Autor Tema: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna  (Posjeta: 329756 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #570 : Listopad 07, 2013, 11:31:01 poslijepodne »
(Zakaj imam rada Kro-privnicu?)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Glas Podravine
2013-08-23

Mama na kvadrat

Samo je jedna mama

Mama zna sve i mama ima rešenje za svaku situaciju. Nikaj nije izgubljeno dok mama zna gdi je. Tak se to misli dok imaš četiri godine. Kak se godine poduplaju i deca krenu u školu javljaju se i prva dvoumljenja pa onda mama ne zna baš, ali još uvek zna skoro sve. S buktanjem prvih prišteva, nicanjem prvih dlačica i odšacavanjem prvih komada suprotnog spola ideja o mami drastično se mijenja. Tad vaše drago dete koje se do noć prije stiskalo pod vaše plahte i nije moglo u zemlju panjeva bez maminog ušuškavanja i neizbježne cmokače na obraz uviđa da mama zapravo ne zna baš puno.

Piše  Sonja Jurlina



Mama ja bi jel, mama ja bi pil, mama ja bi išla u vodu, mama ja bi van iz vode... mama meni je zima, pa im je začas opet vruće, pa bi lovili rakove, pa bi vadili kamenje...i sve to prolazi, ali nikaj ako se prije o  svom naumu ne obavijesti mama i  ako ona bar kimanjem glave ne odobri najavljen postupak.

A „normalna" mama sedi na kamenu i pjevuši si onu poznatu: „zašto sam ja uvijek ta jebena stranka"... ali dok gleda kak milo malo uživa, ipak joj se desni brk gotovo neprimjetno razvlači u smiješak.

Mama zna sve i mama ima rešenje za svaku situaciju. Nikaj nije izgubljeno dok mama zna gdi je. Tak se to misli dok imaš četiri godine. Kak se godine poduplaju i deca krenu u školu javljaju se i prva dvoumljenja pa onda mama ne zna baš, ali još uvek zna skoro sve. S buktanjem prvih prišteva, nicanjem prvih dlačica i odšacavanjem prvih komada suprotnog spola ideja o mami drastično se mijenja. Tad vaše drago dete koje se do noć prije stiskalo pod vaše plahte i nije moglo u zemlju panjeva bez maminog ušuškavanja i neizbježne cmokače na obraz uviđa da mama zapravo ne zna baš puno.

Agonija se s godinama produbljuje. S 14 navršenih detetovih godina mama ne zna baš ništ, nikaj ne razme, čak ni milo malo s kojim je do pred godinu disala kak nerazdvojna jedinka. Kad se navrši 16 mama je i dalje neuka i slabo o baš ničem informirana, a zakoraknuvši u punoljetne godine, deca su uvjerenja da mama uopće ne živi u našem vremenu i galaksiji nego stiže iz prošlog stoljeća, razmišljanja su joj zatucana i zastarjela te ih se uopće ne isplati čuti. S 25 let glave se počnu hladiti pa se i prvi put javlja ideja da bi se u problemu moglo porazgovarati s mamom. S35 ni nerazmišljamo da donesemo konačnu odluku bez da pitamo mamu za savjet. Kad napunimo 45 neki su se već oprostili od svojih mama pa čeznu za njenim savjetom i pitaju se kaj bi o svemu mislila upravo „moja mama". S 65 nas većina uglavnom more samo maštati o  tome kak bi bilo lepo da još moremo s njom malo razglabati i komentirati od mila do nedraga o samo nama poznatim i velikim problemima.

Takva je sudbina nas mama. i onda si s pravom moremo zapjevati onu gore spomenutu jer smo kak god okreneš jebena stranka. A tate? Iako je i njihova uloga u celoj priči velika i nenadomjestiva nekak ipak bolje prejdu.

-Mama, gdi su te ribe?
-Mama zakaj ih nema?
-Mama gle golub.
-Nije nego galeb - uslijedi ispravak.
-Mama ti zbilja sve znaš - konstatiraju.
-Tata ja bi piti - začuje se najenput.
-A gdi je mama? - jednostavno pita tata i potvrdi naslov ovotjedne kolumne. Samo je jedna mama.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Tajana Tolić - MatI Bistrička, kraljice mira (Popevke zanavek) Krapina 2012 HQ, 03:12

Tajana Tolić - MatI Bistrička, kraljice mira (Popevke zanavek) Krapina 2012 HQ
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #571 : Listopad 14, 2013, 11:18:30 poslijepodne »
Ladetina:
vlada v-ladu, vu sene

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Međimurske novine, br. 943, 11.10.2013.
e-vundano 14.10.2013.

Premišlavanje Jožeka radnika

Deca moja deca, nikaj na te mela, Vlada vam je kriva

          Nej znati kaj bode pravzaprav z našom decom? Najme kaj, deca nam hodaju vu vsakefele škole, fakultete i dok to vse zbavijo kaj kanijo čaka jiv mesto vu našoj nejvekšoj fabriki, a to je Burza dela. Pak, ljudi moji, mi ne pošiljamo deco v škole kaj bodo posle punili burze. Z jedne strane so nam deca na burzi, a z druge strane vlada tira nas stareše, očem reči, fosile, kaj bodemo delali do sedamdeset let.
          Naši nejbolši bodo odišli vum, tak da bode nas Međimorcov vse meje i meje, jer ne bode mel što delati male Međimorce.
          Naši bodo odhajali vum, a k nam bodo hodali na posel, Mađari, Rumuni, Bugari, Bosanci, Srbi, Bajaši i Turci. Oni si bodo prinas kruha služili i mejali demografsko sliko našega falačka zemle med dvemi vodami. Tak da bode tua slika v boji jerbo nam bodo posle i mali Međimorci vu vsemaj bojaj. A kaj se more da "kukurikači" sam kukuričejo i zobačijo peneze mesto kaj bi otpirali nova radna mesta, i to ona štera so pred dve leti obečuvali, tak kaj naši mladi ne bi morali hodati kruha služit vum z Lepe naše.


Piše: Jožek radnik


Nej znati kaj bode pravzaprav z našom decom? Najme kaj, deca nam hodaju vu vsakefele škole, fakultete i dok to vse zbavijo kaj kanijo čaka jiv mesto vu našoj nejvekšoj fabriki, a to je Burza dela. Pak, ljudi moji, mi ne pošiljamo deco v škole kaj bodo posle punili burze. Z jedne strane so nam deca na burzi, a z druge strane vlada tira nas stareše, očem reči, fosile, kaj bodemo delali do sedamdeset let. Rečite mi, prosim vas lepo, kak težak more dobro delati z sedemdeset let, a dok mladi tuhnijo na burzi i počnejo prve dneve težačkoga staža skupljati z tridestipet let. Vsi znamo da stareši od šest banki sam čakajo penzijo, a mladi so, posle škole i fakulteta, nejspametneši i nejveč znajo, tak gda bi jim unda trelo dati priliko da pokažejo kaj so se navčili i kaj znajo.

Kak svetlo na krajo težačke burze pojavili so se oglasi gde stranjske zemle iščejo težake med našom decom jerbo ak ga prinas ne posla v Nemačkoj, Švicarskoj, Šveckoj, Danskoj, Kanadi. nucajo težake. Što bo odišel želocom za kruhom? Samo mladi i školani šteri več nebrejo čakati posla prinas, a očejo se skinuti z grbača svojih roditelov. Odišli bodo oni šteri nejveč znajo. Naši bodo počeli ve odhajati, kak so negda to delali japeki, strici, vujci, teteci i to sam na pet - šest let kaj si nekaj zaslužijo i mam se dimo vrnejo. A nigdar so se ne vrnuli, nek i ve da so v penziji vuni živijo. To je još ne vse jerbo i jiva deca so ostala vuni, a i tam stanujejo. Naši nejbolši bodo odišli vum, tak da bode nas Međimorcov vse meje i meje, jer ne bode mel što delati male Međimorce. Mesto jiv bodemo meli male Kanađane, Šveđane, Švicarce, Švabe, šteri korene vlečejo z Međimorja. Komo smo unda delali vrtece i škole i za koga rastejo te mladi dečki i puce. Pak nam bodo stranjski bogatuni pobrali ono nejvredneše kaj imamo, a to je mladost i spametne težake štere smo zaškolali. Naši bodo odhajali vum, a k nam bodo hodali na posel, Mađari, Rumuni, Bugari, Bosanci, Srbi, Bajaši i Turci. Oni si bodo prinas kruha služili i mejali demografsko sliko našega falačka zemle med dvemi vodami. Tak da bode tua slika v boji jerbo nam bodo posle i mali Međimorci vu vsemaj bojaj. A kaj se more da "kukurikači" sam kukuričejo i zobačijo peneze mesto kaj bi otpirali nova radna mesta, i to ona štera so pred dve leti obečuvali, tak kaj naši mladi ne bi morali hodati kruha služit vum z Lepe naše.

Ivek Perhočov, naš negdašnji župan, je znova završil v Čakomo, tak da ve Čakom ima jednoga direktora, očem reči, direktorico, a to je gospođa Avirović i dva tehničke direktore: jednoga za smetje, to je gospon Avirović, a drugi je ve Ivek, šteri ima prek sebe grobje i vse ostalo. Dosti dugo se pripovedalo kak so gospon i gospođa Avirović v sukobu interesa jerbo skup delajo, a skup i spijo, pak se ve Ivek porinul med jiv kaj se te sukob ne bi tak jako videl. Nekak mi je jako čudno da so ga zeli jerbo odnavek se pripovedalo med ljudima da gde so dva, tretjega ne tre. No, kak zgledi, gda je politika v pitanju niti narodne poslovice ne vredijo.

Kak i ves običen svet, tak i mi Međimorci očemo vse znati o našemo friškomo i nejmlajšemo i naj... župano. Vse smo zazvedili. Nejpredi da mo je Marijica z Međugorja pomogla kaj je opče došel v županovo foteljo, a posle je na svetlo dneva došlo i to da vsaki den, dok ftegne, beži i tak održavle kondicijo za tej stresni posel, šteroga ve dela. Povedal nam je i to da je jako fleten jerbo 14 kilometrov prebeži za sedemdeset minot, a to vam dojde da beži cirka okoli dvjesto metri na minoto. Morem vam reči da sam mo jalen na takšoj kondiciji jerbo je prefleten za vse nas rekreativce, šteri smo fletneši sam unda dok bežimo od hiže prema krčmi. No, šalo na strano, ak je tak fleten unda se nigdar ne bode oženil jerbo štera ga puca bode mogla dostići kaj mo natekne prstena na roko? Ili bode moral malo pomeje bežati ili pak bode ostal stari dečko??!!

Vsi smo mi Međimorci preštimani i jalni, vsi imamo radi svojega falačka zemle, očem reči, cvetnjaka med dvemi vodami, ali se nigdar ne štimamo žnjim. Mora nam dojti Rade Šerbeđija kaj nam pove kak je prinas vse lejpo i dobro kaj se tu najde. A kaj se bodemo mi falili gda nam nišči ne verje, a Rade se vseposot po sveto poteple, on je svecki potepuh i jemo vsi verjejo.

Dok se pobiralo grozdje za našo "Katružo" po goricaj tam se našel i negdašnji precednik Lepe naše Štef Mesičov. On je naglas pofalil nas Međimorce kak je to lepo kaj se naša "Katruža" briga za betežnike šteri si nebrejo leke kupiti. Lepo nam je dal moralno podrško (a za to v apoteki nikaj nebrete kupiti), ali je ne porinul roko v žep i nekaj pustil v škreblico. Pak on zna gda so to naši betežniki i naši peneze i brzčas se je ne štel mešati. Ali je pozabil gda smo i mi v Lepoj našoj i imamo iste peneze kak i Hrvati prek Drave!

Naši međimorski policaji so dobili svojo kapelanijo i svojega kapelana, tak gda jim ve bode pri roki za vse nevole štere oni imajo. Vse smo to čuli i zafalili se biškupo Jureko Jezerinco kaj jim ga je dal, ali sam jako najgerek je li bodo policaji morali hodati na spoved sam k veličasnomo Iveko ili bodo mogli i drugam? I je li bode isti velečasni za policaje i policajke? No, ne morajo biti strahom, velečasni ne piše zapisnika v spovedalnici i grehi nejdo na stol načelniko nego dragomo Božeko.


VESTI IZ 2041. leta:

- v Evropskoj uniji ostali so sam Bosanci, Hrvati, Janezi i Srbi, a pred vratima čakajo Crnogorci i Makedonci,
- HDZ je osvojil vlast v Čakovco, Nedeliščo i Strahoninco,
- Međimorec Štef z Inkejevice je kandidat za Nobelovo nagrado z kemije. Iskemijal je obeda za celo svojo familijo za 10 kuni i još so mo ostale 4 kune!


Zvir:
http://www.mnovine.hr/novo/index.php?option=com_content&view=article&id=22883:deca-moja-deca-nikaj-na-te-mela-vlada-vam-je-kriva&catid=301:joek-radnik&Itemid=575
i(l) str. 56. sim:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine943i
i(l) str. 56. sim:
http://www.mnovine.hr/images/pdf/943/mnovine943i.pdf       

Citat:
Teta Liza i Lado - Deca, moja deca, 03:00

https://www.youtube.com/watch?v=wIgQD_785OI

Žiga-žaga band, Deca moja deca, 04:43

Žiga-žaga band, Deca moja deca
« Zadnja izmjena: Listopad 14, 2013, 11:21:48 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #572 : Listopad 15, 2013, 10:00:29 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3588, 08.10. 2013.

Piše prof. Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

A gde voda zvira?
 
Tak nam je dotekla i gospodarska kriza. Gda je dotekla, naši vodotoki su ju još obilne dolievali. Našnjofali sme rane da nekaj s tieh dotokov smerdi. Vladajuči su nam obečavali “brda i doline”(čitaj EU) i se bu riešene.
Se se pokazale kak teška žmuklerija.Vezda, zestrašeni, same čakamo osečajuč kak nas poplava zahvača i nosi, a niš si nemremo pomoči; ni s protesti ni s štrajki. Zajmi se ne vračaju, novi dohajaju, a računi ne plačaju. Buog dragi, kaj bu z nas? Uoni gore još liepo pripoviedaju i obečavljeju. Poplava na briege ionak nemre. Zgor same glediju i teoretizieraju kak se daju za narod. Misliju da se neju nigdar posmeknuli nadol, zmišljaju zakone po šteri jim se nič nemre, posujavaju peneze od koji največ njim doteče, a narod bu jih muoral plačati čez duga ljieta.


 
Tri rieke z naše himne nam oplahnjuju Domovinu, a zviraju v drugimi, nie v naši zemlji. Zbiraju se z mali curekov i potočecov pa onda dotečeju k nam kak velike vode. Negdar su plodonosne, a negdar doneseju i poplave, pa i velike štete. Ali je nie to tak same z vodami. Z stranjskega svieta k nam dotečeju bormeš i druge nevolje. Voda se za nekaj dnevi scedi i odteče, sunce zemlju posuši (negdar i preveč), ali nevolja prejde.

Tak nam je dotekla i gospodarska kriza za šteru su rečene rieke ništ nie krive, pa jim i dalje v himne moremo popievati naj same tečeju i v sviet nosiju glase “da svoj narod Hrvat ljubi”. Ali kriza je nie same naša domača stvar. Pokazale se da se mi menj uspešno nosime s krizu neg s poplavu. Za nju se duge, kak ni za vodu, nie znale gde zvira pa su nie napravljeni dobri nasipi da nam ne doteče v dvorišče ili tiem f hižu. Nie je prepoznata dek je još same zvirala, tekla v malimi cureki, f potočeci, pa ni v mlazi. Gda je dotekla, naši vodotoki su ju još obilne dolievali. Nie se brinule ni da se pričela zlievati na nas. Zapraf, jesme. Našnjofali sme rane da nekaj s tieh dotokov smerdi. Vladajuči su nam obečavali “brda i doline”(čitaj EU) i se bu riešene.

Naj se same strpime. Se se pokazale kak teška žmuklerija.Vezda, zestrašeni, same čakamo osečajuč kak nas poplava zahvača i nosi, a niš si nemremo pomoči; ni s protesti ni s štrajki. Zajmi se ne vračaju, novi dohajaju, a računi ne plačaju. Buog dragi, kaj bu z nas? Uoni gore još liepo pripoviedaju i obečavljeju. Poplava na briege ionak nemre. Zgor same glediju i teoretizieraju kak se daju za narod. Misliju da se neju nigdar posmeknuli nadol, zmišljaju zakone po šteri jim se nič nemre, posujavaju peneze od koji največ njim doteče, a narod bu jih muoral plačati čez duga ljieta. Pripravljaju predstave z velikimi rečmi, sa zapiranjem i suđenjem kradljfcem i krifcem, kakti da z nami nišče nebu brisal pod šteri je ionak več skorem struhnul. Od sega zapraf nič. Ni penez ni krifcov.

Nie to same prinas tak. Zgledi da nekšna jaka sila vleče konce življenja, voda (kriza) negde f stranjskem svetu zvira i nas plavi, a ze suobu blate ostavlja. Ali mi moremo se preživeti i premogaditi pa se i smejati kak npr. ove stare šale:

- Čuj, Štief, bi mi štel, dek si triezen, pojasniti kaj je optimist, a kaj pesimist? Nekak to slabe razmem.
- Optimist ti f puol kupice vina vidi napuol punu, a pesimist napuol praznu.
- A kak se onda zove onie kie od jedne vidi ove dvie prazne kupice pred nami?
- Pijanec bez penez!


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/a-gde-voda-zvira.html
i(l)
(str. 39. sim
(vezilo funkcionera morti samo ograničeno vreme)
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3588.pdf     
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1   

Citat:
Hrvatskokajkavska ina(t)čica:

Vodica je zvirala


Vodica je zvirala z visoke planine,
vodica je zvi-zvirala z visoke planine.

Janica ju zajemala, je ribicu zajela,
Janica ju zaje-jemala, je ribicu zajela.

Ribica ju prosila "Le pusti me živeti",
ribica ju pro-prosila "Le pusti me živeti"

Janica je smilena, je ribicu pustila,
Janica je smi-smilena, je ribicu pustila.

Ribica zaplivala, je Janu poškropila,
ribica zapli-plivala, je Janu poškropila.

"Ti nesrečna ribica za kaj s'me poškropila,
ti nesrečna ri-ribica za kaj s'me poškropila "

"Ja sem te poškropila za kaj si zajela
Ja sem te poškro-škropila za kaj si zajela".


Vide(l)o:
Cvetličanke - Vodica je zvirala, 02:31
(negdašno vezilo:
http://www.youtube.com/watch?v=OHn3Ux69Eak )

http://www.forumgorica.com/kajkavski/popevke-sem-slagal-i-recice-bral-kaj-danke-i-kaj-nocke/msg37244/#msg37244

Citat:
Slovenskokajkavska ina(t)čica:

Dekle je po vodo šlo


Dekle je po vodo šlo, na visoke planine.
Dekle je po vodo šlo, na visoke planine.

Vodo je zajemala, je ribico ujela.
Vodo je zajemala, je ribico ujela.

Ribica jo je prosila:"Oj, pusti me živeti!
Ribica jo je prosila:"Oj, pusti me živeti!

Dekla  blo je usmiljeno, je ribico spustilo.
Dekla  blo je usmiljeno, je ribico spustilo.

Ribica je zaplavala, je dekle pošropila.
Ribica je zaplavala, je dekle pošropila.

To ni riba, to ni rak, ki tu po vodi plava.
To ni riba, to ni rak, ki tu po vodi plava.

To je eden fantič mlad, ki tu po vodi plava.
To je eden fantič mlad, ki tu po vodi plava.

Ko bi jaz to vedela te nebi bla spustila
Ko bi jaz to vedela te nebi bla spustila


Zvir:
http://www2.arnes.si/~ktrepe/facka.html 
i /ili
http://www.dln-krsko.si/tabori/pesmi-ml.htm 

http://www.forumgorica.com/kajkavski/popevke-sem-slagal-i-recice-bral-kaj-danke-i-kaj-nocke/msg37244/#msg37244

Vide(lo):
Dekle je po vodo šlo – ponarodela, 02 :41

Dekle je po vodo šlo - ponarodela
« Zadnja izmjena: Listopad 15, 2013, 10:09:11 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #573 : Listopad 18, 2013, 09:53:55 poslijepodne »
naLukavajne koli Uršule

* * * * * * * * * * * * * * * * * *

Zagorski list
e-vundano 09.10.2013.

Iz bakine pučke bilježnice
Z mamičine pučke (japo)teke



Bolje dešč nek megla
Sveti Luka (18.10.) z snegom nafruka
Kaj Uršula (21.10.) donese, takvu i jesen ponese

Naša hraščinska baka radije je gledala u kalendar nego u nebo govoreći o (ne)vjerojatnostima pučke prognoze.
 
Piše: Zoran Gregurek



Kakvo nas vrijeme očekuje narednih dana, najčešće je pitanje koje si postavljamo i odgovor tražimo gledajući u nebo. Naša hraščinska baka radije je gledala u kalendar nego u nebo govoreći o (ne)vjerojatnostima pučke prognoze.

- Sveti Luka (18.10.) z snegom nafruka. Je, kad prejde sredina desetuga meseca i mine Luka, nije se začuditi gda duojde mrzlovina i snijieg počne poprhavati. Zate šte nije drv z šume dopeljal, ne znam kaj još čaka. Da mu se zanuofta vu šume - upozoravala je baka. Drugi klimatski važan dan u listopadu je 21. listopada, na spomedan Uršule.

- Kaj Uršula donese, takvu i jesen ponese. Obične je tuo vrijeme gda more početi i martinjske lete. Zate je te dan, na Uršulu, jake nepredvidiv. Same da ne bude megla, negdar su govorili naši stari. Jer je megla, znaš, gorša i od mokruga snega. Oni ti se kak reuma vu kosti zavleče i ne da sunjčecu ni da nuos pomoli. Bolje dešč nek megla - odlučna je bila starica. Što se nekada radilo za sve dužih jesenskih večeri, zanimalo nas je.

- Babe su navijiek imel posla gda su došle z vuna: krpale bi luknje na lača i štumfi, pogotove dečecom, našivavale bi, štrikale, spravljale jele za drugi dan, mijiesile kruh i pomagale dece da napišu zadaću. Pitaj me kaj su onda muški delali (smijeh). Oni su se dobre znali zmeknuti i prejti klijeti ili vu pelnicu probati šte ima bolši mošt. Onda bi dime i četverič znali dujti, ali to pune nikoga nije brigale jer je male šte išel na šift tak da su druge jutre mogli i male dukše pospati - slijegala je ramenima baka.


http://www.zagorje.com/kolumne/pregled/iz-bakine-pucke-biljeznice-bolje-desc-nek-megla

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 Ksenija Erker - Bele megline, megle meglene, 02:47
stihovi: Drago Britvić

Ksenija Erker - Bele megline, megle meglene
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #574 : Listopad 18, 2013, 09:57:08 poslijepodne »
Varaždinske vesti, br. 3589, 15.10. 2013.

Piše prof. Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Na neki način
 
Za nekoga popefke, za nekoga krimič z naših prostorov, za nekoga nekaj s kniževne tradicije. Svečarskomu ozračju doprinesla je i Poezija v dvorišču Darvina Butkovića. gde su svoje popefke čitali člani VKD-a, a Mirjana Pospiš i popevala. Kak god da televizija ljude odvlači od knige, naviek se znovič uveravame da se bez knige nemre. Si mediji i se moderne tehnike čuvanja rieči i ljudske misli su se pokazali menj trajni od tiskane knige.

 
 
Pune je slavlja ovie mesec. Od vekših bil je Dien vučiteljov, šteri se naviek proslavlja skromne, čist f skladu z prosvetarskimi plačami. To su vam ljudi šteri gnjave decu s knigami. A onda je došel najvekši, Dien hrvatske neovisnosti. Bile je, kak je red i kak se šika, polaganja viencov na grobe braniteljov, podsečanja na bombanje po Banskimi dvori, govorancij, slikica sudionikov tih dnevov i dogajanj, a liepe sme vidli i čin proglašenja raskidanja državno pravnih veza z Jugoslaviju. Pisale se o tem gdi je kie od denešnjih političarov bil devedeset i perve.

Kak po običaju večernje viesti gledim na TV- nove, a treći na HTV-u, tak je bile i 8. listopada. Baš gda je završavalo izvešče o Danu neovisnosti, zazvonil mi je telefon i dek sem zdigla slušalicu, na TV-u je bil prilog o tem kaj se dogaja v Srbiji pak sem pomislila da mi se f televizoru nekaj pošemerile i prekopčala se TV postaja. Pokle se vidle da je tuo još TV- nova i da je onie opširni prilog bil kakti za usporedbu. Čega s čiem i zakaj? Same zmešarije! V zadnjimi vesti Nove sem štela zmeriti vreme kulike je kaj trajale, ali rečenoga priloga nie bile. Za tri vure se nekomu nekaj razbistrile. Ak se je.

Znovič se zvuzlal i gordijski vuzel ćirilice vu Vukovaru. Vezda treba čakati nuevega Aleksandra Velikoga, a v napre se zna kaj i zakaj za zbilja i zanaviek treba preseči. Vutem bi mogle pomoči ono kaj se more najti f knigami. O Aleksandru i o Aladinove svetiljke! Bajke niesu same za decu.

Pokle Varaždinskih baroknih večeri i pune koncertof šteri svedoče o bogatemu i živemu glazbenomu življenju vu Varaždinu, došle je na red i slavlje knige. A ovie mesec, listopad, mesec je slavlja hrvatske knige. Vu tem prinas glavnu rieč ima Gradska knjižnica “Metel Ožegović” (štera za male ima stuosamdesetlietnu tradiciju) i štera je organizierala Hommage varaždinskemu pesniku Zvonku Milkoviću, a naskorem i predstavljanje romana “Ubojstvo na Sjajnom balu” Matilde Mance, “Garestinskog panopticuma” dr. prof. Jože Skoka i “Papirnatog broda” Lidije Bajuk. Bu novih knig za čitanje.

Za nekoga popefke, za nekoga krimič z naših prostorov, za nekoga nekaj s kniževne tradicije. Svečarskomu ozračju doprinesla je i Poezija v dvorišču Darvina Butkovića. gde su svoje popefke čitali člani VKD-a, a Mirjana Pospiš i popevala. Kak god da televizija ljude odvlači od knige, naviek se znovič uveravame da se bez knige nemre. Si mediji i se moderne tehnike čuvanja rieči i ljudske misli su se pokazali menj trajni od tiskane knige.


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/bez-knige-se-nemre.html
i(l)
str. 25. sim
(vezilo funkcionera morti samo ograničeno vreme)
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3589.pdf
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1     

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Mirjana Pospiš - "Još navek te čekam", 03:22

Mirjana Pospiš - "Još navek te čekam"
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #575 : Listopad 19, 2013, 12:31:11 prijepodne »
Nastavek prethodnoga lista


Popravek na.slovne gre(j)ške
(Errrrrrrrrrare humanum est. Wir machen keine Vehler.)

Citat:
Varaždinske vesti, br. 3589, 15.10. 2013.

Piše prof. Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor


Na neki način Bez knige se nemre
 
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/msg53029/?topicseen#msg53029

Kraj ----> Konec ----> Konček ----> Končič

kzž kraj čital Adam Končić, 01:20

ovo ne skladba neg recitacija špic-interpretatora kajkavščine, dragoga prijatela Adama Končiča, a ista se nahaja na cedeju Zagorje ja tvoj sem sin (engl.: grej) (Crorec negde 2007?)

kzž kraj čital Adam Končić
« Zadnja izmjena: Listopad 19, 2013, 12:59:12 prijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #576 : Listopad 21, 2013, 10:35:44 poslijepodne »
Međimurske novine, br. 944, 18.10.2013.
e-vundano 21.10.2013.

Piše: Jožek radnik

Premišlavanje Jožeka radnika

Jura je isplival.

Kaj bode itak z te dece štero stareši "zaškolajo" i unda jiv pošiljajo kaj hodajo krast od hiže do hiže. To so, bar za ve, sam mali Cigančeki. Nejpredi se, par dni, motajo okoli hiže štero kanijo opelješiti da vidijo što je gda doma, što gda kam odhaja, što dohaja, kam se ključi mečejo dok se hiža zakleple, a gde pak vesi ključ od pelnice, zadje hiže, komore, garaže, škednja ili pak drvarnice. Ljudi niti ne znajo gda so okoli grunta promatrači, ali ne evropski nek domaći, očem reči, ciganski.

Ve jiv stareši tak vučijo jerbo jim paše, a posle ne bodo mogli žnjimi dojti na kraj. Dok so Cigani tati i kradljivci, naša deca se bole držijo šanka (nejvečpot onoga na klupici v parko jerbo je faleši, pak duže traje) ili pak se zabavljajo z drogom (nejpredi pušijo, žvečejo, a posle se pikajo i šmrčejo) i dok mi, jivi roditeli, spazimo kaj je žnjimi ne nekaj vredo več je nejvečpot prekesno jerbo so več odišli po riti k meši, očem reči, več so vu sedmom nebo, tak gda jim to paše i nej jif moči dozvati nazaj. Kak zgledi, ipak, je nejbole kaj se te naši mladi počnejo na vreme seksati jerbo je to nejmenše zlo. Od toga posla moremo sam dobiti vnuke malo predi nek bi šteli, a to je brzčas nej niti tak preveč hudo.

Minuli tjeden so naši prosvetari preslavili Den navučitelov. Denes je nej lefko biti navučitel jerbo skorom vsa deca dojdejo v školo z Internetom, očem reči, z malom maturom, a negda so takši bili retki. No, to je još ne vse jerbo vsaki od nas roditelov ima nejspametneše dete na sveto i zato navučiteli morajo paziti kak se prema njima ponašajo. Negda čoveko dojde kaj bi pital: otkod polek tuliko bedastih roditelov tak čuda spametne dece? Ili pak čistam nampak: otkod polek tuliko spametnih roditelov tak čuda bedaste dece? Za jedno i drugo je isti odgovor: stvar je v odgojo? No, to je još nej vse. Moramo vsi skupa deti glave i znova pitati: kaj bodemo mi z našaj navučitelaj šteri ostajajo brez posla, očem reči, koga bodo oni vučili ak naši mladi ne bodo počeli deco delati. Ako ga nej dece vse je zabadav, i vrteci z tetaj i škole z navučitelaj! Vsi mi jako dobro znamo da naša deca vseposot falijo, ali zato dotepenci, kak oni beli, tak i oni zakajeni, jiv imajo prekpreveč. Črez par let bode se pripetilo gda bodemo mi v manjini na svoji zemli i svojemo hataro. Unda se bodejo naši branitelji znova tukli poglavi i pitali: Pak za to smo se mi borili?

Nejso sam navučiteli i profesori zviška, zviška so i koršmiti. A kak nado gda na prste jedne roke morete nabrojiti, v seli, kuliko gazdov ima marho pre hiži. Razmili ste: koršmit je doktor za marho, a marhe nigdi. Nejvekši posli se ve delajo z pesima i mačkima. Verjem da vam je poznato gda mladi (posebno žene) nečejo deco nek se brigajo za pesa i žnjim se špancerajo. Dok ga ne dece i navučitelice špancerajo peseke.

Mladi esdepeovec, Jurica Horvat je zebrani za novoga čakoskoga precednika Grackoga vječa. On je, vu toj fotelji, nasledil Brankija Šalamona. Nej znati je li je ruon on zebrani zato kaj je tak jaki, tak lepi i tak lopošnati kak je bil pokojni Branko ili pak so prevagnule čistam druge kvalitete. Brzčas je ne vse v jačini jerbo je zebrani i za precednika grackoga odbora za peneze, a i za precednika nadzornoga odbora v Međimorskaj vodaj. Vseposot gde je bil Branko ve je došel Jurica. Jurica je bil Brankijov đak tak gda, bar za ve, moramo veruvati da se dobro zaškolal i gda bode vse onak kak so esdeepeovci spalnerali. Ak bode v semo kak je bil Branko unda Štef ne bode dugo sedel v fotelji grackoga načelnika!!!?

Trač je, tak bar velijo oni šteri su vu to razmijo, nejfaleša zabava vu ova krizna vremena. Nikaj ne košta, vsaki den, kaj vsaki den, vsaki čas zazvediš nekaj novoga, vreme ti meni i veseliš se ljuckoj nevoli. Nejbole je dok tračamo političare jerbo so oni to zaslužili, a i za to so plačeni, ali je čuda huje dok to delamo z doktoraj, medicinskaj sestricaj, navučitelicaj, sosedaj. V tračo je, nejvečpot, glavno pitanje: Jo je je? Ak jo je je, unsa se pitamo: gde jo je, gda jo je i kaj jo dugo još bode? I što je vse za to zazvedil? Vsejeno, ali nikak nebrem veruvati gda jedna žena more meti tuliko falingi kuliko joj pajdašice na hrbet namečejo dok odide z pajdašije? No, kaj ne bode zišlo gda sam žene tračajo, tračajo i moški, a i gda znate kak jiv je grdo čuti. Teca Franca je navek znala reči: To so ti ne pravi moški, oni so ti tračlivi kak babe. A teca vse nejbole zna jerbo je več 95 na ovomo sveto.

Župan smanjivle vse stroške do šterih more dojti. Ne plača dnevnice, putne naloge, benzina za privatne aute, a i zmenšal je plače. Ali tu je još ne rekel zadjo reč. Tak se je bar pofalil. Čuda bole bi bilo za vse da bi se županiska kasa bole punila. Treba nekše peneze dovleče i z državne kase, a i evropska kasa nas furt vabi z širom otprtimi vrati, a ne kaj vsi računajo sam na prazne i strgane žepe nas Međimorcov.

Doktori i to oni šteri ne štrajkajo, nas furt vučijo nek se pazimo i nek bodemo sami sebi doktori. Očejo navčiti žene kaj bodo si same prepetavale zizeke kak bi na vreme našle frugice, očem reči, napetale raka, a nas moške isto vučijo za prostato. Čim bode nešterna žena ili pak puca respisala natječajm mam se bodem javil kaj bodem prepetaval te lepe zizeke, ali nej znati što bode se, itak, motal okoli te kosmate moške riti i prsta nutri rival? A pederi ga premalo, a i kuliko sam čul, oni ne postanejo sam na prsto!


VESTI IZ 2040:

- Lejpa naša je na poceko nove krize - ankete velijo da bi se Milanović i Linić mogli znova vrnuti na vlast,
- Karamarko se prvipot nasmejal otkak je, pred dvajsti let, došel v Banske dvore,
- Več deset meseci so Romi nikaj ne fkrali, vsi so v šoko, sastanči HHO, javil se ured EU z Brisela, a pripravla se i generalna skupština UN!


Zvir:
http://www.mnovine.hr/novo/index.php?option=com_content&view=article&id=23060:jura-je-isplival&catid=301:joek-radnik&Itemid=575
i(l) str. 56. sim:
(vezilo trenutočno, 2013-10-21, zgledi još neaktiverano)
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine944i   
i(l) str. 56. sim:
http://www.mnovine.hr/images/pdf/944/mnovine944i.pdf         

Citat:
Prava dekla čistoga lica?
Ciganica.

* * * * * * * * * *

ciganica s prislavci, 0:31
https://www.youtube.com/watch?v=6Pdwlkq0sAs

Citat:
Prava dekla čistoga lica
(žganica)

* * * * * * * * * *

 Žganica

Vu grabici kraj grma
vu hladu me več čeka
prava dekla čistoga lica -
moja draga pajdašica, 
fina domača žganica.  (2x)

Lepo i prelepo je
vreme tak trošiti,
vu hladu sedeti,
domaču žganicu piti.

Lepo i prelepo je
pajdašicu meti,
vu zimi i leti,
domaču žganicu piti.


Nastavek:
http://www.forumgorica.com/kajkavski/popevke-sem-slagal-i-recice-bral-kaj-danke-i-kaj-nocke/msg45846/#msg45846

TS KUU Zasadbreg&Željko Ciglarić - Žganica.wmv,

TS KUU Zasadbreg&Željko Ciglarić - Žganica.wmv
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #577 : Listopad 21, 2013, 10:39:04 poslijepodne »
Rajka Poljak – Dnevnik z Italije

Ovo je je prvi dio dnevnika kojeg je Rajka Poljak napisala krajem rujna i početkom 2013. a isti se bazira na iskustvima koje je autorica skupljala za vrijeme realizacije 8.SPIRALNOG KANALA (http://www.spiral-channels.net/ ) u blizini Assisija, Italija. Mali dio uvoda u ovo štivo je bilo premijerno predstavljeno zagrebačkoj publici u okviru I. gornjogradskog književnog festivala čitano od same autorice 12. listopada u svratištu “Cinkuš”, Mletačka 9. Tamo pročitan tekst je objavljen i u Zborniku festivala – ISSN 1849-1413. O Rajkinom nastupu u Zagrebu izvještavalo se u obadva dnevna lista u Liechtensteinu kao i u “Večernjaku“   
(http://www.vecernji.hr/zagreb/supruznici-vlado-rajka-poljak-franjevic-nastupaju-zagrebu-clanak-626699 )



 Probudila sam se ustreptala od sreće. Misli su mi se vratile na sinoćnju večer uz svijeće. Oh kako je divno bilo. tako strasno, tako nježno nikad me nitko prije nije obljubio. A danas? Danas je divan dan. putujemo zajedno u Italiju. Osjećam, biti će to još jedno romantično, medenom mjesecu slično putovanje. Oh, kako sam sretna. Oh, pa što je to? Dragi, ti si već budan? Kavicu si mi skuhao, joj, micek moj, kak si mi pažljiv.
Pa buš me preveč razmazil. A kaj je toooo? Uffff, zar opeeet? Pa kad bumo konačno krenuli? Moram još kosicu oprat, nogice obrijat, pazuhice isto…. jooj, ah, ah, ah mmm.

Figu frišku! Moglo je biti tak, ali ni, uopće ni bilo tak.

 

Bilo je ovak:

P o n e d e l e k

Vjutro dišeče gda bregi su spali, mi sme se vustali… Vladek lehke, ja teške. Vu strahu od negve vike sem brže bolše napuol jogu naredila, a poklem vu autu odmeditierala. Sme se otputili vu zemlu belu belissimu, vu Italiju. Šteru sem do zdej poznala same po duhe, bi se po domači rekle smerdlivuoče. Nekak se naviek potrefile da sem čez tu škornju slične zemle putuvala po noči. Sem vidla nie nič, same sem tuj i tam občutela vu nosnicah gerdu duhu. Su mi pometnejši od mene poviedali da je to zate kaj je tuj smeštena industrija, kemijskih preparatov, i drugih opijatov. Sramota za povedati, ali to je se kaj sem do zde imela za povedati o Italije: Škorenj pri verhu bi se rekle na severu zemle – smerdi.

Pred puta je Vladek naviek nervozen, pak sem gazeči po jajci kak po minah, na brzaka poterpala se kaj trieba još več kaj ne trieba vu auteka i sme za čas napustili poznati Šaanerski trokut. Tak ja zovem te komadiček zemle na šteroj stanujemo. Šaan se zove gradić, a trokut vu šterem sme mi nastajneni je trokut jer ga okružujejo vulice z tri strani, i po sake po celi dan brenčiju auti da moram pri vlastitem domu štupljine za vuha nositi. Nu, fala bogeku, arivederči Šaaan bonđorno Italija.

Kak je ponedelek othajal mi sme se glibše i glibše zahajali spram sredine škornja. Poklem Milana je put duge vodil spram Bolonje, a ondak naposletku se pojavil napis Roma. Mam sem se zmisljila da si puti vodiju v Rim. Makar je naš cilj bil Asisi. Do Asisia sme sejene trebali cestu – za Rim. Tak nas je vputil Gugl. Nu, Vladek tak nie misljil. Gljih poklem pervoga putokaza za Rim, on je, kak se šika fuljal cestu, a nie baš bila vuska. Pak je ponuorel. Sfundal Bogeka presvietluga, a ja sem mam za negov oprost grijehov, zmoljila tri Zdravomarije i jenuga Očenaša. Tuo je pomogle.  Najemput se cesta otprla, a mi sme se našli pak na pravem putu – za Rim. Tak sem se zbilam na licu mesta uverila da si puti vodiju v Rim. Makar sme mi putuvali vu Asisi, pak još male dalše do Svete Marije od Linjana, bi po talijanštini povedali Santa Marija del Lignano.

Poklem pervuga skretanja na krivuga puta, a da nej morala preveč Zdravomarij moliti, sem nagovorila Vladeka da zašteka Navigatorjicu. Je sem se i berže pokajala, jer tuj su zde počele zapraf naše muke. Navigatorjica ti nemu na visokem nemačkem liepe jasne veli: Achtung, im hundert Meter rechts abbiegen, bi rekli, pazi, poklem 100 metri skreni desne… ali ne ne, moj ti Vladek njoj veli: muči ti bedača jena bapska, nič ti ne znaš, pak kak pravi horvacki pometni muž napravi po svojem. Ne bu mene vraža baba zapoviedala. Tak se furt z nju svadil dek ju nie pred sami vulazek vu Asisi konačne ušutkal. Zde sem mu ja muorala glumiti Navigatorjicu, spram guglovem naviganju. Lepe mi je se sprintal i sljikice sem mogla videti gda kam skrenuti trieba. Nu, preveč sem lukala se druge zanimlivejše stvari pak su mi znaki kre puta saki put – zbegli. Z tešku muku sme sejene, čez jene 8 vur putovajna zagledali liepi, bieli od samuga kamena sklesani grad na male vekšemu briegu. Tuo ti je bogek moj dragi sam duom svetuga Franceka Asiškuga.

Kulike znam je živel skrajem dvanajstuga i s početkem trinajstuga mračnuga vieka. Bil je frater šteri se odrekel ovozemalskuga bogactva i se zarekel da bu po siromaški živel. Tak je i napravil. Pomagal je siem, bilkam, živine a i sirotu na svoju sramotu. Velim sramotu, jerbo je bil tak darežliv da je jene babe i zajdnu rubaču sebe dal gdaj druguga ničesa ne imel. Kmičnu cirkvu toga doba i nejne glavešine je fejst kritizieral. Bil je utemelitel Franjevcof  a bormeš je kumuval da se osnuje i red Klarisa. Če sem gljih nije lizač oltarof, te mi s dopada. Je se vidi, bil i za jednaka prava muških i žejnskih. Kak se gedek on boril za siromaške i pomagal jim naviek, sejene mi se čini da se negva borba baš čudne zaveršila. Mam poklem negve smerti su ga preglasili za sveca. Glih onie isti štere ja za života največma kritizieral. Mene se vidi da su oni negvuga poštenuga nauka skoristili za svoju pruomociju. Morti tuj ležiju i pervi koreni denešnjih poljitičkih kampanj, gduo bi ga znal. Cirkva je naviek znala napeljati vodu na svuoj žervenj.

Nu da se vernem na naše stranputice. Kak sem več napomenula, Asisi sme vidli z daljine kak se blešči i špinči svojih belem hižam, aj sme nikak nie mogli pogoditi puta do njegvih svetih vulic. Piči Vladek dalše po avtoputu, Asisi ostaje se menši i menši za nami, mene se več gerde pripušile, rit me zabolela, a Vladek  se spomine z bogekom na ne baš najlepši način. Pak sem se po trejti put uverila da si puti vodiju vu Rim, jer bez obzira kaj smo trebali vu Asisija Vladek je več dvajst kilometri vozil po ceste za Rim. Stigli mi več do Figlia. Vidla sem da je vrak odnesel šalu, pak sem znuovič zmoljila tri Zdravomarije. Viš ti vrapca – to zbiljam deluje, nis još trejtu doveršila, a več sme našli pravega puta. Sunčece presvietle je bile na zahodu gdaj sme se konačne domogli pervih vulic tog Asisia. Bormeš muoram neke priznati, makar sem prešla svieta od Mača do Lihtenštajna i nazaj, zastal mi je dieh vu gerlu a po kičme su mi začeli prehajati gezmieci. Kak sem godek od putovajna i tulikih Zdravomarij trudna bila, najempudek me obuzel takev mir i dobruota, bi se čak mogle reči lepota vanzemalska da sem i čube pozabila od čuda – zaprieti. Ta se lepota ne da opisati. a bormeč  ni tuo neke kaj se vu zraku čuti. Tuo čovek muora doživeti. Vladeku su predelali umetnički instinkti pak je šklocal kak nor. Već se skerem i kmica počela lepiti po krovi, a mi sme još nie našli našega cila. Nekak sme se ipak prestrojili, morti je i na Vladeka Francekov mir prešel pak sme bez velike muke i jada našli vrata… z Asisia i po slabe zasfaltierane cestice začeli zahajati vu gustu hustu. Poklem pervih 5-6 kilometrov sem se počela osečati kak Marica z one pripovetke o Iveku i Mareku. Sem štela silu da Vladek halta da male kamienja naberjem. Cesta – sama jama, okoli fusta. Tegda negda zagledam z ruku napisanuga putokaza za našu Hižu. Kmica se spušča, asfalta je ga nie, cesta se stisnula, pod gumah škriple pravi talijanski šoder. Jezušekmarija, za petranbožji, kam ideme i da bume došli, če bume došli? Gezmieci po kuože su pak počeli hoditi, ali ovie put čist od nekakove jeze. Kak se mi naviek zgubime, da se v napoznate otputime, več sem nas vidla kak celu noč iščemo našu Hižu. Vu tem toga mi se pred očmi pokazala tak veljika spirala lijepe zmotana v prafcu kak se šika, bi rekli ciegera na vure, da sem se mam zmisljla da sme mi vu Misije skapanja pozitivne spirale. Strah je zginul. Za čas, za pervim vuglecem je osvanul pienj na šterem je liepe, makar slabe vidlive pisale: Artestudio Ginestrelle. Juhu, juhu i mesec je več posvetlil puta. Na levoj strane se špinči tienki visuoki čempres, na desne pak dve fajn žejnske – naše domačice. Po boje lica i obešenih vusnih se mogle zaklučiti da su se i nih dve fejst brigale em bume našli puta čez tu černu hustu do nihove Hiže. S čiem su nas zagledale, vusnice su se rezvliekle do vuh, a onda se začule: Welcome, Bienvenuti, Welcome. I otperta vrata liepe jednostavne hiže su nam poželela bienvenuti

Na stuolu velikem, starinskem, kupice z vinem domačem, kak kerv gustem i čerljenem, sira domačuga i kruheka s pod peke. Bogmeč se mam i spripoviedala štorija o susedovom pesu kaj nim je tartufe prenašel, pak sim pak tam, pak dajte najte, za čas je na stuolu bil i pun tenier kruha zapečenuga z masljinovim oljejičem i tarutufem po nem poribanem. Navaljil Vladek kak da nič 3 dena nie jel. Mene je mam prisele, sem se zmisljila kaj se o tartufem i niehove muoči po Istre pripovieda. Poklem sem se hverila da su i te priče niesu zmišlene. Naše su nas domačice Marina – ščer i Adria – mama, baš liepe pogostile, praf po talijanski, bi se rekle: mia casa – dia casa, moj duom – tvoj duom. Povedale su nam v kratke gduo još z nami v Hiže obitava i poželele nam ugodnuga boravka. Marina parla engleščinu i talijanščinu, mama Adrija talijanščinu i z rukami. Dobre je, se razmeme. Vu tem tega, naišel je i pervi stanar Hiže pisec Finec, z imenom Tomy. Veljiki kak dif, mučljiv kak dif i srameči kak dif. Poklem sme na putu do naše sobe skrenuli vu malu kuinicu i tak upoznali ostatek družine, ki je bila pri večeri. Stisnuli su se okuoli stuola 3 žejnske i još jen veliki muški. Barbara z mužem Markecem z Australije, Ann odnekudek z severa Kanade i deklička z dugemi lasmi i iste takvem nogami po imenu Monika, iste z te Kanade.

Naša nas je sobica dočakala lepa, bela, vrejena na puol starinski, na puol umetnički. Se mam vidle da je ovde se prilagojeno umetnikem i oniem šteri se tak osečaju.

Kaj se mene na pervu, osobite doteknule je bile da ovde živiju s poštovajnem spram prirode. Gdaj sme još vu kuini bili, mi se pripetile pušiti, a kak je vu Hiže kajenje prepovedane sem prešla na dvorišče. Gdaj sem se štela vrnuti v hižu sem se nie usudila. Pred vratah, čist gere pri svetlu zunzal je fejst veljiki šeršen. Ma nije bil fejst veljiki, bil je kak kanader. Mam mi se stisnul zadnji diel debeluga črieva. Nes se usudila dojti do vrat, a kamoli jih otprijeti. Pak sem si skadila još jenu, za kuražu – nie pomogla, pak još jenu, nič ni ta nie deluvala. Kuraže nigder. Uonda me potirale tam kam i sveci peške ideju, pak sem juknula čez vrata kak da me si vragi tiraju. A te norec ober vletel je za menu bez posebnuga odobrejna i poziva. Ravne Marine puoljek glave na svetle. Marina nie niti okem trepnula. Ti bogeka kušnem vu petu, kak je tuo moguče, aj ga nije vidla tuljikoga il se diela da ga ne vidi. Ja sem same oči izbečila i čakala na koga bu se perve obrušil. Čakala sem zate kaj sem zadervenela od straha, a ne zate kaj sem čakati štiela. Ondak sem pri drugemu svetlu zagledala još jenuga takvuga kanadera. Po pleča mi se cedil merzli znoj, misljim i da sem prebledela kak melja, a more biti da su mi zubi cvokotalji. Jer se Marina konačne osetila dužna objasniti prisustve ova dva nepozvana i z ničesem najavlena guosta. Mirnim glasem kak špricer i bez prenemaganja je rekla da oni tuj i tam tak doletiju na svetle pak se male poigraju, pozunzaju i unda odletiju za svojim poslem, če im nigdo ne smeta. Nis več imela veselja čakati da proverim aj jim morti ja smetam, neg sem junački požurila po štenga vu našu sobu. Tam sem za saki slučaj spregledala postelju, lomar i još par luknji, pa kak nis ni jenuga kanadera našla sem mogla prestati stiskati kraj debeluga čreva. Još se zmisljim kak im je Vladek probal na meksičke engleščine objasniti da su te dva pod dieku bad guys.

Sejene, pre neg smo se vu postelju hitili, zalepila sem oba oka plava i gliboka na nebe znad nas. Čudaj zvezda je tak bljizu trepetale i svetlele kak da sem vu Betlehemu a ne v blizine Asisia. Mi se vidi da sem i onu celu Mlečnu stezu mogla konačne dobre spregledati. Kaj je još bile jake čudne, je bile da se nič pod kapu nebesku nie mogle čujti same ščurice kak ščuraju, kak da sme v raju. Složilji su takev orkester kak da jim sam gospon pokojni Karajan dirigiera. To je bile zajdne kaj sem pred spajne još čula. Jezušek, morti lažem, misljim da sem zajdne čula Vladekove herkanje, se ne zmisljim več, znam da sem zaspala kak beba.


Zvir:
http://poljak.jimdo.com/2013/10/18/dnevnik-z-italije-prvi-dio/


Nastavek sledi prvum zgod(n)um.

Citat:
Kajkavski se piše i v Kneževine Liechtenstein

Vevo je puoviedek (spominek) z gospum  Poljak rodom z Meljan (Mihovljana), na rajkavskomu kajkavskomu.
Vuživancija v (i) jezičnemi oblizeki! 


28. sušca (ožujka) 2012.

Franjevič:
Rajka, ja te puoznam kak jake energičnu, fletnu, buorbenu i navudrenu prirodu. Kak jenu vatrenu klupku. Aj se i ti vidiš tak? Kie si ti zaprav i kaj zaprav tuj vu Kneževine dielaš?


Poljak:
Ja se iste pitam kaj tuj dielam… (Se smieje) Okruljica (klupke) sem nije, niti se tak osiečam. Osiečam se gljih kak jena žena za se fele i vrieme.. Z drugih rieč, sem gljih počela živeti. Morti te zgledi male sebične, nu gljih zde imam tega osečaja da po pervi putek vu živlenju živim samu sebe.


Nastavek:
http://www.forumgorica.com/zabava/mala-svicarska/msg46932/#msg46932

Citat:
Kajkavski se čuje i vu Švicarske (1)
Čitajne poezije Vlade Franjeviča

Zljih frul frekvencije
http://www.forumgorica.com/zabava/mala-svicarska/msg43595/#msg43595

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Kajkavski se čuje i vu Švicarske (2)
Kajkavisch hört man auch in der Schweiz

1. Zljih frul frekvencije
2. Znutraj na vun
3. Duodir tišine


http://www.forumgorica.com/zabava/mala-svicarska/msg43596/#msg43596

Citat:
Čuj molitve vruče ove,
Draga naša Mati,
Tvoj te vezda narod zove,
Romari Hrvati.


Cela Domjaničova pesma K suncu prosi vsaka roža:

http://www.forumgorica.com/kajkavski/pro(iliti)za-kajkavsku-p(r)oeziju/msg51679/#msg51679

K SONCU PROSI VSAKA ROŽA LJERKA PALATINUŠ, 03:02

K SONCU PROSI VSAKA ROŽA LJERKA PALATINUŠ
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #578 : Listopad 23, 2013, 10:02:10 poslijepodne »
Nastavek prethodnoga lista


Kajkavski oblizeki Turopola, točneše Tuorekpolja(k)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Rajka Poljak – Dnevnik z Italije

Ovo je je drugi dio dnevnika kojeg je Rajka Poljak napisala krajem rujna i početkom 2013. a isti se bazira na iskustvima koje je autorica skupljala za vrijeme realizacije 8.SPIRALNOG KANALA (http://www.spiral-channels.net/ ) u blizini Assisija, Italija. Mali dio uvoda u ovo štivo je bilo premijerno predstavljeno zagrebačkoj publici u okviru I. gornjogradskog književnog festivala čitano od same autorice 12. listopada u svratištu “Cinkuš”, Mletačka 9. Tamo pročitan tekst je objavljen i u Zborniku festivala – ISSN 1849-1413. O Rajkinom nastupu u Zagrebu izvještavalo se u obadva dnevna lista u Liechtensteinu kao i u “Večernjaku“   
(http://www.vecernji.hr/zagreb/supruznici-vlado-rajka-poljak-franjevic-nastupaju-zagrebu-clanak-626699 )



T u o r e k

Sme se tega jutra dogovorili da bume pred večerku zaorali perve brazde našuga kanala, al poklem toga zbavlenog zagovora santa marije od linjana nesme bili za nič. Vladek je jambral da bi neke jel, a ja sem ga obavestila da je kuina leve od ulaza. Pak sem si nadobudne vu istu prešla narediti pahulice z mlekem. Otprem vrata, a nutri naš Markec po stolu krumpiere nagajna. Na pervi pogled bile su mi dve stvari jasne:  Markec ni nigdar vu te svoje Avstralije služil vojsku, a o kuharenju ne zna ni tri čiste. Nu, zmeknem mu škrlaka, kuražne se priel posla. Kumpiere je pobedil za menše od frtal vure, hitil ih vu rajnglek naj se sami kuhaju. Onda je Ann zvlekla odnekudek paketljina malih klobasičkih, hvalila jih Markecu na obradu, a mene izvestila na tečne kanadske engleščine da moremo jesti večerju z njimi.Priznam posramlene, nis ti ja nju skerem jenu reč razmela, težek mi je te tečni kanadski, neg sem pratila nejne perste, vidla pune klobas, klimanje z glavu, i stol nameščen za 6 ljudie i tak sem, kak prava zagorka mam zbrojila da su 2 i 2 jednake je šest.


Dien mi je započl kak i saki, z jougu i meditaciju, a ondak je se bile drugač. V prizemlu Hiže, prevrejene ex-štale, okupila se družina pri skupnem fruštuku. Da sem po štienga poliehko štiepala, sem čula same engleštinu i talijanščinu, čak je i smieh nekak stranjski zvonil. Za bogeka miluga niesem se mogla zmisljiti kak se velji dobre jutre na engleščine, pak sem skerem pobiegla nazaj. Nu, dočim su me zagledeli si su zgromourili Goood Morning, pak sem ondak i ja nim tega morninga vernula. Još sem se zmisljila reči bon apetit. Ti vrapca, sem pomisljila, još bum i poljigluota postala. Im sem v najbolših liet, če sem nemščinu i nekatere nejne dijaljekte skužierala, zake nej i male talijanščine i engleščine navščila. Makar, muoram priznati, se posiplem z pepelem, da mi engleščina jake dobre prek jezika žuglja, tak se fajn čuje moj „r“ kak da ga onie meksikanci z kaubojskih filmov grgoljiju. Vladeku pak engleščina paše gljih kak oslu sedle, same kaj se on neče z pepelem posipavlati, rajši presipavle preveč toga prek jezika. Dek sem ja meditierala, on je pošarmieral i muške i žejnske, ove potonše, se vieda, male več.

Nu da ne dulim, poklem finuga, praf talijanskuga fruštuka sme se otputili v nabafku oruđa, očem reči krampov i lopat, farbi, platnof i sega ke jene umetničke družine trieba da je v divlini de ničeseg nema. Vladek i ja sme sledili Marinčin avto pun ženskadije. Kupovina sega i sačega – kakva muora. Saka od onieh z Marininoga avta trebala je neke druge – z druguga štacuna. Vladek se pak zakeljil za lopatu, a poklem i balticu i nikak se nie mogel od tega otreči. Skužierala sem v momentu da je on zapraf trebal biti zemloradnik iliti barem kakev šumar. Na jedvite jade sme ga odvliekli vun. Zapetranbuožih, potrošili sme puol lepuga dana na kupovinu. Vrak ti po civiljizacije se poserje.

Vrnuli sme se prav žifčani. Tak da nes imela ni vole nekaj od kuplenoga – skuhati. Neg sem na hrge zrezala pancetu, pljesnivu nekakvu klobasu i kruha z paradajzem pak sem se skup hitila pred Vladeka tak serdito da mi se bokček skerem zagotil. Se mi ga je bil žal. Mam me i srditost napustila. Gdaj sme se dobre spodrigali su nam se i osmehi vrnuli. Ne zgoršega napomenuti da sme tega našega obruoka jeli, neprosvečeni i neupučeni, na stuolu – umetničkem rekvizitu. Več druge jutre je najnem osvanul napis na englečšine: Prosim najte na vem stuolu jesti. Fala. Koga si ga vraga uonda tuj podlekla, baš na te lepe, jedine terase? Poklem sem fort Vladeku pretila, če se nepodobne ponašal, da bu našel novuga napisa.

Marina nam je povedala da tuj zgor, sega fertalj vure huoda, male čez fustu, male čez pola, na verhu brega moreme najti liepu cerkvicu po štere je i meste imena dobile: Santa Maria di Lignano. Pak sem nagovorila Vladeka da skočime do cirkvice. Pinklec na pleča, ideme brega osvajat. Hop-cup nakalup, ti ga na, velim ja poklem petnajst minut soptanja uz breg. Same da napomenem fakta, da sem ja versna pljezačica – na Sleme, za vu priliku na nuoge obliekla lietne natikače, za na paljec, z debelem potplatemi i šlokicami. Šlokice za slučaja da zestanem kakvu kaču, da je posvetlim v oči. Vu svoje sem dobrote i iskusnosti natentala i Vladeka da se tak prikladne obuje – sandale za plažu, da mu nej bile preveč vruče. Baš sme bili pravi – planinorci. Ma niesu ti tuo Švicarske planine prek 2 jezerače, tuo ti je običen, male vekši talijanski breg, rekla sem pred uspona Vladeku tak samouverene kak same neznaljica i nepoznavalec bilo kakvega brega more zvaljati. Neg da se vrnem pljiezanju. Poklem moje zablude da sme za 15 minut pri verhu, sme za časa skužierali da Santa Marija od Linjana  oče od nas male več znoja, kervavih nuog i nategnutih gležnjov. Poklem dvajst minut bile mi je jasne da me bogek koštiguva kaj nis zbavila ni jenuga zagovora pri majčice božje bistričke, a obečala sem, one jempudek, gdaj sem misljila da mi je teške. Poklem pol vure plijezanja i natiezanja sem se i z bogekem počela pregovarjati: de prosim te mekni te križ z mojih pleč, pak nes baš tak gerda grešnica, izem tega, kaj ti je pak Vladek krif? Pak nije on bokček tak jake škerti, same fort pozabi drobiž da ide v cirkvu, bu ti drugi put ostavil desetaču. Bogek me skroz ignorieral. Onda sem počela bulazneti, bi se rekle, filozofierati: Aha, to je to, slobodna vuola, moreme se mi i vrnuti. Tuj se pak vu meni stvoril onie vraži z repem i ruogi pak me napelaval da se vernem. E ne bum se okrenula na doul , našla bum ja tu cirkvu makar mi zajdne bile. Tak sme lepe zešvicani, spikani  lepim lubičastim skričakem, poklem neke več od vuru cajta zagledali nekakev zidek. Je, cirkva je tuo, sem zacveketala...a nie bila, bile je gruoble. Ti zrak žarki i se koprive peklenjske, de ima gruobla, muora biti i cirkva – i bila je.  Preporojeni od friško zbavlenog zagovora sme pojureli otpreti vrata – da vlovimo male hlada i zafalime Gospe na velike milosti kaj nam je ukazala. Vrata su ostala niema, niti da bi zaškrekla. Veljim ja Vladeku de male jače porini, im su teška. Porinul je on, alji si je skrem strupal nosa, vrata i dalše ni makec. Kak sme se gerde razočarali, Vladek je od muke okoli cirkve počel šklocati kak sumanut, a ja sem usavršavala svoju talijanščinu. Poklem trejtuga čitanja plakata za šteri sem bila uverena da je najava za kakšni rok koncert skužierala sem da čitam – osmertnicu. Zavela me lepa mlada žejnska kaj se prehitavala po celem komadu papiera veljikoga baš kak bi bil jen plakat. Oni su se opraščali od ne na te male čuden način.

Žalobnim glasem sem izvestila Vladeka da mi je pun kufer i da me nogice vu šlokicama – boliju. On je bil mišlenja da još ne vreme za vrnuti se. Pak me natiral da iščeme ristorante za šteri sme vidli putokaza na jenom drevu.Mi se vidle da mu je pomet zamutila same jena grešna misel – na merzlu pivu. Kak sem ja, za razliku od njega puna razumevanja, pristala sem na iskanje (neke male je bile i vu tem tega da se meni jake štel kapučino piti). Tak sme mi počeli po tem verhu brega potragu za ristoranteom. Čez hustu, sim tam vrit na ham, našli sme nekakvu hižu, al zgledela je pre kak nekakve mafijaške skrovišče neg ristorante. Tak su nam gerla ostala praf suha, a mi sme se zaleplenih jezikof za nepca čez istu stenu počeli spuščati nazaj. 

Tuj sme mogli na licu mesta utverdeti da natikači za paljec zateknuti i sandale za plažu nesu nikakev izbor za spuščanje po talijanskem bregu. Otsmicalji sme se jeden del kak bedaki do pol brega, a onda sem spuknula z pinkleca ručnika, hitila ga v gljiboku travu pak se zvaljala na nega. Misljim da sem zgledala kak da mi duša na nuos oče pobeči, jer Vladek nie ni beknul, same se na tura spustil, a nosa med noge obesil. Znam da mu je teške, teške, jake teške ona merzla faljela. Ja sem iz čistuga očaja jenuga reda – odmeditierala. Kak je sunčece presvietle za fustu zamekle, mi sme se zagrleni i bez reči, spuščali dalše. Oko šeste vure bili sme nazaj. Fala dragomu Bogeku kaj Marina ni bila ni bljizu, da sem ju unda zagledala bi je ja objasnila kak se na vuru gledi. i kaj znači frtalj vure, a kaj jena i puol. Požirake bi je garant spuknula.

Sme se tega jutra dogovorili da bume pred večerku zaorali perve brazde našuga kanala, al poklem toga zbavlenog zagovora santa marije od linjana nesme bili za nič. Vladek je jambral da bi neke jel, a ja sem ga obavestila da je kuina leve od ulaza. Pak sem si nadobudne vu istu prešla narediti pahulice z mlekem. Otprem vrata, a nutri naš Markec po stolu krumpiere nagajna. Na pervi pogled bile su mi dve stvari jasne:  Markec ni nigdar vu te svoje Avstralije služil vojsku, a o kuharenju ne zna ni tri čiste. Nu, zmeknem mu škrlaka, kuražne se priel posla. Kumpiere je pobedil za menše od frtal vure, hitil ih vu rajnglek naj se sami kuhaju. Onda je Ann zvlekla odnekudek paketljina malih klobasičkih, hvalila jih Markecu na obradu, a mene izvestila na tečne kanadske engleščine da moremo jesti večerju z njimi.Priznam posramlene, nis ti ja nju skerem jenu reč razmela, težek mi je te tečni kanadski, neg sem pratila nejne perste, vidla pune klobas, klimanje z glavu, i stol nameščen za 6 ljudie i tak sem, kak prava zagorka mam zbrojila da su 2 i 2 jednake je šest. Kak me je same zmantala, sprešla, zanitala, nis vu tem času ni primetila. Neg sem se skup z Markecem hitila na kuharenje. Pak sme osim slabe zdrucganuga krumpiera i klobas imeli još i špagetljine vu sosu i mladu šalatu. Markec i ja sme vse skup berže i z volu zgotoveli. Poklem sem skužierala da je družina gerde lačna bila, a da nigdo nema vole ni talenta za nakuhavanje. Nekak mi se pri večerje vidle da me si najempudek, z čistuga mira jake radi imaju. Pak mi je konačne sunule z riti vu glavu, joj, bedača, pak oni bi tebe tak saki den zapregli. Če ne baš obeda, al večeru da im spravlaš tega bi sigurne rade šteli. Mam sem same sebe reč zadala – s toga vraga nič, kuharim ja domaj i preveč, deca draga, bute vi i dalše paštietu na kruheka tacali, skupaj z menu. Nu, nis nič rekla, same sem pustila osmeha naj pobegne od vuha do vuha i uživala u falama i psalmi. Našle se i vina pak su se jeziki rezvezali, lepe se luft zagrel, se vu glasa pripovedale, smejale i kak se videti mogle – sme dobre prihvačeni. Tak sme lepe omamleni zaspali kak ejngeleki.


Zvir:
http://poljak.jimdo.com/2013/10/19/dnevnik-z-italije-drugi-dio/


Nastavek sledi prvum zgod(n)um

Citat:
Rajska Djevo, kraljice hrvata - Ljerka Platinus, 03:18

https://www.youtube.com/watch?v=eyuQGosNtLU

”Franjevec” pri isusovcu
(i Franjevič v Assisiju vuoči dolaska pape)

Rajka u Assisiju, 05:21

Rajka u Assisiju
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #579 : Listopad 28, 2013, 10:09:50 poslijepodne »

Nastavek prethodnoga lista


(I)SPIRALNI KA(J)NAL

Rajka Poljak – Dnevnik z Italije – (3) / Sreda

Ovo je je treći dio dnevnika kojeg je Rajka Poljak napisala krajem rujna i početkom 2013. a isti se bazira na iskustvima koje je autorica skupljala za vrijeme realizacije 8.SPIRALNOG KANALA (http://www.spiral-channels.net/ ) u blizini Assisija, Italija. Mali dio uvoda u ovo štivo je bilo premijerno predstavljeno zagrebačkoj publici u okviru I. gornjogradskog književnog festivala čitano od same autorice 12. listopada u svratištu “Cinkuš”, Mletačka 9. Tamo pročitan tekst je objavljen i u Zborniku festivala – ISSN 1849-1413. O Rajkinom nastupu u Zagrebu izvještavalo se u obadva dnevna lista u Liechtensteinu kao i u “Večernjaku“   
(http://www.vecernji.hr/zagreb/supruznici-vlado-rajka-poljak-franjevic-nastupaju-zagrebu-clanak-626699 )



Sreda
(i točejne v sredu – vusredotočejne)

Citat:
Vpelatva LK-a:
Kak se i šika, sredni iliti medijalni den tjedna, započel je z meditaciju iliti vusredotočejnem (onem miselnem, gruntalnem, gruntovčajučem, po gruntu kopajučem takaj).

Vladek i ja sme zgledi neke terdeša korenika, jer sme i dalše grebli, rovali da je fercale na se strani. Pak sem se vu svoje radoholičarske euforije vu tem tega zmisljila na ORA i kak je tuo negda liepe v bivše Juge bile. Tuj sem zašla vu pregljiboku filozofiju i z analizierala poklempartizansku Jugoslaviju, gospona Titeka i negvu partiju i kak su nas liepe vjedinili vu bractvu i jedinstvu. Sentimentalne sem zaklučila da su te omladinske radne akcije bile fale vredne i za saku pofalu. Vu tem tega slinavlenja i balavlenja mi je najemput na pomet došle da su te vraži omladinci kaj su pruge, ceste i moste gradili, poklem gdaj su vu krizu srednih let opali, te iste pute, moste i tvornice radnikem – kriškraš – zrušili. Od tak teških mislji mi je bormeš i kramp v rukah ožmehel.

Kak se i šika, denes je den iste započel z meditaciju. Poklem toga par kavic i cigaretljinov, neke pod zub i beži na posel. Vladek se zbudil pun stvaratelskih suokov i mam poklem fruštuka napal je terdu talijansku zemlu. Očem reči, započel je težek i mukoterpni posel na našemu zde več zajedničkemu projektu – Spiralnemu kanalu. Ovuga je leta Vladek bormeš već dva bez mene zbegecal (bila sem ja z njim duhem i sercem, a tielem sem muorala guliti svojuga posla). Zde je ove pak vu Italije bi se rekle zaveršni za ve lete. Lepe sme mi tega zasverdlali Slovačka – Slovenija – Italija. Vse sme skup imenuvali Zemle z lubavlu. No, idem nazaj vu Kanala. Muoram se jene male rukave potferknuti pak osim sercem i duhem, i telem dokazati da sem vu Projektu tak lepuga imena: Zemle z lubavlu. Tak mi ovie put Vladek nie bil sam. A bormeš nam se mam s početka pripicoknul i veliki čovek za Avstralije, Markec. Mu je kramp vu rukah zgledal kak dečja igračka, a ja sem ga pak jedva zdigla. Lepe sme se posložili, prignuli glave i jene tri vure grebli kak da iščeme skrite blage. Bili sme vredni. Zde se več lepe i fejst vidi spirala kak čez dvorišče spred Hiže – sverdla. A ni bile lefko. Zemla trda kak kamen, žilaveša i od mene i još tri takve. Nu, Vladek je tak fletno naskakal na štihaču da ju je i spigati vuspel. Markec je svojuga duguga bicikljističkuga tela zvil na puol i grebel i sekel i zemlu hital da je bile milina gledeti. Ja sem pak grebla zemlu z lopatu, pak ju hitala vun, busenje napadala z goli rukah i još sem k tomu – popevala: nis pozabila ni jenu borbenu, a gdaj mi je več duša bila pri nuosu, sem se zmisljila i glori,glori aleluja. Ja ne znam točne kak su te moje domače na Markeca deluvale, ali mislim da me je konačne odlučil ušutkati pak je onda i on pustil svojuga glasa. Gromoglasne je zapopeval nekakvu borbenu na engleščine. Ondak sme si tri počeli zavijati: When the Saints goes Marsh in…, bi po domači rekli: gda sveci zamaršieraju… Ma bili sme kak družba Pere Kvržice. Same kaj naš Pero – Vladek fort govori: Positiv denken, sei positiv bitte. Na kaj sem mam odvernula: Jawohl, jawohl, Arbeit macht frei. Znam ja da je ta tverdna gerde negdar v povesti zloupotreblena. ali v našem slučaju morem slobene na vlastitu tintaru priseči, baš je bile tak: posel nas je oslobodil, če ničesa drugega, seh mislji bedastih, a same je jena ostala: kak još jemput krampa zdiči. Prava meditacija. Uonda je sunčece gerde gljih po nas pripekle pak sme muorali vu hlada pobeči. A i tak sme već nie mogli ni jenuga alata poštene zdiči. Bormeš je zgledale da je i Velikomu Čoveku Markecu ona igračka v rukah gerde otežala. Počeli su i želuci kruliti, i tuo bormeš bez parduona jake glasne. Konačne sme potpisali kapitulaciju i priznalji da se dale tak več ne mre.

Poklem na brzaka improvizeranuga obeda vsa nam je kerv pobiegla vu želuce pak se takaj nič drugega nie mogle neg debeluga hlada iskati i vu horizontale ostati. Gdaj sme si znuovič nadošli, sme se vu Spiralčeka vernuli. Markec je, buogec, kapitulieral skruoz naskruoz. Nič sme mu nije zamerili, hodi viš tam po dvorišču na puol zvijeni, kak da je pod nim onie negov bicikljin kaj ga saki dien po brege nagajna. A nie becikljin, motika je kriva.

Vladek i ja sme zgledi neke terdeša korenika, jer sme i dalše grebli, rovali da je fercale na se strani. Pak sem se vu svoje radoholičarske euforije vu tem tega zmisljila na ORA i kak je tuo negda liepe v bivše Juge bile. Tuj sem zašla vu pregljiboku filozofiju i z analizierala poklempartizansku Jugoslaviju, gospona Titeka i negvu partiju i kak su nas liepe vjedinili vu bractvu i jedinstvu. Sentimentalne sem zaklučila da su te omladinske radne akcije bile fale vredne i za saku pofalu. Vu tem tega slinavlenja i balavlenja mi je najemput na pomet došle da su te vraži omladinci kaj su pruge, ceste i moste gradili, poklem gdaj su vu krizu srednih let opali, te iste pute, moste i tvornice radnikem – kriškraš – zrušili. Od tak teških mislji mi je bormeš i kramp v rukah ožmehel. Z druge strani Vladek je tak vredne kopal da je se več i več vu kanala prepadal. Sam si videl kukmicu na verhu glave kak vu rupe nestaje pak nagle jopet prihaje. Ti bokca, zgledel je kak da se zbilam za udarničku natieče. Vidla sem da je zgrabil pravuga ritma pak sem nie štela ometati. Meni se pak dalše več nie dale, pak sem krampa več za šminku preštimala i usput okoli zvierala kaj pak delaju drugi umetniki. Najemput mi je vse postale čudne. Zake su se Barica i Ančica tak zriktale kak da ideju na proščejne? Ančica je neke po svojemu „ateljeu“ premietala sim tam, a počele su se prinositi i kupice z vinem, nekakovi kanapei i boktedraginemarad, neznam kaj. Se je bile sumnive, zgledale kak da bu niešče neke slavil, a nam nigdo nič povedal nie. Sim tam, mic po mic, nekak sem se krampa riešila, stepla sebe zemlu i promolila nosa bližejše. Mam me Barica izvestila da se slaviju dve stvari: Ančica nam prezentiera svega svojuga dela vu naše Hiže vu pretekla 2 tedna, a ujedne se z nami i oprašča i zutra nas ve napušča.


Ann Manuel Video
Citat:
http://youtu.be/GSZOUQUfr30

Ančica je naredila zbilam čudaj tega. V četiri menše mape je bormeš naredila lepih crtežov asiških kapelic, cirkvi, basilik, vulic… Bogek dragi pa gdaj je ona uopče spala?  A nie to vse, nasljikala je ona i jenu praf veljiku, da ne veljim dugu, jene 15-20 metri. A na iste se bormeš mogle videti da žejnska zna svuoj posel i da je ovie kraj najnu baš jahkuga dojma napravil.

Posebne mi je zapela za oke, instalacija na sredine: bormeš je sklepala skupaj prave prafcate lojtre i tuo ne jene, neg truoje. One sredine bile su suhem zlatem pozlačene, barem su tak zgledale, bljesikale su se da sem jih jedva mogla i gledeti. Levo i desne su bile plave i zelene ofarbane, vu manire freski po Asisiju. Onda nam je pojasnela da su je te nejne intervencije po prirodi okoli Asisija dohajale same po sebi, gdaj je vidla ves one raskoš i pozlatu po cirkvah vu Asisiju. Oče reči, da je probala oči puka skrenuti i na ostatek kraja šteromu se, kak se vidi, i ne pridaje baš prevelika pažna. Iste nam je povedala da je po husta hodila i po derveču ostavlala male zlate štembilje. Tuj sem si ja pomisljila, joj, dekla draga tuo buju ti vidli same ovie krivolofci kaj okoli nas fort pese navodiju, pak bi mogli još pomisljiti da jih sam sveti Francek špuota zbog krivolova. Nis štiela nič zluočestoga komentierati, same sem je ruku stisnula i rekla: You are great. Bogme i je, veljika. Ili se tuo same mene z moje žable perspektive tak čini. Onda me prešla tak zmazanu i znojnu zimlica pak sem pobiegla v Hižu pod tuša. Diečas sem se, zeslužene prepuščala negvom milovajnu, mi je Vladek prek vrat povedal da se naj požurim da ideme nekam na skupnu večerju. Jezika sem skerem pregrizla, jer sem skerem Jezušeka zrušđila. Kak nej, zde tak trudna muoram još negde vriti sedeti, muozga naprezati na stranjščinu i jesti nekej kaj ne mrem ni imenuvati. Nu jezika sem zeštekala i zbegecala se najberže kaj se dale – za vuru i pol bila sem berajt za izlazek. V međuvremenu mi se od pogleda vu špiglec vernula i dobra vola. Zate sem se jake začudila gdaj sem se vu kuinu spustila kaj su si tak mučlivi. Poklem mi je Vladek povedal da su se nafujnili na Marinču kaj nas nie o semu na vrijeme i z volu izvestila. Nes si misljila da su tie umetniki tak sprogramierani. Nu dobre, vsi sme se skupaj potepli vu 2 avta, pak vu ristorante. Joj, Vladeka i mene je dopala nesreča da sme se peljali z Marinču, gazdaricu i Tomyem Fincem kaj zgledi kak veljiki medek. Tomek Medek je dal po gasu, a Marina bambolina je počela v manire vraže babe narikače, cvileti i prigovarjati: zmenji brzinu, tak moreš po te svoje Finske gasa stiskati, ne po ve samejame ceste voziti, mene se još živi, nigdar ni mertva več vu tvojuga avta ne bum sela…i se tak, jenu bedastoču na drugu. Tomek Medek je stojički podnosel nejnu torturu, ali gasa ni zmenjil. Sejene sme stigli v jenomu komadu, točnejše vu četiri. Mene je znervierala Marinina kuknjava pak sem si pred ristoranteom jenu vužgala. Nes još ni pol cigaretljina stamanila, gdaj je došel ostatek družine. Pak su berže bolše, jake lačni, prešli nutri. Vladek je ostal z menu. Ne zate kaj je štel, neg sem ga za rukava pričvrljela, pak blage zasiktala: im me ne buš tuj zde samu ostavil.

Moja je sreča bila kratkuga vieka, jerbo je čez zavesu od đinđi znutraj izmigoljel derhtavi starec, Don Giovanni, gazda ristorantea. Nič nie rekel, same nas je pomiluval mafijaškim pogledem a z ruku pokazal spram đinđazavese. Mam mi je cigaretljin opal z ruke, a ja sem pokorne sledila Vladeka vnutri, vu ristorante derutni. Ma ni baš derutni, pre bi se rekle jake oskudne bez ukusa nameščeni. Mam mi je bile jasne – tuo je tipični radnički ristorante. Cene mu baš i nesu bile radničke.

Kak je več prešla deveta vura, sem gledela kaj bi lehkuga pojela da me ne žnjara kak one klobase od snočkaj. Isalatisime don Chef (don Pollo) je zvučale tak mafijaški da nis odolela. A tek objasnitva na engleščine: Čučekova persa grilierana, na mehke postele od šalate. Gdaj su naposletku denesli kaj sme poručili sem bila gerdo pogojena. Čuček je davne zgubil sakuga žmaha i suoka, kak da ga je negdo preparieral, niti šnjofa po grilu nega bile. Komadi tie osmuđenih persah su bili pometani po obične zelene, na kverge zriezane šalate. Da ti postelju od šalate hitim posred čela, sem si misljila. Jer postelja nit je bila slana, niti kisela, a bogme niti vuoljejiča nie okusila. Se su mi tuo posebne doneslji na stuol, pak si ja naj sama dielam šalatu. Da sem štiela kuhati večerju, nej došla k nim i još mouram te platiti. Gdaj sem si zrihtala postelu, sem počela poskrivečki špijunierati kaj pak drugi na teniere imaju. Najvekšma su me zaprepastili Dugi Markec i negva Barica. Bila sem uverena da su nih dvoje prosvečene dušice i da same šalatu i nedužne špagetline tamaniju. Kad one, pred moju Baricu, biftek kak od mamuta odvaljen, a kervari gerde kak da bi mu olvejs dobre došel. Zapetranbožji, istuga takvuga je napal i tienki kak slamka Markec. A tak znači tičeki, sem si misljila, puolek vas su i klokani nagrajsali.

Mojem su se Vladeku vu tenieru ftaplali vu verhnju i tartufem – fusili. Ančica je namatala perst debele špagetline z rupah i slasne je usisavala. Monika šteru fort boli želudec, vu strahu je po tenieru iste nekakvu testeninu vu sosu premetala, a vu očmie sem vidla pitanje: What’s that? What I eat? A onda letargični zdieh: Oh, my Stomac. Kaj je Tomek Medek pojel, nis stigla videti, je vse obavil vu jenomu zalogaju. Naša vredna i nadsiem klepetava domačica ja najdužeže čakala na svoju večerju. Gdaj je konačne bila sporučena zgledale je kak da su lazanje, a nesu bile. Pune zapečenuga sira, a odzguori  zmazane z nečem sivem. Gdaj sem ju pitala kak se zove to kaj jie, zvučale je otprilike: E la fughi rigoletto. Tak je i zgledale.

Kaj se pile? Vine i voda. Umetniki vine, ja voda, obična, bez mehuričev. Viš, gda sem več pri vinu. Po čem poznaš vse umetnike oveg sveta? Vsi ločeju. Če nečeš z njimi, mam te sažalive pogledaju i škartieraju. Znaju da si nie njihov. Moj se je Vladek dokazal , kak pravi umetnik, mam je bil prihvačen. Oko mene se fejst Ančica trudila, morti sem je bila simpatična pak me nie mam štela škarta hititi. Poklem trejtuga neuspelog nujenja, ipak je odustala. Kak sem pred ono osem liet sama sebi prepoviedala piti, nigdar me poklem nišče, pak ni lubleni Vladek, nije uspel nagovoriti da bile kakvuga alkohola pruobam. Tuo ja zovem čeličnim karakterjem. Makar me se si umetniki sveta odreklji – nem pila i točka. Zde se več niti ne zmisljim zakej sem zapraf prestala piti, ej sem bila kak graba, pak pijem i pijem a nič ne deluje, ili mi je dopizdele da me šefica fort pošilja po pivu vu štacun kak šmerkljifku. Jene sem se jutre zbudila i rekla sama sebe: E bedača, kaj si spila, si spila (a bile je tega za tri živlenja) denes ne piješ. I tak tuo traje: denes ne pijem. Če gduo oče recepta naj me slobene pita. Joj, kam sem vu svoju pjanu prošlost zabludela… tuj sem zde na odlasku z ristorantea, fala bogeku dragemu. Jake mi je bila duosadna večer. Niesem skerem nič razmela umetnike kaj se spominaju, ali su zgledali kak da vmiraju od duosade. Zate si misljim iste da i te don Giovanieve vine nije buog zna kaj, jer da je, bili bi bar male živeši.

Vrnuli sme se točne tak kak sme i tam išli: Tomek Medek po gasu, Marinča po glasu. Kuljike ta vu jene minute reči more zgovoriti, tuo je sigurne za nu Ginisovu knjigu.

Drugi put tu večer sem se vu posteli uverila da te vine ni sluga nie ni Postupu, ni Dingaču a bormeš ni Pelješcu. Kak je pak Vladeku bile? Sem mislila da bum zjutraj naposletku čula: denes ne pijem. Sem frišku figu tega čula. Ali o tem vu…
 

Zvir:
http://poljak.jimdo.com/2013/10/20/dnevnik-z-italije-treći-dio/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 Nastavek sledi prvum zgod(n)um

Citat:
A nad našimi glavami (i v glavami) rastieže se, kak črni šlajer z Pepelkove popiefke, siva i neprozirna megla. Znad nje je, nevidljivi baš siem, veliki tukač vu Vladine ruke šteri bi nas saki čas mogel heznuti po tintari…….

Spas se videl f Euniji. Ali bolje je nie. Se ide na dolje, same naš optimizem raste. Male nam ga je osvežil i podigel festival kajkavske popiefke gdi su same “Kavaliri” popievali naj nam živi rad.

http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/msg52878/#msg52878


Citat:
Vlado Franjević , 2013-10-24

Hvala lijepo za ove vrste promidžbu Rajkinih čist zagorski vickastih dosjetki! ali i ne samo dosjetki… već i jako pametnih zamisli, dokumentacija, itd. srdačni pozdrav i svako dobro iz kneževine…

http://hr.wikipedia.org/wiki/Lihten%C5%A1tajn


******************************

L.K.

Negdo je jemput povedal da je živlejne za one teri osečaju (čutiju) – tragedija, a za one teri misle – komedija.
Vu tomu smislu držim i (k)a(j)peninski dnevnik gospe Poljak za vi(visek)cijsko- kontemplacijski.
Lep pozdravček v Kneginec  LihtenŠTAjn – LihtenKAJn

http://www.kneginec.hr/

Naj nam živi, živi rad
(Danijel Češnjaj – Stjepan Đokić Pišta – Božo Potočnik)

KavaliriEuropa vu bednji (Nove popevke) KRAPINA 2013, 03:27, 03:27

Kavaliri - Europa vu bednji (Nove popevke) KRAPINA 2013
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #580 : Listopad 28, 2013, 10:13:56 poslijepodne »
ORALNE PARLALELE I VERBIKALE (ZVERTIKALE)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Varaždinske vesti, br. 3590, 22.10. 2013.

Piše prof. Barica Pahič

KAJ je naše pitanje i naš odgovor

Moralne paralele i vertikale
 
Se to ljudi znaju, ali jih se ipak na te treba stalne podsečati. Pune put gore isplivaju oni ki tuo ne zasluže. Pune su jih novine, a vnogi se još sami proglašavljeju moralnimi veličinami. Tak onda prične spoređivanje i namietanje pitanj: A more osoba štera iza sebe ima moralno upitne ponašanje, poradi jednega čina, morti i v dobre namere, postati moralna veličina? Kaj se na tuo more reči, pogotove gda visuoka priznanja dobe takvi, a iza toga stoji nekšna laž, sebična sila ili muoč?



Kaj je to kaj se zove moral? Riečniki stranih rieči tuo definieraju kak pravila po šterimi se mora živeti v neki ljudski zajednici, a značiju poštenje, istinoljubivost, dobruotu, spremnost na pomaganje drugim ljudem, poštivanje druge osobe, njejnega prava na život, njejne imovine, opraštanje i se one kaj ljudem pomaže da skladne žive jeni kre drugih i v grda duoba. Nemoralne pa je se kaj se tomu suprotstavlje.

Ta se pravila zgrađujeju med ljudmi od pamtivieka, zapisana su v Deset zapovedi Božji, prenašaju se z jenega naraštaja na drugi, za njih se zalažeju se religije svieta, moralni moreju biti i oni šteri ne strahuju od Božje kazne, neg od ljudske osude. Večina ljudi osuđuje nemoral, želi poštene živeti, a moralne vriednosti čuva i potvrđuje. Moral se zalaže za red med ljudmi. Z nji ljudski ruod izvodi svoje zakone. Istina, moral je promenjiv, ali v nekimi stvari i stalen. Negdar ljudi moreju grešiti i iz neznanja. Ali ima i takvih ljudskih zajednic štere ne priznaju moral večine. Kradljivci ne misliju da je krađa nemoralna. Drugač ne bi krali, grabežljifci se nemreju zastaviti da nekaj ne zgrabe za sebe na štetu drugih, lažljifci nemreju bez laži, a sebičnjaci su same sebi važni. Zate za njih velime da nemaju savesti. Človek šteri ima savjest, derži do morala, a ak ga prekrši, peče ga savest i hoče to popraviti. Na žalest, ljudi bez savesti su več put prodorniji i uspešniji od onie šteri poštivljeju viečna moralna pravila.

Se to ljudi znaju, ali jih se ipak na te treba stalne podsečati. Pune put gore isplivaju oni ki tuo ne zasluže. Pune su jih novine, a vnogi se još sami proglašavljeju moralnimi veličinami. Tak onda prične spoređivanje i namietanje pitanj: A more osoba štera iza sebe ima moralno upitne ponašanje, poradi jednega čina, morti i v dobre namere, postati moralna veličina? Kaj se na tuo more reči, pogotove gda visuoka priznanja dobe takvi, a iza toga stoji nekšna laž, sebična sila ili muoč? Nič. More se same smejati. Več je rečene da je smieh “uglađano lice očaja i nemoći”, “neuništivo utočište slobodnog duha” i “dobrohotno suprotstavljanje ludosti svijeta”. No, če se moremo smejati, da onda naj bu z jenim vicom:

 Jankič je išel v cirkvu i zestal jenoga stranačkoga funkcionara.
- Kaj se ideš Bogu moliti za oprost kaj si prevaril se koje si mogel i pokral se do čega si došel? Nikakva molitva Bogu te od toga nebu odriešila. Kaj ne znaš da to ni za oprost. Za tuo se ide f pekel?
 - Naj reči! Zbilja? Žuri mi se. Vidime se tam.



Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/kaj-je-nase-pitanje-i-nas-odgovor/
i(l)
str. 25. sim
(vezilo funkcionera morti samo ograničeno vreme)
http://varazdinske-vijesti.hr/pdf/3590.pdf 
Aktuelni broj VV:
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1     

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

ANDRIJA KOS I OPTIMISTI ZAGORJA POŠTENJAK, 02:56

ANDRIJA KOS I OPTIMISTI ZAGORJA POŠTENJAK
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #581 : Listopad 28, 2013, 10:15:32 poslijepodne »
Međimurske novine, br. 945, 25.10.2013.
e-vundano 28.10.2013.

Piše: Jožek radnik

Premišlavanje Jožeka radnika

Što bo bolši od dva bokci?

Kuliko sam mel za čuti da so nejveseleši, posle zbiranja protivnikov za kvalifikacije na Svecko labodoritaško prvenstvo v Brazilo, bili labodoritaši Islanda. Najme kaj, pak jiv moramo razmeti, oni so dobili nejslabešega protivnika. Posle sam zazvedil gda smo i mi dobili nejslabešega protivnika. Jako sam najgerek, što bode, itak, pobedil od teh dva bokci?



Hmrla je Jovanka Broz. Za one šteri ne znajo ili pak so pozabili, to je dovica negdašjega precednika i gazde negdašje Jugoslavije, Jožeka Broza Titija. Dok je Jožek hmrl i njo so vugnuli v hižni rešt jerbo je preveč znala i bojali so se kaj se nej zmešala v politiko. Dok se je Juga restepla na njo so pozabili i ostavili so jo tam gde je i bila. Do lani, gda je doživela 88 let, isto kak drug Tito, bila je donekle dobro,a mam posle toga jo je zdravje počela ostavljati i betegi so nahrupili na jeno zmočeno telo, tak da je niti leto dni ne duže živela od svojega Jožeka. Kak zgledi neje još pozabila Jožeka, makar so se dosti svadili dok je on bil živ, i oče kaj jo zakopajo skupa žnjim. No, to nebode išlo nek jo bodo zakopali polek jega, pak si bodo prvi sosedi v hiži cvetja. Kuliko sam mel za čuti, pre čakoski gracki vuri, čakoska udruga Tito se ravnala na sprevod, ali sam ne uspel zazvediti je li so odišli ili so se sam ravnali. Verestovaje je bilo pre Jeleni v Gornjoj Dobravi z mužikašima i bilo je jako živahno.

Citat:
Če je mrtvec bil jenu noč doma, organizerano je čuvajne, bdejne (verestovanje)
http://www.brezje.gradnet.hr/proslost.htm

Međimorski esdepeovci so zebrali svojega novoga precednika. Na zbiranje so meli dva kandidate: čakovčanca Štefa Kovača i slakovčara Mladena Novaka, očem reči, meli so na zbiranje mladost i ljepoto, na jednoj strani, a iskustvo na drugoj strani. Kuliko vidimo, esdepeovci so ne zbirali po ljepoti, kak Čakovčanci dok so zbirali gradonačelnika, ali to je ne nikaj čudno, jerbo so več od pol biračkoga tela puce i žene, i zebrali so Mladena Novaka. Z izborom novoga "šefa" partije v političko penzijo je odišel Ivek Perhočov, šteri je prek dvajsti let vedril i oblačil na međimorskom političkom nebo. Ne znati je li je on odišel jerbo je jemo bilo dosti vsega ili mo je dogorela jegova politička sveča ili pak je došla nekša depeša z belog Zagreb grada. Znate kak je to v politiki, vse važneše odlučivle glava v Zagrebo, a riba se navek čisti od repa.Kak bilo da bilo, Ivek je svoje oddelal, a ve bode savjetnik ovim novim klincima (čitaj: skojevcima) šteri so zeli cugle vlasti v svoje roke. Ak ga bodo nucali i ak ga bodo šteli poslušati.

V haeneso cvetejo rože i to nejbole unda da k nam v Međimorje dojde Vesna Pusić, šefica stranke i potprecednica vlade. Škoda kaj smo i mi ne v jivomo cvetnjako, očem reči, cukor piksi, pak bi i nam bilo vse tak lepo čečeno kak je jim. Mortik i mi jempot dojdemo na to, ak potrefimo pravoga pota.

Igora Štimca je na mesti izbornika naših labodoritašov zamenil Niko Kovač. Nekaj si gruntam da je to Šuker dobro napravil kaj je postavil Nikija jerbo so naši labodoritaši, v zadje vreme, igrali kak da je nišči ne trener. Pak dvapot zgubiti od Škocke, to so mogli labodoritaši sami, očem reči, brez trenera. Nebrem veruvati da so nam te frajlice z Škocke dvapot zele mero i naprajle hurmake od naših labodoritaških zvezdi. Niko mora zasukati rokave i mam genuti na posel, cajta ga ne preveč, jerbo je cug za Brazil več postavleni na štreko, a sam nejfletneši i nejspretneši bodo se pelali. Za vse ga ne mesta na cugo. Tre paziti kaj nebo Niko falil dok bode kondukter delal prozivko.

Kuliko sam mel za čuti da so nejfeseleši, posle zbiranja protivnikov za kvalifikacije na Svecko labodoritaško prvenstvo v Brazilo, bili labodoritaši Islanda. Najme kaj, pak jiv moramo razmeti, oni so dobili nejslabešega protivnika. Posle sam zazvedil gda smo i mi dobili nejslabešega protivnika. Jako sam najgerek, što bode, itak, pobedil od teh dva bokci?

Ne znati zakaj je to tak? Minuli tjeden je čakoska Zrinska garda primala nove članove vu svoje redove. Osim gardistov, tu so se našli i saborniki, generali, admirali, precednik Županiske skupštine, župan sam je z grada Čakovca nej nišči glavneši mogel dojti. A to je Čakoska garda z šterom se čakoski gracki oci jako štimajo, pak je unda tak teško dojti i to pokazati ljudima, šteri se, po celo sveto, falijo da so z Čakovca, a mi jiv doma ne poštuvlemo. Verjem da se to bode spremenilo, predi ili posle. Priločanci so več poslali ponudo kaj Garda i gardisti prejdejo k njim, ali nej znati kak bode to zišlo jerbo Priločanci nemajo Zrinskoga staroga grada.

Verjem da ste vidli kaj se pripetilo vu Švapskom labodoritaškom prvenstvu? Tam je Bajer Leverkuzen pobedil svoje protivnike z golom šteroga so ne zabili. Najme kaj, vsi smo vidli kak je lopta vudrila vu vanjsko bočno mrežo, štera je bila luknjasta, pak se zakoprcala v golo i sodec je pokazal na centar. Kak bilo da bilo, dugo so se nateguvali, ali gol je zapisani. Pred dvajstipet let bilo vam je nekaj slično na ženskoj rokometnoj tekmi v dvorani Graditeljske škole gda so čakoske puce igrale protiv zagrebečkih. Bil je penal za stranjske. Vsi so vidli da je zagrebečka puca hitila loptu v gol, ali je ona završila vu mreži iza gola. Vura je postala, soci so pregledavali mrežo, štera je nigdi ne bila luknjasta, tak da je gol ne bil. Neje važno kaj se pripetilo, kaj vsi vidimo, nek se piše ono kaj soci dosudijo. Kak i navek. I nej sam v športo!

Citat:
Fantomski gol
Hoffenheim Leverkusen Phantomtor, 01:28
https://www.youtube.com/watch?v=vwSoQ-FpQIM


VESTI IZ 2040. LETA:

- MORH je kupil deset novih Migov. Neso došli kurblini. Pripoveda se da je naručitel iskal preveč velike provizije, pak so sfalili penezi za kurbline
- Čačić je probil zvučnoga zida pre Slavonskomo Brodo. Nikomo se je ne nikaj pripetilo jerbo je bil sam v auto. Čim so to policaji dali vum, napustil je politiko, a neje niti zbogom rekel.
- Bandić se, po desetipot kandideral za gradonačelnika Zagreba.


Zvir:
http://www.mnovine.hr/novo/index.php?option=com_content&view=article&id=23224:to-bo-boli-od-dva-bokci&catid=301:joek-radnik&Itemid=575
i(l) str. 56. sim:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine945i   
i(l) str. 56. sim:
http://www.mnovine.hr/images/pdf/945/mnovine945i.pdf         

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Dravec Zvonimir, KUD Seljačka Sloga Donja Dubrava : Vehni, vehni fijolica, 02:17

29. SMOTRA HRVATSKE PUČKE POPEVKE Z MEĐIMURJA - MEĐIMURSKE POPEVKE
PREDSMOTRA DOLNI KRALEVEC

Dravec Zvonimir, KUD Seljačka Sloga Donja Dubrava : Vehni, vehni fijolica
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #582 : Listopad 31, 2013, 10:50:47 poslijepodne »
Zagorski list
e-vundano 19.10.2013.

Iz bakine pučke bilježnice
Z mamičine pučke (japo)teke


Stare vrane ne zoblju črve krej brane

Meni su moji doma znali reči da stare vrane ne zoblju črve krej brane. Jer tuo spametni tiči ne diielaju. Nijesam onda znala da mi se ne govori o tiči, nek o ljudi šteri su se vu životu nafčili pameti i vesame ne da paze kaj dijielaju i govoriju; nek i na mrzle pušeju
 
Piše: Zoran Gregurek



Da su životno iskustvo i mudrost, puno puta važniji od formalnoga obrazovanja, u svojim je pričama kao poruku stalno na specifičan način isticala naša hraščinska baka Ivka, pučka sveznalica.

- Gda sam bila mala, nigdar mi nije bile jasne zakaj mi starejši govoriju da ve nebrem razmeti kaj mi govoriju jer bu mi se došle na meste gda bum vlovila lijeta - govorila je baka. A ta govorancija bila je vezana za životne zakonitosti i mudrosti.

- Meni su moji doma znali reči da stare vrane ne zoblju črve krej brane. Jer tuo spametni tiči ne diielaju. Nijesam onda znala da mi se ne govori o tiči, nek o ljudi šteri su se vu životu nafčili pameti i vesame ne da paze kaj dijielaju i govoriju; nek i na mrzle pušeju - mudrozborila je baka. Starica je naglašavala da izrečena mudroslovija posebno vrijedi kod ljudi koji su lakovjerni.

- Veli se da dobroga do bedaka nema ni koraka. Zate se i mnuogi spečeju da čistoga srca i duše idu neke zbavljat i onda se spečeju jer su se preveč izložili i dobili su ni krivi ni dužni po gupcu. Zete navijiek treba poslušati stereše i pazite gde i kaj komu veliš, napraviš - savjetovale je baka koja je uvijek više puta razmislila prije nego što je nešto rekla ili napravila.

- Tuo ti je jen od receptof i za dugi život - dobacila bi pronicljiva starica.


Zvir:
http://www.zagorje.com/kolumne/pregled/iz-bakine-pucke-biljeznice-stare-vrane-ne-zoblju-crve-krej-brane-1
i(l)
http://www.zagorje.com/kolumne/pregled/iz-bakine-pucke-biljeznice-stare-vrane-ne-zoblju-crve-krej-brane

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

V-rano jutro

Citat:
V joytre sum sa rune staulo

Bilo bi zgodno da se (okolo)bednjanski KUD-i i glazbeni sastavi vukluče v popularizerajne hrvatske (i bednjanske) narodne pesme «Vjutro rano», tere je (glazbeno, ne tekstualno) jednak prvi tal (del) negda austro-ugarske himne «Gott erhalte Franz, den Kaiser» (hrv. "Bog, čuvaj cara Franca»), a de(ne)s nemačke himne «Das Lied der Deutschen (hrv.: "Pesma Nemcov"), poznateše pod nazivom «Deutschland, Deutschland über alles».
 
Gradiščansko-hrvatska verzija pesme «Vjutro rano» je, najme, prek Jozefa Haydna (Josipa Hajdina), teri ju je izdal kak «Volkslied (hrv.: narodna pesma) postala glazba austrijske himne. Haydn je inače vu sva dela vuvrstil prek 30 motivov z gradiščansko-hrvatske narodne glazbe («posudil si si je»), no vu slučaju pesme «Vjutro rano» je bil pošten (ne rekel da je negva).
 
Ova melodija bila je cesarsko-kralevska himna Austro-Ugarske do propasti te države (leta 1918.). Posle poraza v 1. svetske vojne Austro-Ugarska se raspala, Austrija je postala republika, pak su Austrijanci othitili carističku melodiju «Vjutro rano».
Nemci su pak do 1918. imali za glazbu himne melodiju teru i den-denes koriste i rojalistički Englezi (God save the king/queen (hrv.: Bog čuvaj krala/kralicu)). Kak su i oni zgubili 1. svetski rat, postali su republika, otirali cara i carističku himnu, ali jim ne smetalo da leta 1922. zemu sebe za glazbu himne melodiju «Vjutro rano».

 
Pesma «Vjutro rano» na repertuaru je (bila) (a da morti ni ne-znaju nejnu povezanost z melodijum nemačke himne) med ostalem Lada, Pevačke skupine Aktiva žena Donja Dubrava (pesmu je se dobe zapisal vlč. i muzikolog Vinko Žganec), FA Makovac (Zagreb), ...
Navodno je to i marijo-bistrička pesma.


Obširneše:
http://www.forumgorica.com/kajkavski/bednjo-nujlijepsi-kemaucek-svieto/msg38799/#msg38799

Ustal sam se rano jutro, 02:02
MFS 26.8.2006 (v Metlike?)

Ustal sam se rano jutro
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #583 : Studeni 02, 2013, 09:54:54 poslijepodne »
e-medjimurje / kolumne / 2012-11-02

Đuro Pongrac – Jura

LAJAVEC
“KAJKAVŠČINA”


Revitalizacija ilegale

Dižem ovu čašu na spomen našem dragom prijatelju Gljivi, kaj nas je pred sam fašnik napustil i preselil se tam na drugi svet. Idu mi suze na oči kak bi bil vesel da je ovdi znami. Nek ga čuva dragi Bog kak i se naše pokojne kaj su prešli puno režimov i vlasti ali su navek znali peči dobru žganicu i delati dobro vino. Ni jedna vlast ni zatrla naše stare Hrvatske običaje. Bilo da su pisani na latinici ili čirilice naše srce zna čitati. U zdravlje!



Kaj ti je naš čovjek? Umjetnik, znanstvenik, fiškal, radnik, seljak, ribar ili je sve to sjedinio u svom ciklusu preživljavanja. Od vremena ropstva, kmetovanja pak sve do danas težio je što bezbolnijem preživljavanju. Učiniti nešto za preživljavanje, mora to uraditi u pravo vrijeme na pravom mjestu.

A kad je bolje vrijeme nego tjedan uoči Svih svetih ili po naški Sisveta? Većina inspektora zaokupljena je proizvođačima cvijeća i svijeća. Onaj mali dio naganja fiskalne kase i berače kestena.

I tak smo odlučili da naš posao obavimo tjedan uoči Sisveta. Lokacija pomno odabrana, pajdaši dobili zadatke, sredstva za proizvodnju prebačena pod okriljem mraka kao i sirovina potrebna za proizvodnju. Glavni ekonom Ivek zvani Kmet prebacil je hranu i nekaj tekućih problema i sve je bilo spremno za akciju.

Straže postavljene, kotao pun provrelih bistrica, plinske boce i plamenik spremni i biviši sindikalist Kusa imo je čast da potpali prvi kotao. Sedimo tak moji pajdaši i ja oko kotla za pečenje rakije ove godine smještenog na toj super tajnoj lokaciji. To je bilo potrebno jer kotao nije prijavljen a da budem iskren nemamo namjeru prijaviti ni količinu proizvedene "plemenite" tekućine.

Kotao zbog kojeg smo otišli u ilegalu je nekadašnji stari zadružni kotao koji je dugo stajao u općinskom skladištu i ove godine je doživio revitalizaciju. Domaći majstori "špengleri" (limari) vratili su mu sjaj tamo iz 60-tih. Kak moreš prijaviti nekaj kaj nema vlasnika. A konačno prekršili bi sve narodne, nepisane zakone. Prije svega tradiciju.

Dečki moji puno toga sam prešel ali nisam ni sanjal da se bum pod stare dane moral skrivati za par litri žganice, započne Stekli. Skrivaj se od Titekovih utjerivača "otkupa", skrivaj se od Liničevih financa, skrivaj se od žene, djece i rodbine. Pa kaj smo mi Hrvati Bogu zgrešili kaj se navek od nečega moramo skrivati ?

Jee. Moj Stekli, - nadoveže se Kusa. Po zakonu mi smo ovog časa prevaranti. Narod koji vara državu. Ak nas vloviju, bumo najebali. Drugo je pitanje vara li država narod? Vara. Tko bu tu najebal? Opet narod.

A kaj tu brundate. Kaj ne vidite da je potekla? Suhi malo smanji plamenik. Prva četri decilitra hiti u smeće. Pazi da ide po koncu. Nego, kad smo već pri zakonu i kad ga već tak kršimo kak Bog zapoveda, ja se nikaj ne bojim inspekcije. Kao prvo kotel nema vlasnika. Kao drugo mi tu samo čuvmo bivše narodno vlasništvo. Kad najdu vlasnika kotla onda ga nek odereju po tom zakonu. Kao treče, večina tih inspektora kupuje tu pri nami drva.

Prošli tjedan je jedan uzel od Imbrine Žofe, 20 metri bukovine i grabrovine. Niti je pital za dozvolu, ni za račun, i već je dogovoril za drugu zimu još 20 metri ako bu cijena tak povoljna. Pitaj Pepeka koiliki pri njemu kupuju vrganje ispod cijene? Kmet daj nareži taj špek i kobasice. Nekak me drobec šarafi.

Nema straha dečki – reče Podmukli Joža. Bog nas čuva. Bog je hvale vrijedan al sam ja i dalje žedan – oglasi se Francek. Kmet daj natoči. Kmet mu natoči, a Francek se zdigne na noge i ozbiljna lice digne čašu u zrak.

Dižem ovu čašu na spomen našem dragom prijatelju Gljivi, kaj nas je pred sam fašnik napustil i preselil se tam na drugi svet. Idu mi suze na oči kak bi bil vesel da je ovdi znami. Nek ga čuva dragi Bog kak i se naše pokojne kaj su prešli puno režimov i vlasti ali su navek znali peči dobru žganicu i delati dobro vino. Ni jedna vlast ni zatrla naše stare Hrvatske običaje. Bilo da su pisani na latinici ili čirilice naše srce zna čitati. U zdravlje!

U zdravlje! Bog nas čuva – opet će podmukli Joža. Dečki dajte bumo si zapopevali onu našu domaću. Negdje pred samu zoru vrata naše ilegalne pecar zatresu se od udaraca. Jebemti, tko je? zadere se Kusa. Ne psuj nego otpri antikristuš jedan. Gubica odškrine vrata i u pecaru uđe čovjek odjeven u hubertus model iz dalekih 50 godina. Bio je to naš župnik pred mirovinom.

Kaj se derete kak da vas zubi boliju? Nego kak ide? Fino, teče ko biserni slapić – odgovori Kusa. Jel jaka? upita velečasni. Ufff... Jel baca? Baca! Franceka smo našli za bukvom a Bolteka još tražimo po šumi. – reče Kusa i nastavi. Ovo vam je bila ideja stoljeća velečasni. Ma kak ste se samo sjetili ove ruševne kapelice na koju su svi zaboravili ?

He, dečec moj. Već dvadeset godina tražim da se ova kapelica obnovi. Smještena u šumi, daleko od ljudi, daleko od vlasti, stoji ruševna i napuštena. Za nju ti kao i za stare ljude više ne postoji nikakav interes. Ne donosi profit i ne postoje zainteresirani. Mnogi misle da je Bog samo u Župnoj crkvi. A konačno poslužila je svojoj svrsi. Samo ni riječ nikome.

A kaj bi govorili – javi se Kmet a podmukli Jože nastavi. Najte biti u strahu. Danas vam financi ne dolaze v crkvene institucije. Je crkvica zaštićena ugovorom. Daj muči frontovec jedan. Daj natoči štamprlek te "brbljače".

To velečasni! Rakije je krštena. "Brbljača" već vidim etiketu. "Brbljača" proizvedena od šljiva bistrica u ilegalnoj pecari. Kad popiješ prvu, ona traži drugu. Kad popiješ drugu tražiš treču. Nakon treče skužiš zakaj se zove "Brbljača". Lepo ja celu noć govorim. Bog nas čuva.


Zvir:
http://www.emedjimurje.hr/kolumne/kolumna-revitalizacija-ilegale

Citat:
Žganica

Vu grabici kraj grma
vu hladu me več čeka
prava dekla čistoga lica -
moja draga pajdašica, 
fina domača žganica.  (2x)

Lepo i prelepo je
vreme tak trošiti,
vu hladu sedeti,
domaču žganicu piti. (2x)


Nastavek:
http://www.forumgorica.com/kajkavski/popevke-sem-slagal-i-recice-bral-kaj-danke-i-kaj-nocke/msg45846/#msg45846   

Citat:
...uglavnom nije ni bilo turcizama sve di 1. svj. rata, osim tek jedino najpoznatija štokavska 'rakija' (turs. raki): kajkav. žganica, čakav. dropica.

Zvir:
Kajkavsko-čakavski turkoarabizmi - Wikinfo na Hrvatskom jeziku
(vezilo trenutočni štrajka ili?)

TS KUU Zasadbreg&Željko Ciglarić - Žganica.wmv, 03:04

TS KUU Zasadbreg&Željko Ciglarić - Žganica.wmv
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #584 : Studeni 06, 2013, 12:56:05 prijepodne »
Međimurske novine, br. 946, 31.10.2013.
e-vundano 04.11.2013.

Premišlavanje Jožeka radnika

Športom protiv cigaretlinov, cuge i droge

Minulo soboto se je na čakoskomo glavnomo trgo "peglala neravnopravnost." Najme kaj, udruga "Zora" je organizerala peglanje robači za moške, kaj so šteli reči kak je peglanje ne sam ženski posel. Ne bi se štel mešati v peglanje robači, jerbo so naši stareši nas vučil da žene peglajo robače, a mi moški peglamo žene i unda je navek mir pre hiži. Ne bodete veruvali, ali je bila stiska pre pegli i trelo je na red čakati, tak da so, na vse zadje, i robače sfalile.


Piše: Jožek radnik


Esdepeovci so zebrali svoje glavne šteri bodo držali cugle partiske vlasti vu svojimi rokami štiri leti štere so pred nami. Vsi smo bili najgerek što bode itak zamenil Iveka Perhoča vu fotelji županiskoga precednika. Čuda je bilo kandidatov par meseci predi izborov, ali kak to v svetaj knigaj piše, čuda je bilo zvanih, a malo zebranih, tak da je, na vse zadje, kniga pala na dva slova. Vsima nam je poznato gda so v trko za županisko precedničko partisko foteljo genuli Mladen Novak z Slakovca i Štef Kovačov z Čakovca. Biračko telo je zebralo Mladena Novaka. Svoje glase so dali iskustvu, a mladost so ostajli na čekanjo z porukom: vejč sreče drugoč. Zazvedili smo posle izborov gda so obedva kandidati došli z desne strane, očem reči, z cirkve jerbo so odgojeni v katoličkomo duho. Mladena Novaka je mama vučila i prepravljala kaj bode velečasni, ali je on skrenul levo dok je svojega kruha prijel v roke, a Štef Kovač je negda popeval vu Makovcima. Kuliko vidimo da so esdepeovci na vreme zazvedili kak so nejbolši ljudi šteri so cirkveno odgojeni jerbo oni nejveč vredijo, očem reči, ne mislijo jedno, govorijo drugo, a delajo tretje. Ili kak to veli naša međimorska himna: Tu me moja draga majka rodila, tu me ona prva v cirkvo vodila, Boga molit, bližnjeg ljubit vučila, bližnjeg ljubit navčila. Nek sam tak delajo kak so jiv mame navčile i nigdar nebodo sfulali. Ve mi je stopram postalo jasno zakaj esdepeovci pobeđivlejo na izboraj i zakaj ljudi šteri hodajo v cirkvo jim davlejo glase! Pak so to jivi, očem reči, pravzaprav naši!.

Minulo soboto se je na čakoskomo glavnomo trgo "peglala neravnopravnost." Najme kaj, udruga "Zora" je organizerala peglanje robači za moške, kaj so šteli reči kak je peglanje ne sam ženski posel. Ne bi se štel mešati v peglanje robači, jerbo so naši stareši nas vučil da žene peglajo robače, a mi moški peglamo žene i unda je navek mir pre hiži. Ne bodete veruvali, ali je bila stiska pre pegli i trelo je na red čakati, tak da so, na vse zadje, i robače sfalile. Peglal je Zoran Vidović, zamjenik župana i kuliko sam mel za čuti pobunila se zamjenica Sandra  jerbo je to jeni posel, peglal je i gradonačelnik Štef Kovač i čistam se je dobro priložil poslo kak da negdi furt trenera. Peglali so i Kovačovi zamjeniki, Mario i Romano, morem vam reči da čakoskim grackim ocima peglanje čistam dobro ide od roke, a jive žene so se na smeh držale. Peglali so i novinari, ali jif nebrem baš pofaliti, vidlo se da ne trenerajo. Kaj se penzionerov dotikavle, oni dobro peglajo, ali se vidi da imajo čas, pak so malo premuhljavi, ali so oni svoje oddelali, tak da jim je to rekreacija, a tu se unda ne tre siliti. Zmislil sam se jedne priče iz života, štero se pripetila nam Međimorcima dok smo skupa z Hrvatima došli v Evropo. Deli so nas skup z Švabima i Francozima kaj za osem minot speglamo robačo, pojemo sendviča i poseksamo ženo. Prvi je bil na redo Francoz, on je hapil z seksom i vreme mo je zcurelo, a robačo je nej niti v roke prijel. Unda je došel Hans, on je nejpredi počel peglati, sendviča je pojel, ali mo je žena ostala neposeksana. Vsi so bili najgerek kaj bode napravil naš Đura jerbo smo mi novi v Evropi? Đura kak Đura, znašel se od prve i jedini je za osem minot zbavil vse posle: dal je ženi kaj je peglala, a on je seksal i jel sendviča. Navek smo bili spametni kak vrag, makar nas vsi šinfajo kak nemamo dosti visoke škole. Istina Božek, škole imamo kuliko imamo, ali se vidi gda smo ne zabadav v škole hodali.

 Ne tak zdavnja se minister dela i penzionerov pofalil kak bode prekontroleral vse one šteri imajo invalicke penzije. Falil se, i to prek televizije, kak bode dostik "invalidov" vrnul nazaj na posel. Morem vam reči da je od unda več hajdig vode preteklo spod pod trnavskim mostom, ali još niti jeden "invalid" ne dela. Neje to tak lefko naprajti kak so gospon minister mislili. No, očem vam reči, da me te "invalidi" preveč ne muočijo, makar ga jiv je prek pedeset jezer, bil bi čuda veseleši da bi minister nekšega nevolo zmislil kaj bi ovima štiristo jezeri na burzi dela dal nekšega posla.

Čakosko Vječe za prevencijo se fali kak čuda dela i kak vsi mi od jif imamo velikoga hasna. Dok sam malo bole zaluknul v čakoske pučke škole mam mi je v pipi vgaslo. Najme kaj, zazvedil sam kak se v petom razredo počne pušiti, ali to onak skrivečki, po parko dok se ide dimo z škole, vu šestomo se počne piti, isto tak v parko, ali sam v petek i soboto, a skorom sam na rit opal dok sam zazvedil da se v sedmomo razredo more nabaviti droga. I to ne skrivečki i ne moraš preveč dugo iskati. Dok si to čovek malo bole pregrunta, pred kraj sedmoga razreda deca so več čistam prepravlena za ono tamnešo i gršo strano živlenja: pijejo, pušijo i drogerajo se. Nej znati gde smo mi stareši zahuzali kaj so nam deca tak zglajzala? Najgerek sam kaj, itak, dela to Vječe za prevencijo? I zabadav nam je Čakovec prijatel dece ak jif ne zna spraviti na pravi pot, nek zglajzajo predi nek dojdejo vum z pučke škole. To je ne mala nevola i moramo vsi zasukati rukave i nek vsaki oddela svojega posla ak očemo meti zdrave generacije. Tre športo i šporckaj težakaj pomoči kaj bodo mogli pobediti cigaretline, bambuse, pivike i drogo!


VESTI  IZ  2040:

- Prestal je štrajk doktorov, šteri je počel zdavnja, 2013. leta. Oni šteri so počeli štrajka so več zdavnja v penziji, a minister si grunta kak nam doktori opče ne trebajo, jerbo ak so ljudi ovih, cirka, tridesti let preživeli bez doktoto unda bodo to mogli i dale.

- Našli so se penezi, šteri so pred tridesti, četrdeset let zginuli iz HAC-a. Bili so v tunelo Sveti Rok v jednomo šahto za vodo šteri je bil napravleni na brego tak da je v jega voda nigdar i nikak ne mogla dojti.

- Čim so se našli penezi v tunelo, minister za peneze v novoj Vladi međimorec Zoran Vidović mam je zmenšal PDV-a za dva procente, tak da je ve sam 29%.


Zvir:
http://www.mnovine.hr/novo/index.php?option=com_content&view=article&id=23373:portom-protiv-cigaretlinov-cuge-i-droge&catid=301:joek-radnik&Itemid=575
i(l) str. 54. sim:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine946i?mode=embed&layout=grey                             
i(l) str. 54. sim:
http://www.mnovine.hr/images/pdf/946/mnovine946i.pdf     

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Zorja, moja zorja

Zorja , moja zorja , ne shađaj mi rano
ne shađaj mi rano, već počekaj malo
Dok si ja zešijem dragomu rubaču
koju imal bode dok na vojnu pojde

Na svaki rukavec rožicu rumenu
a na prvo krilo ime Jezuševo
Rožica rumena dišala mu bude
ime Jezuševo na pomoč mu bude


L.I.P.E. - ZORJA (redateljska verzija), 05:57

L.I.P.E. - ZORJA (redateljska verzija)


« Zadnja izmjena: Studeni 06, 2013, 01:12:22 prijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549