi o prioritetima identiteta jedne države i vjerske slobode neke manjine u tom slučaju nisu prioritet, koliko god to netolerantno zvučalo.

Ne smije se nikada dozvoliti ni tolerirati da neka manjina (bilo koja) terorizira većinu svojim "pravima", jer to onda i nije tolerancija nego budalaština par excellence.

Newbie:
Sada zamisli u HR referendum da se ne grade vise đamije ni minareti na njima. I mi izglasamo da smo za to.. a onda, nasu vrlu vladu stisnu odosvuda i oni zaborave na referendum hehehehe. Kod nas nikad ni nema nikakvog referenduma, jer se ocito vlada boji da bi mozda gradjani malo drugacije misli nego sto oni misle da je za puk najbolje!
Usput Goricanka, pa i kod nas su slicni motivi na slikama, brdo, selo, crkvica... nigdje minareta. Mozda ipak da i mi taj zakon donesemo.

Točkica:
Meni osobno ni džamije ni njihovi minareti, kao ni oni koji ih posjećuju, ne smetaju i ne mislim da me po bilo kojoj osnovi ugrožavaju.
Zašto bi me ugrožavala činjenica da netko, tko je druge vjere, želi imati svoju bogomolju u kojoj će se s vremena na vrijeme pomoliti ako mu je to važno? Zašto bih odmah pomislila kako su ti ljudi koji klanjaju u toj džamiji teroristi kojima je jedini cilj uništiti ovu državu, nasilno je islamizirati i svih nas poturčiti?

Oprostit ćete, ali to je glupost. Meni je strano razmišljati na takav način i u svim muslimanima gledati potencijalne ubojice i teroriste, pa makar će to neke dežurne moraliste (a mislim da će se ti "neki" prepoznati) na ovom forumu potaknuti da me proglase "naopakim demokratom" i "demagogom koji prodaje tuđa uvjerenja pod svoja".  Ničija ja uvjerenja ne prodajem, nemam niti potrebu jer nemam nikakav kompleks ugroženosti, a imam svoja uvjerenja iza kojih stojim. Ne želim se opterećivati predrasudama o bilo kojem narodu ili vjeri, pa tako ni o muslimanima i islamu i to smatram svojom prednošću, a nikako manom.
Ako netko gomilu predrasuda smatra svojim mišljenjem, to je njemu na "čast".

A raspravljati o tome treba li dozvoliti da manjina terorizira većinu posve je bespredmetno i nepotrebno, jer je odgovor jasan. No u omogućavanju jednoj vjerskoj skupini da prakticira svoju vjeru u svojoj bogomolji ja ni uz najbolju volju ne vidim "teror manjnine nad većinom". Tek želju vjernika da mole u miru. Hoće li mene to ubiti? Mislim da neće...

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju