Autor Tema: Dô jě vekši blâženik: Broz ili Pavelić?  (Posjeta: 86048 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dô jě vekši blâženik: Broz ili Pavelić?
« Odgovori #60 : Veljača 13, 2011, 10:50:47 prijepodne »
Ak imaš više informacije moremo otpreti novu temu.

"U nedjeljnom tiskanom izdanju Večernjeg lista ekskluzivno objavljujemo kartu masovnih grobnica u kojima su pronađeni ostaci žrtava komunizma stradalih potkraj Drugog svjetskog rata"

Jel do kupil denešne novine?
wwwg tablice

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Dô jě vekši blâženik: Broz ili Pavelić?
« Odgovori #61 : Veljača 13, 2011, 10:53:11 prijepodne »
Banac je očito mjerodavan da optužuje i sudi, priča kao da je osobno svjedočio svim tim događajima, uživio se u priču ... a rođen je 1947 godine ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Dô jě vekši blâženik: Broz ili Pavelić?
« Odgovori #62 : Veljača 13, 2011, 12:40:23 poslijepodne »
Ak imaš više informacije moremo otpreti novu temu.

Nemam pojama. Ovo provi put čujem. Ja sam mislio da je rat zaobišao turopolje (osim samog preokreta.)

Bilaj

  • Gost
Odg: Dô jě vekši blâženik: Broz ili Pavelić?
« Odgovori #63 : Veljača 13, 2011, 01:12:47 poslijepodne »
po netu nalazim samo jedan te isti komentar:

 U Kurilovečkoj šumi, uz selo Okuje kod Mraclina, općina Velika Gorica, ljeta 1945. likvidirano je nekoliko desetaka djevojaka (starih između 14 i 16 godina), pripadnica Ustaške mladeži. Moguće je da ima onih koji misle da su i one zaslužile smrt bez suda i obrane.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dô jě vekši blâženik: Broz ili Pavelić?
« Odgovori #64 : Veljača 13, 2011, 04:54:08 poslijepodne »
Ja sam mislio da je rat zaobišao turopolje (osim samog preokreta.)

A,bome ni.
Ostatki ustaške snage ("križari") partizanski su delovali na brege još i 1946. (Lovro Panižić,i negova grupa,,vubili su ga negde pri Gladovcu a žnem je sudeluval i kravarski pop Genc kaj je dobil 16 let robije.Zanimlivo da je navek v igre nekakov pop...),tu negde je rešena i grupa od Kostenjaka ze Strmca a tek 1950.,jel su se kesneše aktiverali,grupa Ferderber na Posavine.
Bilo je tu krvi do kolena,pogotovo da su došli 1942./43. Čerkezi kaj su cela sela popalili i povesili ljudi i ljudi bez razloga i suda.Vglavnom,nisu ni jeni ni drugi delali nikaj kaj nisu i prije samo kaj su se na kraju i posle rata prilike premenile.
Bil je jen ustaški agent z Male Mleke kaj se omuznul v Austriju ali je posle rata negda pod nerazjašnenemi okolnosti opal z trejtega kata...
Nisu partizani ostajali dužni ni svojem ni tuđem ni za vreme rata ni posle;onem kaj su nijove v selu prepovedali,one kaj su krali oružje kaj je išlo "v šumu" ni onem kaj su kontra nje delali.
Znam jen slučaj z Korduna,nis bil al sem čul z prve ruke,da su partizani strelili jenoga svega zato kaj je babe siže češel fkral.I za to se dobivalo metak.
Preskočil sem ustaški koncentracijski logor na Gorice...
I Cigane i Židove v Turoplu kaj je je skoro nestalo...

Preporučam knigu,ovo sem moral prečitati radi teme o erodromu Kurilovec,"Velika Gorica u NOB-u".
600 str. bruto,jako temeljita,jako "crvena" ali se da videti kaj se događalo tu do 1945.-to je pol knige.Druga polovica su kojekakove organizacije KPJ/H v ratu i posle.Ono kaj tam nemo našli je ovo kaj nas tu zanima;kaj je bilo posle "pada" Gorice.Ulaz NOV-a v Goricu je opisan most z jenum rečenicum,neodređeno,;kad su repovi okupatora na jednom kraju izlazili na drugom su prethodnice partizanov ulazile.Isto opčenito;jakše su se borbe vodile na linije nekakove ko obrane Zagreba,Mlaka-Odra,oni kaj su čuvali Savski most su pobegli "poslije dva šamara" i onda se malo više bavi z osvajanjem radijo stanice v Zagrebu i z tem da je Posavski odred Turopoljsko-posavskoga odreda (?) prvi zašel v Zagreb.

Negda sem prije čul da su se ljudi znali spominati da su negde na Brege bile potučene po ratu nekakove opatice- da i de neznam.Nisu se puno o tem spominali.

Samo znam z iskustva jeno;niš,il skoro niš,se ne događa slučajno.Treba bi pogledati z obadve strane a ne samo z jene.Nekak mi se čini da bi se most dosta toga našlo o poratnomu vremenu v cirkvene kniga.
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dô jě vekši blâženik: Broz ili Pavelić?
« Odgovori #65 : Veljača 13, 2011, 04:55:45 poslijepodne »
Banac je očito mjerodavan da optužuje i sudi, priča kao da je osobno svjedočio svim tim događajima, uživio se u priču ... a rođen je 1947 godine ... 

Je,sigurno su on,"Veliki kritičar",i Torica,"Državni stan",se videli i gledeli čez...*
wwwg tablice

Bilaj

  • Gost
Odg: Dô jě vekši blâženik: Broz ili Pavelić?
« Odgovori #66 : Veljača 13, 2011, 06:52:41 poslijepodne »

A,bome ni.
Ostatki ustaške snage ("križari") partizanski su delovali na brege još i 1946. (Lovro Panižić,i negova grupa,,vubili su ga negde pri Gladovcu a žnem je sudeluval i kravarski pop Genc kaj je dobil 16 let robije.Zanimlivo da je navek v igre nekakov pop...),tu negde je rešena i grupa od Kostenjaka ze Strmca a tek 1950.,jel su se kesneše aktiverali,grupa Ferderber na Posavine.
Bilo je tu krvi do kolena,pogotovo da su došli 1942./43. Čerkezi kaj su cela sela popalili i povesili ljudi i ljudi bez razloga i suda.Vglavnom,nisu ni jeni ni drugi delali nikaj kaj nisu i prije samo kaj su se na kraju i posle rata prilike premenile.
Bil je jen ustaški agent z Male Mleke kaj se omuznul v Austriju ali je posle rata negda pod nerazjašnenemi okolnosti opal z trejtega kata...
Nisu partizani ostajali dužni ni svojem ni tuđem ni za vreme rata ni posle;onem kaj su nijove v selu prepovedali,one kaj su krali oružje kaj je išlo "v šumu" ni onem kaj su kontra nje delali.
Znam jen slučaj z Korduna,nis bil al sem čul z prve ruke,da su partizani strelili jenoga svega zato kaj je babe siže češel fkral.I za to se dobivalo metak.
Preskočil sem ustaški koncentracijski logor na Gorice...
I Cigane i Židove v Turoplu kaj je je skoro nestalo...

Preporučam knigu,ovo sem moral prečitati radi teme o erodromu Kurilovec,"Velika Gorica u NOB-u".
600 str. bruto,jako temeljita,jako "crvena" ali se da videti kaj se događalo tu do 1945.-to je pol knige.Druga polovica su kojekakove organizacije KPJ/H v ratu i posle.Ono kaj tam nemo našli je ovo kaj nas tu zanima;kaj je bilo posle "pada" Gorice.Ulaz NOV-a v Goricu je opisan most z jenum rečenicum,neodređeno,;kad su repovi okupatora na jednom kraju izlazili na drugom su prethodnice partizanov ulazile.Isto opčenito;jakše su se borbe vodile na linije nekakove ko obrane Zagreba,Mlaka-Odra,oni kaj su čuvali Savski most su pobegli "poslije dva šamara" i onda se malo više bavi z osvajanjem radijo stanice v Zagrebu i z tem da je Posavski odred Turopoljsko-posavskoga odreda (?) prvi zašel v Zagreb.

Negda sem prije čul da su se ljudi znali spominati da su negde na Brege bile potučene po ratu nekakove opatice- da i de neznam.Nisu se puno o tem spominali.

Samo znam z iskustva jeno;niš,il skoro niš,se ne događa slučajno.Treba bi pogledati z obadve strane a ne samo z jene.Nekak mi se čini da bi se most dosta toga našlo o poratnomu vremenu v cirkvene kniga.

Nemam pojma o ničem ovom. Sve kaj znam u gorici iz tog doba jest da je tam gdje je sada moja osnovna škola bil sajam :-)
I da je na mejstu današnje ultra ružne zgrade zagrebačke banke bil jedna jako lepa zgrada - bar se tak pričalo.

Edit da se ispraivm. Ja sam mislil da rata nije bilo u ovom dijelu turopolja oko Gorice ali izgleda da je ipak bilo. Za tam prema sistku navodno da je navek bilo pucanja i to fest.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dô jě vekši blâženik: Broz ili Pavelić?
« Odgovori #67 : Veljača 13, 2011, 07:55:09 poslijepodne »
U Kurilovečkoj šumi, uz selo Okuje kod Mraclina, općina Velika Gorica, ljeta 1945. likvidirano je nekoliko desetaka djevojaka (starih između 14 i 16 godina), pripadnica Ustaške mladeži. Moguće je da ima onih koji misle da su i one zaslužile smrt bez suda i obrane.

Mislim da je () Cvetnić napisal knigu o Mraclinu il monografiju sela,tam bi most bilo kaj.Neznam kak dalko vremenski seže prema sim i tam.
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dô jě vekši blâženik: Broz ili Pavelić?
« Odgovori #68 : Veljača 13, 2011, 07:55:54 poslijepodne »
Jako uporište je bila pilana Turopolje,kesneše čak utvrđeno.Posle je Buševec dobil svoju zloglasnu posadu (tera se mejnala al je ostajala na slabem glasu) dok ju pred kraj rata nisu partizani "rešili".
Da su videli da nemreju rešiti KP i partizane onda su se ustaši oblačili v partizane (samo kape) i ubijali i pljačkali kam su došli da bi ove prve na slab glas dopelali.

Skoro od početka rata KP je imala svoje udarne grupe prinami;
-udarna grupa Bukevje,
-udarna grupa Ščitarjevo
-udarna grupa Čička Polana
-udarna grupe Velika Gorica i Ples
-udarna grupa velika Mlaka
-udarna grupa Mičevec
-udarna grupa Lomica
-udarna grupa Lukavec
-udarna grupa Gradići
-udarna grupa Guci
-udarna grupe Čakanec i Kozjača
-udarna grupa Kuče
-udarna grupa Vukovina - Gornje Podotočje
-udarna grupa Rakitovec
-udarna grupa Buševec
-udarna grupa Hrašče
-udarna grupa Mala Mlaka
-udarna grupa Čehi - Sveta Klara
Stalno je bilo "ogna".

Bil je formeran i vod "Kljuka" v istoimene šume z teroga je nastal TPO.

Ak te dobro razmem misliš na onu zgradu v "kluč" na samem čošku kaj su ju `70. i nektere vrušili.Zgrada POTa,"Turopolska gostiona" il tak nekaj.Ja je se sečam kak jako duge i imala je koše za smetje polukružne na zidu.
Semišče je najprvo bilo na Marvinskem trgu,(pa se posle zval Trg ,nečega,Slobode,V.I.Lenjina,il tak nekaj...),da je POT dobil ovlaštejne il dozvolu za održavajne sejma.Posle je plac preselen de su sad škole,neznam kak se sad podobno zoveju,prije su bile 10.lipanj i Antun Cvetković,tam de taksiji stoje još je zgrada vage il čuvara.Mislim,zgrada,..hiža,hižica...
E vidiš,to bi bila zanimliva informacija;da su plac preselili tu de ga des znamo i imamo,ak ga imamo.
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dô jě vekši blâženik: Broz ili Pavelić?
« Odgovori #69 : Veljača 13, 2011, 08:59:34 poslijepodne »


Malo z kuntine arhive...  8)
wwwg tablice

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Dô jě vekši blâženik: Broz ili Pavelić?
« Odgovori #70 : Veljača 14, 2011, 11:52:02 prijepodne »
Skola, bivsa antun cvetkovic, narodni heroj... ko zna koliko je i taj nevinih poubijao... radjena je krajem 40 ili pocetkom 50 godina, onda je i sajam preseljen.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dô jě vekši blâženik: Broz ili Pavelić?
« Odgovori #71 : Veljača 14, 2011, 05:46:50 poslijepodne »
Nema veze.Važno je da je `71 pobegel v Kanadu i tam delal za hrvacku stvar do `98 da je mrl.
Jel tak?
wwwg tablice

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Dô jě vekši blâženik: Broz ili Pavelić?
« Odgovori #72 : Veljača 15, 2011, 03:43:26 poslijepodne »
Nema veze.Važno je da je `71 pobegel v Kanadu i tam delal za hrvacku stvar do `98 da je mrl.
Jel tak?
Da Kunta, kak sve znas:)

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Dô jě vekši blâženik: Broz ili Pavelić?
« Odgovori #73 : Travanj 24, 2011, 01:24:57 prijepodne »
Likvidacijska mjesta na području grada Zagreba
...
17. Lipnica (šuma Radovanec) – 1945 – uhvaćeno 10 njemačkih vojnika i streljano
...
62. Velika Gorica – Lijevi Štefanki – od 1943 do lipnja 1945 – broj žrtava je 660. Likvidirani su civili i hrvatski vojnici;
63. Velika Gorica (na putu za Kravarsko) – Streljano 60 djevojaka iz ženskog internata u Preradovićevoj;
64. Velika Gorica (Hrašće Turopoljsko) – Broj žrtava nepoznat. Tu su likvidirani doveženi zarobljenici iz zagrebačkih zatvora;
65. Velika Gorica – Buševec (šuma Brezik) – 1945 – broj žrtava nepoznat. Streljani hrvatski vojnici i civili;
66. Velika Gorica – Dubranec (kod mjesta) – broj žrtava nepoznat;
67. Velika Gorica – Gudci (potok Peščenjak) – 1945 i 1946 – broj žrtava nepoznat. Na desnoj obali potoka kopane su jame u koje su bacali streljane zarobljenike;
68. Velika Gorica – Vukovina (Vukomeričke gorice) – broj žrtava je do 3000. Žrtve su pripadnici hrvatskog domobranstva
...
89. Kravarsko (šuma između Kravarskog i Gornjeg Lukavca) – svibanj i lipanj 1945 – Likvidirano je oko 5000 osoba i zakopano u masovnu grobnicu
...
93. Pisarovina – Lučelnica (kod mjesta) – likvidirano 45 civila Hrvata;
94. Pokupsko – Cerje Pokupsko (u šumi kraj kapele sv. Petra) – Nepoznat veći broj osoba likvidiran i bačen u jame koje se nalaze na više lokacija
...
http://hr-hr.facebook.com/topic.php?uid=110913322273539&topic=47

A onda veli;
96. Preseka – Šelovec (šuma Popovec – Bjelovarec) – 05.do 08. 1945 – oko 30 njemačkih vojnika i Hrvata dočekani u zasjedi i pobijeni;
97. Rakovec (kod groblja) – svibanj 1945 – oko 20 njemačkih vojnika koji su poginuli u bitci ili likvidirani
wwwg tablice

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Dô jě vekši blâženik: Broz ili Pavelić?
« Odgovori #74 : Travanj 24, 2011, 06:55:11 prijepodne »
Sretan Uskrs Kunta !

Raspravu o ovome nastavit ću nakon blagdana, u utorak ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.