Autor Tema: Sitni popravci vodovoda u kući  (Posjeta: 339611 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #30 : Rujan 22, 2009, 09:44:10 prijepodne »
Pa kad mi digne tlak sa svojim provokacijama. Da sem napisal da mi vu vrtu raste tikva, ona bi i za to postavila pitanje jel legalno i jel se to smije, ne jer nezna odgovor nego samo da zakomplicira i provocira.



Offline mali medo

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-1
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #31 : Rujan 22, 2009, 10:01:00 prijepodne »
Mlačannin ja bi te pitala kaj napraviti sa cijevi koja je zabita u zemlju i koja je sada u šahtu u garaži. Služila nam je za vodovod sa hidroforom. Kada smo se priključili na gradski vodovod jedno vrijeme je na njoj bila obična ručna pumpa. Sada je hidrofor izbačen a pumpa skinuta. Cijev nema niti čepa. Šaht je pokriven sa daskama koje su istrunule pa sam ih maknula. Sada ću staviti novi poklopac od daski. Jel to može tako stajati .

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #32 : Rujan 22, 2009, 10:05:41 prijepodne »
Napisao sam karakteristike za Grunfosove pumpe jer sa njima ima pozirivnih iskustava. Takove samousisne pumpe se zaista ne moraju stalno zalijevati kad jednom podigne vodu.

Za pumpe tipa Pevec neznam,ali i Pevec može imati Grundfos pumpe.

Svaka centrifugalna pumpa vuće sa 7 metara visine.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #33 : Rujan 22, 2009, 10:39:03 prijepodne »
Mlačannin ja bi te pitala kaj napraviti sa cijevi koja je zabita u zemlju i koja je sada u šahtu u garaži. Služila nam je za vodovod sa hidroforom. Kada smo se priključili na gradski vodovod jedno vrijeme je na njoj bila obična ručna pumpa. Sada je hidrofor izbačen a pumpa skinuta. Cijev nema niti čepa. Šaht je pokriven sa daskama koje su istrunule pa sam ih maknula. Sada ću staviti novi poklopac od daski. Jel to može tako stajati .

Na cijev se može staviti prezna boca od coca cole (nije reklama) ili neka druga plastićna boca i ona će tako stajati.

Ukoliko je jednog dana želite ponovno koristiti za vodu možete. Korisno je znati da će podzemne struje, koje idu usporedno sa Savom , tokom vremena nataložiti pijesak koji se vremenom sam od sebe sabije u samoj cijevi. ali sve je to rješivo kad  cijev opet zatreba.
jedno upozorenje vezano za ekologiju,nije poželjno u takove jame , rupei slićno izljevate razne tekućine koje mogu preko cijevi doći u podzemne i zagaditi ih.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #34 : Rujan 22, 2009, 10:47:14 prijepodne »
Lijepo vas molim sve bez [/img]


Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

plemenitashica

  • Gost
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #35 : Rujan 22, 2009, 12:12:00 poslijepodne »
Prvo: tražim opomenu za forumaša Vegi zbog nekoliko uvreda koje je napisao:

............
@plemenita: stvarno si jad i bijeda, ……….., al koji kufac zagadiš saku temu di se pojaviš? ……….
 Ma skini se s ovog foruma i ti i ona luda baba i svet bu mnogima plemenitima odma izgledal lepši, jednostavniji i realniji.

Pitala sam ono što ne znam, a želim znati. Nikako to ne bih nazvala zagađivanjem teme, osim toga mlačanin mi je vrlo precizno odgovorio.

Ostatak odgovora je na linku:
http://www.forumgorica.com/cuspajz/opcija-primitivizam/new/#new

Offline mali medo

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-1
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #36 : Rujan 22, 2009, 12:53:32 poslijepodne »
Mlačanin hvala na odgovoru. Nikada se nebi sjetila da cijev zatvorim sa plastičnom bocom. A što se tiče ekologije u tu jamu ne izljevam nikakve tekućine niti ne stavljam bilo kakvo smeće jer je u garaži. A i samu garažu rijetko koristim jer nemam auto.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #37 : Rujan 22, 2009, 12:56:31 poslijepodne »
Imam doma na dvorištu pumpu iz nekih pradavnih vremena, koja najviše služi za ukras, ali na moje inzistiranje moj muž ju je osposobil i ja sam si fino mogla napumpati vode za cveće i vrt (odlično jer nema klora i drugih kemikalija kao u gradskom vodovodu).
No, u zadnje vreme mi nekak zeza, kao da nema pritiska. Prije bi bilo dovoljno malo ju zalijati s vodom i odmah bi radilo dobro, ali sad uglavnom teško kaj zide, puno pumpanja za malo vode i to pune peska. E, sad. Jel to zato kaj se rijetko koristi pumpa ili sam nekaj zaribala ili je možda žila pesušila? Je l' može uopće presušiti?
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

perojosi

  • Gost
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #38 : Rujan 22, 2009, 02:17:20 poslijepodne »
Imam doma na dvorištu pumpu iz nekih pradavnih vremena, koja najviše služi za ukras, ali na moje inzistiranje moj muž ju je osposobil i ja sam si fino mogla napumpati vode za cveće i vrt (odlično jer nema klora i drugih kemikalija kao u gradskom vodovodu).
No, u zadnje vreme mi nekak zeza, kao da nema pritiska. Prije bi bilo dovoljno malo ju zalijati s vodom i odmah bi radilo dobro, ali sad uglavnom teško kaj zide, puno pumpanja za malo vode i to pune peska. E, sad. Jel to zato kaj se rijetko koristi pumpa ili sam nekaj zaribala ili je možda žila pesušila? Je l' može uopće presušiti?


Gospon mlačanin će to bolje znati zasigurno odgovoriti,a mojim malim iskustvom i znanjem vrlo vjerojatno treba gumicu zamjeniti,strada najčešće ako se pumpa ne koristi pa izgori od topline sunca preko ljeta,gumica ili kako se zove već na pumpi koja i služi za usis vodene,ona može biti gumena ili slično nekak kao plutena je materijal bio kod starijih modela,danas su mislim uglavnom gumene.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #39 : Rujan 22, 2009, 02:33:50 poslijepodne »
Žila može presušiti, ali meni se čini da ipak premalo koristiš pumpu, češće pumpanje i bu se "rezervar" dole opet oporavil i vjerojatno "narasel" na neki volumen koji ti bu za u jednom šusu vrt zalevati čist dosta kaj se tiće količine vode, a i pijesak bu nestal.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #40 : Rujan 22, 2009, 05:23:48 poslijepodne »
Imam doma na dvorištu pumpu iz nekih pradavnih vremena, koja najviše služi za ukras, ali na moje inzistiranje moj muž ju je osposobil i ja sam si fino mogla napumpati vode za cveće i vrt (odlično jer nema klora i drugih kemikalija kao u gradskom vodovodu).
No, u zadnje vreme mi nekak zeza, kao da nema pritiska. Prije bi bilo dovoljno malo ju zalijati s vodom i odmah bi radilo dobro, ali sad uglavnom teško kaj zide, puno pumpanja za malo vode i to pune peska. E, sad. Jel to zato kaj se rijetko koristi pumpa ili sam nekaj zaribala ili je možda žila pesušila? Je l' može uopće presušiti?

Ja sem imal pumpu zabitu na 12 metri al da sem smajnil potrošnu,odnosno priklučil se na gracku,je gecrk.Simptomi kak i pri tebe.Ona je i prije hitala van dosta peska (stare cevi,sigurno strunule) a sat samo "siputa" a niš nejde.Jen čas su oko mene ludi ostajali bez vode na 9,pa na 10,11... tak sem si mislil da je to f pitajnu.Oda sem si premislil da bi bilo dobro napraviti nekaj kaj bi moglo tirati vodu i na struju i na ruke,to zakrkati na cca. 20 metri (4 kom.x 6m) i onda sem na dule miren.Videla žaba da se kobila kuje pak i ona kupila cevi od 2.5".
I,pušing...
Posle su mi rekli da ak zabijaš na tu gliblinu nemreš imati samo el.pumpu nek na kraj mejne cevi kaj ju spuščaš čez ovu od 2.5" moraš imati "injektor" (wtf!?).A to durilo od injektora nemre vlesti v 2.5" nek v 3" minimalno.I ***i ga...Če več sad vidim da stoga ne niš neče mi se penes hitati na bosance kaj budu to zabili.Status quo.
Sad vidim da ovi kaj su lani i letos pumpe zabijali imaju vodu na 5-6 m i pitam se da do je tu blesav...Most su se nam sem bazeni zarušali (potres,erozija,negdo do više troši skrenul žilu k sebe...) il smo premalo delali na ruke...
De si bil-nigde.
Kaj si delal-niš.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #41 : Rujan 22, 2009, 07:40:54 poslijepodne »
Imam doma na dvorištu pumpu iz nekih pradavnih vremena, koja najviše služi za ukras, ali na moje inzistiranje moj muž ju je osposobil i ja sam si fino mogla napumpati vode za cveće i vrt (odlično jer nema klora i drugih kemikalija kao u gradskom vodovodu).
No, u zadnje vreme mi nekak zeza, kao da nema pritiska. Prije bi bilo dovoljno malo ju zalijati s vodom i odmah bi radilo dobro, ali sad uglavnom teško kaj zide, puno pumpanja za malo vode i to pune peska. E, sad. Jel to zato kaj se rijetko koristi pumpa ili sam nekaj zaribala ili je možda žila pesušila? Je l' može uopće presušiti?


Kod ručnih pumpi za vodu treba redoviro zamijeniti kože koje se nalaze u cilindru pumpe.
Ta pumpa ima 2 ventila, usisni i propusni.

Kad pritisnemo ručku dolje, stapni se dio podigne i tlakom podiže usisni ventil te podigne vodu u usisnu komoru.
Potiskivanjem ručke gore, tlak zatvara usisni ventil i prelijeva vodu u ispusnu cijev.
 Da bi se tlkom podigla voda prema gore treba na tom dijelu obavezno zamijeniti kožu i staviti novu kožu

 Ovako izgleda ta koža koja se postavlja upravo u ovakovom položaju. Sa donje strane se pritegne jednom takozvanom maticom i zatim se gurne zajedno sa ručicom u tijelo pumpe.

Može se promijeniti i donja koža koja se nalazi na dijelu koji se zove "tanjur",a tanjur je direktno pritegnut na cijev fi 5/4"


Na dolnju  kožu u onaj središnji dio može se izrezati i jedna tanka gumena brtva (gumica)koja se prilikom montiranja okrene prema dolje ,radi boljeg brtvljenja. Taj dio je odgovoran da nam voda nakon pumpanja odmah ne ode i zato nemoramo stalno zalijevati pumpu.Dobro je kože nakon montaže dobro zalijati vodom da malo omekšaju i otpuste,naročito gornja koža jer je važno da se lijepo raširi po cijelom cilindru i tada bolje vuče vodu.

Ukoliko ni nakon izmjena kože pumpa slabo baca vodu i kod pumpanja nam pruža jaki otpor to nas upućuje na dvije stvari.
1. Treba provjeriti sa nekom težom maticom (ili nečim prikladnim) zavezanom za špagu,koliko je duboka cijev i koliko ima u njoj vode.

Ako nakon vađenja matice špaga nije mokra znači da u cijevi nema vode!

2. Znamo da je cijev dugačka 6 metara ,a na nju se obićno stavljala špica od 3 metra što je 9 metara ukupna dužina.
Špaga nam je sa maticom išla do dubine od 7 metara (ovo navodim kao primjer). Sada možemo pretpostaviti da je u preostalih 2 metra pijesak.
Taj se pijesak može ispumpati van sa tom istom pumpom ali moramo imati rezervne kože (gornja koža) jer se ona kod toga vrlo brzo troši.Ispumpava se tako dugo dok ne poteće čista voda.

Ovo može biti vrlo zamorno i treba biti strpljiv.

3. Moramo pretpostaviti da nam je cijev duga samo 6 metara,jer su se nekada prodavale cijevi te dužine ,ali je na njoj bila napravljena špica za zabijanje.

Dakle vidimo koliko je špage ušlo u metrima u cijev i koliko je mokro . Iz toga zaključimo dali ima u cijevi vode ili nema.

Voda obično nestane ako se pumpa duže vrijeme nije koristila,i nataloži se pijeska. Na ovom našem području možemo vodu naći na raznim dubinama i nema pravila po kome se možemo ravnati. Bazeni sa podzemnom vodom se nalaze na raznim dubinama,ovisno o sastavu tla.
Već sam u ranijem postu spomenuo da usporedno sa rijekom Savom teće rijeka podzemnih voda u dužini 15 km sa jedne i druge obale. Kako te vode osciliraju tako se i sam nivo vode mijenja u podzemlju.

Zbog toga nam se dogodi da nam pumpa tokom godine presuši,a opet kroz neko vrijeme ima vode. Voda se inaće u podzemlju nalaz u šodrastom sloju ,što uvijek uzrokuje pojavu pijeska . Samim radom pumpe taj se pijesak izgubi,ali svaki prekid znaći pojavu pijeska jer ga podzemne vode cijelo vrijeme polako nose u samoj vodi.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #42 : Rujan 22, 2009, 09:04:18 poslijepodne »
Fala svima, posebno tebi mlačanin!
Bum vam rekla kaj je na stvari čim saznam (čitaj: čim muža upregnem da se s tim pozabavi opet).
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #43 : Rujan 22, 2009, 09:12:57 poslijepodne »
Citat:
Posle su mi rekli da ak zabijaš na tu gliblinu nemreš imati samo el.pumpu nek na kraj mejne cevi kaj ju spuščaš čez ovu od 2.5" moraš imati "injektor" (wtf!?).A to durilo od injektora nemre vlesti v 2.5" nek v 3" minimalno.I

Ima rješenje i za cijev od 2 1/2",jer se rade injektori i za te profile cijevi.
Injektor treba narućiti kod Brunovića u Samoboru http://www.portir.com/croatia-poslovni-imenik/b/BRUNOVIC-Samobor.html
Kada se ugrađuje injektor tada bi trebalo uzeti barem peterostepenu pumpu,jer se jedna trećina vode vraća nazad i koristi za podizanje vodenog stupca do 7 metara.
Kada se slaže usisna instalacija dobro je umjesto koljena na mjestu ulaska cijevi u bunar (cijev) staviti t-kode i još komad cijevi sa kolčakom (mufom) i čepom da se kroz njih zaliju cijevi.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #44 : Rujan 22, 2009, 10:23:24 poslijepodne »


Možda će nekoga zanimati mogući raspored
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....