Baština > Tradicija i baština

Uobičajena imena u Turopolju

(1/10) > >>

Trs:

Da počnemo sa ženskim imenima. Koje još postoji tradicionalno  turopoljsko žensko ime osim ovih nabrojenih?

Kata, Jaga, Dora, Zora, Roža, Jana, Bara, Mara, Blaža, Jela, Štefa.

Jesu li ova sva domaća?

Bilaj:
Ja sam dugo mislio da je Japa nadimak za Josipa  ???

Od muških Josip, Ivan i Stjepan pa u krug - barem u mojoj obitelji.

Trs:

Nisam mislio tako.  :) Mislio sam kako ih zovu a ne kako im piše u krsnom listu.
Ti nabrojeni su Joža, Ivek (Iva?) i Štef ili Števa.

A što je sa ženskim imenima? Kunta, Mlačanin, Tur, ostali?

Muzh:
Se do negde dvanajstoga stoletja je mochi najti sekakovih imena, poput Levcha i Budrun, tera su do sad zischla z upotrebe. Od onda pa se do prije par naraschtajov, gda su se pochela koristiti narodna ( Domagoj, Tomislav) i medjunarodna imena, prevladavaju mahom slavenizirana zhidovska imena z biblije.
 
Nabrojal bum par imena s napomenom da se v Turopolu chesto koristiju deminutivi teri za zhenske zavrschavaju na "ek" ili "ca" a za muschke na "ich" ili "ek"

Ana, Janica, Janek
Elizabeta, Jalzhabeta, Jalzha, Jalzhica
Barbara, Barica, Barek
Agneza, Jaga, Jagica
 

Nikola, Mikula, Mika
Ivan, Ivek, Ivich
Ignac, Nacek
Franjo, Frajno, Franc
Stjepan, Schtevek, Schtevich, Schtevo
Josip, Jozha, Jozhina, Jozhek
Antun, Tona, Tunek
Imbro, Imbra, Imbrek

shaka zulu:
Pa,Blažu još nijenu nis videl a Kata bi mogla biti i Katena,Mara Maca,jednak kak i Marija,redeše Marena.
Janič,Anka.

Andrija,Jandraš
Mika,Mikec
Iva,Ivec
Štef,Števec,Števa
Joža,Jožinec,`Ožinec,`Ožič,Joso
Antun,Janton
Nisem siguren za Imbru jel bi mogel biti i Jambra il je to po špotu.

Al još vuz ime ide nekaj važneše i od imen i od prezimen -špicnamet,jel se znalo natrefiti da v selu imaš nekuliko zadrugi kaj su se jenak zvale (prezivale) tak da nisi znal o kem se dela če si i na paperu videl ime,prezime i kučni broj (kaj je večinum bil leteči,kak se selo širilo il iže selile).
Npr. Franc Jurinov- tu ti netreba prezimena jel je f selu samo jen takov.
Il Murga,točneše i od imena i prezimena.
I den denes primene si se večinum znamo po špicnamete,za nektere ni neznam kak se prezivaju.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju