Autor Tema: Opcija primitivizam  (Posjeta: 32071 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Opcija primitivizam
« Odgovori #15 : Rujan 23, 2009, 09:47:40 prijepodne »
Umjesto da komentiraju kako takovim osobama nije mjesto u njihovoj stranki i da okrene kritiku na pozitivnu stranu,gosp. Hebrang oćito brani iz drugih motiva i razloga,oćito samo njemu znanih.

Nezamislivo!! Ali za Hrvatsku realno,nažalost.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Opcija primitivizam
« Odgovori #16 : Rujan 23, 2009, 10:02:50 prijepodne »
Činjenica je da HDZ do sad svoje ljude nije ostavljao na cjedilu.
Oni jednostavno nisu navikli na ovakve postupke.
Navikli su da im se nađe adekvatno (ako ne i bolje) mjesto negdje u diplomaciji, nekoj drugoj državnoj tvrtki ili već prema željama.
Ovo je prvi put da HDZ ide đonom na svoje poslušnike.
Jasno da to nije zato jer žele nego zato jer moraju, jer im je voda došla do grla, ali je to istovremeno dobro jer nitko više unutar HDZ-a nije siguran u svoju nedodirljivost.
Pretpostavljam da sad svi preispituju svoje poslovanje, traže sami sebi greške i ispravljaju ih koliko se može jer sutra mogu oni biti na tapeti.
Znači li to početak kraja HDZ-a ili novi (prijeko potrebni) zaokret u njihovoj politici, pokazat će vrijeme.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Opcija primitivizam
« Odgovori #17 : Rujan 23, 2009, 10:08:08 prijepodne »
Goričanka

Zar zaista mislite da su došli do toga?
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Opcija primitivizam
« Odgovori #18 : Rujan 23, 2009, 10:11:33 prijepodne »
Glede Kerumovih izjava, evo i potvrde onoga što cijelo vrijeme govorim:

http://teletekst.hrt.hr/?str=136-01

Možda netko nešto i nauči... no sigurno je da nam se neće ispričati niti jedan političar, koji je digao veliku halabuku na Keruma, zbog svojeg neznanja i nepoznavanja zakona ove zemlje... koje su, BTW, i donosili...  ;) ;) ;)

Izricanje osobnih stavova NIJE nikakvo kazneno djelo, povreda Ustava ili diskriminacija...  :-X :-X
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Opcija primitivizam
« Odgovori #19 : Rujan 23, 2009, 10:20:35 prijepodne »

Izricanje osobnih stavova NIJE nikakvo kazneno djelo, povreda Ustava ili diskriminacija...

Pa naravno da nije. I, fala Bogu, s propašću Juge verbalni delikt je isto otišao u zaborav i to je jedna od najboljih zakonskih promjena u zadnjih 20 godina.
Sad bar možemo reći kaj mislimo glasno i bez straha.

U slučajevima kad govre političari i druge javne osobe treba uvijek naglasiti kad ističu svoje osobne stavove, a kad stavove kao zastupnici određene grupe ljudi.
Jer ti se stavovi ne moraju nužno uvijek poklapati, ali je za očekivati da će političar usprkos svojim suprotnim stavovima zastupati stavove grupe koja ga je izabrala.
Kod svećenika treba razlikovati privatni govor i govor na propovjedi pod misom. Kad drži propovjed svećenik zastupa Crkvu i iznosi mišljenje crkve, kad govori za neki medij može slobodno zastupati svoje stavove kakvi god oni bili i sviđali se oni ljudima ili ne.
Na koncu i ja kad sam na poslu moram zastupati interese svoje firme i raditi stvari onako kako se od mene traži iako bih možda osobno rekla i učinila nešto dijametralno suprotno.
Svaka javna osoba treba razlučiti i istaknuti što je njen osobni stav, a što stav zastupane grupe, te kad se može iznositi koji od njih. 
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Opcija primitivizam
« Odgovori #20 : Rujan 23, 2009, 10:27:32 prijepodne »
Goričanka

Zar zaista mislite da su došli do toga?


Mislim da jesu, samo ne iz pravih razloga nego zato da svoju guzicu spase, iako u konačnici to nije bitno.
HDZ bi iz stranke prepune afera ovim tempom smjena mogao postati stranka političkih čistunaca jer će zamjeniti sve stare zraubane, olinjale kadrove koji su duboko grezli u - pekmez  :)
Na scenu će onda stupiti neki novi klinci koji imaju potencijala biti pošteni ljudi i dobri političari. Koliko će im to poći za rukom vidjet ćemo.
No u HDZ-u su promjene nužne jer će ovakav sam sebe pojesti. To im se dogodilo kad je umro Tuđman, pa evo i sad kad odlazi Mesić.
Svakih 10 godina, negdje oko predsjedničkih izbora HDZ mijenja kožu. Nova koža - stara zmija  :P
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Opcija primitivizam
« Odgovori #21 : Rujan 23, 2009, 11:06:08 prijepodne »
Svakih 10 godina, negdje oko predsjedničkih izbora HDZ mijenja kožu. Nova koža - stara zmija  Tongue

Sa ovim se ipak slažem!

A ostalo ZNA se, po starom dok ima ijednog starog.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Opcija primitivizam
« Odgovori #22 : Rujan 23, 2009, 12:59:18 poslijepodne »
Kad drži propovjed svećenik zastupa Crkvu i iznosi mišljenje crkve

Netočno!!

Svećenik iznosi osobno tumačenje Svetog Pisma, u skladu sa liturgijskim naukom, a glede svih ostalih tema iznosi isključivo svoje osobno mišljenje i stav. Za stavove Crkve on nije ovlašten. Kao da se moje riječi tumače kao stav MUP-a! Ja za to nisam ovlašten, ali se zna tko to unutar MUP-a je. Tako je i za Crkvu jasno tko je ovlašten tumačiti i davati njezine stavove u javnost, pritom misleći na Crkvu kao instituciju i organizaciju.

Jer svećeničko davanje izjava u svezi bilo čega - a što ne potpada pod liturgiku i vjersko poslanje - i ne može se drugačije tumačiti osim osobnog stava dotičnog svećenika.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

plemenitashica

  • Gost
Odg: Opcija primitivizam
« Odgovori #23 : Rujan 23, 2009, 01:28:54 poslijepodne »
.......Za stavove Crkve on nije ovlašten. Kao da se moje riječi tumače kao stav MUP-a!

Ovo mi je novo saznanje, moram priznati.
Crkva i kler jesu svjetovne institucije ali se po ustroju i načinu rada razlikuju od MUP-a koji je itekako svjetovan ali je ustrojen da prati provedbu zakona (ili kak već, vi ćete to bolje definirati).
Prema tome, logično je da u MUP-u postoje zaposlenici koji su ovlašteni da kazuju stavove MUP-a, ali ste i vi zaposleni da kazujete slovo tog istog zakona, i po njemu me kažnjavate. Naravno dok radite.
Izvan radnog vremena niste niti ovlašteni, niti dužni provoditi stavove MUP-a tj zakona.
Onda možete tulumariti, hodati u trenirki i slušati Peri deri. :D

A svećenici su svećenici svih dana u godini i cijelog svojeg života dok su svećenici.
I oni ne mogu biti malo u civilu, malo ne u civilu.



Jer svećeničko davanje izjava u svezi bilo čega - a što ne potpada pod liturgiku i vjersko poslanje - i ne može se drugačije tumačiti osim osobnog stava dotičnog svećenika.

Dobro, ako je to zaista tako, zašto onda moram slušati jednog svećenika u svojoj fari, i obvljati sve crkvene obrede i sakramente baš kod njega jednoga, a znam da NE  "iznosi osobno tumačenje Svetog Pisma, u skladu sa liturgijskim naukom". Ne zanima me njegov stav, zanima me učenje Crkve.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Opcija primitivizam
« Odgovori #24 : Rujan 23, 2009, 02:00:59 poslijepodne »
Kad drži propovjed svećenik zastupa Crkvu i iznosi mišljenje crkve

Netočno!!

Svećenik iznosi osobno tumačenje Svetog Pisma, u skladu sa liturgijskim naukom, a glede svih ostalih tema iznosi isključivo svoje osobno mišljenje i stav. Za stavove Crkve on nije ovlašten. Kao da se moje riječi tumače kao stav MUP-a! Ja za to nisam ovlašten, ali se zna tko to unutar MUP-a je. Tako je i za Crkvu jasno tko je ovlašten tumačiti i davati njezine stavove u javnost, pritom misleći na Crkvu kao instituciju i organizaciju.

Jer svećeničko davanje izjava u svezi bilo čega - a što ne potpada pod liturgiku i vjersko poslanje - i ne može se drugačije tumačiti osim osobnog stava dotičnog svećenika.

Pa kad si na poslu i stranka te nešto pita vezano za posao onda vjerojatno iznosiš stav Mup-a po konkretnom pitanju. Ili?
Jer kad sretnem policajca u uniformi onda on za mene nije Marko ni Pero nego "organ reda države Hrvatske" i kao takvog ga poštujem i uvažavam, dok Marka ili Peru kao pojedinca ne moram ni poštovati ni uvažavati. Marko ili Pero mi osobno možda ne bi naplatili kaznu za prometni prekršaj, ali prometni policajac to čini zato jer zastupa interese države što mu je posao. 
Kaj se tiče svećenstva meni nije u redu crkvenu govornicu i crkvenu "publiku" koristiti za iznošenje i nametanje vlastitih stavova.
Zato jer ljudi nisu došli u Crkvu čuti riječ svećenika, nego riječ Božju.
Jedno je osobno tumačenje Biblije, a nešto drugo kad s tog istog mjesta iznosiš svoje političke stavove samo zato jer možeš, imaš priliku, slušaju te. To je za mene zloporaba položaja.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Opcija primitivizam
« Odgovori #25 : Rujan 23, 2009, 04:22:43 poslijepodne »
Crkva i kler jesu svjetovne institucije ali se po ustroju i načinu rada razlikuju od MUP-a koji je itekako svjetovan ali je ustrojen da prati provedbu zakona (ili kak već, vi ćete to bolje definirati).

Crkva je pojam koji označava više različitih stvari - jedna je organizacija, tj. tvrtka. Druga je građevina, sam objekt. Treće je zajednica vjernika. Četvrto je institucija. A ima još...

Unutarnje uređenje i način funkcioniranja nemaju veze, oboje moraju poštovati pozitivne zakonske propise jedne države, s time da svećenstvo i ostale uposlenike Crkve "kaći" i Kanonsko pravo i Zakonik.

Prema tome, logično je da u MUP-u postoje zaposlenici koji su ovlašteni da kazuju stavove MUP-a,

Nema tu logike, sve je propisano, i logika je nebitna. A propisano je tko je za što ovlašten, i u MUP-u, i u Crkvi.

ali ste i vi zaposleni da kazujete slovo tog istog zakona, i po njemu me kažnjavate. Naravno dok radite.

Ja nemam ovlasti - a nije mi to ni struka - da tumačim zakone. Oni postoje, a one odredbe koje se konkretno tiču rada jednog policajca, tumače pravne i stručne službe Ministarstva, koje to onda kroz izobrazbu, interne pravilnike te odredbe spuštaju na sve službenike i namještenike. Ja moram poznavati svoje obaveze i prava, a pogotovo ovlasti, a građani su dužni poznavati sve zakonske propise koji ih se tiču, jer nepoznavanje prava škodi (ignorantia iuris nocet). Nije dužnost policajca da građanu tumači zakone, već samo da ga upozna sa njegovom pogreškom, pravima pri lišavanju slobode, te pravnim radnjama koje će trenutno ili ubuduće poduzeti protiv njega.

Izvan radnog vremena niste niti ovlašteni, niti dužni provoditi stavove MUP-a tj zakona.

Netočno. Policajac je više-manje policajac 24 sata dnevno, ovisno o čemu se radi. Ako je riječ o kaznenim djelima za koje se može kazniti kaznom zatvora deset ili više godina, policajac je dužan reagirati i postupati bez obzira da li radi ili ne. A postoje i neke stvari koje kažu da se policajac ni izvan službe ne smije ponašati tako da narušava ugled Ministarstva.

Onda možete tulumariti, hodati u trenirki i slušati Peri deri. :D

Mogu sve to, ali ne mogu pretjerivati, u smislu da postoje posljedice koje bi diskreditirale mene kao policajca ili narušile ugled Ministarstva.

A svećenici su svećenici svih dana u godini i cijelog svojeg života dok su svećenici.

Netočno, i oni imaju, baš kao i policajci (pod određenim uvjetima i u određenim situacijama), svoju službu svih 24 sata, ali su i podosta slobodni ponašati se kao i svi ostali građani, sve dok ne krše norme Kanonskog prava.

I oni ne mogu biti malo u civilu, malo ne u civilu.

Mogu, kako da ne??  ???

Dobro, ako je to zaista tako, zašto onda moram slušati jednog svećenika u svojoj fari, i obvljati sve crkvene obrede i sakramente baš kod njega jednoga, a znam da NE  "iznosi osobno tumačenje Svetog Pisma, u skladu sa liturgijskim naukom". Ne zanima me njegov stav, zanima me učenje Crkve.

Zato jer se u Crkvu ne ide zbog svećenika, nego zbog Boga. Ekipa koja ide u Crkvu gledati mladog kapelana ili se umiliti župniku, trebaju ostajati doma. A Crkva time - baš kao i građanske službe na istom području - imaju određenu kontrolu i organizaciju sa određenim podacima i brojnošću, što i njoj samoj ne samo garantira nekakav prihod, nego i mogućnost planiranja lokalnog razvoja.

I meni se ne sviđa gospođa koja radi na registracijama auta u goričkoj postaji, pa ne mogu zato otići registrirati auto u Samobor... sve ima svoje.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Opcija primitivizam
« Odgovori #26 : Rujan 23, 2009, 04:40:26 poslijepodne »
Pa kad si na poslu i stranka te nešto pita vezano za posao onda vjerojatno iznosiš stav Mup-a po konkretnom pitanju. Ili?

Ne, ja ne iznosim nikakve stavove vezano za posao.

Jer kad sretnem policajca u uniformi onda on za mene nije Marko ni Pero nego "organ reda države Hrvatske" i kao takvog ga poštujem i uvažavam

Kaj se tiče svećenstva meni nije u redu crkvenu govornicu i crkvenu "publiku" koristiti za iznošenje i nametanje vlastitih stavova.

Kao prvo, ne možeš uspoređivati policiju i Crkvu, jer policija je legitimno državno tijelo, čiji zahtjevi i zapovijedi imaju zakonsku snagu, i ima ingerenciju nad svim građanima na teritoriju države. Crkveni stavovi ne obvezuju nikoga na ništa, i ići u crkvu i slušati bilo koga nije nikakva obveza za nikoga.

A da ti itko išta u crkvi nameće, a da se tiče stvari izvan crkvene organizacije, nije istina.

Jedno je osobno tumačenje Biblije, a nešto drugo kad s tog istog mjesta iznosiš svoje političke stavove samo zato jer možeš, imaš priliku, slušaju te. To je za mene zloporaba položaja.

Zloupotreba položaja je kazneno djelo, opisano u zakonu, a da bi bila zloupotreba, MORA postojati štetna posljedica. Koje ovdje - nema! Stoga obazrivo sa krupnim riječima...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Opcija primitivizam
« Odgovori #27 : Rujan 23, 2009, 05:12:46 poslijepodne »
Sledge, nemoj se prosim te tak strogo držati svakog napisanog slova, nego probaj razumjeti smisao napisanog bez analize reda riječi u rečenici.
Imam osjećaj kad čitam tvoje odgovor na moje postove da sam na prijamnom za članstvo u NASI, majku mu staru poljubim, daj malo olabavi, ni rat  :)
Znam da buš i na ovo već iznio analizu mojih pogrešaka, no nema veze, ja sam čovek, grešim često. A ti?  :D

Mogu uspoređivati koga hoću s kim hoću, kad mislim da se na te ljude može primjenjivati neko isto pravilo.
Posebno kad nečije izgovorene riječi mogu imati velikog odjeka u javnosti i značajnog utjecaja na ciljanu skupinu.
A riječi svećenika imaju više odjeka među ljudima nego mnogi drugi svjetovni savjeti.
Zato biram kod kojeg svećenika idem na misu, jer mi ne paše svačija retorika, pa ako on ima pravo reći svoje političko mišljenje za vrijeme propovjedi imam i ja pravo to ne slušati ako tako želim.

Meni nije nikakav problem to što katolički svećenici žele za budućeg Predsjednika katolika i Hrvata.
Pa koga bi drugoga trebali željeti? Kaj jehovinog svjedoka ili Pakistanca?
Neke stvari i kritike na račun crkve i kelra idu definitivno predaleko i to nije dobro niti potrebno, ali da i svećenici znaju koristiti svoje mogućnosti manipulacije to je isto točno.


Zloupotreba položaja je kazneno djelo, opisano u zakonu, a da bi bila zloupotreba, MORA postojati štetna posljedica. Koje ovdje - nema! Stoga obazrivo sa krupnim riječima...

Svoj položaj može zloupotrijebiti svatko, ali kažnjiva je zakonski samo ona zlouporaba kojoj su dokazane štetne posljedice.
A svoj položaj zlorabe svi od portira koji pusti nekoga u zgradu bez osobne iskaznice, do liječnika koji primi frenda preko reda.
Možda to nije zloupotreba u zakonskom smislu riječi, i možda se ja nespretno izražavam, ali reci mi onda kako bi ti nazvao takvo korištenje svoga položaja?
« Zadnja izmjena: Rujan 23, 2009, 05:14:47 poslijepodne Goričanka »
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Opcija primitivizam
« Odgovori #28 : Rujan 23, 2009, 10:11:47 poslijepodne »
A riječi svećenika imaju više odjeka među ljudima nego mnogi drugi svjetovni savjeti.

Pa za to su se sami izborili, zar ne? Povjerenje se zaslužuje, ne dobiva se na poklon - kako bi to htjeli naši političari.

ali da i svećenici znaju koristiti svoje mogućnosti manipulacije to je isto točno.

Pa točno je, ponekad, ali daleko od toga da je pravilo. U 95% propovijedi nisam čuo da je bilo odmaka od liturgijske teme i tumačenja, a samo jednom, i to davno, za vrijeme rata, dok je nacionalni naboj bio 10x veći negoli sada, čuo sam na Sv. Misi i "savjete" oko politike iz usta jednog svećenika...

Ao ništa drugo, oni "manipuliraju" (potpuno kriva riječ, ali nema veze... jer oni možda sugeriraju, ili savjetuju, no nikako ne manipuliraju, jer su manipulacije u biti kaznjive radnje u kojima se nekoga tjera da napravi nešto protiv njegove volje ili uvjerenja... manipulacija je vrsta prisile!) u stvarima u kojima nemaju nikakav stvarni utjecaj, i to za neusporedivo manju lovu i bez zakonske obveznosti za razliku od političara, koje direktno i predebelo plaćamo...

A svoj položaj zlorabe svi od portira koji pusti nekoga u zgradu bez osobne iskaznice, do liječnika koji primi frenda preko reda.

Možda to nije zloupotreba u zakonskom smislu riječi, i možda se ja nespretno izražavam, ali reci mi onda kako bi ti nazvao takvo korištenje svoga položaja?

Vrste zlouporaba treba strogo odvojiti, i nikako ne trpati u isti koš, jer ogromne su razlike u povredama prava i koristi koje su rezultat tih zlouporaba. One se dijele - čisto zakonski - na štete malog ili nikakvog društvenog značaja, pa do teških kriminalnih šteta za društvo i zajednicu. Zato ne čitamo o postupcioma portira Jure na porti Jadrankamena, no čitamo o HEP-u, HAC-u, HŽ-u, HC-u...

Liječnik koji primi preko reda možda je (i vjerojatno) unazadio nekoga u redu kome je pomoć potrebnija, do toga da isti i premine čekajući, i za to znam i primjer. Portir koji je pustio nekoga na povjerenje najvjerojatnije nije počinio nikakvu štetu društvu ili pojedincima. Stoga je bitna distinkcija tih pojmova.

“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Opcija primitivizam
« Odgovori #29 : Rujan 24, 2009, 08:28:26 prijepodne »
A riječi svećenika imaju više odjeka među ljudima nego mnogi drugi svjetovni savjeti.

Pa za to su se sami izborili, zar ne? Povjerenje se zaslužuje, ne dobiva se na poklon - kako bi to htjeli naši političari.

Točno. Povjerenje se zaslužuje i svaki dan se opravdava. To je mukotrpan rad.

ali da i svećenici znaju koristiti svoje mogućnosti manipulacije to je isto točno.

Pa točno je, ponekad, ali daleko od toga da je pravilo. U 95% propovijedi nisam čuo da je bilo odmaka od liturgijske teme i tumačenja

S ovim se slažem. Ni ja ne čujem često, niti je to pravilo, no čula sam više no jednom. Negdje su to vrlo suptilne poruke, dok su drugdje otvorene i direktne i te više cjenim od ovih prvih.

Ao ništa drugo, oni "manipuliraju" (potpuno kriva riječ, ali nema veze...

Tu se stvarno poveselim kak nećeš ulaziti u analize i dubioze oko terminologije,
ali odmah u nastavku ide triježnjenje od svake iluzije  :)

....jer oni možda sugeriraju, ili savjetuju, no nikako ne manipuliraju, jer su manipulacije u biti kaznjive radnje u kojima se nekoga tjera da napravi nešto protiv njegove volje ili uvjerenja... manipulacija je vrsta prisile!) u stvarima u kojima nemaju nikakav stvarni utjecaj, i to za neusporedivo manju lovu i bez zakonske obveznosti za razliku od političara, koje direktno i predebelo plaćamo...

O manipulacijama sve kaj imam za reći je: Hej, pa ja sam žena! Znam sve o tome i vjeruj mi nije kažnjivo  :)
O zlouporabama položaja se slažemo. Hvala na tumačenju, odličan odgovor.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....