Autor Tema: Odred za čistoću  (Posjeta: 47122 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Tur

  • Gost
Odred za čistoću
« : Rujan 20, 2009, 08:42:39 poslijepodne »
Prirodna sredstva koja mogu poslužiti za čišćenje, i koje uvijek imamo u kući.

Soda bikarbona je blago, ali učinkovito abrazivno sredstvo. Koristi se za poliranje i izbjeljivanje. Odlična je za uklanjanje neugodnih mirisa.

- može se koristiti za gašenje vatre, posebno u situacijama kad se za gašenje ne smije koristiti voda (zapaljena mast i vatra na električnim uređajima).

- radi veće čistoće (posebno uklanjanja masnih mrlja), blagog izbjeljivanja i uklanjanja kamenca, dodajte pola šalice sode bikarbone na jedno punjenje stroja za pranje rublja.

- da biste uklonili neugodne mirise i radi čišćenja, isperite u otopini sode bikarbone kantu za smeće, dječje bočice i termos boce, plastične posude, češljeve i četke, zastor za tuš-kabinu i sl.
 
Pokrenite aparat za kavu ili stroj za pranje suđa s otopinom sode bikarbone. Koristite sodu bikarbonu za čišćenje mrlja i uklanjanje mirisa s ruku. Sodom bikarbonom nemojte čistiti aluminijske posude.

- za zagorene naslage u tavi ili na roštilju i sl., namažite mješavinom sode bikarbone i vode, ostavite da stoji 10-tak minuta ili preko noć (ovisno o debljini i tvrdokornosti zagorenog sloja) te ostružite 
 prljavštinu. Slično možete učiniti s masnim podom garaže.

- radi uklanjanja neugodnih mirisa, pospite sodom bikarbonom tepih, odnosno unutrašnjost cipela i tenisica, ostavite neko vrijeme i očistite usisavačem. Također, stavite posudu sode bikarbone na
 dno hladnjaka ili 'zahoda' za mačke ili pse.

- nanesite sodu bikarbonu na vlažnu krpu i koristite je za čišćenje i poliranje površina: mramora, plastike, kupaonikih elemenata, srebra, bakra, čelika, stakla i porculana.

- obrišite prozore otopinom sode bikarbone kako kapljice kiše ne bi ostajale na staklu.

- soda bikarbona pomaže kod uboda insekata, opekotina od sunca i iritacije kože. Također je možete koristiti za pranje zubi radi blagog izbjeljivanja. Isperite usta otopinom sode bikarbone radi
  uklanjanja neugodnog mirisa.

- sodu bikarbonu možete pomiješati  tekućim deterđentom, po mogunosti ekološkim, za većinu prethodnih mogućnosti.

Alkoholni ocat kiselina je koja odlino isti, posebno masne mrlje. Takoer dobro uklanja neugodne mirise. Neotrovan je i ne ostavlja miris (miris će se osjećati dok radite s njim, ali će ubrzo nestati). Nemojte ga koristiti na kamenim ili mramornim površinama. Vodite računa o tome da za ičšćenje koristite samo bijeli alkoholni ocat, ne vinski ili voćni.

- očistite stakla mješavinom octa i vode. Octom mžoete čistiti i začađena stakla peći na drva, koja se inače vrlo teško čiste.

- nakupljanje zagorenih naslaga u penici spriječite tako da unutrašnjost redovito brišete krpom natopljenom octom. Octom možete brisati i zidove kupaonice, namještaj od rattana (trske i sl.), posude za hranu i zimnicu radi prevencije razvoja bakterija. Blago zaprljano posuđe možete isprati otopinom octa.

- kistove na kojima se stvrdnula boja umočite u vreli ocat i operite u vrućoj otopini sapuna.

- kipući ocat možete uliti u slivnike kako bi očistili cijevi i spriječili nakupljanje naslaga. Ovo nije preporučljivo činiti ako ste prethodno koristili komercijalna sredstva za čišćenje čiji su ostaci možda još uvijek u cijevima.

- radi još efikasnijeg čišćenja različitih površina, pomiješajte ocat sa solju, ili tekućim deterđentom, po mogućnosti ekološkim.

- dodajte ocat u vodu za ispiranje rublja: otklanja ostatke deterđenta i spriječava da odjeća požuti stajanjem. Masne mrlje na odjeći natopite octom prije pranja.

Ostale mogućnosti upotrebe:

- za čišćenje začepljenih dišnih puteva, inhalirajte paru vode u koju ste dodali nekoliko lica octa.

- u ocat koji koristite za jelo dodajte svoje omiljeno začinsko bilje i ostavite nekoliko tjedana.

• Kupaonske povrsine - podovi, zidovi, kade, umivaonici... najcesce su oblozene keramikom, a oprema je od porculana ili pak emajlirana. To su materijali s kojih se mrlje od sapuna i kamenca lako uklanjaju, a sjaj će zadržati samo ako ih redovito perete vodom i blagim univerzalnim sredstvom za čišćenje.

• Jaču prljavštinu treba ukloniti nekom abrazivnom pastom, ali ne stružite pregrubo da ne oštetite površinu.

• Sjajne pločice održat ćete tako da ih povremeno istrljate krpom natopljenom alkoholom. Nakon toga ispolirajte ih suhom krpom.

• Zaprljane fuge medu pločicama mozete očistiti trljajući ih starom četkicom za zube koju prethodno natopite nekim sredstvom za izbjeljivanje rublja.

• Ekološki najprihvatljivije sredstvo za čišćenje lako ćete pripraviti i sami, ako u jednakom omjeru pomijesate ocat i vruću vodu. Najtvrdokornije mrlje ćete ukloniti octenim koncentratom ili  nekim sredstvom za čišćenje koje sadrži klor.

Pri održavanju i čišćenju armatura, predmeta od porculana, emajla i rosfraja pripazite na sljedeće:

• Nikada nemojte prati metalne predmete ili one oštrih bridova u kadi, jer možete oštetiti emajliranu površinu, a ako baš morate, prethodno stavite na dno kade zaštitnu podlogu od debele tkanine ili  komad mekanog sintetičkog prostirača za kupaonski pod.

• Nakon kupanja i pranja kadu i umivaonik dobro isperite vodom i spužvom bez deterđenta da ne ostanu ružni rubovi od sapunice. Pripravljate li uljne kupke, nakon kupanja kadu operite s malo
sredstva za čišćenje ili octom.

• Većina sredstava za izbjeljivanje nagriza površinu, stoga ih kad čistite zahodsku školjku nemojte ostaviti da djeluju predugo.

• Nikad nemojte miješati sredstvo za pranje sanitarija koje sadrzi klor s octom ili bilo kojim drugim kiselim sredstvom. Isto tako nemojte čistiti najprije jednim potom drugim, a da prije toga površinu dobro ne isperete vodom. U oba slučaja dogodit će se jaka kemijska reakcija pri kojoj se razvija i otrovni plin. To moze oštetiti površinu, no još je opasnije ako udahnete otrovne pare.

Sanitarni uredaji

• Prskanje vode i obilje vlage uzrokuju brzo stvaranje kamenca i plijesni na svim kupaonskim površinama. Želite li se ponašati ekološki i uštedjeti novac, možete se snaći i s manje kemije, upotrebom sastojaka koje imate kod kuće.

• Ocat i limunov sok pomažu kod skidanja kamenca s armatura, no koliko puta postupak treba ponoviti ovisi naravno o tvrdokornosti naslaga. Kamenac ćete ukloniti tako da krpicu namočite u ocat ili octeni koncentrat, omotate je oko slavine i pustite da kiselina djeluje dva sata. Nakon toga ostatke ćete lakše skinuti grubljom spužvicom. Ako naslage kamenca nisu okorjele, pomoći će i čvrsto ribanje krpicom namočenom u limunov sok. Tvrdokorniju prljavštinu i rubove kamenca mozete izribati unutrašnjom, bijelom stranom narančine kore.

• Četkicom namočenom u salmijakovu otopinu očistit ćete i najuporniju nečistoću na fugama između keramičkih pločica. Nakon toga pločice valja dobro isprati čistom vodom.

• Ako su pločice izgubile sjaj i postale mat, snažno ih izribajte grudom papira namočenom u salmijakovu otopinu.

• Želite li besprijekorno sjajne slavine, trebalo bi svaki put kad zatvorite vodu obrisati kapljice, a povremeno ih i ispolirati mekom krpicom namočenom u sredstvo za njegu metala.

Pločice oko kade

• Pločice na zidu oko kade ili tuš-kabine najbolje je nakon kupanja i tuširanja prebrisati suhom krpom, a za čišćenje vam je dovoljna voda, spužva i malo blagog deterđenta. Sredstva koja sadržavaju ocat uklanjaju naslage kamenca, a ako kupujete sredstvo u kojemu ima limunske kiseline, provjerite je li koncentracija kiseline ispod 10 posto.

Plijesan

• Mrlje od plijesni u kupaonici su vrlo česta pojava. Zbog toga je provjetravajte što češće, kako biste spriječili razvoj plijesni u začetku. Ako se plijesan ipak pojavi na silikonskim fugama oko tuša, kade ili umivaonika, možete je ukloniti posebnim sredstvima za uklanjanje plijesni, ili pokatkad osvježite fuge novim premazom.

Perlator

• S vremena na vrijeme treba otvoriti perlator i ukloniti kamenac. Pritom valja očistiti i malo sito i brtvice. Rastavljeni perlator ostavite sat-dva u posudici s octenim koncentratom ili sredstvom za otapanje kamenca. Nakon toga sve dobro isperite, ako treba zamijenite brtveni prsten, zatim sve dijelove nanovo montirajte.

Kada

Kadu nikada nemojte čistiti agresivnim sredstvima, jer to nagriza emajl, a osim toga velika količina stetnih tvari dospijeva u okoliš i uvijek postoji opasnost da vam kemikalije nagrizu kožu za kupanja.

Isprobajte prirodna sredstva kao što su sol, ocat i limunov sok. Sol je dobra za čišćenje ako je posipate u debelom sloju, a zatim isperete kipućim octenim koncentratom. I, na kraju, ostaje vam još jedna mogucnost - mješavina tople vode i limunovog soka.


Da bi i kuhinja zasijala u punom sjaju

U staklenu ili keramičku posudu (ne plastičnu ili drvenu) sipati pola šalice sode bikarbone,pa dodati po 5 kapi esencijalnih ulja:ružmarina,majčine dušice,cimeta i limuna.Izmiješati kako bi se ulja i soda bikarbona dobro sjedinili.Ostaviti da odstoji jedan dan prije upotrebe.Čuvati u staklenoj tegli.Umjesto esencijalnih ulja može se koristiti osušeno bilje i to u količini od 3-5 žlocaod svake biljke. Ako se dodaje svježe bilje,onda je potrebno po 9 žlica od svake vrste prethodno isjeckanog bilja.

Za blistavu kupaonicu

Napuniti 1/4 tegle osušenim biljkama ili korama od grejpa,naranče,limuna ili lipe.Preliti octom i ostaviti da odstoji dva tjedna,pa zatim izvaditi biljke ili kore.Bilje se bira ovisno od tome za koje svrhe se ova mješavina koristi(antibakterijsko,antigljivično djelovanje ili za uklanjanje kamenca i prljavštine).

Dezinficirajte prostor

5% ili 10% otopina alkohola za piće(votka) .Radi mirisa može se dodati komad limuna ili limunova kora.Ovim sredstvom mogu se dezinficirati sve površine u kucć,a može se upotrijebiti i za dezinfekciju kože.

Usisavajte s mirisom

Većina usisavača "ispušta" prašinu neugodnog mirisa.Da bi se  izbjegla,dovoljno je nakapati nekoliko kapi omiljenog eteričnog ulja na grudicu vate i usisati je;daljim čišćenjem osvejžit ćete prostoriju.

Protiv moljaca u ormanima

Oprati toplom vodom u kojoj je rastvoreno malo sode bikarbone;kada se namještaj osuši,staviti unutra papirnate vrećice s mješavinom sušenog bilja (lavanda i sl )

Za blistave prozore

Jednu punu jušnu žlicu octa pomješati s toplom destiliranom vodom i tom tekućinom prati prozore.Nakon toga se može dodati i jedna mirisna nota-do 25 kapi esencijalnog ulja eukaliptusa u 1/2l destilirane vode.

Izvor: http://baby.myfreeforum.org/

Tur

  • Gost
Odg: Odred za čistoću
« Odgovori #1 : Listopad 09, 2009, 09:30:26 prijepodne »
Kako očistiti računalo?

Računala zbog sustava hlađenja i činjenice da ljudi rade s njima - a ljudi nisu uvijek čisti, privlače na sebe dosta prljavštine. Evo kako se riješiti iste a da ne oštetite računalo. Prašina i prljavština mogu utjecati na kvar računala ili nekog njegovog dijela, stoga bi bilo pametno jednom u nekoliko mjeseci napraviti generalno čišćenje računala. Evo nekoliko savjeta kako to najefikasnije napraviti izbjegavajući štetu na računalu.

1. Ugasite računalo i odspojite sve periferne uređaje s njega kao što su monitor, tipkovnica, miš, pisač itd.

2. Počnite čišćenje s monitorom. Većina korisnika danas ima LCD monitor i on se ne smije čistiti sredstvima za pranje stakla niti ikakvim agresivnim sredstvima za čišćenje. Najbolje je kupiti maramice za tu namjenu ili neko sredstvo baš za čišćenje LCD monitora; u nedostatku toga poslužit će i malo vode. Sredstvo bi se trebalo nanijeti na čistu pamučnu krpu i onda njome brisati ekran. Plastiku monitora se može čistiti vlažnom krpom ili također specijaliziranim sredstvom.

3. Tipkovnicu prvo treba okrenuti naopačke da ispadne prljavština i prašina uglavljena između tipaka. Za izvlačenje upornije prašine odličan alat je komprimirani zrak u sprej kanticama – može se kupiti za tridesetak kuna. Tipke je preporučljivo prebrisati vlažnom pamučnom krpom ili krpom natopljenom tekućinom za čišćenje plastike.

4. Kod čišćenja modernih miševa vrlo je važno počistiti pokrivalo optičkog senzora jer se tamo lako nakuplja prljavština, što direktno utječe na funkcionalnost miša. Oni koji imaju stare miševe s kuglicama, morat će ih rastaviti i izvaditi kuglicu te je očistiti, kao što će morati očistiti i kotačiće koje kuglica rotira – dobar alat za to su štapići s vatom ili čačkalice. Čačkalica može poslužiti i za čišćenje utora oko tipki miša.

5. Najosjetljiviji dio posla je čišćenje unutar kućišta. Otvorite kućište i krupnu prašinu pokušajte pokupiti minijaturnim usisivačem s potpuno smanjenom snagom, nakon toga istjerajte prašinu komprimiranim zrakom s teže dostupnih mjesta. U slučaju da ima puno prašine, ponovite korak s minijaturnim usisivačem. Prilično je važno da pročistite ventilatore komprimiranim zrakom jer oni ne smiju prestati raditi, a najviše su izloženi prašini. Nemojte koristiti nikakva tekuća sredstva za čišćenje unutar računala i dobro pazite na kablove.

Izvor: http://www.dobrevijesti.info/tehnologija-i-znanost/730-kako-oistiti-raunalo

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Odred za čistoću
« Odgovori #2 : Listopad 09, 2009, 09:48:00 prijepodne »
Izvor: http://www.24sata.hr/metro/jednostavni-kucni-trikovi-koji-stede-novac-i-vrijeme/139171/

"Ako se suknja lijepi za tijelo zbog statičkog elektriciteta, možete ju popraviti tako da na šav pričvrstite malenu zihericu. To vrijedi i za hlače."

A možete i dati da ja dlanom odnesem taj elektricitet - puno je ugodnije i estetskije... he, he... i nema opasnosti od ziherica...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Neo

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 291
  • Karma: +2/-1
  • mas-tur-bator
Odg: Odred za čistoću
« Odgovori #3 : Listopad 09, 2009, 10:32:42 prijepodne »