Autor Tema: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna  (Posjeta: 334700 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #120 : Siječanj 08, 2010, 11:36:00 poslijepodne »


Predlâjnski snég

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

(K)REŠ

Vražji svetki

Oni teremi bi ta poruka največ trebala ionak nisu pri meše, nek divljaju uz zvuke lakih nota v nekojem od lokala čiji vlasniki nemaju ni tolike katoličkoga morala da bar za Božič svoju ponudu uskladiju z prigodu.

Piše: Krešimir Končevski



I dok je večina naših ljudi zaokupljena slavljenjem rođenja Sina Božjega, a onda i novoga ljeta tere dolazi, dok si čestitame uz najbolje želje, niti se ne primeti kolike se one kaj delame razlikuje od onoga kaj govorime. Ake postoji sumnja da li Bog postoji ili ne, mislim, da nema sumnje v postojanje Vraga. Nije bitne da li je Vrag v obliku čoveka z repem i rogi, ili v terom drugom obliku, ali ja uopče ne sumnjam da on postoji.

Da je to istina imam i dokaze.
Ake zanemarime predbožičnu ludnicu, pripreme, šoping itd. nemreme i nesmeme zanemariti sam Božič i se one kaj bi on trebal značiti. I to nije bitne da li sme verniki ili ne jer neke su vrednosti univerzalne, ljudske. Božič je same jeden od simbola mira, tolerancije, prilika da se zmislime da sme ljudi. A ljudi se od ostale živine razlikuju po razumu, spoju inteligencije i racionalnosti, suosječanja i ljubavi. Valjda!?

No meste da noč v teroj je, navodno, rođen Sin Božji, simbol sega toga, poštujeme ko vreme rezervirane za vrednosti terih se v ostalom periodu male ili ni male ne zmislime, mi sme i tu noč u stanju iskoristiti za zadovoljavanje najnižih oblike ljudske pomame.

Ake je ugostiteljstvo nerazdvojni oblik ljudskoga druženja, onda bi na Badnjak bertije i ostali lokali trebali biti meste susreta i druženja prijatelja, suseda, poznanika, meste de bi si ljudi mogli četitati i v atmosfere Božiča, rasterečeni sakodnevne strke i pomame opušteni uživati v međusobnom društvu i zadovoljstvu kaj nisme sami nek sme okruženi z ljudmi teri su dio naših života, tere poštujeme i teri nas poštuju, barem taj jeden jedini dan. No stvarnost ni taj dan nije ni male idilična. Raspomamljeni mladunci divljaju z auti po cestami, pojedini katolički ugostitelji Badnju noč koristiju za zgrtanje ekstra profita nudeči zabavu dok župniki bez uspeha pokušavaju prenesti poruku Božiča. Oni teremi bi ta poruka največ trebala ionak nisu pri meše, nek divljaju uz zvuke lakih nota v nekojem od lokala čiji vlasniki nemaju ni tolike katoličkoga morala da bar za Božič svoju ponudu uskladiju z prigodu. Božič se pretvara v još jednu priliku za tulum bez obaveze.

A nakon Božiča Štefanje, dan kad se makar same v jutre otpiraju dučani. Ok, ljudi si trebaju kupiti kruh, kakvu sitnicu teru su pozabili i to je to. Ali ne! Dok sam išel po kruh mogel sam svedočiti kak se trpaju puna kolica kojekakvih gluposti, kak da su dučani v mesec dan otprti same taj dan. Da dučani delaju valjda bi i za Božič bila gužva. Ljudi kak da nemreju biti doma, kak da ih neki vrag tira, nekam se mora iti same da se nije doma, bertije, šoping, nije bitne.

I za beli Božič tek je nekolicina našla vremena počistiti si sneg oko hiže, ostali čekaju da to napravi nešči meste njih, a ak nisu zadovoljni, če nikoga drugoga, bar buju zimsku službu ogovarali v bertiji za stolem. A da ni nakon ovih praznike nije kraj rasipanju garantiraju novogodišnje rasprodaje. Dokaz da je kupac neuništiv!


Zvir:
http://www.zagorje.com/articles/4349/show.aspx
i
Zagorski list br. 219 / 28.12.2007. / aktualno (papérnato izdâjne)
Nepotpuno online-izdâjně:
http://www.zagorje.com


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Negdašni zâgorsko-lisnati kolumnist Krešimir Končevski - (K)REŠ na POTgoričkomu forumu:
(vupisati  Končevski vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Kultni rockeri ze Zaboka grupa „Zadruga“ z vođum (frontmenom) Krešimirom Končevském Krešom, negdašném kolumnistum „Zâgorskoga lista“:

Video: Zadruga - Mala Čiči, 03 :31
zadruga - mala cici
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #121 : Siječanj 13, 2010, 11:00:11 poslijepodne »


Varaždinskě vésti, br. 3391, 29.12.2009.

Klopotec

Jubilarno leto


I baš dok sam pisal ovoga vugleca, saznal sam čist na friško da smo se ozbilno hitili vu izvoz. Najme, čak vu Kinu je “Varteks” prodal - svojega Be-Seka, koji bu pomočni trener Čiri v nogometnom klubu “Šangaj Shenhua”. Pak srečno  Novo leto vama koji me tu i tam ili iz navike čitate!


Skoro da čovek ne poveruje, kak je ovo leto fletno prešlo! Još par danov i opet bumo, kak več mi to Varaždinci znamo, ne došpancirali se nego dobežali – v Novo leto. Ovo, kaj je več čist za nama, skoro smo celo nekaj slavili jerbo je kakti osamstoletnica od gda je naš grad Varaždin postal kraljevski i slobodni, kaj je vu ono vrieme značilo polek drugoga i to da smo si sami mogli birati birgermajstora ili gradonačelnika. A to smo si znova opet mogli i od ovoga leta pak sad više ne mora poslušati gradske poglavare nego eventualno savetnike, ako mu savjetuju onak kak on misli...

No, če bi trebal napraviti kakšnu inventuru o proslavi te osamstoletnice, mogel bi reči svoje osobno mišlenje, da baš i nije bilo nekaj vrloga po čemu bi se mogli naši potomki zmišluvati na taj veliki jubilej z kojega bi drugi gradi napravili cielu navuku. Dobro, pokockali smo znovič gradski Korzo, i to z debelim kockama, kajti su one prve bile pretenke; vsakoga drugoga meseca otprli smo svečano nekakšnoga rotora gdi se križaju vulice (a imamo za rezervu još par vu pripremi); a moremo se pofaliti da smo vu čast obletnice otprli i onoga aneksa staroj lepoj gimnaziji, koji vu Preradovičevu vulicu paše kak - pesnica v oko...

Od ozbilneših stvari spomenul bi znanstvenoga skupa na kojemu su (početkom prosinca) stručnjaki vu pojedinomu fahu govorili spametne stvari o poviesti našega grada. I vse to su napisali, pak je zišla jedna jako debela kniga koja ima skoro hiljadu stranic, a gda sam ju del na kuhinjsku vagu pokazala mi je ravno tri kile i 78 deka! Daklem, skoro za kilu je težeša od one “Varaždinske kronike” kaj je  štampana za osamstoletnicu prvoga pisanoga spomena našega Varaždina. Ako polahko čitate, imate kaj čitati do idučega jubileja, 810. obletnice.
Za onu obletnicu od prije 28 let, dali smo poslikati Varaždina i napraviti liepoga filma, kojega smo ovih dana gledali na našoj domačoj televiziji. Za ovoletni jubilej pak smo dali napraviti crtiča - deci na veselje a nama starešim na pogađanje koji je vse od gradskih i županijskih vuglednikov vu njemu našel svoje mesto.


A dok smo slavili Dan grada i Svetoga Mikulu, kakti predigru svečanoj sednici vu kazališču, naši su glumci napravili predstavu koju su nazvali “Varaždinska stoletja”. To je trebalo biti kakti kratka poviest našeg grada, ali ako mene pitate, bilo je to ipak malo preskromno, kakti na  priliku malo bolša gimnazijska priredba. Da su se dve profesorice hrvatskoga jezika prijele posla, zebrale deset najbolših đakov, zele onu znanu knigu od profesora Rudolfa Horvata “Poviest Varaždina” i dale deci čitati, morti ne bi bilo puno slabeše. Autor, istina vrli pisatelj, napravil je to onak poprečki i mam se je vidlo da se nie baš trudil vputiti se vu varaždinsku poviest. Jedino je dobro kaj smo vidli i nekoje glumce kojih več dugo ni bilo na sceni...

I baš dok sam pisal ovoga vugleca, saznal sam čist na friško da smo se ozbilno hitili vu izvoz. Najme, čak vu Kinu je “Varteks” prodal - svojega Be-Seka, koji bu pomočni trener Čiri v nogometnom klubu “Šangaj Shenhua”. Pak srečno  Novo leto vama koji me tu i tam ili iz navike čitate!


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/3391/klopotec/jubilarno-leto?opcija=kolumnisti

Prelistajtě nôvi broj "Varaždinca"
(živopisano (online) izdâjně "Varaždinske vésti"):
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1

pdf-pismohrana:
Varaždinskě vésti

http://varazdinske-vijesti.hr/pdf-arhiva
Županiske vésti
http://varazdinske-vijesti.hr/arhiva-zupanijske-vijesti

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Preštimani gospon KloPOTec - kajkavski call-um-nist z «Varaždinske vésti“ na tur-for-um-u
 (vupisati  Klopotec vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Kalman-Marica grófnő-Szép város Kolozsvár
Video:
Kalman - GRÄFIN MARICZA - Komm mit nach Varasdin,  04:15
Kalman-Marica grófnő - Szép város Kolozsvár
Szilágyi Olga - Dániel Gábor

Opširnešě:
http://www.forum.gorica.hr/index.php/topic,2278.msg85330.html#msg85330

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Spot  Več tri dana varaždinske grupe Pot*
* Plemenita Občina Turopôlska
www.turopolje.hr
Pot Vec tri dana
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #122 : Siječanj 13, 2010, 11:01:09 poslijepodne »


Zagorski list br. 316 / 06.11.2009.

ZA DUŠU, ZA SPOMENEK

Stare šege, gda je došel onie čas


Sprevodi su prie išlji od doma i gda se mrtviec donesel van oko njega se moljilje. Poklje moljitve ljies se zdigel i krenulje se z dvorišča. Stolci na terem je vanje bil ljies moralji su se prehititi, a za ljiesem se hitila kanta z vodu. Te je bilje radi toga kaj se nej pokojnjikova duša mučila i došla dima strašit familjiju.

Piše: Nevenka Gregurić
 
Slika:
http://www.zagorje.com/thumb.ashx?path=/ckfinder/userfiles/images/komentatori/greguric.jpg&width=430&height=250



Kak sme još furt h tjednu gda hodime oko grobeke svoje drage pokojnike nie se grieh zmisljiti stare šegi tere su se ljudi držalji, gda je čovek pozvani na onie drugi sviet.

Kak negda nie bilje štacune h tere bi se moglje saki čas kupiti se kaj je triebalje da se pri hiže dogodi smrt, tak su ljudi h svoje ormare imelji pririhtanu črnu obljeku. Oni h zriela ljieta imelji su pririhtane takaj se hu ke ga bi obljieklji gda bi bil pozvani na onie sviet. Saka hiža je imiela pririhtane deske od tere je tišljar napravil ljies gda je došlje do toga grduga časa. Če se dogodilje h selu da je gdoj hmrl, cielje selje je priskočilje h pomoč familjije pri tere je bil mrtviec. H selu se nič nie smelje delati h zemlje dok se pokojnik nie pokopal.

Jeden muž je hodil po selu respovedati kaj se pripetilje i dogovaral z drugemi mužmi posle oko nošenja križi i mrtvieca. Babe su pak pririhtavale krminu za službujuče i familjiju tera se zestala poklje sprevoda. H večerku prie sprevoda doma su se plelji venčeki od bršljana i rožic tere su unda cvele ilji su se delale od krep papiera. Hižni niesu smelji oko sprevoda i hrane nič delati. Ljudi su hodilji gled mrtvieca i on se moral prijeti za paljec kaj ljudi nej bilje strah od njega. H ljies se k mrtviecu moreal deti komaček zemlje z dvorišča, maznice z čoška hiže, moljitvenik i svete sličice. Prie sprevoda muži su ljudem, teri su došlji na sprevod, nudilji pijaču tera se pila za spas pokonjikove duše. Familjija pokonjika morala je biti obljiečena h črninu i kak god da je bilje vruče rukavi na opravilu moralji su biti dugi. Babe su na glava morale imeti črne rupce, a muži kape ilji škrljake.

Sprevodi su prie išlji od doma i gda se mrtviec donesel van oko njega se moljilje. Poklje moljitve ljies se zdigel i krenulje se z dvorišča. Stolci na terem je vanje bil ljies moralji su se prehititi, a za ljiesem se hitila kanta z vodu. Te je bilje radi toga kaj se nej pokojnjikova duša mučila i došla dima strašit familjiju. Ak je hmrl dečke ilji puca unda su pokojniki moralji biti zrihtani kak da su mladeniči. Pokojna puca bila je obljiečena h beljinu z venčekem na glave, buketem rožic h ruka i kiticu na prsa. Kre ljiesa je išel njenji dečke, ak ga je imiela ilji bilje teri selski dečke obljiečen kaj mladenec.

Če je pak pokojni bil dečke unda je kre ljiesa išla puca obljiečena h mladienjku. Još su se znalji obljieči dečki i puce h krancerice i tak spratilji mladuga pajdaša na večni počinek. Od doma do grobiča babe su moljile krunicu, a muži spominalji o kaj čemu, a največ o pajdašuvanju z pokonjem. Rođenje i smrt diel su našuga življenja. Jednemu se radujemu, radi jednuga tugujeme, e te je tak. Gdoj se rodi mora i hmriet, od vajkada je poznata istina. Na kraju se je te življenje. A unda i jedna pripovest ilji vic na tu temu.

Bila jedna baba tera je furt govorila mužu kak ga ima rada i kak bi za njega se dala. Govorila je da nej preživela da se kaj njemu dogodi i da hmierje. Mužu je te več išlje na žifce pak se jednuga dana hpustil da je hmrl. Priteklji su susedi h pomoč i ga su vidlji kaj se pripetilje nie preostalje nič nek da muža obljiečeju kak se spada. Sused je rekel babe nek donese novi ancug, šlape i škrljak za tere je znal da ima. Baba se vrnula za jen čas i donesla stare podrapane tenisice, rezdrenu trenirku i staru šiljtericu. Sused se tomu fejst čudil. Baba je rekla da je pre šteta dati novi anjcug, škrljak i šlape kaj bi h zemlje struhlji. Rejše bu kesniejše te nekomu dala teri bu je pomagal pri poslje. Muž je h ljiesu same škripal  zubemi od jada. Gda su muža obljieklji i neslji van z hiže baba je zakričala:
„Jaj mene, jaj! Dragi muž! Kam ti mene zdej ideš!“
Srditi muž z ljiesa je pregovoril:
„Zgledi da na olimpijadu, kak si me zrihtala!“



Zvir:
http://www.zagorje.com/clanak/6629/za-dusu-za-spomenek-stare-sege-gda-je-dosel-onie-cas.aspx

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pregled člankov « ZA DUŠU, ZA SPOMENEK » gospě Nevenkě Gregurić na POTgoričkomu forumu:
(vupisati  Gregurić v iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #123 : Siječanj 13, 2010, 11:01:53 poslijepodne »


Zagorski list br. 315 / 30.10.2009.

IZ BAKINE PUČKE BILJEŽNICE

Sesvete


Slika:
http://www.zagorje.com/thumb.ashx?path=/ckfinder/userfiles/images/komentatori/baka.jpg&width=430&height=250


Piše: Zoran Gregurek


Kako su u zagorskim domovima tekle pripreme za veliki svetak, blagdan Svih svetih, pomno smo slušali kad nam je o tome pričala hraščinska baka Ivka.

- Prve da se razmeme, Sesvetu su na Dan mrtvih, a dušni dan je drugoga studenoga. Tuo velim jer ljudi pune put znaju zmijiešati te dva dane. Negda sme na te dva dane bili na gruoblju, a vu zadnje vrijieme ide se same na Sesvete. Si sveti su najvekši svetek jer onda si sveci imaju svuoj guod, a duše naših dragih šteri počivaju pod zemljicu svetkuju drugi dan jedanajstoga meseca -  pojašnjavala je baka. Da li se i nekad kupovalo cvijeće kao danas, pitali smo baku.

- Male šte bi kupuval cvijeće ... A nije ga biel ni gde kupiti, same vu vekši gradi, Zagrebu ili Varaždinu. Mi bi, gazdarice, na vrtu znale zasaditi sesvetske ruože i onda bi ž njimi več par danof predi Sesvet kitile grobe. Neštere su i znale od svile ruože delati i slagati z zelenjavu vu košarice, štere su se iste tak doma plele. Denes, pak, sesvetske ruože skore nišči doma nema već same sedu na auto, zemeju peneze s altomata i kupiju kaj im srce poželi. Same penezeke treba zaslužiti i čuvati, a cvečari dereju ove dane za poludeti - smijala bi se baka. Za blagdana Svih svetih u Zagorju se zadržao i neobičan običaj označavanja kredom za posjeta groblju.

- Furt se krajdale po kaputi. I dekle bi bile žalousne ak ju na Sesvete dečke šteri je se dopada nije zakrajdal. Če te je dečke zakrajdal, značiele je da ti se dopada i da s tuobu ima ozbiljnu nameru. Do toga se negdar pune držale i dečki su se znali tuči kak stekli gda su dime z gruoblja išli, če su istu pucu zakrajdali - govorila je baka.


Zvir :
http://www.zagorje.com/clanak/6594/iz-bakine-pucke-biljeznice-sesvete.aspx

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pregled člankov „IZ BAKINE PUČKE BILJEŽNICE“ gospona Zorana Gregurka na POTgoričkomu forumu:
(vupisati  Gregurek vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #124 : Siječanj 13, 2010, 11:03:24 poslijepodne »


Zagorski list br. 325 / 08.01.2010.

Dnevnik tate Bena

Prva godina

 
Mam iza novog ljeta je došlo do velike seobe naroda rvackog. Mahom u Evropsku uniju. Na skijanje. Sad si mislim e bi se ne pokazival h Zaboku do kraja tjedna i onda del nosače na krov od auta i sparkiral ga negde ispred neke birtije, da zgledi ko da sam došel sa skijanja.

Piše: Tomislav Benčić-Ben
 
Slika:
http://www.zagorje.com/thumb.ashx?path=/ckfinder/userfiles/images/komentatori/bencic.jpg&width=430&height=250



Dočakali smo i taj dan da več ne moramo govoriti starost Gracie u mjesecima nego u godinama. H pondeljek je navršila godinu dana. Gracia je odma h jutro mogla skužiti razliku. Več ne delamo čokolino s aptamilom nego s mljekom. Nič se nije bunila. Znači da joj paše. Sam rođendan bumo proslavili za vikend.

Žena je odlučila speči tortu i to u obliku Fifi. To joj je omiljen crtani. Furt ga gledi. A če joj pustimo neki drugi nije dobro. Probali smo joj pustiti i Pocoya i Tomicu i Doru i neznam kaj sve ne, ali prolazi samo Fifi. Ove moje druge dvije ju vučiju da se veli fufi na ne fifi. Na kraju bu još ispalo da se crtani zove fufa.
 
H zadnje vrijeme dosta cendra kaj nije ni čudo jer joj je krenula cjela serija zubi rasti. A pripoveda več od Sandre. A mislil sam da to nije moguče. Zna ona več dosta toga reči, a najljepše veli „piti“. Kaj znači da hoče piti. I da ne nabrajam kaj sve zna reči. Niti nem napisal kak zna nazvati ženu jer bi se mogla rasrditi na mene.

Za doček smo ko i večina bili doma. Male sme gledeli televizora, odnosno držal sam daljinski h rukama i samo šaltal programe jer nigde nije bilo nič normalno za gledeti. Najbolj mi se dopal kanal Ri gde su imeli prijenos s riječkog korza gde je igral Bajaga. Na stol smo deli flašu crnog, flašu bjelog, flašu žestokog, vodu i kolu. Bilo je nekaj narezano pod 45 stupnjeva, malo kolača i kaj ti više treba? Da li od silnog pucanja ili od alarma bankinog i Gracia se zbudila prije pol noči. Onda smo h pol noč čez okno gledeli vatromet i Gracii se to jako dopalo.

Jedino kaj me fest nerviralo je taj alarm od banke. Pa sam si mislil e bi tu i tam h neko doba noči nazval direktora banke da ga zbudim. Če more njegov alarm mene buditi, zakaj ne bi ja njega? Ali kad bi ja njega nazval i zbudil bezveze po noči to bi bilo uznemiravanje, a to kaj njegov alarm mene budi je normalna stvar.

Mam iza novog ljeta je došlo do velike seobe naroda rvackog. Mahom u Evropsku uniju. Na skijanje. Sad si mislim e bi se ne pokazival h Zaboku do kraja tjedna i onda del nosače na krov od auta i sparkiral ga negde ispred neke birtije, da zgledi ko da sam došel sa skijanja. I deti lonec sarme h auto na par dana da se duha po sarmi zavlječe h auto. Kak bi došel sa skijanja če ti auto nema duhu po sarmi? Obavezno u društvu pustiš druge da prvi veliju gde su bili i kak im je bilo. Na taj dio treba jako paziti. Jer če se buš zaletel i rekel da si bil negde gde je bil nešči drugi onda ti priča mam opada h vodu.


Zvir:
http://www.zagorje.com/clanak/6868/dnevnik-tate-bena-prva-godina.aspx

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Zâgorsko-lisnati kolumnist Tomislav Benčić-Ben na tur-for-um-u
(vupisati  Benčić vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Hura Ben! Ben Tur Hur

Ben-Hur (1959) Trailer Kajler, 04:04
Ben-Hur (1959) Trailer
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #125 : Siječanj 13, 2010, 11:04:19 poslijepodne »


Večernji list 11.01.2010.

FAKAT

Skijaški kupovi i poneke lisice...


Slika:
*
(Foto: Antonio Bronić/Pixsell)


Dovući cijeli skijaški svijet na Sljeme pa mu okrenuti leđa – previše je i za Šukera i za mene

autor: Zvonimir Milčec


Dok smo Ante Kostelić i ja u 7.b razredu niže gimnazije u Harambašićevoj bubali za malu maturu, Gips još nije ni sanjal da bu jednog dana biološki i sportski otac snježne kraljice. I otac i trener našeg snježnog princa Ivice. Još manje sam ja mogel sanjati da ću jednog dana postati deda Jane i Iveka. Ispada da sam svojeg šulkolegu iz klupe, pokraj prozora, gdje smo se furt bockali i čvrgali, odsutni sa sata ruskog, kopiral, da ne velim potkral. Je, kad se ne bi radilo o generacijskoj razlici.

Ista imena moj je školski drug dal svojoj djeci, a ja svojim unucima, pa se uvijek mogu vaditi kak su kod mene za odabir imena kriva ili zaslužna moja djeca, a ne ja. I u mojoj se kući, za razliku od Gipsove, nikad nije skijalo. I valjda se zato nitko od nas nije pridružil ovoj skijaškoj armiji od sto tisuća Hrvata, koja se upravo s putovnicama i eurima otisnula u strane planine. I kad sam prošli tjedan iz jednog od stranjskih sklijališta primil SMS, srdito sam odgovoril: “Pa da, skijajmo sljemenski”! Dovući cijeli skijaški svijet na Zagrebačku goru, pa onda flegma okrenuti leđa i Sljemenu i svojoj dekintiranoj državi, pa lovu otići rasipati u inozemstvu, previše je ne samo za ministra Šukera, nego i za mene, koji nisam skijaš, nego samo Gipsov školski pajdaš.

Dok smo Gips i ja pred starom školom prijateljski išamarali i krenuli svatko na svoju stranu, rodil se treći, ili prvi, junak ove naše sljemenske skijaške priče. Drago Žiljak, rukovoditelj sljemenskih skijaških terena koji su Zagreb vinuli u svjetsku medijsku orbitu. I teško da bi se našel netko s boljim referencama, a u koje je uključena i kompletna životna biografija.

Dragec Žiljak našu Goru nikad nije gledal odozdo, kao obris. Otkad za se –zna, Žiljak je na Sljemenu. Tata Franjo radil je na žičari, mama Marija vodila kuhinju u bolnici za tuberane na Brestovcu. I prije njih, Žiljki iz Gornje Bistre na Sljemenu su delali i od Sljemena živjeli. Djed Štef i pradjed Jura. Od najranije dobi Bistrani Žiljaki su krčili šumu, pilili i odvlačili trupce, daskama oblagali prve planinarske nastambe. I iskapali ugljen iz sljemenskih rudnika. Prvi Žiljak, koji se rodil i cijeli život provel na Sljemenu, upravo je Drago, koji je s mamom i tatom živil u podrumskoj nastambi na izlasku iz stare Žičare. Drago je i prvi iz familije koji će i osnovku odguliti na Sljemenu. Na petnaest minuta udaljenom Brestovcu. A za daljnje školovanje morat će se žičarom spustiti u grad.

Drago Žiljak je u međuvremenu skupil 39 godina sljemenskog radnog staža, a kaj je svakak manje od života provedenog na Sljemenu. I dobil sina Igora, kojega će na stranjskim skijalištima i učilištima dati školovati za održavanje sljemenskih skijaških staza. Tak su na Žiljcima, tj, na rodbinskim žilama više generacija rođene sljemenske i svjetske skijaške staze. Zato ne razmem one koji su se pod strane lavine skrili. I ne daju se u Zagreb. Za nekima, kao za glavnim u Poštanskoj banci, morali su i tjeralicu raspisati. I umjesto skijaških štapova na ruke mu nabili lisice...


* Zvir:
http://www.vecernji.hr/kolumne/skijaski-kupovi-poneke-lisice-kolumna-77204

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Gospodine Milčec, jeste li vi posljednji Mohikanac kajkavštine u novinarstvu?

- Još se i suzdržavam i kajkavštinu upotrebljavam samo kada treba povezati rečenicu. Da pišem sve na kajkavskom, naježili bi se oni koji misle da bi samim čitanjem postali kajkavci i purgeri.


Zvir:
http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2009,5,9,,162543.jl
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #126 : Siječanj 13, 2010, 11:06:13 poslijepodne »


7 Plus – Regionâlni tjědnik Severozâpadně Hrvackě
05.01.2010., br. 294

Kolumna (Zločesta) Vrtoglavica

Kum se vrača...


Kajti je vu Hrvackoj navek za mafioze politika bila dobro sklonište.

Pišě: RADAR 


Kum je najavil svoj povratak. Pa se nacija kakti usrala od straha. Kaj god. Jedino Camorri, Cosa nostri, Ndgrangheti i i drugim društvenim organizacijama čvrstih djelatnosti ni svejedno. Kajti su svi oni za mafiju vu Hrvackoj, kaj je domači zoveju hobotnica, dječji igrokaz. Ve kad je USKOK počel krake toj nemani rezati se posud po lepoj našoj, i kad su se otprle pandorine bankarske škrinje, nastala je panika. Kajti bi USKOK i do glave te ljigave hobotnice mogel dojti a onda bi fest puklo. Kum je videl da je vrag šatu zel, pa mu se zmantralo vu glavi i počel je nekaj laprdati o temu da se bu curiknul vu politiku. A denes saki bedak razmi zakaj. Kajti je vu Hrvackoj navek za mafioze politika bila dobro sklonište. Takvu jazbinu nije imal ni Raffaello Diana od bratije vu Napulju, a Al Capone je za našega Kuma kaj se bu vrnul kući jer ga šu... muči, glumac vu amaterskoj družini. Povratak Kuma je pozdravil barba Tuka i još neki kaj radi hobotnice imaju, I malo vitra vu riti. Čim je Kum objelodanil svoj come back, banda lopovska je imala tulum na skijalištima Oberkuncerdofa i drugdi po šumama i gorama. Pak su prerano stavili. A nekima kaj ih je Interpol na potjernice del je prisjelo pa su i drisku dobili. Bogu fala.


Zvir:
http://issuu.com/regionalnitjednik/docs/rt_294/44
ili
http://issuu.com/regionalnitjednik/docs/rt_294   , str 44
http://www.regionalni.com

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pregled RADARSKE člankov «Vrtoglavica» na POTgoričkomu forumu:
(vupisati  RADAR vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Vrtoglavica - V(e)rtig(lavic)aVertigo
Vertigo (1958) Trailer - Alfred Hitchcock, (kajler), 02:24 
Vertigo (1958) Trailer - Alfred Hitchcock
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #127 : Siječanj 13, 2010, 11:07:07 poslijepodne »


Međimurske novine, 05.01.2010., br. 748.

Premišlavanje Jožeka radnika

I naši političari imajo svoje daljinske!?


Tak so vsi govorili gda je naša precednica Vlade, gospa Jaca, isto na daljinski i da jenoga vu svojaj rokaj drži gospon Ivo. Mortik je i on tak misliv, ali vse je čistam drugač zišlo. Najme kaj, Ivo je računav gda bode držav cugle vlasti vu Lepoj našoj prek Jace, ali je pozabiv gda se je nej još rodiv on šteri bi mogev z ženom komanderati. Pak je to niti Adam nej mogev, šteromo je Božek pomagav, a Eva bila je jedina, a još ga niti politike nej bilo. Pak se je znova pokazala ona starinska istina gda ne vredi delati računa brez krčmara.

Piše: Jožek radnik


Vsi javčemo kak nas ova kriza, štero još z conom zovemo recesija, furt i još navek jako tiska, tak gda niti nebremo glave zdiči. i kaj je još nejhuje nigdi joj ne vidimo kraja. Prek sto meštrov oliti obrtnikov je zaprlo svoje veštete kaj so nej mogli preživeti, a isto tak vu našemo najvekšemo, očem reči, nejčudaljudnešemo poduzečo, Burzi dela ga vsaki den vse vejč i vejč težaki, jerbo malo, malo pak nešterna fabrika odide vu stečaj, a težaki na vulico, kajbi rekli na burzo. Vse je to tak, isto tak vsi znamo gda so vsaki mesec plače vse menše i menše, a i hajdig ga težakov šteri na posel hodajo zabadav, očem reči, delajo, a plačica nikak da dojde.

Gazdi vsaki mesec obečuvlejo gda bode, meseci fletno ido, a tu i tam padne kakša crkavica štera je nej dostik niti kajbi čovek čeke poplativ. Tak nam je to z meseca vu mesec, unda dojde december, a žnjim Božič i novoletni svetki. Tu se vse najempot meja. Najempot so štacuni puni, kupuvle se na vse strane. Neje sam vu štacunima stiska, nek so i krčme pune i to jednako one vu šterima se ne puši kak i one vu šterima se puši. Morali ste sam videti kak so bili puni, vsih dobrota i finota, božični stoli, a nikaj so nej zaostajali niti oni za novo leto. Gda čovek ne poverje onome kaj vidi, kak gda so i kriza i recesija najempot zginule ili pak so nam Janezi vrnuli peneze z Ljubljanske banke. Dobro, još morem razmeti gda ljudi ne šparajo na sebi, gda si dajo malo oduška za te svetke, pak se unda na stolo najde i ono čega ga celo leto nej, ali nebrem razmeti zakaj so celo večer, na staro leto, hrumele petarde, i to črez pol noči, a o reketlinaj kaj vam nebodem niti govoriv. Pak je skorom vsaka druga hiža mela svojega vatrometa šteri je biv isto tak lejpi kak i gracki sam je biv malo menši i malo krajši. Brzčas so naši ljudi zvlekli peneze vum z štonfi ili pak so si zeli zajme vu Hrvackoj poštanskoj banki i to one štere nej tre vrnuti. Vsima je, još odnegda poznato gda so naši ljudi pravi maheri za snajti se. No, to je još nej vse: čim je novo leto minulo mam je bila stiska na meji za Deželo, ili pak Osterajh kam so naši ljudi pojurili na skijanje. Neje važno ak nebodemo posle dva tjedne nikaj jeli, ali je nejvažneše kaj pemo na skijanje. Zamislite si, kaj bodo naši sosedi mislili ak nebodemo išli na skijanje? Pak to bi bila prava špotsramota štero nebi mogli oprati celo leto. Dok nam ide, ide nam, sam jeli nam nejde mortik doli z brega?

Naša država je mlada i zato smo stopram za dvajsti let zazvedili kak imamo političare na daljinski upravljač. To je vum došlo vu vreme izborov za novoga hrvackoga precednika. Nejpredi se zazvedilo gda je Ivo Josipovič svojega daljinskoga dauv Zorano Milanovičo, a daljinskoga Milana Bandiča drži vu rokaj Ivo Sanader. Mortik bi bilo bole gda so se skompali dva Iviji na jednoj strani, a Milan i Zoran na drugoj strani. Tu mi je moj črvek nej dauv mira pak sam si počev gruntati jeli so nej i naši lokalni (neje od glagola lokati) političari na daljinsko upravlanje. Dugo sam gruntav i zazvediv: naši političari imajo isto svoje daljinske, ali so oni na sigurnomo, jerbo jiv vu svojaj rokaj držijo jive žene. Kaj je sigurno sigurno je. Najte me krivo razmeti, to mi je tak palo na pamet jerbo i mojega daljinskoga tiska moja žena i to negdi između. Tak so vsi govorili gda je naša precednica Vlade, gospa Jaca, isto na daljinski i da jenoga vu svojaj rokaj drži gospon Ivo. Mortik je i on tak misliv, ali vse je čistam drugač zišlo. Najme kaj, Ivo je računav gda bode držav cugle vlasti vu Lepoj našoj prek Jace, ali je pozabiv gda se je nej još rodiv on šteri bi mogev z ženom komanderati. Pak je to niti Adam nej mogev, šteromo je Božek pomagav, a Eva bila je jedina, a još ga niti politike nej bilo. Pak se je znova pokazala ona starinska istina gda ne vredi delati računa brez krčmara.

Nejteži je denes biti hadezeovec. Mam posle prvoga kruga izborov za precednika, gospa Kosor je povedala kak hadezeovci nebodo podržali niti jednoga od preostalih dva precednika, očem reči, niti Ivija, a niti Milana. Ak ja to dobrom razmem, unda hadezeovci nejdejo na izbore, jerbo kaj bodo hodali ak ne kanijo nikomo glasa dati. A kaj bodo hlaparili biračka mesta to se jim ne splača. No, imamo još pet dni cajta, pak mortik dojde i nekša druga depeša.

Verjem gda znate gda se slavi dan žena? To vam je osmi trečega. Ali zato je čuda meje poznato gda se den pedera slavi drugi prvoga. No, neje mi niti čudno kaj ste to nej znali, jerbo se mi krščani držimo fkrej od toga i ne priznamo takše brakove. Vsima nam je poznato gda je Božek stvoriv Adama i Evo, a nej Adama i Stevu. Mi smo vjerniki, a k tomo i bogoboječi, pak se držimo božjega zakona.


Zvir:
Međimurske novine, 05.01.2010., br. 748., str. 61, elektrônsko izdâjně
http://www.mnovine.net/index.php?option=com_content&task=view&id=12601&Itemid=138

Međimurske novine, 05.01.2010., br. 748., str. 61
pregled pdf:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine748i?mode=embed&documentId=080529141635-9953d9ac231e42788d00d2305b793e02&layout=grey
download pdf:
http://www.mnovine.hr/pdf/748/mnovine748i.pdf

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Međimursko-novinski premišlant JOŽEK RÂDNIK na tur-for-um-u
(vupisati  Premišlavanje vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Žiga i Bandisti - Međimurje, kak si lepo zeleno, 03:55
Žiga i Bandisti - Međimurje, kak si lepo zeleno
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #128 : Siječanj 13, 2010, 11:08:03 poslijepodne »


Lâjnski snég

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Zagorski list br. 272 / 02.01. 2009.

Za domače, za pajdaše:

Kak veter puše, (K.V.P.)

More sim a more i tam, vsi skup niesme jemput same skrenuli, i kak god da skrenuli sme iste tak se z vsega toga nahčili nič niti niesme. Nejlepše je gda se pajdašu smili i gda se neda nikak z stolčeka premehkoga. Skrenuti je najlježejše, pune težejše se je vrnuti, ne same zdej – te teške bile je kak prie tak i denes.

Piše: mr.sc. Rajko Fureš dr. med



Teške je vrnuti se, teške je i preteške, jer gda te otpelja na opak vsa ta zločica tera je stobu stepla i tera te je dopeljala na put po teromu si unda ljehke skrenul, tak da niti ti ljehki putec nie tie teri te vrnuti bi triebal. Več ti niti nie na pameti nič pametnoga unda gda si se gutiti počel, a sam te videti niesi mogel. Iste tak ti več nie niti do toga da na pravoga puteca vrnul se bi, jer putec ti nie ti več na prvomu mestu.

Ljehke kak nam biti more, zdej, zutra ili neznam gda, vse te nas pelja nekam kam niesme do hčera si mogli misliti da došli tuj bume. Unda gda se skup staneme i gda se obračati bi šteli, unda nam vsemi skup dojde do pameti una starinska popevkica – popevkica tera dela i tera vsemi nekaj bi štela i povedati, a povedale je i poveda furt same une pametne.

Popevkica ta poveda da trieba je do ljudi držati i za ljude stati, poveda da jedine se splati za človeka živeti. Dok još ti h vuha popevkica ta zvoni, dok misliš si da lepše od nje nigdar čul niesi, nemreš a da ne spamtiš se kak nekaj vsejedne ti fali. Niesi si tak mogel do hčera niti misliti da tuj buš gde si je, da več put ti dogodile bu se da se zestati nemreš niti sam z sobu.

Unda ti niti nemre drugač ziti, nek tak kak zišle je, da je jedina i prava doba h življenju človečkom – te kaj se je negde stisnule i kaj nie dale nič druge – nek da tuče i piče. A kaj, kaj kaj, je ti se morti male i zbudile une kaj si do hčera štel skriti nekam gliboke, je te morti male i prijele, je ti male i otprle vse te skup h življenju, doba ta kaj nie ti nič druge zeznati štela, a nič druge mu se dogoditi mogle nie.

Bogi siromaček, kaj buš z sobu, gda več mobiteljeka, ljetrikice i stolčeka ti nebu, kaj z sobu buš unda napravil. Dobre se moraš spririhtati, da se ak več nekaj se bu dogodile – ne spustiš nek da se mam h još vekšu ljetrikicu hitiš i da ti je kolubarček još debši. Tak se bi triebal ponesti, jer nič ti druge zaistinu praf nebi bile, jer kaj ti bi ljudi povedali da te zdaj tam vidiju hune ljetrikice male i stare.

Kak god med ljudmi nie več put za študerati otom kaj se more zgoditi i kaj bi zaistinu i triebale, iste tak nie same tak gda triebaš se zujti i prejti na une kaj sam sebe štel bi dopovedati kak une kaj vsemi na pomoč triebale bi biti. Da ti je ljehke, najdrajši nam pajdaš – ljehke ti nie, ljehke ti još bolj nebu, jer dok tak ti se je smiljile na mehkomu stolcu sedeti, dok si se nahčil na te kak ti delati nič nie trieba – a vsi te skup dvoriti bi triebali, iste tak ti bi vse te skup još bolj ziti triebale same na jednu stran, a ta drugačka biti nemre nek su ju i nasadili.

Da more se drugač – more, da se štele drugač – i te morame po istine povedati – nie. I unda gda se bi štel človek pitati e su penezi zaistinu najvrednejši h življenju, e je najvrednejše te da si na mehkomu stolčeku sediš, e je trieba vse na svietu kak Juda odhititi same da se na stolčeku ostane – te je pitanje kaj more meti več toga za povedati.

Nekteri ti kažeju, a ma ih vse več, da same sebe si najvrednejši, da vse skup druge trieba dotreči. Ak pak čeme držati se navuka poštenoga, kaj Jezušek nas navek je vučil, h življenju same jedne napraviti morame, a te je da morame biti pajdaši, da vse za pajdaše dati triebame, da stolček i ljetrikica ne vrediju nič dok se o pajdašem dela, jer pajdaštve i pajdaši od vsega najvrednejši su. Te nigdar pozabiti se nesme, jer niti več nam vriedne živeti nebu.


Zvir:
http://www.zagorje.com/clanak/5466/za-domace-za-pajdase-kak-veter-puse-kvp.aspx

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Zâgorsko-lisnati kolumnist mr. sc. Rajko (Kajko) Fureš, domâči doktor i za pajdašiju, na tur-for-um-u
(vupisati  Fureš vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #129 : Siječanj 13, 2010, 11:08:55 poslijepodne »


Lâjnski snég

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Zagorski list br. 272 / 02.01. 2009 / županija (papérnato izdâjne)

(K)REŠ

Da bar su nam Slovenci problem!

Odavne sme mi več v Evrope trebali biti, onda kad za priključenje Hrvatske v EU Slovence nišči ne bi ni pital, ali nisme onda ušli v EU. Nisme 2005., nisme 2007, pak neme ni 2009.


Piše: Krešimir Končevski


Mi sme ljudi teri navek mislime da nam je za naše gluposti kriv nešči drugi.
Zadnji krivci kaj neme v EU 2009. su nam Slovenci. Slovence treba proglasiti nacionalnim neprijateljima br. 1.

Slažem se da Slovenci nisu trebali tak nastupiti, ali otkad imaju državu njihova se demonstracija državnosti svodi, od zajebavanja pri prelasku granice, do toga da namerne nečeju delati ceste tere vodiju prema Hrvatske. Vu takvom se ponašanju more isčitati određeni strah teri imaju prema Hrvatske i Hrvatem. Valjda misliju da ih ne bi ozbiljne svačali kad nam ne bi demonstrirali snagu svoju države. Istina je i to da sme mi čez povest cele vreme zadržavali kakvu-takvu državnost dok oni nisu.

Da su nam Slovenci krivi za to kaj neme ušli v EU trebale bi ž njimi prekinuti bile kakve odnose! Bez obzira na cenu, jer je u pitanju nacionalni ponos, a on ko i ponos pojedinca, nema cene! Za ponos nacije daju se životi, pa bi i prekid odnosa z nekim ko z nas dela bedake bil čiste prihvatljiva stvar!

No, problem, na žalost, nije v Slovenci.
Naš problem je nastal pri nas.

Odavne sme mi več v Evrope trebali biti, čak i onda kad za priključenje Hrvatske v EU Slovence nišči ne bi ni pital, ali nisme onda ušli v EU. Nisme 2005., nisme 2007, pak neme ni 2009.

Ne bume jer nisme spremni!
Nisu nam Slovenci krivi kaj su, našu, najjaču privredu bivše Juge pokrali naši Hrvati.
Nisu nam Slovenci krivi kaj su nas Tuđman i njegva mafija otpeljali v međunarodnu izolaciju, nisu nam Slovenci krivi kaj još nisme završili 2. svetski rat.

Hrvati su imeli povjesnu priliku da se izboriju za svoju državu, ali sme ju profučkali. Imeti svoju državu znači da imame i zajedničke ciljeve, zajedničku budučnost, a ne same zajedničku zastavu.

Pod Hrvatsku su zastavu v iste vreme neki ginuli, a drugi krali. Nek mi nešči objasni kak bi mi onda mogli biti jedinstveni, kak bi se mi ko nacija mogli nečega odreči kad jedni imaju se, a drugi živiju na dug? Još se dobre sečame kad sme si imeli se, pa de su onda nastale takve razlike?

Kak bi gradili hrvatsku budučnost kad bi saki drugi Hrvat do imovine štel dojti bez rada, fkrasti ak treba! A od koga? Od drugih Hrvate, jer nam npr. Slovenci ne daju da krademe njihove!
Zate ak hočeme kazniti Slovence, trebame najprije kazniti Hrvate teri su krivi kaj več nisme v EU.

Trebame pozapirati lopove Hrvate, jer dok se ne odrekneme lopova koji su med nami nikam mi nemreme, to nam je Evropa več pune put poručila, ali mi kak da ne čujeme!
E kak bi bile ljepe da su nam Slovenci največi problem!

P. S.
V nove (2009.) želim da one vu čem se slažeme dobi i svoju potvrdu v prakse. Da se nekaj i ostvari, pa da kreneme na druge teme!


Zvir:
http://www.zagorje.com/clanak/5450/kresimir-koncevski-da-bar-su-nam-slovenci-problem.aspx
i
Zagorski list br. 272 / 02.01.2009. / aktualno (papérnato izdâjne)
Nepotpuno online-izdâjně:
http://www.zagorje.com


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Negdašni zâgorsko-lisnati kolumnist Krešimir Končevski - (K)REŠ na POTgoričkomu forumu:
(vupisati  Končevski vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Kultni rockeri ze Zaboka grupa „Zadruga“ z vođum (frontmenom) Krešimirom Končevském Krešom, negdašném kolumnistum „Zâgorskoga lista“:

Video / Zadruga:  Nebo i zemlja, 02:48
Zadruga - nebo i zemlja
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #130 : Siječanj 13, 2010, 11:09:53 poslijepodne »


Varaždinskě vésti, br. 3392, 05.01.2010.

Klopotec

Mokro Novo leto

Novoletnu utrku nemrem preskočiti, kajti toga ima samo  vu Varaždinu. Šteli mi ili ne, ali kuliko mi se vidi, to je prva športska priredba vu celom svetu.
………..
Vulice po kojima su se trkači kretali bile su gotovo prazne, a negda su ih na vsakomu vekšem vuglu dočekivali Varaždinci, pleskali im i navijali za njih, z kupicama v rukama. Vsa je sreča kaj smo se odefčili hitanja petardi trkačima pod noge, a i inače bilo je manje petardiranja neg lani.



Svetki su još jemput za nama, kajti smo slavili celoga prosinca - od Dana grada i Svetog Mikule, Badnjaka i Božiča do Novoga leta minuloga, i sad nam samo ostaneju Tri kralji ove srede pa moremo početi znova delati. Nove smo kalendare obesili na zid, delaju se inventure, faliju se z dobrim rezultatima oni koji se imaju z čim, i tak dale. Dobro, i drugi krug državnih izborov je pred nama, ali o tomu ne bi pisal, kajti dost vidimo na TV i čitamo po novinama kak se dva još do nedavna pajdaša sad prepucavleju, no to je več visoka politika vu koju se ne bi štel mešati...

Nego, kak smo dočekali Novo leto? Pod kišobranima, jer je kiša curela kak da se je nebo otprlo. Ali ipak, bilo je veselo, Korzo je bilo puno, ljudi su se zabavlali, makar nie bilo mrzlo - grejali su se z kuhanim vinom z gradskoga proračuna, a oni malo bol fineši zadovoljili su se z toplim čajem. Kak veliju podatki, v prednosti su bili oni z vinom, jerbo je njega bilo oko tristo litrov a čaja za sto litrov manje, a nekoji su si donesli i šampanjca na svoj račun.

Ov put se nismo jako razmetali z penezima, nego smo šparali. Zato smo na Korzo dopelali domaču mužiku, dečke z grupe Vizija namesto nekakšnih skupih imena koja su jednoga leta istu večer svirali vu Varaždinu i vu Čakovcu! Malo tu  pa malo tam... Ovi domaći nisu bili ništ slabeši, još bolše su nas zabavlali, a i valcera su jednak dobro odigrali.

Gda smo več pri valceru, gda se cielo Korzo obračalo vu dvočetvrtinskomu taktu, falil mi je gradonačelnik koji nas je obično onak elegantno na pozornici otpelal vu Novo leto. Ali zato su tu bili predsednik Gradskog vieča koji si je za ovu priliku još lepše zbegecal svoju bradu, a i zamjenik gradonačelnika je otplesal par taktov valcera, i tak smo se polahko odzibali vu Novo leto...

Novoletnu utrku nemrem preskočiti, kajti toga ima samo  vu Varaždinu. Šteli mi ili ne, ali kuliko mi se vidi, to je prva športska priredba vu celom svetu. Doduše, nekoji imaju Silvestarsku utrku, ali ona se računa vu prošlo leto, drugi bežiju maratona prijepoldan (dok se malo strezniju), ali točno vu pol noči počne samo ova naša utrka. Bila je več 32. po redu, no nažalost vse je manje trkačov i vse manje je to značajna športska priredba, o kojoj se negda naveliko pisalo i slikalo na televiziji, i pri nama i v svetu.

Bilo je jednoga leta čak 400 trkača, a sad komaj točno njih sto, od kojih 78 muških i 22 ženske. Ne krivim ja organizatore, naš atletski klub, koji su manje-više sami vse organizerali. Ali, ima valjda netko vu ovomu gradu koji bi mogel opet prepoznati tu utrku kakti jeden za Grad važni turističko-športski brend, o kojemu bi se pisalo vu svetu bar tuliko kak o Špancirfestu ili Adventu vu Varaždinu (koji je inače bil još slabejši nego 2008. leta).

Vulice po kojima su se trkači kretali bile su gotovo prazne, a negda su ih na vsakomu vekšem vuglu dočekivali Varaždinci, pleskali im i navijali za njih, z kupicama v rukama. Vsa je sreča kaj smo se odefčili hitanja petardi trkačima pod noge, a i inače bilo je manje petardiranja neg lani. Tuliko za ovput. Idem se i ja počinuti do drugoga vugleca...


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/3392/klopotec/mokro-novo-leto?opcija=kolumnisti

Prelistajtě nôvi broj "Varaždinca"
(živopisano (online) izdâjně "Varaždinske vésti"):
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1

pdf-pismohrana:
Varaždinskě vésti

http://varazdinske-vijesti.hr/pdf-arhiva
Županiske vésti
http://varazdinske-vijesti.hr/arhiva-zupanijske-vijesti

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Preštimani gospon KloPOTec - kajkavski call-um-nist z «Varaždinske vésti“ na tur-for-um-u
 (vupisati  Klopotec vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Kalman-Marica grófnő-Szép város Kolozsvár
Video:
Kalman - GRÄFIN MARICZA - Komm mit nach Varasdin,  04:15
Kalman-Marica grófnő - Szép város Kolozsvár
Szilágyi Olga - Dániel Gábor

Opširnešě:
http://www.forum.gorica.hr/index.php/topic,2278.msg85330.html#msg85330

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Spot  Več tri dana varaždinske grupe Pot*
* Plemenita Občina Turopôlska
www.turopolje.hr
Pot Vec tri dana
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #131 : Siječanj 21, 2010, 12:34:21 prijepodne »


Zagorski list br. 325 / 08.01.2010.

IZ BAKINE PUČKE BILJEŽNICE

Trekraljski pepel


Slika:
http://www.zagorje.com/thumb.ashx?path=/ckfinder/userfiles/images/komentatori/baka.jpg&width=430&height=250


Piše: Zoran Gregurek


Za zadnji dan božičnih blagdana, Sveta Tri Kralja, vezana su mnoga pučka vjerovanja, koja su se koljena na koljeno prenosila u zagorskim obiteljima.

- Negda nijesme se od Badnjaka do trej Kraljof z hiži nesili pepel i dogoreli vuglen, nek sme ga čuvali za 6. sijiečnja. Je,  posebne se pazile na pepel i vuglen šteri nije dogorel na Badnjak i te se je obavezne rasipal vu gorica i vu trnacu da bude gruzdje, sadje dobre rodile i da nas čuva od grduga vremena - govorila ja baka. Slična je sudbina i slame koja se na Badnju večer unosi u tople domove.

- Onu slamu na štere smne na stolci sedeli, na Svete Tri Kralje nesime vu kotec da bi te lete kokoši rada sedele i lijipe i zdrave piščansce valjale. Slama se snaša vun i z nju se kite drva od sadja jer se veruvale da se na te način čuvame od bolesti - prisjećala se baka. Nekad su se njegovali i gastronomski običaji koji su danas, možemo slobodno reći, gotovo zaboravljeni.

- Gda se krava otelila, išle bi se 3. dan po teljenju podojiti i od toga bi se mlijeka napravil kolač. Se one šteri bi jeli te kolač, gazdarica bi polejala z vodu i govorila bi im da kulike je vode, nek tulike bude i mlijeka od te krave čez lete. Si šteri su jeli takof kolač bili bi zdravi kak dren i nej ih ni glava zabouljela - ponavljala je baka. Baka je znala i pouzdan lijek protiv glavobolje čiji je recept na rubu praznovjerja.

- Za onoga šteroga bi stalne glava bolijiela, rekle bi se da je vurečen i da mu se muora vu kupicu mrzle vode tri žrguče vuglene det i onda tuo mora spiti, a babe pri hiži muoraju zazivati Buožju pomoč da više ne vrečen - savjetovala je starica.


Zvir:
Zâgorski list br. 325 / 08.01.2010. (papérnato izdâjně)

Nepotpuno živopisano izdâjně:
http://www.zagorje.com/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pregled člankov „IZ BAKINE PUČKE BILJEŽNICE“ gospona Zorana Gregurka na POTgoričkomu forumu:
(vupisati  Gregurek vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

W. Shakespeare: Na Sveta tri krala... - KAJ, XXXVI, Zagreb 4-5 (2003.)
kajkavski prijevodi

WILLIAM SHAKESPEARE:
NA SVETA TRI KRALA ILI KAK OČETE


Z angleškoga pretočil na kajkavski i malo podomačil, za HISTRIONE, Anno Domini MMIII, Lacko Gerić
http://www.forumgorica.com/kajkavski/pro%28iliti%29za-kajkavsku-p%28r%29oeziju/msg9200/#msg9200

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


Vjesnik / Kultura
14. i 15. kolovoza, 2003.

RAZGOVOR - Vladimir Gerić, redatelj i prevoditelj drame »Na Sveta Tri Krala ili kak' očete« koja se prikazuje u okviru 18. zagrebačkog histrionskog ljeta

KAJKAVSKI SE NE SRAMI NI NJEŽNOSTI NI SLABOSTI

Svaka se »norma« s vremenom istroši, postaje neosobna, općenita. Zato bježi u »šatru«, odnedavna u nepodnošljive prostarije i anglizme. Da ne spominjem povampirene politicizme i srbizme, koje nam mediji i pojedini političari sve više podvaljuju, kaže Vladimir Gerić

Kajkavski podjednako zna izraziti i bol i vedrinu, ali je često i – samoironičan

Poveznica na članek:
http://www.vjesnik.hr/pdf/2003%5C08%5C14%5C19A19.PDF
ili
("privremeno" nedostupno)
http://www.forum.gorica.hr/index.php?topic=2321.msg70927#msg70927
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #132 : Siječanj 22, 2010, 11:03:53 poslijepodne »


Zagorski list br. 325 / 08.01.2010.

ZA DUŠU, ZA SPOMENEK

ZIMSKE HUNCUTARIJE I KOŠTE


Škornji su bilji puni snega, a nuče trde kaj špleh, zeblje je za noge tak kaj niesi znal čieve jesu. Unda se skočilje dima gret i sušit. Na šparetu je navieke bilje topluga kuhila teruga su napravile babice ilji mame i z fugu kruha znalje se okriepiti dušu z jeljem. H zimsku dobu kuhala su zimska kuhila.

Piše: Nevenka Gregurić
 
Slika:
http://www.zagorje.com/thumb.ashx?path=/ckfinder/userfiles/images/komentatori/greguric.jpg&width=430&height=250



Dieče ferije traje. Jedna deca, „srečneši“ prešlji su nekam z starci na sanjkanje i skijanje. Gda sme imelji priljiku lukati na našem obloku z terem lučeme h sviet kolone pune starci i dece teri su krenulji van naše zemljice, teške je bilje reči da su h alta baš bilji preveč srečni. Kak deca tak i starci. Nu če se nej išlje nekam van, ne bi te bilje prave ferije i počinek za jedne i za druge. Dobre je kaj su doma ostalji privezani cucki. Inače bi išlji, ne za gazdi, nek za altami z tere je dišalje po sarme, špeku ilji kakve ostanjke. A na te lucka snižna staza gde se sanjče i skija zna biti sega. Tak bar poviedaju.

Deca su hudi kaj nemaju skiji i obljeke kakve bi štelji, babe kaj muži preveč griejeu svja tielca z kuhanem vinem i prežgeanicu, a muži radi toga kaj njim babe furt kvocaju pri vuha. Tak bi njim bilje sem skupa bolje da su domeka. Morti bi i ostalji da su naši breščeki obljiečeni h sniežnu obljeku. Ovak i oni teri su doma nemreju se posanjknuti, onak za dušu. Negda, gda je i snieg, žalosti me gda vidim da se malje dece hodi sanjkat. Zaprti su po hiža i lučeju h sakojačke moderne čačke, bez tere neznaju več ni živeti. Malje se z teruga breščeka, gda opadne snieg, čuje larmanje i smieh dece. Negda, bregi su bilji puni dece teri su se poskrivečki šuljalji od hiže i završilji med branžu h igre na sniegu. Nie se pitalje kakve su i čieve sani. Selje se z pajdaši i jurilje čez brieg. Srečneši su od ciepanic imelji stesane skije, a „vezovi“su njim bilji guma ilji koža zabita h čavlji od jedne do druge strani takve skij. Gubec škornje natieknul su hu te veze. Na pol obljiečeni z mokrami nučami, obujti h gumenjaše škornje z golami rukami frugljalji su se deca med sobu. Če bi teri dobil jakšu grudu h čeljenjku, nie se išel dima kričat i tužit k starcem. Skrival je pred njimi fučku na glave i potreni nos. Smuknulje se dima same unda gda se triebalje iti gret i na roljinu sušit nuče. Škornji su bilji puni snega, a nuče trde kaj špleh, zeblje je za noge tak kaj niesi znal čieve jesu. Unda se skočilje dima gret i sušit. Na šparetu je navieke bilje topluga kuhila teruga su napravile babice ilji mame i z fugu kruha znalje se okriepiti dušu z jeljem. H zimsku dobu kuhala su zimska kuhila. Če bi k tomu bilje još i kakef štrukljec zelnice ilji komaček strepe, nigdar veseljiešuga. Živelje se unda fejst drugač, bez sakojačke kerifeke, alji nekak zadovoljneše. Deca su navek bila črljena, vesela i zadovoljna.

Denes med cinfrastu i lagodnu koštu teške moreš najti nekaj praf domače po žmahu i po duhe. Morti su radi toga furt si nekak hudi, bljiedi, skore zeleni. Triebalje bi bar popraviti malje koštu, tera nie ni skupa i nie teška za skuhavanje. Trieba imeti same volje i šteti. Kuhilje tere se prie jelje hu ovem cajtu največ je bilje dielane z bažuljem. Ipak, nie se saki dan jel ni on jer ga nie bilje navieke dosta, pak su se kuharice znala snajti. Jeden dan su skuhale repu na čistu juhu, a drugi dan od ostanjke repe čušpajz od bažulja i repe.

KOŠTA OD REPE

Kisiela repa diela se je kuhat z malje svinjske kožic, repa ilji komaček špekeca. Gda je repa bila kuhana jiela se je z kalapajsanem ilji zdruzganem krumpierem. Krumpier se oguljil i skuhal h slane vode. Gda je bil kuhani, zdruzgal se i podljejal z malje rastopljene masti na terem se zažarile lukeca. K tomu se dodalje malje slatkuga vrnjiča ilji mljekeca.

Od repe kaj je znalje ostati drugi se dan kuhal čušpajz, bažulj z riepu. Bažulj se h večer namočil kaj je drugi dan omekel. Del se kuhat h slanu vodu i gda je zakipel, prva se voda hitila. Unda se diela friška voda, alji vruča. H kuhani bažulj diela se kuhana repa. Na tavicu se diela žljičlka masti i par žljic glatke melje. Se se miešalje poljehku kaj bi se spekel emprin ilji zafrik. Gda je več melja bila žarka, delje se na te sitne kosanoga bieluga lukeca, par put se obrnulje dok je lukec počel dišati. Unda se dodalje črljene paprike, podljejalje z mrzlu vodu kaj se emprin nej zgrudil, zmiešalje se i hljejalje h lonec z bažuljem i z riepu. Na ljehkomu ognju se mieša dok ne zakipi. Po žmahu se kuhilje zasolji i z octem zakiselji.

Bog vam blagoslovi.



Zvir:
http://www.zagorje.com/clanak/6886/za-dusu-za-spomenek-zimske-huncutarije-i-koste.aspx

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pregled člankov « ZA DUŠU, ZA SPOMENEK » gospě Nevenkě Gregurić na POTgoričkomu forumu:
(vupisati  Gregurić v iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #133 : Siječanj 22, 2010, 11:04:47 poslijepodne »


Zagorski list br. 326 / 15.01.2010.

Dnevnik tate Bena

Ku-ku


I sad vidim na internetu kak su se pak sastali Kosorica i Pahor. I taj Slovenec ju je počel hofirati. Još je rekel da se vatru med njimi dva nemre zgasiti. Kak bi rekli se zapalil za nju. Ni čovek ni tak bedast. Valjda si misli da če bu tak malo po malo hofiral da bu mu na kraju i dala. E bu mu dala to na kaj ste si vi prostaki pomislili me nije briga. Samo kaj smo če bu mu dala se kaj hoče. Mislim na teritorij.

Piše: Tomislav Benčić-Ben
 
Slika:
http://www.zagorje.com/thumb.ashx?path=/ckfinder/userfiles/images/komentatori/bencic.jpg&width=430&height=250



Čisto ne verujem da se zmislite e ste se kaj mala deca tak igrali sa svojima. Ali če imate malu decu onda znate kak se igra ku-ku. Znam da su neki mam po naslovu pomislili da bum kukal o nečemu. Uglavnom ku-ku je igra koju mala deca jako voliju. I moja Gracia isto tak. Obično se to znamo igrati hvečer prije spavanja na našem bračnom krevetu. Denem glavu pod poplun ili deku i velim „nema tate“ i onda porinem glavu van i velim „ku-ku“. Pa se ona nasmije. Onda i ona nekaj dene prek glave, ali ne veli ku-ku nego to ja moram reči. Ili žena.

Kaj se pak pripovedanja tiče se več i več riječi razmemo kaj ih Gracia veli. Spanje po noči nam baš i nejde. To jest ide če ju uspijemo uspavati. Dodatne probleme nam sad dela i zaštopani nos. Pa je najbolja od svih žena prešla ž njom k doktorici i veli da su sva mala deca kaj su bila tam h čekaonici imela zaštopane noseve. Ili drugim riječima nastupila je sezona zaštopanih noseva.

Da budem iskren i meni je nos zaštopan. To mi ponekad i dobro dojde. Da ne čujem kojekakve mirise. Naročito h cugu kad idem na posel ili s posla. Jedna ženska koristi jenu vrstu parfema, druga ima samo dezić, trejta nema nič, onom mužu se čuje konjak, of je mam za ranoga jel češnjak,… Se več i več me je strah peljati se s cugom. Samo vidim po televiziji i novinama da je sad eksplodirala lokomotiva, pa je cug zletel s štreke, pa na cugu nisu delale kočnice pa se zaletel prek kraja štreke,… Več sam pisal da se na jednom djelu štreke između Zaboka i Velikog Trgovišća cug pomalo pelja. Onda je za direktora tih naših štreka došel domaći čovek. Pa sam si mislil da se bu nekaj zmenilo. I zmenilo se. Taj komad štreke gde se pomalo peljalo se je još povečal. I to je jedino konstantno na željeznici. Sako malo se taj djel poveča. Još malo pa bum brže do Zagreba došel pešice neg s cugom.

Ovo vrijeme vani me več nervira. Opal je snjeg i prije nego kaj sam kupil nove sanjke deci se otopil. Veliju na televiziji da bu još snjega curelo. Valjda negde oko prvog maja.
 
I sad vidim na internetu kak su se pak sastali Kosorica i Pahor. I taj Slovenec ju je počel hofirati. Još je rekel da se vatru med njimi dva nemre zgasiti. Kak bi rekli se zapalil za nju. Ni čovek ni tak bedast. Valjda si misli da če bu tak malo po malo hofiral da bu mu na kraju i dala. E bu mu dala to na kaj ste si vi prostaki pomislili me nije briga. Samo kaj smo če bu mu dala se kaj hoče. Mislim na teritorij. Postoji i druga varijanta. Da ona njega zmota. I da dobi se kaj hoče. Jedino kaj ne znam e je taj Slovenec oženjen.


Zvir:
http://www.zagorje.com/clanak/6897/dnevnik-tate-bena-kuku.aspx

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Zâgorsko-lisnati kolumnist Tomislav Benčić-Ben na tur-for-um-u
(vupisati  Benčić vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Hura Ben! Ben Tur Hur

Ben-Hur (1959) Trailer Kajler, 04:04
Ben-Hur (1959) Trailer
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #134 : Siječanj 22, 2010, 11:05:55 poslijepodne »


Večernji list 04.01.2010.

FAKAT

Predsjednika kupiti u šoping centru?!


Slika:
http://www.vecernji.hr/fw3k/util_scripts/get_slika_varijacija.php?slika_id=98095&var_suff=500x329
(Foto: Antonio Bronić/Pixsell)


I onda me na Staru godinu u čelenku poljubi unuk Ivek i veli “Deda, ti si star, buš umrl!”

autor: Zvonimir Milčec


Nebo, zemlja i ljudi poigrali su se s menom u novogodišnjem tjednu. Sve je bilo pomaknuto kao u onim holivudskim filmovima o Djedu Mrazu. U jednom filmu Djeda Mraza čak postavljaju na optuženičku klupu. Da se izjasni je li on zbilja to za kaj se predstavlja, ili je samo umišljeni bolesnik?

Slično kao i u aktualnoj predizbornoj kampanju. Tko će zbilja biti predsjednik, a tko si samo umišlja? A kad smo već kod izbora, moram odmah reći da u nedjelju, na dan izbora, skoro nisam ni trebal na svoje izborno mjesto na Bukovcu. Živa glasačka kutija sama mi je došla za kafićki stol na početku Bukovačke. I svi smo je za stolom smjesta počeli oslovljavati s “gospon predsjednik”.

I onda se sjetim kak bi to moglo ispasti ak se “gospon predsjednik”, a još do jučer naš stari znanac Mile ili Miki, kak smo ga do jučer intimno zvali, moral k nama u Maksimir dolaziti s onom obaveznom ekipom kršnih obrijanih čuvara sa slušalicama na vuhima i skrivenim pljucama ispod sakoa.

Jedino nisam siguran da bi se takav postav uklopil u našu kafićku bazu gdje se posljednjih desetak godina sastajemo u istom sastavu. I gdje nas povremeno posjeti rečeni predsjednički kandidat, da ne velim baš “predsjednik”, kak ga u kafiću već zovemo. Ali, u kafiću je i tak sve dopušteno...

I onda su me u utorak snimili za Hrvatsku uživo na HTV-u. Ponudili mi da ponešto velim o prošloj godini i gledateljima nešto poželim za Novo leto. Kad sam im u kameru izdeklamiral onih par rastrganutih rečenica, zamolili me da se prošećem Harmicom prema Dolcu.

Kamerom su me pratili uz ulične cvjećare sve do stubišta za tržnicu, odakle me mrko promatrala Gračanova brončana Kumica. Za razliku od mlade televizijske novinarke koja je sa smiješkom popratila neplanirano uvlačenje moje ruke u kontejner. I ja se njoj smješkam. I pitam se budu li to njeni urednici popušili i pustili u program? (Naravno da su otfikarili!)...

A kad smo već kod kontejnera, dolazi mi glas iz moje maksimirske Udruge “Susjed susjedu”, koja bi trebala biti, ako ne baš kontejner, a onda kasica-prasica za našu kvartovsku sirotinju. Ovaj put iskazala se saborska zastupnica Željka Antunović, koja je sa ženama svoje i Mikijeve bivše stranke u Makasimir poslala 3 tone pileće salame! Kao počasnom predsjedniku Udruge dužnost mi je zahvaliti se na toj vrijednoj donaciji. Hvala gđi Željki Antunović...

I onda me na Staro leto u čelenku poljubi moj unuk Ivek. I veli: “Deda, ti si star, buš umrl?!” Stvarno lijepa novogodišnja čestitka! A kad je dečec shvatil kaj je svojem jedinom dedi rekel, smjesta mi ponudi pomoć: “Znaš, i ja bum umrl. Ali mene ti je, deda, strah!” I mene, sinek, tješim ga. Svakoga je strah, ali kaj moreš, kad je i smrt sastavni dio života.

Srećom kaj je pred mojim dečecom, još cijeli život. Moj Ivek ima šansu da u budućnosti doživi drukčije i bolje običaje. Da ga neće maltretirali s dugim i dosadnim predizbornim kampanjama. I izborima. Pa još i ponovljenim. I da će sebi, po svom ukusu u boji o veličini, predsjednika moći kupiti u prvom šoping centru...


Zvir:
http://www.vecernji.hr/kolumne/predsjednika-kupiti-soping-centru-kolumna-74859

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Gospodine Milčec, jeste li vi posljednji Mohikanac kajkavštine u novinarstvu?

- Još se i suzdržavam i kajkavštinu upotrebljavam samo kada treba povezati rečenicu. Da pišem sve na kajkavskom, naježili bi se oni koji misle da bi samim čitanjem postali kajkavci i purgeri.



Zvir:
http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2009,5,9,,162543.jl
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549