Autor Tema: Promet  (Posjeta: 295442 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Promet
« Odgovori #420 : Prosinac 19, 2010, 04:37:30 poslijepodne »
Ako imate sreće da u vašoj ulici stanuje neki uglednik onda će ona sigurno biti očišćena. Jučer sam u Pustikama naletio na ralicu (onu pravu, veliku) koja je zalutala, a kad čovjeku nisam znao reći koji je status te ceste na kojoj se nalazi onda je on upitao za pravi razlog svojeg ralanja: A gdje je Pavelić (Jurica, ima voćnjak na cesti između Pustika i Vukojevca)?

Iste večeri čujem kako se kroz jedno drugo vikend naselje prevezu i tri različite ralice jer tamo vikendicu ima neka inspektorica.

Inače su koncesionari za takve ceste privatnici koji imaju malo veći traktor na kojem je namontirana ralica, a u ovim slučajevima su prolazile ralice koje obično možete vidjeti samo na državnim cestama.


Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Promet
« Odgovori #421 : Prosinac 19, 2010, 05:03:26 poslijepodne »
Hm, znaci rjesenje je onda da se uglednici pravilno rasporede po okolini gorice.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #422 : Prosinac 24, 2010, 09:06:39 prijepodne »
Savjeti vozačima za put na zimovanje

Sezona je skijanja, ako planirate putovanje u inozemstvo budite spremni!
   

Snijeg je već odavno zabijelio većinu zemlje i zima je u punom jeku. Mnogi će si priuštiti zimovanje i uživati u skijanju ili pak iskoristiti blagdane za posjet rodbini i prijateljima. Pritom će mnogi otići u inozemstvo. Za takvo putovanje korisno se što bolje pripremiti i upoznati sa propisima zemlje koju posjećujete kao i onih kroz koje prolazite kako vam ništa ne bi pokvarilo putovanje.

Pripremite se za putovanje

    * Prije polaska na putovanje potrebno je provjeriti ispravnost vozila, možda čak i obaviti servis ukoliko je potrebno. Stoga provjerite: ispravnost signalizacije,
    * razinu ulja u motoru,
    * stanje guma i tlak u njima (ne zaboravite ga povećati ako je vozilo jače opterećeno putnicima i prtljagom)
    * količinu tekućine u rashladnom sustavu,
    * količinu tekućine za pranje stakala (zimska za niske temperature - ukoliko ljeti koristite običnu tekućinu, svakako dodajte koncentrat sredstva i to do bar -20C, kako ne bi bilo dodatnih troškova),
    * stanje metlica brisača,
    * posjedovanje odgovarajuće opreme kao što su trokut, prsluk i prva pomoć,
    * posjedovanje naljepnice za oznaku države koja je obvezna (Oznaka države mora biti vidljiva sa stražnje strane vozila. Veličina bijele elipse s crnim obrubom i crnim slovima, po Bečkoj konvenciji za dvoslovne oznake, mora biti, najmanje, 17,5 x 11,5 cm. Crte slova i brojki moraju biti najmanje 8 cm visoke, a široke 1 cm. Oznaka nije valjana ako su na njoj ispisani bilo kakvi drugi znaci, reklame i slično.)

    * Nemojte zaboraviti i osnovna zimska pomagala koja svaki auto treba imati: strugalica za led (preporučljiva malo veća i čvršća)
    * metlica za skidanje snijega
    * ukoliko idete u alpske predijele svakako preporučamo da vam se u
      automobilu nađe i lopata za snijeg, te lanci.

Zimske gume nećemo ni spominjati, one se svakako podrazumijevaju no u nastavku vam donosimo i kakvi su propisi za zimsku opremu u pojedinim zemljama.

Savjeti vozačima za put na zimovanje

    * U pripremu za putovanje svakako ulazi i obavezna provjera svih dokumenata bez kojih ne smijete na put: važeća vozačka dozvola,
    * originalni dokumenti o vozilu (prometna dozvola),
    * polica osiguranja vozila (zelena karta)
    * i naravno, putovnica.

Prije putovanja dobro je pravovremeno se informirati o vremenskim prilikama i stanju na cestama u zemlji i inozemstvu. Na putovanje krenite odmorni, odnosno, izbjegavajte polazak na putovanje nakon završetka radnog vremena.

    * Za većinu zemalja neki su propisi identični ili vrlo slični. Tako, je na primjer, u svim zemljama: obvezna uporaba sigurnosnih pojaseva za putnike na prednjim i stražnjim sjedalima ako pojasevi postoje u vozilu
    * uglavnom su svugdje obavezna upaljena svjetla i tokom dana
    * vozilo mora imati trokut i reflektirajući prsluk (mora obvezno biti europska oznaka EN471, a prsluk je narančaste ili žute boje).

BiH

Savjeti vozačima za put na zimovanje

Zimska oprema:

U razdoblju od 15. studenoga tekuće do 15. travnja iduće godine, bez obzira na vremenske uvjete, sva motorna vozila moraju imati odgovarajuću zimsku opremu i moraju je koristiti u uvjetima kad je snijeg na kolniku ili kad je ugažen ili zaleđen, ili kad pada kiša koja se ledi na tlu.

    * Za putnička motorna vozila i ostala motorna vozila čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 t i nemaju više od 8 sjedala, zimska oprema su: zimski pneumatici na sva četiri kotača
    * gume s ljetnim profilom čija je dubina gazećeg sloja minimalno 4 mm i u priboru odgovarajući lanci (za montažu na pogonske kotače u vrijeme zimskih uvjeta).

Za motorna vozila čija je najveća dopuštena masa veća od 3.5 t i autobuse, zimski pneumatici moraju biti na pogonskim kotačima ili gume s ljetnim profilom s dubinom gazećeg sloja najmanje 4 mm i u priboru lanci (koji se postavljaju na pogonske kotače u slučaju zimskih uvjetima). U zimsku opremu za ova vozila (iznad 3,5 t) ulaze još i lopata, vreća pijeska od 25 do 50 kg.

Ograničenja brzine:

Autocesta: 130/100 km/h

Izvan naselja: 80 km/h

U naselju: 50 km/h

Dozvoljene količine alkohola:

0,3 mg/ml

Cestarine:

Plaća se cestarina
Autocesta A1 Sarajevo – Zenica, naplatno mjesto Jošanica
Cijena: 4,50 KM

Kazne:

Plaćanje na licu mjesta uz potvrdu. Za ozbiljnije prekšaje dobiva se poziv sucu za prekršaje.

SLOVENIJA

Savjeti vozačima za put na zimovanje

Zimska oprema:

Između 15. studenog i 15. ožujka vozila moraju biti opremljena zimskom opremom, koju "predstavljaju" 4 zimska pneumatika s oznakom M+S i s minimalnom dubinom profila od 3 mm ili 4 ljetna pneumatika s minimalnom dubinom profila od 3 mm i s pripremljenim lancima za snijeg, u prtljažniku (priboru). Vozila s pogonom na sva četiri kotača moraju imati kod uporabe ljetnih pneumatika lance za snijeg na kotačima na stalno uključenoj pogonskoj osovini. Vozila, čija najveća dopuštena masa prelazi 3,5 t, moraju imati zimske pneumatike na pogonskim kotačima ili ako imaju na svim kotačima ljetne pneumatike moraju imati odgovarajuće lance za snijeg (za pogonske kotače) i lopatu u priboru.

Ograničenja brzine:

Autocesta: 130 km/h
Izvan naselja: 90 km/h
U naselju: 50 km/h

Dozvoljene količine alkohola:

0,5 mg/ml

Cestarine:

Obavezna vinjeta
7 dana: 15 €
mjesečna: 30 €
godišnja: 95 €

Vinjete se mogu kupiti u Sloveniji na više prodajnih mjesta: na benzinskim postajama, poštama, kioscima. Možda je najjednostavnije opskrbiti se vinjetom prije polaska na put, a u Hrvatskoj se može kupiti na svim benziskim postajama Petrol.

Kazne:

Plaćanje na licu mjesta uz potvrdu. Za neodgovarajuću zimsku opremu osobnih vozila 120 €, a ako je zbog neadekvatne opreme promet ugrožen, po zakonu se vozač kažnjava sa 400 €. Vozače koji će imati krivotvorene vinjete, inspektori će kažnjavati za vožnju bez vinjete u visini od 300 do 800 €, a isto tako morat će kupiti i novu vinjetu (95 €). Ujedno, svakog vozača koji upotrebljava lažnu vinjetu, inspektori moraju predati i policiji. Po slovenskom zakonu upotreba krivotvorene vinjete može se kazniti i zatvorom do 3 godina.

ITALIJA

Savjeti vozačima za put na zimovanje

Zimska oprema:

Zimska oprema je, zakonski propisana na području doline Aosta, gdje je obvezna od 15.10. do 30.4.. Na svim ostalim područjima uporaba zimske opreme obvezna je za vrijeme zimskih uvjeta vožnje. Dopuštena je uporaba zimskih pneumatika ili ljetnih pneumatika s lancima za snijeg.

Ograničenja brzine:

Autocesta: 130/110 km/h
Izvan naselja: 90/80 km/h
U naselju: 50 km/h

Dozvoljene količine alkohola:

0,5 mg/ml

Cestarine:

Plaća se cestarina
Cijene od oko 5,5 €/100 km

Kazne:

Plaćanje na licu mjesta uz potvrdu. Prilično visoke kazne.

AUSTRIJA

Savjeti vozačima za put na zimovanje

Zimska oprema:

Za vozila najveće dopuštene mase do 3,5 t zimska oprema obvezna je od 1.11. do 15.4. u trenutku zimskih uvjeta za vožnju. Tada je obvezna uporaba zimskih pneumatika s minimalnom dubinom profila 4 mm ili ljetnih pneumatika s minimalnom dubinom profila 4 mm i s lancima za snijeg na pogonskim kotačima. Za vozila opremljena sa zimskim pneumaticima lanci za snijeg obvezni su kod veće količine snijega i kad to traži prometni znak.

Vozila čija najveća dopuštena masa prelazi 3,5 t od 15.11. do 15.3. (bez obzira na vremenske uvjete) moraju biti opremljena sa zimskim pneumaticima na pogonskoj osovini i imati u priboru primjereno velike lance za snijeg za pogonsku osovinu.

Lanci su dopušteni na dionicama s ugaženim snijegom ili zaleđenim kolnikom, a nisu dopušteni na cesti s raskvašenim ili djelomičnim snijegom. Kazna za nepoštivanje propisa je 35 €, a u slučaju ugrožavanja prometa i do 5.000 €.

Ograničenja brzine:

Autocesta: 130 km/h
Izvan naselja: 100 km/h
U naselju: 50 km/h

Dozvoljene količine alkohola:

0.5 mg/ml

Cestarine:

10 dana: 7,90 € 2 mjeseca: 22,90 € Godišnja vinjeta: 76,20 €

Vinjete se mogu kupiti na svim graničnim prijelazima i na benzinskim crpkama prije ulaza u Austriju, kod auto-klubova ÖAMTC i ARBÖ, na kioscima i benzinskim postajama.

Kazne:

Plaćanje na licu mjesta uz potvrdu do 63€. Za veće iznose plaća se dio kazne te se dobije podsjetnik da se ostatak kazne plati u roku od dva tjedna. Vozači koji voze po austrijskim autocestama bez vinjete ili bez ispravno istaknute vinjete riskiraju kaznu u iznosu od 120 €. Ukoliko ova kazna nije plaćena na licu mjesta ukupna kazna kod suca može biti i viša od 300 €.

ČEŠKA

Savjeti vozačima za put na zimovanje

Zimska oprema:

Od 1. studenoga do 30. travnja obvezna je zimska oprema na cestama gdje će to biti označeno odgovarajućim znakom. Zimska oprema za vozila do 3,5 t (najveće dopuštene mase) su 4 zimske (M+S) gume ili 4 ljetne s profilom od najmanje 4 mm dubine, a za vozila s više od 3,5 t propisane su isto takve gume no ljetne moraju imati najmanje 6 mm duboke utore (uz lance za snijeg za pogonske kotače). Lanci za snijeg smiju se uporabiti samo na kolnicima potpuno prekrivenim snijegom.

Ograničenja brzine:

Autocesta: 130 km/h
Izvan naselja: 90 km/h
U naselju: 50 km/h

Dozvoljene količine alkohola:

0,0 mg/ml

Cestarine:

Obavezna vinjeta

10 dana: 250 CZK (9,7 €)
1 mjesec: 350 CZK (13,58 €)
godišnja: 1.200 CZK (46,55 €)

Vinjetu za Češku možete kupiti na benzinskim postajama, u poslovnicama pošte, poslovnicama češkog auto-kluba.

Kazne:

Plaćanje na licu mjesta uz potvrdu do 3.000CZK (116,38 €). Maksimalna kazna za prometni prekršaj može iznositi 100.000CZK (3879,31 €). Policija može oduzeti vozačku dozvolu.

SLOVAČKA

Savjeti vozačima za put na zimovanje

Zimska oprema:

U vrijeme zimskih uvjeta vožnje obvezni su zimski pneumatici (M+S) s minimalnom dubinom profila 3 mm, na svim kotačima. Dopuštena je uporaba ljetnih guma no, s lancima za snijeg u prtljažniku. Za autobuse i teretna vozila zimske gume (s minimalno 3mm dubokim utorima) su obvezne između 15. studenoga (tekuće) i 31. ožujka (iduće godine). Neovisno o zimskim uvjetima!

Ograničenja brzine:

Autocesta: 130 km/h
Izvan naselja: 90 km/h
U naselju: 50 km/h

Dozvoljene količine alkohola:

0,0 mg/ml

Cestarine:

Obavezna vinjeta
7 dana: 4,90 €
1 mjesec: 9,90 €
godišnja vinjeta: 36,50 €

Vinjetu za Slovačku možete kupiti na benzinskim postajama, u poslovnicama pošte, poslovnicama slovačkog auto-kluba.

Kazne:

Plaćanje na licu mjesta uz potvrdu.

ŠVICARSKA

Savjeti vozačima za put na zimovanje

Zimska oprema:

Uporaba zimske opreme nije vremenski određena, obvezna je jedino u vrijeme zimskih uvjeta (snijeg na kolniku ili poledica) ili kad je prometnim znakom označeno. Ako je istaknut znak sa lancima za snijeg onda to vrijedi za sva vozila osim onih s pogonom na sva četiri kotača. U slučaju prometne nesreće u zimskim uvjetima lako se krivnja pridoda vozilima bez odgovarajuće zimske opreme. Prije odlaska u Švicarsku, u zimskom razdoblju, informirajte se o vremenskim uvjetima na području cestovnih prijelaza u visokom gorju jer je tamo zimska oprema (npr. lanci za snijeg) obvezna.

Ograničenja brzine:

Autocesta: 120 km/h
Izvan naselja: 80 km/h
U naselju: 50 km/h

Dozvoljene količine alkohola:

0,5 mg/ml

Cestarine:

Obavezna vinjeta
Godišnja vinjeta: 27,50 €

Kazne:

Plaćanje na licu mjesta uz potvrdu. Vožnja bez propisane vinjete ili bez vinjete propisano istaknute na vozilu kažnjava se kaznom od 65 € na licu mjesta plus vrijednost vinjete od 27,50 €. Za prekoračenje brzine kazna se naplaćuje 15,53€ (20 CFH) po svakom km/h više.

FRANCUSKA

Savjeti vozačima za put na zimovanje

Zimska oprema:

Vozila moraju biti opremljena zimskom opremom kad su oglašeni zimski uvjeti (snijeg na kolniku) ili kad je s prometnim znakom označena obvezna uporaba zimske opreme, kao npr. lanaca za snijeg.

Ograničenja brzine:

Autocesta: 130/110 km/h
Izvan naselja: 90/80 km/h
U naselju: 50 km/h

Dozvoljene količine alkohola:

0,5 mg/ml

Cestarine:

Plaća se cestarina Cijene od oko 7,5 €/100 km

Kazne:

Plaćanje na licu mjesta uz potvrdu. Prilično visoke kazne.

============================================================

I naposlijetku još nekoliko savjeta. Premda u većini zemalja postoji neka tolerancija na količinu alkohola u krvi, preporučamo da ipak prije vožnje ne pijete jer nema smisla da vam jedna takva sitnica pokvari cijelo putovanje i godišnji odmor. Također upozoravamo da svoju vožnju svakako prilagodite zimskim uvjetima. To podrazumijeva:

   * auto očišćen od snijega i leda
    * zimska oprema
    * prilagođena brzina
    * držanje razmaka
    * nježni pokreti (niti naglo dodavanje gasa niti naglo kočenje, izbjegavati nagle promjene smjera).


Želim Vam sigurno i sretno putovanje te ugodan odmor!

=======================================

http://static.oglasnik.hr/auti/clanak/savjeti-vozacima-za-put-na-zimovanje,1653
« Zadnja izmjena: Prosinac 24, 2010, 09:22:22 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Promet
« Odgovori #423 : Prosinac 24, 2010, 10:33:39 prijepodne »
Hvala, dobro je to znati! Mada ne poutujem za sada nikuda, no nikad se nezna.

Offline ivana_vg

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 252
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Promet
« Odgovori #424 : Prosinac 30, 2010, 02:28:37 poslijepodne »
Jedna traka na ulasku  u VG  ,jedna traka na izlasku iz  vg.
Preglupo.
Ta jedna traka  uvijek je  dugačka ,a  onda  se iz one lijeve trake  stalno ubacuju, možda  namjerno,a možda  netko  stvarno ne zna  da  je samo jedna traka  po novome.
Ali vjerujem da je namjerno   jer   neka   ove  budale u desnoj traci čekaju,a    drugi se samo ubacuju.  I tako iz dana u dan.

Pri izlasku iz  vg, još gore.  Čemu ona  posebna traka   za autobus  kada   autobus ide svake prijestupne?
Znači trebalo bi čekati samo u lijevoj traci?  A  desna traka prazna i čeka autobus kojeg  nema .

Offline GrayWolf

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 96
  • Karma: +0/-0
Odg: Promet
« Odgovori #425 : Prosinac 30, 2010, 02:45:11 poslijepodne »
Vidim da onaj semafor na sredini ceste od Zubaka prema nadvožnjaku u Gradićima ne radi već neko vrijeme. Jel se to našao netko dovoljno mudar da shvati da na tom mjestu semafor nije potreban i samo nepotrebno stvara kolone, ili je samo u kvaru?

Eto ga opet radi. Naravno na isti način kao i ranije. 8)

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Promet
« Odgovori #426 : Prosinac 30, 2010, 04:54:27 poslijepodne »
Jedna traka na ulasku  u VG  ,jedna traka na izlasku iz  vg.
Preglupo.
Ta jedna traka  uvijek je  dugačka ,a  onda  se iz one lijeve trake  stalno ubacuju, možda  namjerno,a možda  netko  stvarno ne zna  da  je samo jedna traka  po novome.
Ali vjerujem da je namjerno   jer   neka   ove  budale u desnoj traci čekaju,a    drugi se samo ubacuju.  I tako iz dana u dan.

Pri izlasku iz  vg, još gore.  Čemu ona  posebna traka   za autobus  kada   autobus ide svake prijestupne?
Znači trebalo bi čekati samo u lijevoj traci?  A  desna traka prazna i čeka autobus kojeg  nema .

Ne Ivana ništa tu nije "preglupo" napravljeno i nije mi jasno kaj bi trebalo napraviti pa da buš ti zadovoljna. Jesi mortik zaboravila kolko  si čekala i vremena gubila dok si od Mlačkog nadvožnjaka mic po mic gmizila u koloni. E to si zaboravila, ne.!? , a sad te hebe minuta čekanja da prođeš raskršće.
Ova pak priča s ubacivanjem..to je već pitanje vozačke kulture, ali i za to bi se moglo reći da hrđavom qurcu i dlaka smeta jer bo da svi ljepo na vrijeme krenu i ne spavaju nebi bilo ni ubacivanja.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #427 : Prosinac 30, 2010, 04:59:55 poslijepodne »
Jedna traka na ulasku  u VG  ,jedna traka na izlasku iz  vg. Preglupo.

Nije glupo. Dapače je vrlo dobro, a i ima svoju svrhu - da ljude koji ne stanuju u VG nauče i preusmjere na korištenje sjeverne zaobilaznice. Ja ju uvijek koristim i prolazim do druge strane VG barem 2-3 puta brže nego da idem kroz grad. I nije mi žao onih 1400 metara koliko je duži put naspram prolaska kroz grad.

Ta jedna traka  uvijek je  dugačka ,a  onda  se iz one lijeve trake  stalno ubacuju, možda  namjerno,a možda  netko  stvarno ne zna  da  je samo jedna traka  po novome.

Pa onaj tko ne zna prometne propise - taj i ne zna. Jer vodoravna signalizacija sve kaže.

Ali vjerujem da je namjerno jer neka ove budale u desnoj traci čekaju, a drugi se samo ubacuju. 

Pa ubacuj se i ti...

Pri izlasku iz  vg, još gore.  Čemu ona  posebna traka   za autobus  kada   autobus ide svake prijestupne?

Zato da onda kada konačno dođe - ne čeka cijelu kolonu ispred sebe i da tako bude omogućeno poštovanje voznog reda.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #428 : Prosinac 30, 2010, 05:02:24 poslijepodne »
ali i za to bi se moglo reći da hrđavom qurcu i dlaka smeta jer bo da svi ljepo na vrijeme krenu i ne spavaju nebi bilo ni ubacivanja.

Dobro rečeno - toliko loših vozača, bezobzirnih i nekulturnih, vozački neodgojenih, kilavih, nespretnih - koliko ih ima u našim krajevima, posebice VG i ZG, teško je pronaći negdje drugdje.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #429 : Siječanj 02, 2011, 04:40:47 poslijepodne »

Kakve autoškole i instruktori, takvi vozaći... ;D


Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #430 : Siječanj 02, 2011, 06:56:07 poslijepodne »
Nebih se složio - iako sustav autoškola ima puno manjkavosti, za sve navedene nedostatke prije bih krivio same vozače i njihovu nekulturu, drskost i bezobraštinu, jer se veliki dio njih ponaša kao da je na svom dvorištu, a ne na javnoj prometnoj površini, a kada su za volanom - umjesto da su duhom i pažnjom i obzirom na cesti, oni su svugdje - samo ne na cesti...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #431 : Siječanj 03, 2011, 07:43:58 prijepodne »
Na važne stvari u prometu je dužan podučiti instruktor/ica vožnje.
Jedan primjer iz moje novije povijesti - preseljenje na selo je zahtijevalo još jedan auto u kući i polaganje vozačkog od strane moje supruge.

Nažalost instruktor ju nije učio sljedeće:

 - kretanje na uzbrdici (dakle, "pod ručnom kočnicom")
 - usporavanje mijenjajući brzine "na dolje" (koćenje motorom - dakle sigurna vožnja na poledici i skliskom kolniku)
 - kad si prvi na semaforu, kreni ne zadržavajući ostale
 - ...etc, etc

Morao sam provesti sate sa njom na poligonu i u vožnji (znam da je to bilo opasno i nelegalno, ali bilo je jedino rješenje da nauči voziti), stoga me ne čudi trenutno stanje u prometu. Znam i ja biti netolerantan jer mi se žuri i idu mi neodlučni vozači na živce, a opet ako netko dade žmigavac i zajebe se i opet se prestrojava (sa žmigavcem) - to poštujem, ali netolerantnu slalom vožnju mrzim.

Nekad davno, moj instruktor vožnje je rekao: "Odlučni vozači se voze, a neodlučni stoje i troše benzin"


P.S.
Ne kažem da je to pravilo i da bezobrazluk i bahatluk uče u autoškoli, ali drskost iz neznanja vožnje je primjetna (svjetla, pokazivaći smjera, oduzimanje prednosti, loše parkiranje, ne propuštanje pješaka, prevelika brzina u blizini škola i općenito, prejaki auti za "premlade" vozače...).
Većina su , vjerujem, sjajni instruktori ali i oni nalete na neke bukve... i tako u nedogled..
« Zadnja izmjena: Siječanj 03, 2011, 07:51:54 prijepodne Zagorec BP »

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #432 : Siječanj 03, 2011, 11:14:53 prijepodne »
Nažalost instruktor ju nije učio sljedeće:

 - kretanje na uzbrdici (dakle, "pod ručnom kočnicom")
 - usporavanje mijenjajući brzine "na dolje" (koćenje motorom - dakle sigurna vožnja na poledici i skliskom kolniku)
 - kad si prvi na semaforu, kreni ne zadržavajući ostale
 - ...etc, etc

P.S.
Ne kažem da je to pravilo i da bezobrazluk i bahatluk uče u autoškoli, ali drskost iz neznanja vožnje je primjetna (svjetla, pokazivaći smjera, oduzimanje prednosti, loše parkiranje, ne propuštanje pješaka, prevelika brzina u blizini škola i općenito, prejaki auti za "premlade" vozače...).
Većina su , vjerujem, sjajni instruktori ali i oni nalete na neke bukve... i tako u nedogled.

Mnogo toga što spočitavaš instruktoru i nije zakonska obveza, već je produkt kućnog (ne)odgoja.

Na žalost, Hrvatska nije Njemačka - kod nas se uči teorija i prva pomoć, te odrađuje vožnja. Tamo još postoje osnove automehanike (da si svaka tuka zna bar promijeniti kotač, naliti ulja i vode za pranje stakla, a ne da odmah stopira tko će joj/mu pomoći...), kao i vozačka kultura, gdje se vidi i razina obzira i kulture za volanom, i koju nakon toga "učvršćuje" strog ZSPC - pa ti onda idi 35 tamo gdje je određeno 30, nemoj pustiti pješake ili spavaj za volanom u traci od javnog prijevoza...

Ukoliko netko ipak želi sigurno znati koji okvir znanja mu je instruktor dužan pružiti, postoji knjižica koju oni zovu "petica", i ona je Sveto Pismo za instruktore, jer u njoj postoji cijeli nastavni plan što, kako, koliko i gdje naučiti kandidata, to je zakonski zadan okvir nastave vožnje. Knjižica nije skupa, može se kupiti, a onda i pitati instruktora - kako i zašto...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #433 : Siječanj 03, 2011, 11:45:41 prijepodne »

Vidiš, dobra informacija, sada mi se kćer upisala u autoškolu, pa da ne ponavlja greške svoje mame..hihihi.. :D


amarkulin

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #434 : Siječanj 03, 2011, 12:17:18 poslijepodne »
Mnogo toga što spočitavaš instruktoru

A do vam je krif kaj vas vaši instruktori nisu dobro nafčili. Ja sem fino imal instruktoricu.  :D
Se mi je pokazala.  ;D