Autor Tema: Vjera i crkveni nauk  (Posjeta: 12488 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Vjera i crkveni nauk
« : Veljača 03, 2015, 09:16:49 poslijepodne »
Zbunjuje me gomila često neshvatljivih pravila kojih se drže oni što vjeruju u Boga

Zanimljiv članak. Zar je stvarno zabranjeno nekaj napraviti kaj je za nas normalno zbog toga jer to vrijeđa nečije vjerske osjećaje? Koliko moramo imati tolerancija prema raznim vjerama i koliko si možemo dopustiti da nam se ograničavaju naše slobode zbog nečijih vjerskih osjećaja?

Gdje je granica? Granice negdje mora biti jer se već sutra može izmisliti neka nova vjera koja nam opet nekaj može zabraniti ili ogranićiti.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Vjera i crkveni nauk
« Odgovori #1 : Veljača 04, 2015, 08:58:31 prijepodne »
Granice postavlja odgoj. Netko ga ima, netko nema. Kultura čovjeku govori da ne čini drugome ono što ne želi da drugi čini njemu. Zato je potrebno shvaćati i prihvaćati tuđu različitost u uvjerenjima, ne smatrati da je naša razina slobode i naše uvjerenje jedino dobro na svijetiu i jedino ispravno.

Najbolje ćeš znati granicu tako da se ne baviš i ne petljaš u stvari o kojima više-manje pojma nemaš, a najčešće je slučaj upravo to da neznalice pametuju i misle da su "jako fora" ako ismijavaju nekoga tko nije tako "pametan i prosvijećen" kao oni. Pravilo je da ateisti prozivaju i propitkuju Crkvu, iako bi Crkva trebala biti problem onih kojima je ona draga i koji idu u nju, osobito glede crkvenih pravila. Jasno je da se dio negativnosti slijeva i podražava uvijek na onima koji nisu direktno sa njom povezani, no kako je i svaka akcija uvjetovana sa reakcijom, mogli bismo govoriti i o drugačijem i obrnutom slučaju.

Ako nešto ne razumiješ, nemoj to ismijavati - jer time samo pokazuješ svoju nekulturu, glupost i zlonamjernost.

U biti, ta zlonamjernost i netolerancija, to nametanje svojeg uvjerenja koje ultimativno smatraš ispravnim ("biti ateist je ispravno, biti vjernik je zatucani glupan"), je problem i jedino to smatranje generira negativno reakciju.

Ja sam vjernik, i nikada nisam pitao niti jednog nevjernika (kojekakvi ateisti, poluateisti i slično) da zašto on ne vjeruje... moj odgoj i moja tolerancija smatraju da je to njegova osobna stvar i njegov izbor - koji mene ne smeta.

No nemam pojma zašto on smatra da ima pravo preispitivati mene i meni određivati stav svojim pitanjima zašto ja vjerujem? Zašto takvi likovi ne toleriraju moj odabir?? Tko je on - ili tko si ti, ili taj podoficirčić Tomić - da će prozivati bilo koga zbog njegovih vjerskih uvjerenja?

Ako nisi vjertnik odjebi i pusti onogfa tko je da živi svoj život, jer i tebe nitko ne osuđuje zbog čega ti imaš svoj život sa svojim uvjerenjima...

Ono što je "polunaivno i zabavno" preispitivanje i rpozivanje vjernika i Crkve nije ništa drugo doli bezobrazno pokvareno provociranje sa isključivim ciljem vrijeđanja neistomišljenika. I ti i Koko ste na ovom forumu primjeri takovih persona - glumite nemušte šatro demokrate koji u biti ne biraju sredstva i priliku da popljuju neistomišljenike. Najgori su ti koji gaze tuđa uvjerenja u ime tolerancije - a takvih u ovoj zemlji, na žalost, ne fali, a očito ih ne fali ni drugdje.

NIJE NIČIJE PRAVO GAZITI I VRIJEĐATI TUĐE VJERSKE I BILO KOJE DRUGE SVETINJE I OSJEĆAJE.

Ako ne znaš što to je, onako kako si se istih sjetio, onda se o istima i informiraj, pa ćeš naučiti što je nekome sveto i što vrijeđa njegove osjećaje. Gaziti po tome, pljuvati i ismijavati nije ničije i nikakvo pravo!!

Najbolji prikaz toga je ovaj zadnji francuski slučaj, u kojemu je ekipa prenadobudnih budalaša išla ispitivati granice količine vrijeđanja, omalovažavanja i pljuvanja po tuđim svetinjama - oni to zovu "sloboda". Iako su bili upozoravani da moraju poštovati druge, frajeri su mislili da im nitko na svijetu nije ravan i da je njihovo pravo, dapače obaveza, ismijavati cijele kulture, religije i narode. Sada, kada smrde pod zemljom, na žalost su naučili na najgluplji način da nisu bili u pravu. I ja to svakako podržavam - dapače se pitam gdje su te ubojice bile i prije! Ukoliko poznaješ njhov "rad", jasno je da to nema veze sa humorom, satirom ili bilo čime.

Normalan i kulturan čovjek uvijek zna svoje granice. I mislim da sam ti ih pdoosta jasno i razumljivo objasnio.

Ako nešto ne shvaćaš, nemoj se baviti sa time. Ili se prije informiraj.

Sve ostalo je puko vrijeđanje i omalovažavanje - a to nije ničije i nikakvo "pravo". To je anarhija koja ne vodi ničemu, osim negativnoj reakciji - sutra ću ja vrijeđati tvoje osjećaje, svetinje i ono što je tebi drago.

Nemoj samo biti budala koja će misliti da je njegov sustav vrijednosti jedini koji vrijedi i kojega bi svi morali imati. Tu ćeš, toga trena, napraviti osnovnu i katastrofalnu pogrešku.

Zato smo ljudi - razumna bića da znamo misliti, "zbrajati dva i dva" i donositi kulturološke i logičke zaključke.

Ako tog glupana Tomića nešto "zbunjuje", onda neka se prije informira kod stručnih osoba, pa kada mu objasne, neće ga više "zbunjivati". Jer ići u novine sa svojim "neznanjem i zbunjenošću" je - slika i prilika budale.
« Zadnja izmjena: Veljača 04, 2015, 09:00:39 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Vjera i crkveni nauk
« Odgovori #2 : Veljača 07, 2015, 12:27:55 poslijepodne »
Granice postavlja odgoj. Netko ga ima, netko nema.
A jel? Kaj samo odgoj? A niš razum? Onda oni koji u skladu sa svojim odgojem (koja je opet u skladu sa njihovom vjerom) ubijaju okolo sve ljude koji im ne pašeju (primjerice IS), delaju sve kak treba? To je po tebi sve super, kaj ne? Sve za pet? I takav je tvoj odgoj?

Ili su oni koji svojoj kćeri u skladu sa svojim odgojom i tradicijom režeju klitoris sasvim u redu po tvojem? I to je po tvojem znači u redu?
Koje ti gluposti melješ! Već mi je šteta mog vremena komentirati te tvoje budalaštine, no neke stvari su tak bolesne da se jednostavno nemre niš ne komentirat.
Citat:
Najbolje ćeš znati granicu tako da se ne baviš i ne petljaš u stvari o kojima više-manje pojma nemaš, a najčešće je slučaj upravo to da neznalice pametuju i misle da su "jako fora" ako ismijavaju nekoga tko nije tako "pametan i prosvijećen" kao oni. Pravilo je da ateisti prozivaju i propitkuju Crkvu, iako bi Crkva trebala biti problem onih kojima je ona draga i koji idu u nju, osobito glede crkvenih pravila.
Zakaj ne bi i ateisti imali pravo komentirati pa čak i kritizirati Crkvu? Dok Crkva ima prava svima u državi krojiti ustav i zakone i dok Crkva od svih poreznih obveznika dobiva svoj novac, tak dugo mogu i ateisti komentirati rad Crkve. Ak ne i više.

Ma dok zbog neke vjere ja ne bi smio nacrtati naku karikaturu jer me budu inače mogli ubiti zbog toga, tak dugo imam kaj za reći. Ne želim da mi djeca žive u jednom svijetu gdje moraju iči na poseban studij gdje budu svaku faking vjeru učili od a do ž, samo zato da ih ne bi neko na ulici "iz dobrog razloga" ukokal na sred ceste.

A kaj ak se zutra stvori nova vjera (kak se danas već svaki dan stvaraju nove vjere - scientology npr.) i ak bu mi zabranjeno po njihovoj vjeri crtati oblak? Ili riječ ljubav? Kaj ja to i onda moram akceptirati? Bulshit!
Citat:
Ako nešto ne razumiješ, nemoj to ismijavati - jer time samo pokazuješ svoju nekulturu, glupost i zlonamjernost.
Em pa ti upravo to cijelo vrijeme radiš, a sad druge prozivaš? Ne shvaćaš srž teme i problem na koji se pokušava skrenut pažnja i sad druge prozivaš da ne razumiju? Zar to nije pravo licemjerstvo? I netolerancija? I glupost? Ili samo čista zlonamjera?
Citat:
No nemam pojma zašto on smatra da ima pravo preispitivati mene i meni određivati stav svojim pitanjima zašto ja vjerujem? Zašto takvi likovi ne toleriraju moj odabir?? Tko je on - ili tko si ti, ili taj podoficirčić Tomić - da će prozivati bilo koga zbog njegovih vjerskih uvjerenja?
Kaj ti misliš da se cijeli svijet okreće samo oko tebe? Misliš da on baš tebi ili o tebi piše? Zakaj se ti sad petljaš u nekaj o čem pojma nemaš? Opet licemjerstvo.
Citat:
I ti i Koko ste na ovom forumu primjeri takovih persona - glumite nemušte šatro demokrate koji u biti ne biraju sredstva i priliku da popljuju neistomišljenike.
Opet o sebi dokazuješ jedno, a druge napadaš za to isto. Ka se to ono zove?
Citat:
Najbolji prikaz toga je ovaj zadnji francuski slučaj, u kojemu je ekipa prenadobudnih budalaša išla ispitivati granice količine vrijeđanja, omalovažavanja i pljuvanja po tuđim svetinjama - oni to zovu "sloboda". Iako su bili upozoravani da moraju poštovati druge, frajeri su mislili da im nitko na svijetu nije ravan i da je njihovo pravo, dapače obaveza, ismijavati cijele kulture, religije i narode. Sada, kada smrde pod zemljom, na žalost su naučili na najgluplji način da nisu bili u pravu. I ja to svakako podržavam - dapače se pitam gdje su te ubojice bile i prije! Ukoliko poznaješ njhov "rad", jasno je da to nema veze sa humorom, satirom ili bilo čime.

Normalan i kulturan čovjek uvijek zna svoje granice. I mislim da sam ti ih pdoosta jasno i razumljivo objasnio.
Ne znam kaj je za tebe "normalno", ali ak je za tebe normalno ubijati novinare nevažno iz kojeg razloga, onda ovdje tvrdim da ti definitivno nisi normalan.
O sebi dokazuješ da si pun mržnje, netolerancije i da nemaš nikakve vjere u sebi, jer da imaš ne bi toleriral nasilje i zlo.
Citat:
Zato smo ljudi - razumna bića da znamo misliti, "zbrajati dva i dva" i donositi kulturološke i logičke zaključke.
Neki znaju misliti, a neki očito ne. Zbrojiti dva i dva nije dovoljno da bi se moglo reći da znaš misliti. A glede logike se ti bolje ne javljaj.
Citat:
Ako tog glupana Tomića nešto "zbunjuje", onda neka se prije informira kod stručnih osoba, pa kada mu objasne, neće ga više "zbunjivati". Jer ići u novine sa svojim "neznanjem i zbunjenošću" je - slika i prilika budale.
Slika i prilika budale je tvrdnje bazirati na pretpostavkama.
Još kad pridodaš zlobu i neshvaćanje, onda dobiš takve postove ko ovaj tvoj.

Offline @Franjo@

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 394
  • Karma: +0/-0
Odg: Vjera i crkveni nauk
« Odgovori #3 : Veljača 07, 2015, 12:47:18 poslijepodne »



Ili su oni koji svojoj kćeri u skladu sa svojim odgojom i tradicijom režeju klitoris sasvim u redu po tvojem? I to je po tvojem znači u redu?


cuj kolega forumas, nis mogel izdrzati , sorry... ali, kakve veze ima crkveni nauk, mislim nas krscanski  nauk , za rezanjem klitorisa..




Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Vjera i crkveni nauk
« Odgovori #4 : Veljača 07, 2015, 05:15:02 poslijepodne »
A jel? Kaj samo odgoj? A niš razum?

Razum se podrazumijeva, nerazumno biće ne možeš odgajati.

Onda oni koji u skladu sa svojim odgojem (koja je opet u skladu sa njihovom vjerom)

To je laž. Riječ je o naknadnoj indoktrinaciji glede metopda za postizanje ciljeva. Siguran sam da niti jedan ISIL-ovac nije odgajan da spaljuje žive ljude io da ubija da bi nametnuo svoj nazor.

Ili su oni koji svojoj kćeri u skladu sa svojim odgojom i tradicijom režeju klitoris sasvim u redu po tvojem? I to je po tvojem znači u redu?

Izuzetno si ili glup, ili se praviš izuzetno glup - da si zlonamjeran, pokvaren i u svojoj mržnji indoktriniran - to je poznato svima. Tvoje uvrede prelaze polagano sve granice.

Rezanje klitorisa je sakaćenje koje nema veze niti sa jednom religijom - to su tvoja podmetanja. To su animističke prakse pojedinih afričkih plemena koje nemaju veze sa bilo kojom religijom. Iako bi ti volio da imaju, da imaš još neki razlog pljuvanja.

Zakaj ne bi i ateisti imali pravo komentirati pa čak i kritizirati Crkvu? Dok Crkva ima prava svima u državi krojiti ustav i zakone i dok Crkva od svih poreznih obveznika dobiva svoj novac, tak dugo mogu i ateisti komentirati rad Crkve. Ak ne i više.

Ti fakat ne biraš sredstva da bi prodavao svoje keretnizme i komunističko-atzeističke laži i zlonamjernosti.

Lažeš i ništa drugo doli lažeš.

Kome to Crkva kroji bilo koji zakon, u kojoj zemlji, daj mi neki zakon kojeg je iskrojila Crkva?? Dapače, daj mi reci čiji je to USTAV iskrojila Crkva??? Koji hrvatski zakon kroji CRkva u Hrvatskoj???

Lažeš, da znaš što je sram, rekao bih ti da se sramiš. No to je za tebe preuzviđen osjećaj. Ti si obično lažljivo ateističko govno.

Ma dok zbog neke vjere ja ne bi smio nacrtati naku karikaturu jer me budu inače mogli ubiti zbog toga, tak dugo imam kaj za reći. Ne želim da mi djeca žive u jednom svijetu gdje moraju iči na poseban studij gdje budu svaku faking vjeru učili od a do ž, samo zato da ih ne bi neko na ulici "iz dobrog razloga" ukokal na sred ceste.

Ne moraju ići na ničiji studij. Pročitaj i shvati ono što sam ti rekao u gornjim postovima i tako ih odgajaj. Neka nauče da je osnovni princip da netko poštuje tebe da ti poštuješ druge. I da ako nešto ne razumiješ, nemoj to onda pljuvati, nego se o tome potrudi naučiti. Nije ničije, pa ni tvoje, apsolutno pravo srati po drugima. Svi smo mi različiti,. jedino ti misliš da si iznad svih. To su milili i ti kreteni iz jebenog Charliea.

Ili ću si ja, ako nema granica i tvojom anarhističkom logikom, uzeti za pravo da nekome - možda tebi - skinem glavu sa ramena da bih "umilostivio bogove" ili da ti netko siluje kćer - ima ih kod kojih je to normalna praksa, pa zašto ne? Principijelno nema razlike - to su sve samo razine shvaćanja osobnih sloboda.

Nemoj opet biti licemjer pa početi sa nekakvim izuzecima, princip je isti. Pa ga poštuj. Ako ti nećeš poštovati moje, zašto bih ja trebao tvoje? Zato jer si ti umislio da je tvoje ono ispravno, dobro i pozitivno??

Vjeruj mi - NIJE.

A kaj ak se zutra stvori nova vjera (kak se danas već svaki dan stvaraju nove vjere - scientology npr.) i ak bu mi zabranjeno po njihovoj vjeri crtati oblak? Ili riječ ljubav? Kaj ja to i onda moram akceptirati? Bulshit!

Gubiš se, počeo si ići u ekstreme da bi si dao za pravo. No to je očekivano. Svoj bunt ćeš morati kanalizirati u neke osobne normalne kanale, jer svi mi to radimo. Pa ćeš i ti. Svi mi imamo ograde koje poštujemo, iako bi se za jako puno toga moglo jako puno toga reći i napraviti. No živimo u svijetu koji je daleko od idealnog, poštenog, pravičnog i dobrog. I plivati u njemu sigurno nećeš dugo ako budeš nametao svoje slobode gušeći tuđe slobode. To i nije tvoje pravo, ako si na to mislio. To ti i zakoni ove zemlje brane.

Kaj ti misliš da se cijeli svijet okreće samo oko tebe? Misliš da on baš tebi ili o tebi piše? Zakaj se ti sad petljaš u nekaj o čem pojma nemaš? Opet licemjerstvo.

Ne oko mene - ja se, za razliku od tebe, nisam nikada tako postavio! No ti nekako i ne znam zašto misliš da si obrazac sloboda i prava, iako mi je to tek misterij po čemu to ti bio... tko si ti da ćeš preispitivati tuđa uvjerenja? TKO??

Ne znam kaj je za tebe "normalno", ali ak je za tebe normalno ubijati novinare nevažno iz kojeg razloga, onda ovdje tvrdim da ti definitivno nisi normalan.

Oni su novinari kao i ti... nemaju veze sa novinarstvom... novinarstvo je jedna uzvišena i odgovorna forma, dok su ovi likovi bili samo hrpa anarhoidnih budala koje su mislile da im nitko nije ravan, a veze sa novinarstvom su imali samo u tome što su svoje debilarije tiskali na novinski papir.

Ako ideš vrijeđati nešto što je svetinja za milijardu ljudi, onda si ništa drugo doli potpuni kreten. Žao mi je kada stradaju novinari - ode na drugi kraj svijeta, izvještava, trude se svijetu prenijeti istinu - no sjediti u nekakvoj opskurnoj redakciji i smišljati redovito opsceno bogohulne uvrede na najveće svetinje najvećih religija - za to moraš biti jebeni kreten, i drago mi je da su kreteni dobili po glavi. Sada se čeka slijedeće kretene... iako je dobro pitanje i zašto nigdje u svijetu nema takvih kretena, oni su se jedini samozvani našli prodavati slobode i kriterije i prava... tu je veća krivica na državi nego na njima. Jer su oni kršili i zakone vlastite zemlje, no uz ispriku "satire"... koja to i nije. I ne mogu se izgovarati da nešto nisu znali - iz mnogih sranja koje su nadrljali na papir jasno je da su dobro poznavali i Bibliju i Kuran, a potpuno je jasno da su morali biti svjesni važnosti i svetosti tih knjiga i učenja za milijarde ljudi u svijetu (upravo na izvrtanju i vrijeđanju tih vrijednosti su svjesno gradili svoj "uspjeh" - uspjeh kojim su samo više puta dotjeravali do bankrota... budale! Pardon, POKOJNE budale!).

Meni je žao novinara, kao ovih jadnih Japanaca koje su zločinci ISILa poklali, jer su stradali ni krivi ni dužni, na pravdi Boga. No debilana iz Čarlijevog čmara mi je draga, dapače. Neki ljudi nikada ne nauče, osim na vlastitom primjeru. Šteta što neće imati priliku za popravni, iako je i to upitno glede učenja - dobivali su već puno puta i dobronamjerne, iskrene i prijateljske note i upozorenja da se mane čorava posla i prime pravog novinarstva... bili su pametniji... a sada su najpametniji... tko ih jebe.

Slika i prilika budale je tvrdnje bazirati na pretpostavkama. Još kad pridodaš zlobu i neshvaćanje, onda dobiš takve postove ko ovaj tvoj.

Jebeno si se dobro opisao. Nemaš pojma o ničemu, ali ako ti nešto nije po volji - dapače, uvjerenja velike većine ljudi u ovoj zemlji - treba to ukinuti, sve podrediti sebi, tvoje mišljenje jedino vrijedi, tvoja uvjerenja i principi su jedino ispravni, svi trebaju živjeti i misliti kao ti. Daj potegni vodu!

Netko ti je trebao reći i da je sustav čije je to glavno obilježje propao. Dapače, porglašen je zlom čovječanstva od tih istih civilnih sudova koji, vjerujem, predstavljaju tvoje principe.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Qwad

  • Gost
Odg: Vjera i crkveni nauk
« Odgovori #5 : Veljača 08, 2015, 10:36:59 prijepodne »
Da nema raznih vjera, ne bi bilo sukoba i ratova, siromašnih i odbačenih, glupih nametanja vlastitih gledišta i kritiziranja neistomišljenika.

Sledge je uspio najuriti forumaše sa foruma i pretvoriti forum u vlastiti blog na kojem iznosi samo svoje stavove, a svko drugo mišljenje se odmah smatra mišljenjem neinformiranog maloumnika koji ne zaslužuje pažnju ostalih forumaša, a niti je vrijedno rasprave.

Lik piše cijele filozofske rasprave u kojima pod krinkom pseudo-znanstvenog pristupa, posere i popljuje svako mišljenje i stav različit od njegovog.

A sada odoh jer očekujem pljuvanje i pišanje od dotičnog.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Vjera i crkveni nauk
« Odgovori #6 : Veljača 08, 2015, 04:34:15 poslijepodne »
Nemaš pojma. Ako ćemo iskreno, ima tu ljudi koji pišu puno više od mene.

A ako ćemo još iskrenije, malo je priglupo i bezobrazno kritizirati nekoga tko je na forumu i ispunjava njegovu funkciju - za razliku od tebe koji ljenčariš i dižeš se na zadnje samo da bi pljuvao i kritizirao, a ukupni doprinos forumu ti je sraman i bijedan - 37 postova u više od godine dana je tvoj "doprinos" jedino onome što si i sam jednom rekao - da forum umire. A umire ne zbog mene, nego zbog tebe i tebi sličnih ljenčina koji bi samo čitali.

Ovo je forum, a ne portal, znači ovdje TI trebaš PISATI, a ne čitati... što sve ekipa neće smisliti da opravdava svoju lijenost??

Nisam vidio u pravilima da je ikome, pa i tebi, zabranjeno pisati i objavljivati... da većina članova nije kao ti, da svatko objavi barem jedan post tjedno (što je, po meni, nekakav kulturološki minimum ako si već član nečeg takvog kao što je forum), bilo bi postova toliko da za mene ne bi nitko niti znao, moji postovi bi bili kap u moru tekstova, članaka i komentara ovdje.

Tkogod je otišao, otišao je jer je slabić i kukavica.

Ovdje ima ljudi koji su moji oponenti u mišljenju i svjetonazoru (eto, prvi BobRock i KokoVG), pa mi ne bi nikada palo na pamet da odem sa foruma zato jer ja njima - ili oni meni - ne mogu nametnuti svoje mišljenje ili stavove. Niti bi itko tko zna razgovarati i zna braniti svoje stavove trebao otići zbog bilo koga - to je ravno osobnom porazu. Nametanje, u biti, i nije moj cilj - no protiv sam da netko vrijeđa i omalovažava tuđe svetinje i uvjerenja samo zato jer misli da je to jako fora. Protiv takovih "argumenata" sam se uvijek borio i borit ću se. To što to neki shvaćaju kao nametanje mojeg mišljenja, ja im ne mogu pomoći. No znam da nikome nisam rekao kako MORA misliti, u što vjerovati ili bilo koje drugo MORAŠ.

Da imaš argumenata i da barataš činjenicama, kao još neki, nitko na ovom svijetu te ne bi mogao ni popljuvati ni posrati. Ako to uspije - znači da drugo nisi ni zaslužio.  >:D

Problem je i što ima ogroman postotak onih koji su registrirani samo zato da čitaju, što bi im, po mojem mišljenju, trebalo ukinuti i prisiliti ih da daju doprinos forumu (npr. ukoliko ništa ne objave u 60 dana, profil se briše, ima SMF skripti koje bi to odrađivale automatski, a neregistrirani članovi bi ,mogli vidjeti samo npr. popis tema, ne i postove forumaša). Tako bi forum dobio na kvaliteti i na brojnosti. No ako to nije u interesu vlasniku foruma, nije ni meni, iako bih volio da - u ime tradicije i dugovječnosti foruma - forum živne... mene se ne treba nitko bojati iz prostog razloga - ja mu kao članu ne mogu ništa, a tko me ne želi čitati - neka me stavi na ignore... gdje je problem?

No da bi kritizirao druge - prvo moraš početi od sebe. To je osnovna stvar. Počni pisati deset članaka dnevno ako treba - ja ti za to neću nikada reći niti riječi. Dapače, da svi tako rade - forum ne bi umirao...

Forum ima 599 članova. Od toga, njih 366 nisu još nikada - a nemalo ih je članova već godinama!! - objavili niti jedan jedini jebeni fakin post. Treba li im se zahvaliti?? Ili oni "imaju svoja prava"...?
« Zadnja izmjena: Veljača 08, 2015, 04:42:45 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Vjera i crkveni nauk
« Odgovori #7 : Veljača 08, 2015, 09:13:53 poslijepodne »
Zbunjuje me gomila često neshvatljivih pravila kojih se drže oni što vjeruju u Boga

Zanimljiv članak. Zar je stvarno zabranjeno nekaj napraviti kaj je za nas normalno zbog toga jer to vrijeđa nečije vjerske osjećaje? Koliko moramo imati tolerancija prema raznim vjerama i koliko si možemo dopustiti da nam se ograničavaju naše slobode zbog nečijih vjerskih osjećaja?

Gdje je granica? Granice negdje mora biti jer se već sutra može izmisliti neka nova vjera koja nam opet nekaj može zabraniti ili ogranićiti.


Bilo bi zanimljivo pročitati kaj ti o tome misliš? Samo postavljaš pitanja , a ne daješ nikakvo svoje mišljenje, stav, ništa zero nula?

Zar treba Tomić ili netko drugi nekaj napisati , da ti postaviš pitanje?  Zar nije o tome već puno napisano na ovom forumu?
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Vjera i crkveni nauk
« Odgovori #8 : Veljača 08, 2015, 10:20:35 poslijepodne »
Ili su oni koji svojoj kćeri u skladu sa svojim odgojom i tradicijom režeju klitoris sasvim u redu po tvojem? I to je po tvojem znači u redu?

cuj kolega forumas, nis mogel izdrzati , sorry... ali, kakve veze ima crkveni nauk, mislim nas krscanski  nauk , za rezanjem klitorisa..

Vidim da si se izgubio, ali pomogel bum ti.

Pitanje je bilo: gdje je granica? Kolko vjere smijeju utjecati na našu slobodu?

Sleđ je odgovorio da granice postavlja odgoj. I na to sam ja krenuo argumentirati, da kad bi to tak bilo, da nam samo odgoj dela granice, onda bi ovdje puno toga bilo dozvoljeno kaj nije i nemre biti razumno, a time nit nemre biti dozvoljeno. Kao primjer nečeg nerazumnog, a kaj je dio odgoja i tradicije, naveo sam ta rezanja klitorisa u nekim selima u Africi. To je dio odgoja kod njih, tak se to tam dela od davnina. I da je samo odgoj granica, onda bi to trebalo svugdje biti dozvoljeno. Očito da odgoj nemre biti granica kak navodi Sledgehammer.

Poslije moje argumentacije se popravil i napisal da se "razum podrazumijeva", no to nije isto. Razum i odgoj nisu isto i ne podrazumijevaju se, kao što vidimo u primjeru onog afričkog sela. Ak je on to podrazumijeval, onda dobro, međutim tvrdil je nekaj drugo.
Bilo bi zanimljivo pročitati kaj ti o tome misliš? Samo postavljaš pitanja , a ne daješ nikakvo svoje mišljenje, stav, ništa zero nula?
Drago mi je da si pital, a nisi kao neki u mojim pitanjima već vidio tvrdnje, ili čak i uvrede. Pitao sam iz razloga da malo startam diskusiju sa pitanjima.

Evo, kao što sam Franji odgovorio, razum bi trebao biti granica. Sad bi mogli ići korak dalje i razmatrati kaj je razumno? Da li je razumno da nam neka vjera reže slobodu? Kome? Svima? I vjernicima te iste vjere, i ateistima, i pripadnicima neke druge vjere? Ako da - u kojoj mjeri? Ako ne - zašto je to ipak sada tako?
Citat:
Zar treba Tomić ili netko drugi nekaj napisati , da ti postaviš pitanje?  Zar nije o tome već puno napisano na ovom forumu?
Nije napisano niš o tome koliko nam vjera (dal katolička, dal muslimanska, dal neka druga) ograničava slobodu, ili sputava nas da radimo nešto. Tomić je lijepo startal temu i naveo me na razmišljanje, i ja sam htio to ovdje staviti kao temu da vidim jel ko ima kaj o tome za reći.


« Zadnja izmjena: Veljača 08, 2015, 10:23:13 poslijepodne BobRock »

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Vjera i crkveni nauk
« Odgovori #9 : Veljača 09, 2015, 05:10:26 poslijepodne »
Nije napisano niš o tome koliko nam vjera (dal katolička, dal muslimanska, dal neka druga) ograničava slobodu, ili sputava nas da radimo nešto. Tomić je lijepo startal temu i naveo me na razmišljanje, i ja sam htio to ovdje staviti kao temu da vidim jel ko ima kaj o tome za reći.

Na žalost niš od svega.

To kaj gospon Tomić misli ionak me ne zanima. Njegove gluposti - na žalost kaj to moram reći - dobro plačeno pisanje i ine gluposti me ne zanimaju.
Barem ne u ovom kontekstu.

Mene zanima tvoje mišljenje , tvoj stav izvan svih onih pustih rasprava koje su ovdje vođene.  Ništa od toga od tebe!?

Ne otvaraš temu nego očekuješ kritiku, izjave , poglede ili mišljenje drugih da onda objašnjavaš. Promašeno na žalost.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Vjera i crkveni nauk
« Odgovori #10 : Veljača 17, 2015, 09:20:10 poslijepodne »
Nova studija koja dolazi iz Washingtona, otkriva kako je petina stanovnika odrasle američke populacije vrlo religiozna, posjeduje dosta znanja o znanosti, te podupire praktične uporabe znanosti i tehnologije u svakodnevnom životu, ali unatoč tome, odbija znanstvena saznanja o stvaranju i evoluciji.

„Bili smo iznenađeni kada smo saznali da mnogi ljudi koji su znanstveno informirani te ujedno i zahvalni na praktičnoj uporabi iste, odbacuju određene poznate znanstvene teorije." izjavio je Timothy L. O'Brien, docent sociologije na Sveučilištu Evansville i glavni autor studije koja je objavljena u časopisu American Sociological Review.

"Ovo saznanje posebno je zanimljivo upravo zbog toga što su ljudi koji na znanost i religiju gledaju naklono - ljudi koji su dio onoga što se naziva post-sekularna perspektiva - relativno visoko educirani ljudi s visokim primanjima i mnogi sociolozi pretpostavljaju kako visoko obrazovanje i primanja, kao i pozitivni pogledi na znanost naprosto nisu spojivi s religioznošću."

No, O'Brien u nastavku navodi kako njegova studija dovodi tu „uobičajenu pretpostavku" u pitanje te otkriva kako mnogi visoko obrazovani, dobro informirani, religiozni pojedinci prihvaćaju znanstvene teorije s temama kao što je geologija, radioaktivnost, planetarno gibanje, genetika i vjerojatnost dok ujedno odbacuju glavne znanstvene dokaze o evoluciji i velikom prasku.

Studija se oslanja na nacionalno reprezentativne podatke o odraslim američkim stanovnicima iz 2006., 2008., i 2010. godine, dobivene putem opće društvene ankete. Studija uključuje osobe koje sebe identificiraju kao protestanti, katolici, židovi i sljedbenici drugih vjera, kao i pojedince koji se nisu poistovjetili s bilo kojom od vjera.

Post-sekularna, tradicionalna i moderna perspektiva

Kao dio analize, O'Brien i njegov koautor Shiri Noy, docent sociologije na Sveučilištu Wyoming, ustanovili su kako građani koji sačinjavaju američku odraslu populaciju zauzimaju jednu od tri perspektive temeljene na njihovom znanju i stavovima o znanosti i religiji. 21% ispitanika zauzima post-sekularnu perspektivu, koja uvažava i znanost i religiju, ali koja odbacuje znanost u korist religije kada se radi o temama stvaranja i evolucije. 43% ispitanika zauzima tradicionalnu perspektivu, koja religiju favorizira ispred znanosti, te 36% ispitanika zauzima modernu perspektivu, koja favorizira znanost naspram religije.

Sociolozi se češće fokusiraju na pojedinačno istraživanje ljudskih perspektiva vezanih za teme znanosti i religije, umjesto da ih istražuju istodobno.

„Naša studija prva je takva studija koja istražuje perspektive o znanosti i religiji u isto vrijeme. Takvim istraživanjem, ova studija otkriva dosad neidentificiranu skupinu dobro informiranih ljudi koji cijene znanost i tehnologiju, ali koji su istodobno duboko religiozni i koji odbijaju određene znanstvene teorije u korist onih religijskih."

U skupini post-sekularista, više od 90% ispitanika slaže se sa suvremenim znanstvenim teorijama oko geologije, radioaktivnosti i planetarnog gibanja, no samo 6% ispitanika vjeruje kako je svemir nastao velikom eksplozijom. Samo 3% ispitanika ove skupine vjeruje kako su ljudi evoluirali od životinja.

Što se tiče studijske implikacije, istraživanje „ pokazuje kako razlike u ljudskim pogledima oko pitanja znanosti i religije ne reflektiraju nužno nedostatak znanja ili razumijevanja". naglasio je O'Brien i nadodao kako su „post-sekularisti znanstveno pismeni" no i dalje odbacuju znanstvena obrazloženja porijekla svemira i ljudskog postanka.

Studija dakle, sugerira kako premošćivanje razlika između različitih grupa ljudi ima manje veze s reduciranjem deficita znanja među njima, a više s povećanjem empatije i svijesti o različitim životnim stilovima i kulturalnim preferencijama.

http://znano.st/znanost-drustvene-znanosti/9/pozitivni-pogledi-na-znanost-nisu-spojivi-s-religioznoscu/1635/
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.