Baština > Tradicija i baština

Obnova tradicijskih drvenih kuća

<< < (10/11) > >>

kuntakinte:
Obnova kurije Bedeković
Programom obnove kurije Bedeković za 2012. godinu planirani su radovi na uređenju interijera te restauracija pokretnog inventara. Danas je održano javno otvaranje ponuda za izvođenje radova u interijeru kurije, a u okviru programa obnove pokretnog inventara kurije restauriran je dvoprežni fijaker, proizvođača „I. Winter S.S.& Wien.; Jos Heiser, Gaming“ s austrijskim grbom i serijskim brojem: 19635.

Pretpostavlja se da je fijaker proizveden na prijelazu iz 18 u 19 stoljeće. Istražnim radovima otkriveno je da ovo nije njegova prva restauracija. Popravke i preinake fijakera izveo je 1921. godine Rado Mrkša Sedlar iz Brežica. U 2012. godini restauratorske radove: kovačke, bravarske, tapetarske, kožarske, galanterijske, stolarske, ličilačke i strojarske radove izveo je TORZO, obrt za restauriranje umjetnina iz Zagreba
http://www.gorica.hr/2012/07/obnova-kurije-bedekovic/#more-12341

ZAKLJUČAK
o potpisivanju Ugovora o korištenju sredstava Ministarstva kulture za program zaštite kulturnih dobara:  kurija Bedeković, konzervatorsko-restauratorski radovi na peći

I.
Grad Velika Gorica zaključit će Ugovor o korištenju sredstava Ministarstva kulture za program zaštite kulturnih dobara:  kurija Bedeković, konzervatorsko-restauratorski radovi na peći, u iznosu od 30.000,00 kuna.
http://www.gorica.hr/dokumenti/odluke-gradonacelnika/zakljucci,2012,06.zip

kuntakinte:
Uspješnosti SI-MO-RE
...Isto tako Grad Glina za Turističko-kulturno - informativni centar u Glini dobio je 118.125 kn, POU Hrvatski dom Petrinja za projekt Sanacija krovišta glavne dvorane POU Hrvatskog doma Petrinja dobilo je 10.950 kn, a Općina Jasenovac za Referentni centar za drvene kuće 152.100 kn.
http://www.portal53.hr/vijesti/sisacko-moslavacka-zupanija/98-smz/7220-uspjesnosti-si-mo-re.html

Referentni centar za drvene kuće!??

Tazika:
Kad sam bila friška ovdje, pred jedno 5-6 godina, "guglajući" naletjela sam na tada vrijedeći natječaj: do nekog skorog (ali ne prošlog) datuma trebalo je predati molbu uz par fotografija i opis autohtone drvene kuće, i imali ste šansi dobiti nešto novca i pomoć za obnovu.
Poveselila sam se tome, jer dvoje mojih susjeda imaju lijepe "stare iže" u dvorištima (prekopšuta novih u kojima žive), a jedni čak još uvijek žive u lijepoj autohtonoj drvenoj iži, lozom ovitoj. Otrčala ja prvo k njima, pa onda i drugima, sva sretna i sigurna kako će dobiti novac za obnovu. I začudilo me što oni samo kimaju glavama, govore kak je to lepo, ali ne pokazuju nikakve volje za akciju.
Ja ih na odlasku još i fotografiram na pragovima njihovih kuća, kažem neka ipak razmisle, pomoći ću im da složimo molbe.
Pričam ja to nekom trećem lokalcu, i još se čudim kako taj natječaj nije bio na Oglasnoj ploči Općine koju redovito čitam, a taj mi veli: državni novac za obnovu drvenih iža? Taj ti je već potrošen. Obnovili su onu praznu ižu tam-i-tam, i još jednu il dve, već je to gotovo.
- Kako gotovo kad još ima 5 dana do završetka natječaja?!

Ja se razljutila, skoro pa pobunila, a sada znam da je to tak. Zato su i susjedi samo kimali glavama: nisu znali kamo točno su otišli ti novci i čije kuće su uredili, ali znali su da do njih i njihovih starih drvenih iža nebuju došli.

"Nešto je trulo u državi Danskoj", rekli bi oni kaj vole citirati Shakespearea.

Ili, tko više voli domaće pjesnike: tako je to "u zemlji seljaka na brdovitom Balkanu"

kuntakinte:
Jedino ak v takve iže napraviš bertiju, restoran, hotel, bla-bla onda čini mi se dobiš povrat nekaj penez inače jok. Bar ja neznam da je do dobil na lepe oči a i vlasniki takve iže su i stari, letargični, informatički nepismeni i dok to do nje dojde... A da vidiš te projekte kaj su dobili potpore, oče ti se plakati- to više k sebe ni spodobno. Je drvena ali istu su takvu mogli i zezidati.
Biseri (nevezano za projekte); jelovi obluki v trgovačkem formatu, čast inteligencije kaj je napucala i plastične, obluki od 4m2, satelicke antene, klimavi uređaji, kotač od kol il vager na zidu,...
Kaj misliš zakaj centar Gorice zgleda kak da je čera rat završil? Da se tak penezi dele am bi si navalili...

kuntakinte:
ZAKLJUČAK o sklapanja Sporazuma o međusobnim odnosima s Rkt župom Navještenja Blažene Djevice Marije
 Grad Velika Gorica i Rkt župa Navještenja Blažene Djevice Marije iz Velike Gorice, Šetalište Franje Lučića 25, sklopit će Sporazuma o međusobnim pravima i obvezama.
Nakon izrade posebne geodetske podloge i parcelacijskog elaborata za nekretnine označene kao k.č.br. 863, i  k.č.br. 865, obje upisane u z.k.ul. 1998 k.o. Kurilovec, a u skladu s rješenjem o zemljištu nužnom za redovitu uporabu građevine, Rkt župa Navještenja B.D.Marije darovati će Gradu Velikoj Gorici dio zemljišta s kurijom Josipović i višenamjenskim sportskim terenom.
http://www.gorica.hr/dokumenti/odluke-gradonacelnika/zakljucci,2013,04.zip

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju