Autor Tema: Nemojte živjeti u malim stanovima!  (Posjeta: 1907 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Nemojte živjeti u malim stanovima!
« : Prosinac 22, 2010, 03:02:36 poslijepodne »
http://www.zagrebancija.com/hr-aktualnosti/najvise-se-razvode-parovi-iz-najmanjih-stanova_308899

========================================================================

Najviše izvanbračne djece u Zagrebu rađa se u četvrti Donji grad (227 na 1000 rođenih) a najmanje u Sesvetama (75 na 1000 rođenih). Udio djece rođene u izvanbračnim zajednicama svake godine raste, u 2009. je iznosio 12,9 posto, dok je 1998. godine bio 9,3 posto.

Socijalna slika grada Zagreba u periodu od 2001. do 2009., koju je izradilo Socijalno vijeće grada Zagreba, donosi nam još pregršt zanimljivih informacija. Donji grad ima, uz četvrt Gornji grad, i najnegativniji prirodni prirast dok najviši prirast imaju Sesvete i Stenjevec.

Žene u Zagrebu, pokazuju statistike, rađaju u sve kasnijoj dobi. Prosječna dob majke pri rođenju prvog djeteta je 28,8 godina dok je prosjek u Hrvatskoj 26 godina. U 2009. godini u Zagrebu su sklopljena 4122 braka. a razvedeno ih je 1030, dok je u 2001. godini sklopljeno 3789 brakova, a razvedeno ih je 1131.

I žene i muškarci u brak ulaze najčešće u dobi od 25 do 29 godina (41,7 posto žena i 35,5 posto muškaraca). Udio građanskih brakova u 2007. je bio 38,6 posto te još uvijek prevladavaju vjerski brakovi sa 61,4 posto). U brak ulazi više od 91 posto muškaraca i oko 93 posto žena.

Razvodu doprinose mali stanovi?

Najviše razvoda događa se u četvrtima Novi Zagreb- Istok i Maksimir, a najmanje u četvrtima Brezovica i Podsljeme. U tom kontekstu interesantno je da manji stanovi prevladavaju u četvrtima Novi Zagreb - istok, Trešnjevka - sjever i Trnje, a s nešto većim stambenim prostorima ističu se Sesvete, Brezovica i Podsljeme. Prosječna površina stambenog prostora je 66 četvornih metara što je za 8,5 posto manje od hrvatskog prosjeka.

Najčešće se razvode brakovi bez uzdržavane djece (46 posto). Skrbništvo se u 90,3 posto slučajeva dodjeljuje majkama, a u tek 7,2 posto slučajeva očevima.

U zagrebačkih 70 naselja, odnosno 17 četvrti, je 2001. godine živjelo 779 145 stanovnika, a 2009. taj broj je bio 790 298. Od toga je lani bilo 53,5 posto žena a 46,5 posto muškaraca.

U gradu živi 5,1 posto pripadnika raznih nacionalnih manjina, od čega je najviše Srba - 2,41 posto odnosno 18 811.

Prosjek dvočlanih ili tročlanih obitelji u Zagrebu je 57,3 posto što je za oko 9 posto više od hrvatskog prosjeka. S obzirom na novi Bandićev proračun značajan je podatak da je u 2009. godini predškolsku skrb koristilo 35,4 posto djece do 2 godine starosti i 88,5 posto djece od 3 do 6 godina starosti.


====================================================================

Postoji li nekaj sličnoga za Turopolje?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”