Autor Tema: Kamikaze  (Posjeta: 5194 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Trs

  • Gost
Kamikaze
« : Rujan 20, 2009, 12:57:03 poslijepodne »
Tema o neprihvatljivom i neshvatljivom ponašanju u cestovnom prometu.

Preksinoć sam mogao pogaziti staricu na biciklu kad sam se vraćao iz Zagreba preko Domovinskog Mosta, Kosnice itd. Na izlazu iz Črnkovca (prema Kobiliću) je, nakon zavoja, ravni potez ceste od nekih 500 m. Cesta je relativno uska, uzdignuta metar i pol, ponegdje su rubovi u širini od pola metra već oštećeni, ulegnuti, ispucali. I po danu treba jako paziti kod obilaska biciklista. A kad po mraku pred tobom iskrsne bicikl bez svjetla, kao duh – smrzneš se.
Lampica nekakva koja košta 20 kuna bila bi dovoljna da biciklist skrene pažnju na sebe. A ovako riskira da ga auto pokupi, ubije, a vozač auta da ga nosi na duši cijeli život.
Kad se auto ispred mene, u daljini, izgubio iza desnog zavoja, dignuo sam svjetla i odjednom ugledao staru kamikazu. Da sam još malo vozio sa spuštenim svjetlima, zaletio bih se u nju.
Najbedastije mi je to da su te kamikaze u dobi od petnaestak do osamdeset godina. Dakle, ne samo mladi za koje je donekle shvatljivo da ne znaju procijeniti opasnost i moguće posljedice.
Čini mi se da danas ima više biciklista koji voze bez svjetla nego onih sa svjetlom. Nekad ih je policija isključivala iz prometa i kažnjavala. Je li se promijenio zakon pa je danas dozvoljeno voziti crni bicikl u crnoj odjeći, bez ikakvog svjetla i to onuda gdje nema ulične rasvjete?


Offline veseli vatrogasac

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 17
  • Karma: +0/-0
Odg: Kamikaze
« Odgovori #1 : Rujan 26, 2009, 04:11:53 poslijepodne »
Ma u našoj državi je sve moguće i dozvoljeno...... ;)  samo  napred....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kamikaze
« Odgovori #2 : Rujan 26, 2009, 07:16:27 poslijepodne »
Nije dozvoljeno.

Članak 101. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, u stavku 2, kaže:

"Od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću), a i danju u slučaju smanjene vidljivosti, na biciklu mora biti upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani, a na zaprežnom vozilu najmanje jedno svjetlo na prednjoj strani i najmanje jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani, ili samo jedna svjetiljka koja je izrađena tako da se s prednje strane vozila vidi bijelo svjetlo, a sa stražnje strane vozila crveno svjetlo.

Isti članak, samo stavak 5, kaže i ovo:

"Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbi stavka 2. ovoga članka."

Problem je što na našem tržištu postoji brdo nehomologiranih proizvoda u trgovinama, jer trgovci bez ikakvih ograničenja uvoze svakakvo smeće, a takvi goluždravi bicikli iz Kine koštaju po tristotinjak ili malo više kuna u maloprodaji. Sve se to događa jer nema regulatorne agencije koja bi ispitivala kvalitetu uvezenih proizvoda, i bez čije dozvole i atesta se taj proizvod i ne bi smio uvoziti, jer nema garancije za život i zdravlje ljudi.

No ima i natjecateljskih bicikala bez blatobrana, svjetala i nosača prtljage (od čega je svjetlo naprijed i natrag zakonska obveza za sudjelovanje u prometu!), koji se tako i prodaju, no to ne znači da oni imaju dozvolu sudjelovanja u prometu na javnim cestama, iako bi većina naših superpametnih građana zijevnula od čuda kada bi im netko rekao da sa "običnim biciklom" ne mogu učestvovati u prometu na cestama, i da za to mogu popiti kaznu. To je zato jer naši ljudi vole sve relativizirati, bahato omalovažavati važnost svega i svačega, a pogotovo zakonskih odredbi. Pa kada dobiju po glavi, onda su u sto čuda, i svi su im krivi, samo njihova bedastoća i neinformiranost - ne!

Najgori su pijanci, koji na putu do doma odmah krste i razbiju novi bicikl, jer po nekoliko puta "prerone" grabe i jarke uz cestu, obzirom ih malo "hiće"... pa tada odmah porazbijaju sve kaj na biciklu vrijedi, i onda to više nikada ne kupe i ne poprave, jer to "ionako nije važno"... jer je važnije imati za pivu nego za svjetlo...

Ja bih uveo u zakon principe podijeljene krivnje u slučaju naleta auta na tu neosvjetljenu kreaturu u mrklom mraku, pa čak i oslobođenje krivice vozača auta, jer se biciklist sam i svjesno doveo u opasnu situaciju neopremanjem bicikla i sebe. Pa da vidim tko bi onda od biciklista riskirao...

Roditelji isto ne mare, a trebali bi - kada već kupe goli bicikl - kupiti i svjetla, mačje oči, zvonca, te ostalu opremu... no tko će davati lovu još i na to?? Nek bu mali sretan da smo mu i to kupili...

« Zadnja izmjena: Rujan 26, 2009, 07:18:32 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Neo

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 291
  • Karma: +2/-1
  • mas-tur-bator
Odg: Kamikaze
« Odgovori #3 : Rujan 26, 2009, 07:58:35 poslijepodne »
Ove godine sam skoro na autoputu pregazio biciklistu isto tako bez ikakvog svijetla. Nije mi još danas jasno što je radio na autoputu sa biciklom, ali da sam ga pregazio bio bi ja kriv.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Kamikaze
« Odgovori #4 : Rujan 26, 2009, 08:53:07 poslijepodne »
Ma najmanje je bitno to tko je kriv. Treba živjeti s tim da si nekoga zgazio. Nisu to male traume.
A sve zbog pišljivog svjetla. Pa kak su ljudi tak neodgovorni najprije sami prema sebi, a onda i prema svima drugima, ja ne kužim  :-[

Kao i oni samoubojice, kaj se hite sa zgrade i ubiju slučajnog prolaznika  >:(
 
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Trs

  • Gost
Odg: Kamikaze
« Odgovori #5 : Rujan 26, 2009, 10:52:31 poslijepodne »
Ma najmanje je bitno to tko je kriv. Treba živjeti s tim da si nekoga zgazio. Nisu to male traume.

Da sam ju pogodio, morao bih živjeti s tim da sam ubio čovjeka. Stvarno sam srdit i još sam preplašen kad se sjetim situacije. Ma, kaj preplašen naježen!
Da sam malo jače trznuo volanom, sletio bih u grabu, vjerojatno se malo i prevrtao. Možda bih sam poginuo ili barem imao totalku. Baba bi otprašila na svom biciklu, kako bih ja dokazao da nisam sam sletio, iz čistog mira?
Pa ja bih si makar bilo kakvu lampicu zavezao za bicikl ljepljivom trakom, ne bih na tako idiotski način riskirao samo zato jer na bicikl nisu ugradili svjetlo u tvornici!