NDH v Varaž(din) stigla dân kesnešě – i to na beciklini
Pré 70 lét, 10. trâvna 1941. leta, proglâšena jě Nezâvisna Država Hrvatska. Samo dân kesnešě v osvojeni (il oslobođeni) Varaž(din) vlezlě su nemačkě postrojbě na - beciklini.Ironično il samo slučajno, v Varaž(din) (denas grâd beciklinov) su nakon proglašejna NDH i borbi na prilazem grâdu prvě od nemačkih snâg vlezlě oně na - beciklini. Pripadniki 183. nemačkě beciklističkě divizijě vlezli su v Varaž(din) 11. trâvna 1941. leta.
Barokni grâd né ni bil brâjnen od vojskě Krâlevině Jugoslavijě, neg su sě borbě odvijale na prilazem grâdu.
Borbě pri CesticeVeć 10. travnja 1941. njemačka je vojska ušla na područje općine Cestica, a ostaci starojugoslavenske vojske postavili su liniju obrane na potezu Drava - Gornje Vratno.
Jedna skupina vojnika dočekala je njemačku vojsku kod Cestice, gdje je izbio i prvi sukob, a u okršaju je stradalo desetak vojnika i civila.
Ranjenici stradali u sukobu u Gornjem Vratnu otpremljeni su u bolnicu u Varaždin, a Nijemci zarobljavaju oko stotinu pripadnika vojske Kraljevine Jugoslavije koja će kapitulirati 17. travnja.
Varaždinci su u međuvremenu, 11. travnja konačno izvjesili na prozore hrvatske trobojnice u čast nezavisnosti i oslobođenja od srpske krune.
Drugog dana toliko željene hrvatske države nakon dugih stoljeća pod tuđom vlašću, stoji tako na fotografiji iz privatnog arhiva zapis o dolasku njemačkih "osloboditelja" u Varaždin.
Némci otišli v shoppingIza spomenute skupine „radfahrera“ u grad stižu prethodnice motoriziranih postrojbi Wehrmachta. Nijemci su dio svojih kamiona i poluteretnjaka parkirali na Korzu i na sveopće iznenađenje – krenuli u shopping!
Prema pričanjima starijih Varaždinaca, "Švabe“ su u rukama nosili svežnjeve novčanica (Reichsmarken) kupovali prvorazredne štofove, zlatninu, satove, radio aparate. Pokupovali su i u kamione potrpali sve što je bilo vrijedno. Naši trgovci – trljali su ruke. No, tezge su im bile prepune, brzo će se pokazati – bezvrijednog novca.
Nažalost, u "paketu" s Reichsmarkama, uskoro su u osam stoljeća čekanu neovisnu Hrvatsku stigli i rasni zakoni. Samo tri mjeseca kasnije, Varaždin doživljava jednu od najsramotnijih stranica svoje bogate povijesti, kada zarađuje etiketu prvog "Judenfrei" grada u Hrvatskoj.
Neovisnost (ili okupacija, ovisno o tome kako tko osjeća) potrajala je do 7. svibnja 1945. godine, kad u grad stižu novi "osloboditelji" - Treća jugoslavenska armija, a rasne zakone zamjenjuju križni putevi i pogubljenja, dok Hrvatska gubi neovisnost i postaje jedna od republika Jugoslavije.
Do nove (i konačne) neovisnosti prošlo je još gotovo 50 godina, a kao Dan oslobođenja grada Varaždina danas se ne slavi ni 11. travnja, ni 7. svibnja, već - 22. rujna u spomen na (ove godine 20.) godišnjicu odlaska tada okupatorske JNA iz Varaždina nakon sedmodnevnih borbi i razaranja grada.
http://www.evarazdin.hr/dolazak-ndh-grad-bicikala-osvojili-nijemci-na-biciklima/* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
"Komm' mit nach Varasdin“ - Dojdi v Varaž(din), dok cveta ružmarin
- duet z operete Gräfin Mariza (Grofica Marica) Emmericha Kálmána
(neslužbena himna Varaždina)
Komm mit nach Varasdin - Trio „Joj!, 02:36
Barbara Kuklinski, Sopran; Gerhard Dierig, Tenor; Jan Weigelt, Klavier (Trio „Joj!)
Komm mit nach Varasdin - Trio „Joj!