Autor Tema: Obnova tradicijskih drvenih kuća  (Posjeta: 46919 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Obnova tradicijskih drvenih kuća
« Odgovori #45 : Srpanj 03, 2012, 11:06:46 poslijepodne »
Obnova kurije Bedeković
Programom obnove kurije Bedeković za 2012. godinu planirani su radovi na uređenju interijera te restauracija pokretnog inventara. Danas je održano javno otvaranje ponuda za izvođenje radova u interijeru kurije, a u okviru programa obnove pokretnog inventara kurije restauriran je dvoprežni fijaker, proizvođača „I. Winter S.S.& Wien.; Jos Heiser, Gaming“ s austrijskim grbom i serijskim brojem: 19635.

Pretpostavlja se da je fijaker proizveden na prijelazu iz 18 u 19 stoljeće. Istražnim radovima otkriveno je da ovo nije njegova prva restauracija. Popravke i preinake fijakera izveo je 1921. godine Rado Mrkša Sedlar iz Brežica. U 2012. godini restauratorske radove: kovačke, bravarske, tapetarske, kožarske, galanterijske, stolarske, ličilačke i strojarske radove izveo je TORZO, obrt za restauriranje umjetnina iz Zagreba
http://www.gorica.hr/2012/07/obnova-kurije-bedekovic/#more-12341

ZAKLJUČAK
o potpisivanju Ugovora o korištenju sredstava Ministarstva kulture za program zaštite kulturnih dobara:  kurija Bedeković, konzervatorsko-restauratorski radovi na peći

I.
Grad Velika Gorica zaključit će Ugovor o korištenju sredstava Ministarstva kulture za program zaštite kulturnih dobara:  kurija Bedeković, konzervatorsko-restauratorski radovi na peći, u iznosu od 30.000,00 kuna.
http://www.gorica.hr/dokumenti/odluke-gradonacelnika/zakljucci,2012,06.zip
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Obnova tradicijskih drvenih kuća
« Odgovori #46 : Prosinac 30, 2012, 11:07:33 poslijepodne »
Uspješnosti SI-MO-RE
...Isto tako Grad Glina za Turističko-kulturno - informativni centar u Glini dobio je 118.125 kn, POU Hrvatski dom Petrinja za projekt Sanacija krovišta glavne dvorane POU Hrvatskog doma Petrinja dobilo je 10.950 kn, a Općina Jasenovac za Referentni centar za drvene kuće 152.100 kn.
http://www.portal53.hr/vijesti/sisacko-moslavacka-zupanija/98-smz/7220-uspjesnosti-si-mo-re.html

Referentni centar za drvene kuće!??
wwwg tablice

Offline Tazika

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 119
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Obnova tradicijskih drvenih kuća
« Odgovori #47 : Siječanj 24, 2013, 09:15:28 poslijepodne »
Kad sam bila friška ovdje, pred jedno 5-6 godina, "guglajući" naletjela sam na tada vrijedeći natječaj: do nekog skorog (ali ne prošlog) datuma trebalo je predati molbu uz par fotografija i opis autohtone drvene kuće, i imali ste šansi dobiti nešto novca i pomoć za obnovu.
Poveselila sam se tome, jer dvoje mojih susjeda imaju lijepe "stare iže" u dvorištima (prekopšuta novih u kojima žive), a jedni čak još uvijek žive u lijepoj autohtonoj drvenoj iži, lozom ovitoj. Otrčala ja prvo k njima, pa onda i drugima, sva sretna i sigurna kako će dobiti novac za obnovu. I začudilo me što oni samo kimaju glavama, govore kak je to lepo, ali ne pokazuju nikakve volje za akciju.
Ja ih na odlasku još i fotografiram na pragovima njihovih kuća, kažem neka ipak razmisle, pomoći ću im da složimo molbe.
Pričam ja to nekom trećem lokalcu, i još se čudim kako taj natječaj nije bio na Oglasnoj ploči Općine koju redovito čitam, a taj mi veli: državni novac za obnovu drvenih iža? Taj ti je već potrošen. Obnovili su onu praznu ižu tam-i-tam, i još jednu il dve, već je to gotovo.
- Kako gotovo kad još ima 5 dana do završetka natječaja?!

Ja se razljutila, skoro pa pobunila, a sada znam da je to tak. Zato su i susjedi samo kimali glavama: nisu znali kamo točno su otišli ti novci i čije kuće su uredili, ali znali su da do njih i njihovih starih drvenih iža nebuju došli.

"Nešto je trulo u državi Danskoj", rekli bi oni kaj vole citirati Shakespearea.

Ili, tko više voli domaće pjesnike: tako je to "u zemlji seljaka na brdovitom Balkanu"

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Obnova tradicijskih drvenih kuća
« Odgovori #48 : Siječanj 24, 2013, 09:28:52 poslijepodne »
Jedino ak v takve iže napraviš bertiju, restoran, hotel, bla-bla onda čini mi se dobiš povrat nekaj penez inače jok. Bar ja neznam da je do dobil na lepe oči a i vlasniki takve iže su i stari, letargični, informatički nepismeni i dok to do nje dojde... A da vidiš te projekte kaj su dobili potpore, oče ti se plakati- to više k sebe ni spodobno. Je drvena ali istu su takvu mogli i zezidati.
Biseri (nevezano za projekte); jelovi obluki v trgovačkem formatu, čast inteligencije kaj je napucala i plastične, obluki od 4m2, satelicke antene, klimavi uređaji, kotač od kol il vager na zidu,...
Kaj misliš zakaj centar Gorice zgleda kak da je čera rat završil? Da se tak penezi dele am bi si navalili...
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Obnova tradicijskih drvenih kuća
« Odgovori #49 : Lipanj 02, 2013, 08:45:58 poslijepodne »
ZAKLJUČAK o sklapanja Sporazuma o međusobnim odnosima s Rkt župom Navještenja Blažene Djevice Marije
 Grad Velika Gorica i Rkt župa Navještenja Blažene Djevice Marije iz Velike Gorice, Šetalište Franje Lučića 25, sklopit će Sporazuma o međusobnim pravima i obvezama.
Nakon izrade posebne geodetske podloge i parcelacijskog elaborata za nekretnine označene kao k.č.br. 863, i  k.č.br. 865, obje upisane u z.k.ul. 1998 k.o. Kurilovec, a u skladu s rješenjem o zemljištu nužnom za redovitu uporabu građevine, Rkt župa Navještenja B.D.Marije darovati će Gradu Velikoj Gorici dio zemljišta s kurijom Josipović i višenamjenskim sportskim terenom.
http://www.gorica.hr/dokumenti/odluke-gradonacelnika/zakljucci,2013,04.zip
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Obnova tradicijskih drvenih kuća
« Odgovori #50 : Rujan 10, 2014, 10:43:39 poslijepodne »
Etno imanje udruge Riznica Moslavine
... Na web stranici www.riznica-moslavine.hr moguć je virtualan obilazak imanja (od 30.8.20014.), uz slike su i popratni tekstovi koji posjetitelja upoznaju sa životom na imanju.
...Svake nedjelje od 16 sati sam na etno imanju i čekam posjetitelje. I dok tako čekam vrijeme mi prolazi u tišini i miru. Sjedim na trijemu, na staroj klupi uz ulazna vrata, na onom istom mjestu gdje su i stari vlasnici sjedili. I ponekad taj mir preraste u samoću i dosadu pa se sjetim svih tih starih ljudi naših sela, kako u samoći, na trijemu svojih kuća troše posljednje dane. Meni koji nisam na tom imanju proveo život, dođe žao te tišine. Nema ni mačke da se ispruži, a kamoli kakve kokoši  ili krave da zamuče iz štale, da se čuje život … Kako je tek tim starim ljudima koji sami, već pomalo eksponati kao i sama kuća i predmeti u njoj, trpe to vrijeme. Pred živim im očima, vrijeme dan po dan razlaže, rastače i briše njihovo postojanje i čitav njihov život. Dasku po dasku, ciglu po ciglu. A mi putnici, prolaznici, ne hajemo, samo prođemo, nekad uz dobar dan, nekad i bez tog. Za desetak  godina kada kuće zarastu, uruše se od nebrige, ili ih pak novi vlasnici sravne sa zemljom nećemo se ni sjetiti da je tu netko živio. Posve nesvjesni da odlaskom tih starih ljudi nestaju i one uspomene koje su izgradile i nas i sve što vidimo oko sebe. Tu i tamo će se pojaviti ovako neki poput rizničara i čeprkat će po prašini, po zaboravu, tražeći rep i glavu predmetima u prašini i kućama u prašumi. No ni mi takvi ne možemo spasit dušu … priču predmeta koju su znali oni koji su živjeli tu priču i sa kojima je ista nestala. Možda ponekad, kad ste od volje i vremena, zastanite pa popričajte sa starom bakom ili djedom, nek vam prenesu dio priče, možda vi postanete novi čuvar od zaborava – rizničar!
http://www.opcina-kriz.hr/kriz/etno-imanje-udruge-riznica-moslavine
wwwg tablice

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Obnova tradicijske drvene iž / (sine)kurija Alapič, Vukovina
« Odgovori #51 : Veljača 10, 2019, 06:48:13 poslijepodne »
Citat:
Hoće li iste sreće biti kurija Alapić u Vukovini, Zlatarić u Bukevlju, Josipović u Kurilovcu ili će se poput Jelačićeve urušiti?!
Kaj ni nekakov spor oko Alapičeve?

Kurija Alapič, Vukovina
 
Alapičeva kurija z druge polovice 18. stoletja je pripadala družine (familije) Alapič, tera je došla z Vugerske. Posed v Vukovine je kupil Baltazar Alapič od herega Ivanisa Korvina leta 1496. Po povesnemi podatki vujne je se do smrti boravil Baltazar Alapič (mrl v Vukovine leta 1520.) i Gašpar Alapič (mrl leta 1584. takaj v Vukovine).

Buduči da je kurija fundana nebrigum i nerešenemi imovinsko-pravnemi odnošaji, v novešu dobu Konzervatorski zavod („šakret“) zvodi zaštitna dela i sanaciju na očuvajnu tega objekta. V delu kurije nalazi se atelje kipara Mladena Mikulina čija dela krase i veliko dvorišče i park pred kurijum.


http://www.zhrmku.org.mk/hrvatska-kulturna-bastina/dvorci-kurije-ljetnikovci/srednja-hrvatska/kurija-alapi%C4%87,-vukovina

Slika Kurije Alapič

« Zadnja izmjena: Veljača 10, 2019, 06:50:17 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549