Autor Tema: Bioelektrana pred vratima Gorice  (Posjeta: 163614 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #30 : Rujan 26, 2011, 07:16:49 poslijepodne »
I ko da su Švabe blesavi kaj se malo po malo rješavaju nuklearki. Svih nuklearki!  ::)

A kaj su francuzi glupi kaj 78% el energije dobivaju iz nuklearki?
Nije sve baš tak crno bijelo.

A i koje velike hidroelektrane hrvatska može izgraditi.
Puno se govori o ombli i ona je dobra jer može dosta popraviti sliku dubrovnika ali nije nešto na što se dubrovnik može osloniti.

A to se specificira kao nešto što je dobro.
« Zadnja izmjena: Rujan 26, 2011, 07:19:33 poslijepodne Bilaj »

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #31 : Rujan 26, 2011, 07:19:31 poslijepodne »
... i francuzima je došlo iz guzice u glavu i u narednih dvadesetak godina ugasit će sve nuklearke, samo još tebi to nije jasno.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #32 : Rujan 26, 2011, 07:21:19 poslijepodne »
... i francuzima je došlo iz guzice u glavu i u narednih dvadesetak godina ugasit će sve nuklearke, samo još tebi to nije jasno.

Gdje si to em pročitao- jasno napiši.

Francuzi ne mogu ugasiti nuklearke- samo to tebi nije jasno. 

Offline lostcase

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 74
  • Karma: +0/-0
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #33 : Rujan 26, 2011, 08:00:51 poslijepodne »
Ne kužim kako jedan imalo razumno misleći čovjek može podržavati nuklearne elektrane?  ???

I ko da su Švabe blesavi kaj se malo po malo rješavaju nuklearki. Svih nuklearki!  ::)

Jesu jer to rade pod pritiskom jakih zelenih. Ugasit ce svoje nuklearke a Francuzi ce napravit par novih na granici s Njemackom i onda tu struju prodavat Njemcima.

Hidropotencijal smo skoro pa iskoristili, solarne energija kao sto koelga Ego kaze daje manje enrgije nego treba za proizvdonju iste.

Vjetroelktrane isto izvrsna analiza.

Kukuriku u svom programu nabraja populisticke fraze pa je tako i s energijom.  Tako da ustvari i neznamo koja je njihova stvarna politika , cut cemo je kad dodju na vlast. Citao sma Linica doduse, on se veseli vjetoelktranama, velik je to posao da, hrvatska drzava ce subencionirat izgradnju tih postrojenja, njemacke firme kaj proizvode tehnologiju i poduzetnici koji ce to radit ce pobrat vrhnje a onda ce godinama to sve skupaplacati hrvatski potrosac kroz vecu cijenu struje.

Jos jedan, "Dobar posao u Hrvatskoj". 

Bilaj

  • Gost
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #34 : Rujan 26, 2011, 08:07:14 poslijepodne »
Ugasit ce svoje nuklearke a Francuzi ce napravit par novih na granici s Njemackom i onda tu struju prodavat Njemcima.

Ja vjerujem da će Njemci jednog dana napraviti dovoljno obnovljivih izvora da kompeziraju nuklearke ali ne vjerujem da će to biti skoro a u međuvremenu im je upravo ovo problem.
Oni će zatvoriti svoje nuklearke i onda kupovati francusku struju poizvedenu u nuklearkama  ???

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #35 : Rujan 26, 2011, 08:10:38 poslijepodne »
Bilaj, pokušavam ponovo naći stranicu na kojoj sam to pročitao. Napisat ću odmah čim nađem. Zašto tvrdiš da francuzi ne mogu ugasiti nuklearke ?

Izgubljeni slučaj ... fakat ti nick sve govori ...

si ti pesimist po profesiji, si išel u školu za to ili si nasljedil takve misli ?




... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline lostcase

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 74
  • Karma: +0/-0
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #36 : Rujan 26, 2011, 08:25:58 poslijepodne »
Bilaj, pokušavam ponovo naći stranicu na kojoj sam to pročitao. Napisat ću odmah čim nađem. Zašto tvrdiš da francuzi ne mogu ugasiti nuklearke ?

Izgubljeni slučaj ... fakat ti nick sve govori ...

si ti pesimist po profesiji, si išel u školu za to ili si nasljedil takve misli ?

Kao prvo,ko kaze da francuzi to uopce zele? Kak su ih uocpe sagradili 58 ak ih Francuzi ne zele?

Kao drugo kad ih ugase di ce nac 75% struje?

Btw, ovdje ima zanimljivih podataka : http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_power_by_country




Bilaj

  • Gost
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #37 : Rujan 26, 2011, 08:29:45 poslijepodne »
Bilaj, pokušavam ponovo naći stranicu na kojoj sam to pročitao. Napisat ću odmah čim nađem. Zašto tvrdiš da francuzi ne mogu ugasiti nuklearke ?

Na osnovu čega ti misliš da mogu?

Ja smatram da ne mogu jer imaju prevelik udio nuklearki. Da sada ukinu nuklearnu energiju, istog trena bi sva industrija ostala bez struje i cijeli transportni sustav. Eventualno bi ljudi u kućama mogli još paliti žarulje i imati svijetlo. I to je to.

Dobro lest case kaže. Francuzi ne žele ugasiti nuklearke jer trenutno na njima zarađuju prodavajući struju. Da ugase morali bi živjeti u mraku a cijena struje bi škočila barem nekoliko puta.

Kaj se tiće vjetroelektrana, to je dobro, ali se treba računati da ako želimo da su vjetroelektrane rentabilne cijena struje mora porasti jedno 2,5- 3x više.
« Zadnja izmjena: Rujan 26, 2011, 08:31:20 poslijepodne Bilaj »

Offline lostcase

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 74
  • Karma: +0/-0
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #38 : Rujan 26, 2011, 08:36:30 poslijepodne »


Kaj se tiće vjetroelektrana, to je dobro, ali se treba računati da ako želimo da su vjetroelektrane rentabilne cijena struje mora porasti jedno 2,5- 3x više.

A kaj bi tolko povecanje kumulativno znacilo za standard gradjanstva a kaj za konkurentnost industrije??

Osim toga treba znati da vjetar ne puse stalni, a kad vjetar ne puse treba brzo ukopcati neki drugi izvor struje ili ce past sistem.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #39 : Rujan 26, 2011, 08:58:34 poslijepodne »
Kao prvo napisao sam, odnosno, pročitao sam da se radi o dugoročnom programu zatvaranja nuklearki, a ne sutra. Kao drugo kod nas STALNO puše vjetar, a nismo deca pa da razgovaramo o ručnom prebacivanju na neki drugi izvor energije jer ako ne prebacimo, pada sistem ... halo ???  Već sam ti nabrojio sve obnovljive izvore energije i rješenje je upravo u tome, malo po malo investirati u to, a ne u nuklearku. 
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #40 : Rujan 26, 2011, 09:37:02 poslijepodne »
A kaj su francuzi glupi kaj 78% el energije dobivaju iz nuklearki?

Možda nemaju izbora - BTW, ne sjećam se koje to puste rijeke ima Francuska, osim par njih najvećih - no niti te rijeke nisu pogodne za obuzdavanje i uprezanje u svrhe hidroelektrana. Dapače, kada sve zbrojim - Francuzi osim nuklearki i par vjetroelektrana na obali i nemaju iz čega drugoga dobivati energiju.

Znači, nisu glupi, nego nemaju izbora, oni se nuklearkama MORAJU služiti jer drugog izbora nemaju.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #41 : Rujan 26, 2011, 09:59:15 poslijepodne »
S tim se slažem.

Ali duuugoročno budu i oni morali to iskopčat. Trenutno to nemreju. Prvo nek smisle alternative, Švabe su im pokazali kak se mogu na krov staviti fotonaponske čelije i solarni termalni kolektori. A kolko Švabi imaju vjetroelektrana, nemam pojma, ali puno, o tome se može svugdje nekaj pročitati. U svakom slučaju Švabe imaju duplu korist od toga - dobivaju alternativnu energiju i sve su manje ovisni o importiranoj energiji, a s druge strane zbog njihove odluke (i državnih subvencija) da se to podržava, imaju najbolje stručnjake na svijetu za tu tehnologiju. I imaju posla ko u priči.

I još nekaj - nije bitno kolko košta kilovat, jer alternativa je da se dogodi ono kaj se dogodilo u Japanu, a to nije i ne smije biti nikakva alternativa (!), bitno je da se čim prije počne odlučno ići u pravom smjeru. Gradnja nuklearki je definitivno krivi smjer!

Da kilovat poskupi, da vidiš kak bi ljudi naglo našli način da mjesečno potroše manje struje.

Bilaj

  • Gost
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #42 : Rujan 26, 2011, 10:06:23 poslijepodne »
Kao prvo napisao sam, odnosno, pročitao sam da se radi o dugoročnom programu zatvaranja nuklearki, a ne sutra. Kao drugo kod nas STALNO puše vjetar, a nismo deca pa da razgovaramo o ručnom prebacivanju na neki drugi izvor energije jer ako ne prebacimo, pada sistem ... halo ???  Već sam ti nabrojio sve obnovljive izvore energije i rješenje je upravo u tome, malo po malo investirati u to, a ne u nuklearku.

Gdje si to pročitao.
Taj koji je to napisao je glupost izjavio. Francuzi mogu ulagati u obnovlijve izvore energije ali ne mogu se osloniti da će vjetroelektrane + kolektori njima donjeti 78% struje.

Vjetar ne puše stalno. Po nekom istraživanju u hrvatskoj bi uvijek moglo biti oko 15% vjetroelektrana. Ako bude više onda HEP ne može više garantirati da će struja biti uvijek dostupna (jer vjetar ne puše uvijek konstantnom brzinom).

Solarne čelije zahtijevaju porast cijene el energije od 10 puta da postanu komercijalno isplative. U budućnosti će to pasti ali opet će tražiti povećanje el energije barem za nekoliko puta.

A za to vrijeme francuzi mogu imati električnu energiju iz nuklearki i imati jeftiniju struju od susjeda.

Baš problem kod Francuza jest bio kaj imaju malo rijeka pogodnih za hidrocentrale. Pa im je bio problem kod krize 70 godina da su previše ovisni o nafti. Zato su i krenuli sa nuklearkama da budu neovisniji. Sada imaju dovoljno struje te ju još i prodaju.

ako se ne varam francuzi imaju potencijal jer imaj udosta atlanske obale a u otm području cijelo vrijeme puše lagani povjetarac - baš što njima treba za vjetroelektrane. Ali budu se oni načekali (jako dugoročno) dok ugase nuklearke.

Uostalom ako imaju plan gašenja nuklearki, zašto i dalje grade nuklearke i zašto je baš u francuskoj prva fuzijska nuklearka.

Bilaj

  • Gost
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #43 : Rujan 26, 2011, 10:10:09 poslijepodne »
I još nekaj - nije bitno kolko košta kilovat, jer alternativa je da se dogodi ono kaj se dogodilo u Japanu, a to nije i ne smije biti nikakva alternativa (!), bitno je da se čim prije počne odlučno ići u pravom smjeru. Gradnja nuklearki je definitivno krivi smjer!

Bitno je koliko košta kilovat. To je jedino bitno.
Ništa nije važnije od toga da kilovat bude čim jeftiniji. Jer ako ti energija nije jeftina, onda ni prizvodnja nije jeftina i postaješ globalno nekonkurentan.

Pritom se mora uzeti u obzir sve aspekte troškova (pa i saniranje nuklearki od katastrofa), ali kad se podvuće koliko košta kilovat  - to je jedina ispravna računica.

Offline lostcase

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 74
  • Karma: +0/-0
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #44 : Rujan 26, 2011, 10:21:49 poslijepodne »
Kao prvo napisao sam, odnosno, pročitao sam da se radi o dugoročnom programu zatvaranja nuklearki, a ne sutra. Kao drugo kod nas STALNO puše vjetar, a nismo deca pa da razgovaramo o ručnom prebacivanju na neki drugi izvor energije jer ako ne prebacimo, pada sistem ... halo ???  Već sam ti nabrojio sve obnovljive izvore energije i rješenje je upravo u tome, malo po malo investirati u to, a ne u nuklearku.

Ma di puse stalno? Cak i tamo di najcesce puse imamo problem s burom , koja nije pogodan vjetar za vjetorolektranu.

Kakvo rucno prebacivanje? Pazi, vjetar prestane puhat i nemas vise struje iz tvog izvora. Od kud ces ju dobit???  Mozes ju uvest, kaj ako nemas sigurno opskrbu?

Moras sagradit dodatnu plinsku elktranu koja ce radit kad vjetar ne puse.