Autor Tema: Igra teška 5.000.000 dolara...  (Posjeta: 4080 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Igra teška 5.000.000 dolara...
« : Lipanj 25, 2010, 10:06:33 poslijepodne »
...i napravili su je Igor i Marko Pušenjak, iz Hrvatske.

Pa vi onda i dalje to zovite igricama. :-)

http://bits.blogs.nytimes.com/2010/06/25/doodle-jump-reaches-five-million-downloads/

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Igra teška 5.000.000 dolara...
« Odgovori #1 : Lipanj 26, 2010, 09:51:36 prijepodne »
Štef, sve knjige o programiranju za iPhone imam, da počnemo nas par zainteresiranih, i vidimo kako to ide i kakve su perspektive??  ;D ;D ;D

Očlito je da za dobru ideju uvijek postoji tržište, kao i zarada koja bi mogla bez greške zadovoljiti i više osoba u nizu...
« Zadnja izmjena: Lipanj 26, 2010, 09:53:10 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Igra teška 5.000.000 dolara...
« Odgovori #2 : Lipanj 26, 2010, 12:14:00 poslijepodne »
Iako se to ljudima ne čini tako igre je teže programirati nego knjigovodstvene aplikacije ili obične web aplikacije. Ja imam u planu organiziranje početnih tečajeve za programiranje za klince u sklopu jedne udruge, ali sumnjam da će to započeti prije jeseni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Igra teška 5.000.000 dolara...
« Odgovori #3 : Lipanj 26, 2010, 12:44:33 poslijepodne »
Daj neke detalje - kakvo programiranje (namjena finalnog proizvoda, program iz kojega radiš...). Znam da je programiranje igara najteži dio zbog grafičkog enginea i još par "detalja", pogotovo ako je za Plkaystation, no izgleda mi da za iPhone ne bi trebalo biti preteško...  ;D ;D ;D
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Igra teška 5.000.000 dolara...
« Odgovori #4 : Lipanj 26, 2010, 04:59:51 poslijepodne »
Nije igru tesko oprogramirati ni zbog grafike ni zbog nicega sto se tice progranskog dijela. Ljudi koji se time bave to sve imaju u malom prstu... a ono sto nemaju u malom prstu, to je sama igrivost! Napraviti igru sa dobrim scenarijem, sa sljedom koji ce te zakopcati za monitor dok ne zavrsis, to je najveci problem. Svake godine se naprave na tisuce raznih igara, a samo ih nekih 20 ili 30 zasluzi paznju, od toga ih mozda ima 10 koje se i igraju i zarade novac autorima. Sve ostale ili ne ugledaju svjetlo dana uopce u smislu da se izdaju ili su negdje na marginama. To je znaci najveci problem kod igara!!

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Igra teška 5.000.000 dolara...
« Odgovori #5 : Lipanj 26, 2010, 05:39:59 poslijepodne »
Pa dobro planiranje je pola posla...  :D
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Igra teška 5.000.000 dolara...
« Odgovori #6 : Lipanj 26, 2010, 09:27:23 poslijepodne »
Daj neke detalje - kakvo programiranje (namjena finalnog proizvoda, program iz kojega radiš...). Znam da je programiranje igara najteži dio zbog grafičkog enginea i još par "detalja", pogotovo ako je za Plkaystation, no izgleda mi da za iPhone ne bi trebalo biti preteško...

iPhone je malo kompliciran jer za njega moraš imati Mac računalo i koristi se Objective-C programski jezik koji je Appleova nadogradnja C jezika s korijenima u NextStep OS-u. Ukratko, nije baš za početnike.

Meni se čini da je za početnike najbolji PyGame, a za malo naprednije i Panda 3D library kojeg je razvio Disney. I jedan i drugi library su slobodno dostupni, a Panda čak i omogućuje da se rade 3D igre koje se mogu vrtjeti i u browseru.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Igra teška 5.000.000 dolara...
« Odgovori #7 : Lipanj 27, 2010, 11:02:42 prijepodne »
iPhone je malo kompliciran jer za njega moraš imati Mac računalo i koristi se Objective-C programski jezik koji je Appleova nadogradnja C jezika s korijenima u NextStep OS-u. Ukratko, nije baš za početnike.

Da, točno, to je nemali problem, no plasirati aplikaciju kroz mrežu iPhone i iTunes aplikacija je čist posao, sa mnogomilijunskom publikom kojoj je tvoja aplikacija servirana pod nos na uvid, i za promociju iste ne trebaš obilaziti međunarodne sajmove igara i programa da bi je nekome utrapio, a i preglednost postojeće ponude programa na jednom mjestu i jednoj bazi velika je stvar koja u drugim "svjetovima igara" ne postoji ...

BTW, aplikacije za uređaje tipa iPhone imaju puno bolju perspektivu za uspjeh negoli klasične PC igre, ili igre za neku od konzola...
« Zadnja izmjena: Lipanj 27, 2010, 11:11:40 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Igra teška 5.000.000 dolara...
« Odgovori #8 : Lipanj 27, 2010, 12:07:43 poslijepodne »
Da, točno, to je nemali problem, no plasirati aplikaciju kroz mrežu iPhone i iTunes aplikacija je čist posao, sa mnogomilijunskom publikom kojoj je tvoja aplikacija servirana pod nos na uvid, i za promociju iste ne trebaš obilaziti međunarodne sajmove igara i programa da bi je nekome utrapio, a i preglednost postojeće ponude programa na jednom mjestu i jednoj bazi velika je stvar koja u drugim "svjetovima igara" ne postoji ...

BTW, aplikacije za uređaje tipa iPhone imaju puno bolju perspektivu za uspjeh negoli klasične PC igre, ili igre za neku od konzola...

Sve što kažeš je ok, ali osim mnogomilijunske publike imaš i 225.000 konkurentskih aplikacija, treba biti bolji od njih i još pronaći način za promociju svoje aplikacije.

Umreženost će promijeniti način distribucije, uskoro nitko neće kupovati klasične medije već će sve ići preko neta. Primjer je Steam (koji opet ima prevelike cijene, naročito za starije igre), a postoje i mreže preko kojih je moguće prodavati flash igre.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Igra teška 5.000.000 dolara...
« Odgovori #9 : Lipanj 27, 2010, 12:51:46 poslijepodne »
Sve što kažeš je ok, ali osim mnogomilijunske publike imaš i 225.000 konkurentskih aplikacija, treba biti bolji od njih i još pronaći način za promociju svoje aplikacije.

Pa to i nije neki veliki problem, postoje na stotine istovrsnih programa, najčešće razlike u izgledu, no veliki plus može biti izrada aplikacija npr. dvojezičnog tipa, engleski i hrvatski (hrvatske aplikacije sve zajedno stanu na jedan iPhoneov ekran!,tu je mogućnost ogromna), a i svojevrsna lokalizacija igara (ne toliko jezikom, koliko geografskim pozicioniranjem, npr. nekakav labirint sa otvaranjem tajni Jadrana ili turističkih simbola ili... imam brdo ideja...), to bi za sve strance bilo vrlo atraktivno...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”