Autor Tema: Bioelektrana pred vratima Gorice  (Posjeta: 163591 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #45 : Rujan 26, 2011, 10:22:38 poslijepodne »
... i zašto je baš u francuskoj prva fuzijska nuklearka.
A jel? A di to točno? Nis čul da je ta tehnologija već proradila. Da to nisi slučajno sanjal?

I još nekaj - nije bitno kolko košta kilovat, ...

Ništa nije važnije od toga da kilovat bude čim jeftiniji.
A jel? Aj to pričaj onim jadnim japancima koji su izgubili familiju i koji se moraju u roku odma iseliti se x kilometara od svog doma. Ili onima koji su dobili visoku dozu radijacije. Baš me zanima jel bu ti oni to isto rekli.

Takvu izjavu ko tvoju može izreći samo čovjek kojemu je novac očito veći prioritet od zdravlja.

Bilaj

  • Gost
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #46 : Rujan 26, 2011, 10:39:02 poslijepodne »
A jel? A di to točno? Nis čul da je ta tehnologija već proradila. Da to nisi slučajno sanjal?

Cadarache. Francuska.

Ako želimo zdravlje ultimativno, onda odustanimo od bilo kakve struje jer svaka proizvodnja nešto uništava.
Ništa ne nastaje bez neke cijene. Cijena nuklearki jest mogućnost havarija.

Ali istovremeno kada se toliko plačeš nad japancima koji su ozračeni, onda vjerujem da niti ne voziš automobil jer puno pogubniji utjecaj na zdravlje imaju ispušni plinovi automobila.
Stoga jel voziš automobil?

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #47 : Rujan 26, 2011, 11:08:59 poslijepodne »
Bilaj, kad hoćeš ispasti pametan, daj napiši podatak do kraja ...

Fuzijske elektrane moguće tek za 50 godina

Prototip demonstracijske fuzijske elektrane koji se gradi kod Marseillea zajednički financiraju EU, SAD, Rusija, Kina, Japan, Indija i Južna Koreja, kaže akademik Vladimir Paar

http://www.vjesnik.hr/Article.aspx?ID=b506adb9-cd00-4a77-a46c-5faa53130b32

ENERGETIKA Minimalna doza radioaktivnosti
Fuzijske elektrane moguće tek za 50 godina

FOTO: VJESNIKOVA ARHIVA
Prototip demonstracijske fuzijske elektrane koji se gradi kod Marseillea zajednički financiraju EU, SAD, Rusija, Kina, Japan, Indija i Južna Koreja, kaže akademik Vladimir Paar
Jadranka KLISOVIĆ
Objavljeno: 31. 3. 2011. u 10:06 Zadnja izmjena: 31. 3. 2011. u 10:06

Katastrofa koja se 11. ožujka dogodila u Japanu, čiji je obalni pojas nakon potresa pogodio snažni tsunami u kojem je stradala nuklearna elektrana Fukushima Daiichi, potaknuo je stručnjake da još jednom sagledaju sve argumente 'za' i 'protiv' energije koja se proizvodi u nuklearkama. Oči javnosti uprte su u sadašnje nuklearne elektrane od kojih su neke stare i više od 30 i 40 godina pa je razumljiv strah onih koji žive u njihovoj blizini.

Nakon japanske katastrofe raste i broj zagovornika obnovljivih izvora energije, koji bi zamijenili nuklearke ali i termoelektrane na ugljen koje se smatra ekološki najštetnijima. Kad je riječ o ekološkim prihvatljivim energetskim izvorima, nuklearke se smatra vrlo čistima i od njih su čistije samo elektrane na plin.

Akademik Vladimir Paar, profesor na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, za Vjesnik govori da se tek sredinom 21. stoljeća može očekivati novi obilniji i ekološki čist izvor energije koji neće biti ni isuviše skup. Dakle, tek sredinom stoljeća može se očekivati komercijalna gradnja fuzijskih elektrana. Kao posebno obećavajući Paar navodi projekt ITER - demonstracijske fuzijske elektrane čiji prototip zajednički financiraju i grade Europska unija, SAD, Rusija, Kina, Japan, Indija i Južna Koreja ...

« Zadnja izmjena: Rujan 26, 2011, 11:10:39 poslijepodne koko-vg »
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #48 : Rujan 26, 2011, 11:16:03 poslijepodne »
Bilaj, kad hoćeš ispasti pametan, daj napiši podatak do kraja ...

A sada malo stani i razmisli- ako troše brdo para da naprave fuzijski reaktor (a ovo je drugi prototip), gdje se vidi to odustajanje od nuklearki.

Hoću li ja napakon vidjeti te planove odustajanja francuske od nuklearki?

A i kad već se u članku spominje ugdljenove termoelektrane.
Mi imao termoelektranu na ugljen. A ugljen ima dosta radioaktivnosti. Nagdje sam pročitao da termoelektrana na ugljen isijava više radioaktivnosti od nuklearki, pa jel Bob sada prosvjeduje zbog jadnih ozračenik ljudi u hrvatskoj zbog ugljenovih termoelektrana ili govori o nuklearci koje nemamo.
« Zadnja izmjena: Rujan 26, 2011, 11:21:17 poslijepodne Bilaj »

Offline lostcase

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 74
  • Karma: +0/-0
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #49 : Rujan 27, 2011, 12:27:19 prijepodne »

A jel? Aj to pričaj onim jadnim japancima koji su izgubili familiju i koji se moraju u roku odma iseliti se x kilometara od svog doma. Ili onima koji su dobili visoku dozu radijacije. Baš me zanima jel bu ti oni to isto rekli.

Takvu izjavu ko tvoju može izreći samo čovjek kojemu je novac očito veći prioritet od zdravlja.

A kolko je to japanaca izgubilo familije zbog nuklearke?

I u HR nije moguc cunami kojeg su japanski inzinjeri previdjeli.

Offline Ego

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 128
  • Karma: +0/-0
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #50 : Rujan 27, 2011, 02:12:09 prijepodne »

A jel? Aj to pričaj onim jadnim japancima koji su izgubili familiju i koji se moraju u roku odma iseliti se x kilometara od svog doma. Ili onima koji su dobili visoku dozu radijacije. Baš me zanima jel bu ti oni to isto rekli.

Takvu izjavu ko tvoju može izreći samo čovjek kojemu je novac očito veći prioritet od zdravlja.

A kolko je to japanaca izgubilo familije zbog nuklearke?

I u HR nije moguc cunami kojeg su japanski inzinjeri previdjeli.

Da odgovorim na retoričko pitanje, NULA!
Niti jedan Japanac nije umro zbog nesrće u nuklearnoj elektrani. Neki su primili određenu dozu zračenja i s toga nešto povećanu opasnost od oboljevanja od raka. Vjerojatno mnogo gore prolaze stanovnici Siska, pa nitko ozbiljno ne razmatra zatvaranje ili zabranu gradnje rafinerija nafte.
Ne znam znaju li forumaši ovdje da jedna ugljenara od 1000 Mw godišnje može ispustiti i 5,2 tone urana u okoliš. Ipak, nitko ne histerizira zbog nevinog stanovništva koje se truje ugljenarom u Plominu).

Inaće, još jedna zanimljiva činjenica, Rusi isto najavljuju gradnju novih reaktora kao odgovor na Njemačku energetsku strategiju. Neki od tih su zloglasni RBMK reaktori čiji se osnovni princip rada ne razlikuje od onoga u Černobilu. Dakle, umjesto njemačke tehnologije dobivamo sovjetsku. Čisti win :)

Offline Ego

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 128
  • Karma: +0/-0
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #51 : Rujan 27, 2011, 02:47:19 prijepodne »
Bilaj, kad hoćeš ispasti pametan, daj napiši podatak do kraja ...

Fuzijske elektrane moguće tek za 50 godina

Prototip demonstracijske fuzijske elektrane koji se gradi kod Marseillea zajednički financiraju EU, SAD, Rusija, Kina, Japan, Indija i Južna Koreja, kaže akademik Vladimir Paar

http://www.vjesnik.hr/Article.aspx?ID=b506adb9-cd00-4a77-a46c-5faa53130b32

ENERGETIKA Minimalna doza radioaktivnosti
Fuzijske elektrane moguće tek za 50 godina

FOTO: VJESNIKOVA ARHIVA
Prototip demonstracijske fuzijske elektrane koji se gradi kod Marseillea zajednički financiraju EU, SAD, Rusija, Kina, Japan, Indija i Južna Koreja, kaže akademik Vladimir Paar
Jadranka KLISOVIĆ
Objavljeno: 31. 3. 2011. u 10:06 Zadnja izmjena: 31. 3. 2011. u 10:06

Katastrofa koja se 11. ožujka dogodila u Japanu, čiji je obalni pojas nakon potresa pogodio snažni tsunami u kojem je stradala nuklearna elektrana Fukushima Daiichi, potaknuo je stručnjake da još jednom sagledaju sve argumente 'za' i 'protiv' energije koja se proizvodi u nuklearkama. Oči javnosti uprte su u sadašnje nuklearne elektrane od kojih su neke stare i više od 30 i 40 godina pa je razumljiv strah onih koji žive u njihovoj blizini.

Nakon japanske katastrofe raste i broj zagovornika obnovljivih izvora energije, koji bi zamijenili nuklearke ali i termoelektrane na ugljen koje se smatra ekološki najštetnijima. Kad je riječ o ekološkim prihvatljivim energetskim izvorima, nuklearke se smatra vrlo čistima i od njih su čistije samo elektrane na plin.

Akademik Vladimir Paar, profesor na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, za Vjesnik govori da se tek sredinom 21. stoljeća može očekivati novi obilniji i ekološki čist izvor energije koji neće biti ni isuviše skup. Dakle, tek sredinom stoljeća može se očekivati komercijalna gradnja fuzijskih elektrana. Kao posebno obećavajući Paar navodi projekt ITER - demonstracijske fuzijske elektrane čiji prototip zajednički financiraju i grade Europska unija, SAD, Rusija, Kina, Japan, Indija i Južna Koreja ...

Fuzijske elektrane najavljuju još od 50-ih godina, pa još ništa od toga. Energetska strategija ne gradi se na optimističnim prognozama. ITER možda proradi, a možda se pokaže i potpunim promašajem.

Energetika nam u bližoj udućnosti ovisi o razvoju novih generacija fisijskih reaktora, poput breeder reaktora koji mnogo efikasnije koriste gorivo, kao i okretanju alternativnim fisijskim gorivima poput torija. To bi nam možda moglo kupiti dovoljno vremena da riješimo problem neminovnog iscrpljivanja naftnih rezervi. U protivnom smo jednostavno rečeno najebali.
« Zadnja izmjena: Rujan 27, 2011, 02:52:44 prijepodne Ego »

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #52 : Rujan 27, 2011, 06:41:22 prijepodne »
Bilaj, sad opet ti o ugljenu i opet o radioaktivnosti istog, a na početku ti je pisalo da se piše o energani u Velikoj Gorici sa peletima kao pogonsko gorivo
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #53 : Rujan 27, 2011, 06:43:19 prijepodne »
A kolko je to japanaca izgubilo familije zbog nuklearke?

Puno. Jako puno. No da je i samo jedan - previše je. Možda da najebe netko od tvoje obitelji ne bi baš pjevao tim tonovima koje sada prodaješ...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #54 : Rujan 27, 2011, 09:37:44 prijepodne »
Cadarache. Francuska.

Ako želimo zdravlje ultimativno, onda odustanimo od bilo kakve struje jer svaka proizvodnja nešto uništava.
Ništa ne nastaje bez neke cijene. Cijena nuklearki jest mogućnost havarija.

Ali istovremeno kada se toliko plačeš nad japancima koji su ozračeni, onda vjerujem da niti ne voziš automobil jer puno pogubniji utjecaj na zdravlje imaju ispušni plinovi automobila.
Stoga jel voziš automobil?

Znači za tebe je izbor: ili zdravlje ili struja? I ti bi očito izabral struju, jel tak?

Nego jesi se sad već zbudil i shvatil da fuzije još nema? Malo se previše naginješ kroz prozor u svojoj argumentaciji. Ili drugim riječima: izmišljaš. Ti si ko žensko kad vidi prst pa tvrdi da je vidla cijelu ruku.

Ak uspiju napraviti fuziju koja traje više od dijelića jedne sekunde, tj. fuzijski reaktor, onda smo riješili energetski problem zauvijek i onda nemamo kaj više diskutirati. Takva vijest bi razdrmala cijeli svijet.

I, da, vozim automobil, da, i to bez imalo grižnje savjesti. Ali ak ti misliš da možeš uspoređivati auto sa nuklearkom, onda stvarno ...

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #55 : Rujan 27, 2011, 11:57:00 prijepodne »
I sad mene zanima, kakve veze svi ovi postovi imaju sa naslovom?
 
Počne se sa jednom temom, a nastavak nema više veze sa dotičnom temom, bez veze.
Ne zamjerite, ali tak je!
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline lostcase

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 74
  • Karma: +0/-0
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #56 : Rujan 27, 2011, 12:48:39 poslijepodne »
A kolko je to japanaca izgubilo familije zbog nuklearke?

Puno. Jako puno. No da je i samo jedan - previše je. Možda da najebe netko od tvoje obitelji ne bi baš pjevao tim tonovima koje sada prodaješ...

MOLIM?

NIJEDAN. 0. ZERO.

Pa kak mozete to napisat prije neg provjerite podatke?

I stalno spominjete zdravlje. Po tom pitanju nuklearna energija je najsigurnija od svih osim mozda vjetorelktrana.




 



« Zadnja izmjena: Rujan 27, 2011, 12:55:16 poslijepodne lostcase »

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #57 : Rujan 27, 2011, 12:57:25 poslijepodne »
I sad mene zanima, kakve veze svi ovi postovi imaju sa naslovom?
 
Počne se sa jednom temom, a nastavak nema više veze sa dotičnom temom, bez veze.
Ne zamjerite, ali tak je!
Ma imaš prav, kaj bi ti imal zameriti.

Ali opet s druge strane - diskusija je sama krenula u neki svoj tok, i sad ju umjetno ugušiti jer se više ne slaže s naslovom teme, to isto nema smisla. Mislim - razvila se čist normalna diskusija koja se malo udaljila od naslova, ali smatram da i dalje ima smisla razmjenjivati mišljenja i informacije. Tu se forumaši bar tolko ne pljuju ko u politici.

Počelo je time, da je neko bil protiv te bioelektrane, ali nije dal argumente zakaj, nego je preferiral druge opcije, koje pokušavamo (dis)kvalificirati. Tak da se baš nismo skroz udaljili od teme, kaj ne?

Ona je tu negdje, samo treba vremena da opet ispliva na površinu.   ;)   :)

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #58 : Rujan 27, 2011, 01:08:14 poslijepodne »
I stalno spominjete zdravlje. Po tom pitanju nuklearna energija je najsigurnija od svih osim mozda vjetorelktrana.
Kak ti mjeriš tu sigurnost? Isto kak su ju Japanci mjerili? Ili Rusi? A kaj je s preostalim rizikom (residual risk ili Restrisiko)?

Nego da se vratimo k temi. Daj nam neki konkretni pro i kontra grandnje bioelektrane iz naslova teme. Ja stvarno ne znam koje su negativne strane takve elektrane. Pa to je "bio", znači ekološki prihvatljivo, ili?

Offline lostcase

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 74
  • Karma: +0/-0
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #59 : Rujan 27, 2011, 02:00:53 poslijepodne »

Nego da se vratimo k temi. Daj nam neki konkretni pro i kontra grandnje bioelektrane iz naslova teme. Ja stvarno ne znam koje su negativne strane takve elektrane. Pa to je "bio", znači ekološki prihvatljivo, ili?

Neznam, mene konkretno zanima ROI. Tj. dali je to isplativo. Ako je super.

Nisam sigurna za "ekologiju" bas. Najekoloskije bi onda bilo da svako u svom stanu kuri drva i bok.


PS.pod isplativa mislim bez raznih subvencija i dotacija od drzave....

« Zadnja izmjena: Rujan 27, 2011, 02:30:50 poslijepodne lostcase »