Autor Tema: Sitni popravci vodovoda u kući  (Posjeta: 339627 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #165 : Srpanj 04, 2011, 12:04:15 prijepodne »
Bok Mlačanine (i ostali),
imam jedno možda banalno pitanje, nešto što se uglavnom uzima zdravo za gotovo.
Zašto bi u podnom sifonu u kupaoni uvijek trebalo biti vode?
Da li zbog smrada? Ako da, onda to kod mene ne funkcionira. Zna smrditi i s vodom i bez nje, nema baš pravila. A evo sad mi već 10tak dana nema vode u sifonu i nijednom nisam osjetila smrad.

Mislim da ti je smrad jedini odgovor.
Kada je niski tlak onda zna smrad izlaziti iz sifona ako nema vode.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #166 : Srpanj 04, 2011, 10:49:42 prijepodne »
Zašto se u našim kupaonama i ponekad u wc-u pojavljuju neugodni mirisi?
Sve fekalije koje nastaju u našim sanitarnim prostorima preko mreže kanalizacijskih cijevi  odvode se u septičke jame ili u gradsku kanalizaciju. Uslijed djelovanja raznih bakterija ( na svu sreću za nas ) u kanalizaciji i u septičkim jamama dolazi do raznih kemijskih procesa i samog vrenja uslijed čega se svi produkti razlažu i mijenjaju svoje prvobitno stanje.

U tim procesima oslobađa  se dosta plinova, koji se neminovno moraju negdje odvesti u zrak. Zato se uvijek kanalizacija mora od zračiti da se plinovima omogući slobodni odušak. Dijelom se to od zrači preko kanalizacijskih šahtova, koji se nalaze na cesti. A drugi dio se radi tako da se uvijek na svakoj instalaciji kanalizaciji postave od zračne cijevi, koje se obično povuku do najviše točke – krova, da se tamo omogući slobodan protok mirisa u zrak

Ponekad zbog raznih razloga nije moguće povući cijevi na sam krov, pa se u tom slučaju odzraka napravi na prvoj najvišoj točki, recimo negdje kroz zid se probuši rupa i tu se postavi cijev za odzraćivanje.
Danas postoje i posebni ventili – kape koji su tako konstruirani da ne dozvole istjecanje mirisa ali dozvoljavaju ulaz zraka u samu cijev.

Sifoni su također namijenjeni da zaustave izlaz neugodnih mirisa iz kanalizacije ( umivaonik, bidet, veš - mašine, sudoperi, wc školjke- svi oni imaju sifone) i svakako podni sifoni. U pravu si kad kažeš da nema mirisa iako u sifonu nema vode, ali to je znak da se kanalizacija odzračila na nekom drugom mjestu, tako dugo dok ne dođe do promjene tlaka- obično pred nevrijeme ili jaku kišu. Tada se događa da miris bez obzira na vodu izlazi van, ali to se ne dešava uvijek nego samo povremeno. Zbog same izvedbe kanalizacije po naselju, događa se da mirisi izlaze kroz sabirne, kontrolne šahtove na cesti- specijalnost Velikogoričke kanalizacijske mreže.
 
Dakle pravilo je da se kanalizaciji mora osigurati nesmetano prozračivanje, a sifoni to u pravilu ne omogućavaju, zato se i postavljaju. Jer kad se logički pogleda ovako, cijev od kanalizacije ide od podruma prema krovu okomito  sa promjerom od 100 mm, a prema podnom sifonu ide vodoravno sa promjerom od recimo 40 – 50 mm. Lako je zaključiti da će miris uvijek otići po većem promjeru i to van, ravno na krov. Ovdje imamo sistem dimnjaka, a strujanje prema vrhu dimnjaka - krova je jače od vodoravnog strujanja. Zato se i dogodi da ti mirisi ne dolaze kroz sifon u kojem nema vode.
Ali kao u svemu , tako i ovdje postoje iznimke od pravila jer se ti sifonu mogu nepravilno postaviti pa opet ne služe svrsi, što neiskusne osobe ne mogu procijeniti na prvi pogled.
 
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #167 : Srpanj 04, 2011, 11:11:19 prijepodne »
Nova pvc- kada vlaži?

Evo  jedno zanimljivo pitanje. Napravljena je adaptacija kupaone i postavljena je nova akrilna ležeća kada koja je zatim obzidana i opločena. Na jednom dijelu zida postavljena su zidna vratašca . Naknadnim pregledom je ustanovljeno da se stijenke kade orošene i po njima se cijedi polako voda, a da istovremeno nigdje na odvodu nema znakova curenja. Pitanje je ,dali je moguće da propušta kada ne nekom svom dijelu?

Mislim da nema razloga za sumnju da bi kada bilo gdje propuštala vodu. Ovdje se radi o čistom primjeru kondenzata vlage koja se sakuplja po stijenkama same kade. Siguran sam da se dio vlage pojavljuje i na samom zidu kojim je kada obzidana, ali sami zid upija tu vlagu i to je malo teže ustanoviti . Dok je to na kadi lakše ustanoviti i tamo se to odmah primjeti jer u stijenke kade puno tanje i puno lakše dolazi do temperaturne razlike i pojave vlage. Pitanje je od kuda vlaga? Pa odgovor je jednostavan, izvršena je adaptacija kupaone, znaći postavljena je i nova glazura, dio žbukanja , a  sve je poslije zatvoreno pločicama. Sva ta vlaga koja se nalazi u svim tim materijalima nije se stigla osloboditi iz samih materijala i naravno da se u takvom zatvorenom prostoru , kao što je obzidana kada , najteže suši i dugo se isparava . Treba ipak pričekati jedno određeno vrijeme i skinuti vratašca sa kade i dati mogućnost sušenja svim tim materijalima. Jednostavno ne vjerujem u mogućnost propuštanja akrilne kade u bilo kojem dijelu. Jer da propušta vodu tada bi se na jednom mjestu morala vidjeti nakupina vode ili veće vlažnosti, što bi bio znak curenja
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline lela

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 7
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #168 : Srpanj 04, 2011, 10:28:40 poslijepodne »
Ali kao u svemu , tako i ovdje postoje iznimke od pravila jer se ti sifonu mogu nepravilno postaviti pa opet ne služe svrsi, što neiskusne osobe ne mogu procijeniti na prvi pogled.
e da... moja novogradnja je očito iznimka kad su u pitanju cijevi (raznorazne) :( ali novogradnje su sasvim druga priča...  ::)

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #169 : Rujan 19, 2011, 12:33:03 prijepodne »
Jel ima kaj efikasno protiv kamenca na pločicami?
wwwg tablice

Offline law_os

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 3
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #170 : Ožujak 02, 2013, 11:29:26 prijepodne »
Geberit duofix basic

Nakon puštanja vode uopće ne puni ponovno vodu ili je napuni kad se njemu sviđa, ali jako sporo...jednom sam par puta udario rukom u zid oko tipke i počeo je puniti...kada puni vodu onda to radi kao inače, dakle nije slab pritisak...problem je što nakon puštanja vode ne puni odmah nego to potraje...je li to kamenac ili? hvala svima na odgovoru

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #171 : Ožujak 02, 2013, 02:47:31 poslijepodne »
Geberit duofix basic

Nakon puštanja vode uopće ne puni ponovno vodu ili je napuni kad se njemu sviđa, ali jako sporo...jednom sam par puta udario rukom u zid oko tipke i počeo je puniti...kada puni vodu onda to radi kao inače, dakle nije slab pritisak...problem je što nakon puštanja vode ne puni odmah nego to potraje...je li to kamenac ili? hvala svima na odgovoru

Na ovom linku :http://www.forumgorica.com/sam-svoj-majstor/sitni-popravci-vodovoda-u-kuci/90/  pogledaj ako imaš volje i mogučnosti kako se rješava tvoj problem.

Uzrok kvara je nakupljeni kamenac u cijelom vodokotliču, koji se mora rastaviti, , sve dijelove izvaditi van, oprati zamijeniti gumicu na odsisaču provjeriti brtvljene plovnog ventila, zamijeniti jedan dio ( ako je dotrajao - provjerava se vizuelno) i sve vratiti nazad u posudu.

Ako se želiš sam primiti posla stojim ti na raspolaganju putem PP-a kad ne znaš kako dalje.

Za posao ti treba; litra solne kiseline
                              Silikonska brtva za odsisač
                             Križni odvijač
                             po potrebi "gumica" (komplet) za Geberitov plovak cca 80.00Kn u Ferotermu - 

Dobro pogledaj kako je sve složeno - koristi slike sa foruma i sretno!!

Vjeruj sve se može izvaditi van i opet složiti nazad u kotlić.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline law_os

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 3
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #172 : Ožujak 03, 2013, 03:46:20 poslijepodne »
Hvala na odgovoru.

Probati ću sam uz tutorial s foruma. Nisam nikada takvo što radio, a ne znam tko se uopće time bavi u Osijeku. Nebitno, krenut ću sam pa ću vidjeti. Da stvar bude smješnija prije 1,5 godinu sam uselio u kuću i već problem. Kod mojih vodokotlić "vulgaris" pa već godinama radi....šta ti je tehnika....

Offline manimal

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 101
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #173 : Prosinac 10, 2013, 10:00:52 prijepodne »
deca, pomagajte... dakle, na pipi u kupaoni curi iz onog podizača (označen na slici)... vraga curi, to lije k'o pravi vodoskok... kaj bi moral promenit celu pipu (je, to je najlakše) ili postoji kakova pomoć glede istog problema?


[img=http://s7.postimg.org/clia4bu5z/pipa.jpg]

fala lepa na brzom dgovoru (dok me žena ne...  ;D )





...mineri, padobranci i djevice griješe samo jednom...

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #174 : Prosinac 10, 2013, 11:54:19 prijepodne »
Moraš promijeniti podizač za tuš, koji se može kupiti u "Pipi" Cvjetno naselje u Zagrebu. Zadnji puta sam to platio oko 90,00 kunića.
Skini sve dole i odi tam sa tim dijelom po novi komad.
Sve se skida sa gornje strane. Prvo odvrneš tu okruglu kapicu, zatim imaš četvrtastu maticu koju odvineš od pipe(koliko se još sjećam) i sve u komadu izvadiš.


Ne zamjeri ako nisam dobro opisao skidanje jer to ipak ne radim svaki dan.  Zato malo proštudiraj , možda se skida donja strana sa imbus ključim, oprosti ne sjećam se točno.
« Zadnja izmjena: Prosinac 10, 2013, 11:56:49 prijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline manimal

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 101
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #175 : Prosinac 10, 2013, 12:24:25 poslijepodne »
...e, jesi neki... fakat nemaš pojma...

 :D  :D  :D  :D

thanks

... a jell ima to i kod banića u vg ?  ...
...mineri, padobranci i djevice griješe samo jednom...

Offline manimal

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 101
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #176 : Prosinac 11, 2013, 10:03:06 prijepodne »
Moraš promijeniti podizač za tuš, koji se može kupiti u "Pipi" Cvjetno naselje u Zagrebu. Zadnji puta sam to platio oko 90,00 kunića.
Skini sve dole i odi tam sa tim dijelom po novi komad.
Sve se skida sa gornje strane. Prvo odvrneš tu okruglu kapicu, zatim imaš četvrtastu maticu koju odvineš od pipe(koliko se još sjećam) i sve u komadu izvadiš.


Ne zamjeri ako nisam dobro opisao skidanje jer to ipak ne radim svaki dan.  Zato malo proštudiraj , možda se skida donja strana sa imbus ključim, oprosti ne sjećam se točno.

...yebate, znam da sam chorav ali nemrem najt niti maticu ispod kapice (koju sam uspjšno skinuo  ;D ), a niti sa donje strane nema nikakvog mjesta za imbus (a možda se kamenac zavukel u rupicu pa je nema  8) )...
...mineri, padobranci i djevice griješe samo jednom...

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #177 : Prosinac 11, 2013, 11:18:50 prijepodne »
Moraš promijeniti podizač za tuš, koji se može kupiti u "Pipi" Cvjetno naselje u Zagrebu. Zadnji puta sam to platio oko 90,00 kunića.
Skini sve dole i odi tam sa tim dijelom po novi komad.
Sve se skida sa gornje strane. Prvo odvrneš tu okruglu kapicu, zatim imaš četvrtastu maticu koju odvineš od pipe(koliko se još sjećam) i sve u komadu izvadiš.


Ne zamjeri ako nisam dobro opisao skidanje jer to ipak ne radim svaki dan.  Zato malo proštudiraj , možda se skida donja strana sa imbus ključim, oprosti ne sjećam se točno.

...yebate, znam da sam chorav ali nemrem najt niti maticu ispod kapice (koju sam uspjšno skinuo  ;D ), a niti sa donje strane nema nikakvog mjesta za imbus (a možda se kamenac zavukel u rupicu pa je nema  8) )...

Na žalost nemam više takve stare mješalice , da pogledam. Probaj primiti za donji dio, tamo gdje je navoj i odvinuti gs u lijevu stranu. To radi sa dobrim kliještima, da ne oštetiš navoj.
Ne mogu ti drugačije pomoći , osim ako nikako nejde skini pipu , donesi da to zajedno popravimo.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #178 : Svibanj 23, 2014, 09:43:26 poslijepodne »
Mlačan, da prepiša bojler jel ima leka il je meša gotova?
wwwg tablice

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #179 : Svibanj 24, 2014, 08:07:10 prijepodne »
Ne, nije. Dopeljaj ga do mene, ja mu dam malo bio energije - zakrpam ga ( ako je limeni spremnik) i vozi dalje. ;)


Ako trebaš , javi se na pp i riješim to bez brige.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....