Autor Tema: Moralni i duhovni razvoj djece  (Posjeta: 12731 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Moralni i duhovni razvoj djece
« : Travanj 06, 2011, 12:25:52 poslijepodne »
 
U osnovi smo duhovna bića, vjerujem da je duhovni i moralni razvoj djece prioritet i on je preduvijet za razvoj sretne, društveno korisne, karakterne osobe.

Ta vrsta obrazovanja potisnuta je u stranu što je posve "normalo" s obzirom na stupanj materijalističkog pristupa životu.

No, kako riještiti "zamke" koje materijalistički stil življenja donosi? Tako da dalje usavršavamo materijalistički stil življenja!?

amarkulin

  • Gost
Odg: Moralni i duhovni razvoj djece
« Odgovori #1 : Travanj 06, 2011, 12:37:30 poslijepodne »
Što predlažeš?

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Moralni i duhovni razvoj djece
« Odgovori #2 : Travanj 06, 2011, 12:50:08 poslijepodne »

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Moralni i duhovni razvoj djece
« Odgovori #3 : Travanj 07, 2011, 08:05:43 prijepodne »
Što predlažeš?

Naglašavati važnost, sprovoditi i usavršavati programe za moralno-duhovnu edukaciju djece. Na djeci svijet ostaje, kada odrastu imaju ga prilike popravljati. Koliko će biti uspješni ovisi o kvaliteti edukacije koju su prošli i o stavovima, znanjima koje su usvojili.

Evo jednog pitanja iz edukacije za omladince: Koja vrlina je temelj svim ostalim vrlinama?

amarkulin

  • Gost
Odg: Moralni i duhovni razvoj djece
« Odgovori #4 : Travanj 07, 2011, 09:25:29 prijepodne »
Koliko će biti uspješni ovisi o kvaliteti edukacije koju su prošli i o stavovima, znanjima koje su usvojili.

So far, so good. A budući da kvaliteta edukacije ponajviše ovisi o edukatorima, imaš li viziju tko bi bio zadužen za tu moralno-duhovnu edukaciju tisuća mladih u Hrvatskoj?

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Moralni i duhovni razvoj djece
« Odgovori #5 : Travanj 07, 2011, 12:01:44 poslijepodne »
So far, so good. A budući da kvaliteta edukacije ponajviše ovisi o edukatorima, imaš li viziju tko bi bio zadužen za tu moralno-duhovnu edukaciju tisuća mladih u Hrvatskoj?

Postoje institucije kojima je to dužnost i moralna obaveza i one to rade. Vjerujem da je važno podupirati njihov rad i želim im u tome pomoći. One su nosioci programa. O njihovoj sposobnosti ovisi uspjeh. Naravno, mogu uključiti i osposobiti još više volontera i nadgledati njihov rad. Mnoge institucije dobivaju značajna materijalna sredstva a neke se financiraju samostalno, no bitno je da rade na istom zadatku i da promoviraju iste moralne i duhovne vrijednosti. Svi zainteresirani, počevši od roditelja  mogu puno pomoći.

amarkulin

  • Gost
Odg: Moralni i duhovni razvoj djece
« Odgovori #6 : Travanj 07, 2011, 12:08:57 poslijepodne »
Kad bih znao na koga točno misliš možda bih im i ja mogao pomoći. A možda im i pomažem, da ne znam da se radi o njima.  :)

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Moralni i duhovni razvoj djece
« Odgovori #7 : Travanj 07, 2011, 01:34:21 poslijepodne »
Kad bih znao na koga točno misliš možda bih im i ja mogao pomoći. A možda im i pomažem, da ne znam da se radi o njima.  :)

Kad sam spomenuo institucije mislio sam na škole, vjerske zajednice, udruge.

Bez obzira da li se vjeruje u Boga ili ne vjeruje trebali bismo se složiti da je poučavanje pravednosti, suosjećajnosti, ljubavi, čistoći, marljivosti, kreativnosti, istinoljubivosti, poštovanju drugoga i raznolikosti, toleranciji...izuzetno važno i da treba biti na prvom mjestu u edukaciji.

Prava religija i etika imaju dosta toga zajedničkog, npr. Erih From nije vjerovao u Boga ali je  prihvaćao religijski etički standard. Osobno vjerujem da se taj standard lakše usvaja i živi ako je osoba upoznata s Božjim Objavama. Svaki Božanski objavljeni stih ima za cilj obdariti razumijevanjem i pravednošću sve ljude da bi među njima mogli biti čvrsto uspostavljeni mir i spokoj.
Tko god poželi da odabere put k Svome Gospodinu pustimo ga nek odabere, a tko poželi da se odvrati od Njega pustimo ga.
Stanovite razlike u etičkim standardima su zanemarive u usporedbi s važnošću  zagovaranja onoga što im je zajedničko, implementiranja tog zajedničkog u svakodnevnicu. Stanovite razlike trebaju nam pomoći u izgradnji vlastite tolerancije, poštivanju raznolikosti, ali i u slobodnom opredjeljivanju za standard koji želimo kroz vlastito promišljanje.

« Zadnja izmjena: Travanj 07, 2011, 01:42:54 poslijepodne Josip »

Offline marinko tur

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 53
  • Karma: +0/-0
Odg: Moralni i duhovni razvoj djece
« Odgovori #8 : Travanj 09, 2011, 07:47:01 poslijepodne »
Kad bih znao na koga točno misliš možda bih im i ja mogao pomoći. A možda im i pomažem, da ne znam da se radi o njima.  :)

Kad sam spomenuo institucije mislio sam na škole, vjerske zajednice, udruge.

Bez obzira da li se vjeruje u Boga ili ne vjeruje trebali bismo se složiti da je poučavanje pravednosti, suosjećajnosti, ljubavi, čistoći, marljivosti, kreativnosti, istinoljubivosti, poštovanju drugoga i raznolikosti, toleranciji...izuzetno važno i da treba biti na prvom mjestu u edukaciji.

Prava religija i etika imaju dosta toga zajedničkog, npr. Erih From nije vjerovao u Boga ali je  prihvaćao religijski etički standard. Osobno vjerujem da se taj standard lakše usvaja i živi ako je osoba upoznata s Božjim Objavama. Svaki Božanski objavljeni stih ima za cilj obdariti razumijevanjem i pravednošću sve ljude da bi među njima mogli biti čvrsto uspostavljeni mir i spokoj.
Tko god poželi da odabere put k Svome Gospodinu pustimo ga nek odabere, a tko poželi da se odvrati od Njega pustimo ga.
Stanovite razlike u etičkim standardima su zanemarive u usporedbi s važnošću  zagovaranja onoga što im je zajedničko, implementiranja tog zajedničkog u svakodnevnicu. Stanovite razlike trebaju nam pomoći u izgradnji vlastite tolerancije, poštivanju raznolikosti, ali i u slobodnom opredjeljivanju za standard koji želimo kroz vlastito promišljanje.



Nisam mogao odolit morao sam se uključit. Kao dugogodišnji član izviđača, mogu potvrdit da upravo mi kroz svoj program radimo na duhovnom i morlanom razvoju djece, od onih najmlađih pa do starih članova...

Evo malo da pojasnim... Svako od nas na svim svečanim aktivnostima ovako pozdravlja:


Ova tri prsta su:
Dužnost prema sebi.- Briga o sebi i štetnim navikama.
Dužnost prema drugima.- Briga o bližnjima u svim pogledima.
Dužnost prema Bogu.- Baš ono što ste vi napisali. Nije stvar u Bogu nego u morlanim načelima i etici, a izviđači su prihvatili Boga (kako god da ga mi zvali) kao "promotora" i "zagovornika" naših ideja. Zvuči malo :S ali neznam dali sam se dobro izrazio.

Mali prst i palaca (palac preklapa mali prst) simbolizira "Stariji/jači čuva/pazi slabije/mlađeg." što je također jasno.

Nadam se da ste nesto novo saznali :P I da sam se dobro uklopio :P
Izrada web stranica Web locus, Brzo, Jednostavno, Kvalitetno

http://weblocus.net

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Moralni i duhovni razvoj djece
« Odgovori #9 : Travanj 11, 2011, 09:01:43 prijepodne »

Nisam mogao odolit morao sam se uključit. Kao dugogodišnji član izviđača, mogu potvrdit da upravo mi kroz svoj program radimo na duhovnom i morlanom razvoju djece, od onih najmlađih pa do starih članova...
Nadam se da ste nesto novo saznali :P I da sam se dobro uklopio :P
[/quote]

Poštovani, vrlo mi je drago što ste se uključili i naveli nekoliko crtica iz udruženja Skauta ili Izviđača o hvalevrijednim standardima i naporima koji se ulažu za moralnu i duhovnu edukaciju o kojima se ne zna ili nedovoljno zna. Prosječni građani, u koje i sam pripadam, nedovoljno znaju o programu izgradnje karaktera skauta i ako ćete naći za shodno navesti još poneku stvar iz povijesti, o načelima i životu izviđača vjerujem da će nam svima biti interesantno.

p.s. O moralno duhovnoj edukaciji vrlo rado bih porazgovarao i uživo sa svima zainteresiranima.

amarkulin

  • Gost
Odg: Moralni i duhovni razvoj djece
« Odgovori #10 : Travanj 11, 2011, 09:42:17 prijepodne »
Kad sam spomenuo institucije mislio sam na škole, vjerske zajednice, udruge.

Jedina institucija koja će stvarno pomoći djeci je policija/sudstvo, koje će njihove roditelje i druge iz okružja sankcionirati za nezakonite i nemoralne aktivnosti. Kad djeca na primjeru svojih roditelja vide da se zločin, kriminal, nepoštenje i nemoral "ne isplate" i oni će se okrenuti u pravom smjeru.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Moralni i duhovni razvoj djece
« Odgovori #11 : Travanj 11, 2011, 08:31:55 poslijepodne »
Jedina institucija koja će stvarno pomoći djeci je policija/sudstvo, koje će njihove roditelje i druge iz okružja sankcionirati za nezakonite i nemoralne aktivnosti. Kad djeca na primjeru svojih roditelja vide da se zločin, kriminal, nepoštenje i nemoral "ne isplate" i oni će se okrenuti u pravom smjeru.

U pedagogiji će ti uvijek reći da je pozitivna motivacija bolja od negativne. Nagrada je uvijek bolja od kazne. A nagrada bi u ovom slučaju bila da se normalnim radom, zalaganjem i učenjem može postići nešto u životu.

Danas je i ugled nastavnika i profesora na nižoj razini nego nekada. I to nešto djeci govori. Kvalitetniji nastavnici i bolji program u školama bi zacijelo pripomogao boljoj edukaciji djece.

amarkulin

  • Gost
Odg: Moralni i duhovni razvoj djece
« Odgovori #12 : Travanj 11, 2011, 10:11:46 poslijepodne »
Ali za dobre učitelje nema novaca dok se ne pohapsi bagra koja je sve pokrala. Baš danas kod Bilića rekel je tip da je privatizacijom, kriminalom, ratnim profiterstvom itd. svako naše dijete osiromašeno za 100.000 eura...  >:(

A to su novci koji su trebali ići u njegovo obrazovanje, zapošljavanje, stanovanje, liječenje... Pa ti nađi pozitivne (pedagoške) mjere...

Offline Josip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 76
  • Karma: +0/-0
Odg: Moralni i duhovni razvoj djece
« Odgovori #13 : Travanj 12, 2011, 09:36:03 prijepodne »
U životu smo izloženi dobrom i lošem.
Ako imamo izgrađeni karakter lakše ćemo prepoznavati loše i lakše ćemo mu se odupirati, opredjeljivati za dobro.
Koliko ljudi u životu nakon punoljetstva nije uzelo nešto što nije bilo njihovo ili nije slagalo? Koliko takvih ima u postocima? Ako su takvi u manjini onda čemu se čudimo da smo društvo u kojemu ima puno kriminala i institucije ne rade kako valja.
 
Zašto se kao društvo ne želimo snažnije opredijeliti za istinu, pravednost, transparentnost, razgovor? Zašto to nije imperativ?
Zašto svaka laž i krađa ne bi bili za osudu? Danas su često veliki kradljivci isprika da se može malo ukrasti ili laži političara isprika za naše vlastite laži. Jedna mudra kaže da prilika stvara lopova.

Možemo djecu, omladince, ljude plašiti vikanjem, batinama, zatvorom za loša djela ali kvalitetnije je ako oni uspiju posvijestiti u svojim glavama da činjenje loših djela nije dobro za njih i za društvo u cjelini.
Po meni loše djelo je i kad vrtići, fakulteti, zdravstvene usluge nisu dostupni svima jednako?
Koga ćemo u zatvor zbog toga?
Zašto imamo veliki jaz između bogatih i siromašnih, između najveće plaće i najmanje?
Koga ćemo u zatvor zbog toga?

Ustrojstvo zajednice ovisi o pravdi na svim razinama.

Duhovno-moralna edukacija nije lagan zadatak, ona zadire u našu vlastitu savijest i naš vrijednosni sistem, uglavnom neposredno ne donosi novac, ali je neobično važna za sreću i napredak i zato vrijedi uložiti trud i raditi na njoj.
Zajednice moraju kazniti tiranina, lopova, ubojicu, zločinca – kako bi upozorili i spriječili druge da ne počine slične zločine. No najvažnije je da ljudi budu odgojeni tako da ne čine nikakve zločine; jer moguće je odgojiti čovjeka tako djelotvorno da izbjegava i usteže se od činjenja zločina, tako da mu sam zločin izgleda kao najveća kazna, najveća osuda i mučenje. Stoga neće činiti nikakav zločin koji zahtijeva kaznu.
Zajednica bi se trebala danonoćno truditi i nastojati s najvećim žarom odgajati ljude, kako bi ih potakla da iz dana u dan napreduju i rastu u znanju, da stječu vrline, moralne vrijednosti i izbjegavaju poroke da se ne bi događali zločini. Tako djelujemo na sam uzrok.
Kada u zajednici nema moralno-duhovne edukacije ili je ona nedostatna dešavaju se brojna nedjela i onda zajednica smišlja kako nametnuti kaznene zakone i pripremiti sredstva kazne, instrumente smrti i kažnjavanja, mjesta zatočenja i izgona; dakle, stalno je usredotočena na posljedice. To ima demoralizirajući učinak.
Kad bi se zajednica jače potrudila obrazovati mase proširilo bi se razumijevanje, razvio se senzibilitet, običaji bi postali dobri, a moral normalan; jednom riječju, došlo bi do napretka u svim vrstama vrlina što bi dovelo do pada kriminala.
Danas prevencija i izgradnja kvalitetnog i pravednog nije u modi jer se na vrstama „kurative” bolje zarađuje, može više politizirati, filozofirati  i ne zahtijeva evaluaciju naše vlastite moralnosti. Svakome od nas nedostaje novaca ali tko će reći da mu nedostaje moralnosti?
« Zadnja izmjena: Travanj 12, 2011, 09:39:33 prijepodne Josip »

amarkulin

  • Gost
Odg: Moralni i duhovni razvoj djece
« Odgovori #14 : Travanj 12, 2011, 03:37:58 poslijepodne »
Kad bi se zajednica jače potrudila obrazovati mase

Koga smatraš "zajednicom"?