Autor Tema: Biometrijska putovnica  (Posjeta: 4321 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Tur

  • Gost
Biometrijska putovnica
« : Siječanj 16, 2010, 08:54:38 prijepodne »
Biometrijska putovnica Republike Hrvatske
 
ŠTO JE  BIOMETRIJSKA PUTOVNICA?

Biometrijska putovnica je javna isprava koja služi za neograničen broj putovanja u inozemstvo. Ona u svojoj strukturi sadrži elektronički „nosač“ podataka – čip, koji je skriven unutar putovnice i u kojem su pohranjeni biometrijski podaci nositelja putovnice.
 
ŠTO JE BIOMETRIJA?

Biometrija ili biometriski identifikator je mjerljiva fizička značajka pojedinca koja se može upotrijebiti za potvrdu identiteta.

Biometrijski podaci sadržani u hrvatskoj e-putovnici su biometrijska slika lica i otisci dva prsta (lijevog i desnog kažiprsta).
 
ZAŠTO SE UVODI  BIOMETRIJSKA PUTOVNICA?

Biometrijska putovnica uvodi se zbog usklađivanja s međunarodnim standardima sigurnosti putnih dokumenata, kao elementa sigurnosti granica i putovanja.

Biometrijska putovnica ima značajne prednosti nad sadašnjom hrvatskom putovnicom:

    * pruža još veću zaštitu od prijevarne zlouporabe i neovlaštenih izmjena;
    * smanjuje rizik od „krađe identiteta“;
    * pospješuje zaštitu hrvatske granice putem brze provjere nositelja hrvatskih putovnica koji ulaze u zemlju.

Biometrijska putovnica bit će usklađena s preporukama ICAO-a (Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva) i Uredbom Vijeća Europske unije broj: 2252/2004 od 13. prosinca 2004. godine, o standardima zaštite i biometriji u putovnicama i putnim dokumentima, izdanim od strane zemalja članica Europske unije. Ova Uredba obvezuje države članice EU-a integrirati sliku lica u čip unutar putovnice najkasnije do lipnja 2006. godine, a za implementaciju otisaka prstiju rok je lipanj 2009. godine.
 
KAD ĆE REPUBLIKA HRVATSKA UVESTI  BIOMETRIJSKU PUTOVNICU?

Od 30. lipnja 2009. godine građani kojima je istekao rok važenja putovnice mogli su u Policijskoj upravi zagrebačkoj u Zagrebu, u Petrinjskoj ulici broj 30, podnijeti zahtjev za biometrijskom putovnicom.

U svim ostalim policijskim upravama i policijskim postajama koje obavljaju upravne poslove, nakon što su se osigurali tehnički preduvjeti, biometrijske putovnice počet će se izdavati od 18. siječnja 2010. godine.
U prijelaznom razdoblju, a najduže do 18. siječnja 2010. godine, u svim policijskim upravama i postajama koje obavljaju upravne poslove mogu se ishoditi putovnice kakve su sada u uporabi („stare“ putovnice).

U diplomatskim misijama ili konzularnim uredima Republike Hrvatske, koji još nisu osigurali tehničke preduvjete za izdavanje biometrijskih putovnica, također se mogu ishoditi "stare" putovnice, ali najduže do 29. lipnja 2010. godine.

Biometrijske putovnice, kao i dosadašnje putovnice, imaju rok važenja 5 ili 10 godina, ovisno o godinama života podnositelja zahtjeva.
 
VAŽENJE „STARIH“ PUTOVNICA

Početak izdavanja  biometrijskih putovnica neće utjecati na valjanost ranije izdanih (starih) putovnica. One se mogu koristiti do isteka njihova roka važenja.
 
HOĆE LI SE CIJENA PUTOVNICE POVEĆATI?
 
Da. Za izdavanje biometrijskih putovnica u redovnom postupku građani će plaćati 320 kuna. Kada se ostvare tehničke pretpostavke, biometrijske putovnice će se moći izdavati i u žurnom postupku, te će im cijena biti 410 kuna.

Na to se još dodaju i iznosi upravnih pristojbi koji se u postupcima izdavanja putnih isprava naplaćuju prema odredbama Zakona o upravnim pristojbama (za izdavanje putovnica u redovnom postupku upravne pristojbe iznose 70 kuna, a za izdavanje putovnica u žurnom postupku 220 kuna).
 
PO ČEMU SE BIOMETRIJSKA PUTOVNICA RAZLIKUJE OD „STARE“ PUTOVNICE?

Biometrijska putovnica, uz izmijenjeni sveukupni vizualni identitet, u sebi sadrži beskontaktni čip koji komunicira s inspekcijskim uređajem na graničnom prijelazu putem radiovalova. Putovnicu je potrebno adekvatno prisloniti na čitač kako bi bio ostvaren početak komunikacije.

Čip je smješten unutar višeslojne strukture same stranice s podacima vlasnika putovnice, koja je načinjena od specifičnog polimernog materijala, polikarbonata.

Na vanjskoj strani prednje korice putovnica ima srebrni logo (vidi sliku), simbol kojim se označava da putovnica u sebi sadrži čip.
 
KOJE PODATKE ĆE SADRŽAVATI  BIOMETRIJSKA PUTOVNICA?
 
Unutar čipa putovnice pohranjuju se:

    * osobni podaci nositelja putovnice: ime i prezime, državljanstvo, datum rođenja, podatak o spolu, oznaka za vrstu putne isprave, oznaka države, broj putovnice, osobni identifikacijski broj, datum izdavanja i datum isteka valjanosti putovnice i tijelo koje je putovnicu izdalo (isti oni podaci koji su otisnuti na stranici s fotografijom);
    * biometrijski podaci nositelja putovnice: digitalizirana slika lica i otisci dva kažiprsta.

Biometrijski podaci spremljeni su samo unutar memorije čipa, a pristup njima zaštićen je odgovarajućim mehanizmom provjere autentičnosti.

KAKO SE PRIKUPLJAJU BIOMETRIJSKI PODACI GRAĐANA?

Prilikom podnošenja zahtjeva za izradu biometrijske putovnice građani moraju priložiti dvije fotografije specijalno pripremljene za izradu biometrijske putovnice i dati otiske dva prsta (lijevog i desnog kažiprsta), skeniranjem na posebnim uređajima.

Fotografija se zajedno s ostalim podacima digitalno unosi u sustav i prilagođava potrebama spremanja u čip.

Slika lica i otisci prstiju moraju biti „uhvaćeni“/snimljeni na adekvatan način, kako bi udovoljili traženoj kvaliteti i mogućnosti ispravne verifikacije osobe na graničnim prijelazima.

Fotografi su upoznati s posebnim zahtjevima koje fotografije moraju ispunjavati, stoga kod fotografiranja napomenite da trebate fotografije radi izdavanja biometrijske putovnice.
 
KAKO SE ŠTITE OSOBNI PODACI GRAĐANA?

Osobni podaci građana zapisani su u čip putovnice na strogo definiran i siguran način. Podaci osobe se digitalno potpisuju i upisuju u čip, koji je korisniku nevidljiv jer se nalazi u strukturi materijala putovnice.

Podatke unutar čipa nemoguće je izmijeniti bez lakog otkrivanja namjere krivotvorenja. Osnova zaštite putovnice je digitalni certifikat kojim se osigurava vjerodostojnost dokumenta.

Uključivanje osnovne kontrole pristupa (BAC) u čip sprječava pristup čipu sve dok službenik na graničnom prijelazu ne očita strojno čitljivu zonu (MRZ) na stranici s podacima. Kako bi očitao čip, službenik granične policije fizički otvara Vašu putovnicu i elektronički skenira MRZ tako da Vašu putovnicu provuče kroz uređaj.

Za vrijeme provjere je onemogućeno „prisluškivanje“ i svako neautorizirano preuzimanje podataka od treće strane.
 
JE LI OBAVEZNO IMATI BIOMETRIJSKU PUTOVNICU ZA POSJET SAD-u ?

    * Ne.
    * Kongres SAD-a propisao je da zemlje koje sudjeluju u Programu izuzeća od viza (Visa Waiver Program – VWP) moraju izdavati e-putovnice s biometrijom lica kako bi njihovi državljani s takvom putovnicom, uz ispunjavanje drugih uvjeta, mogli koristiti privilegij ulaska u SAD bez vize.
    * Republika Hrvatska radi na ispunjavanju uvjeta za uključenje u VWP, ali još ne sudjeluje u programu.
    * Čak ni kad Republika Hrvatska bude uključena u VWP, velik broj državljana neće nužno trebati biometrijske putovnice niti će koristiti privilegij ulaska u SAD bez vize (primjerice, prema VWP djeca moraju imati vlastite putovnice; ne može se mijenjati unaprijed najavljeni let povratka itd.).
    * Kad Republika Hrvatska uđe u američki Program izuzeća od viza, Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija detaljno će informirati javnost o svim relevantnim činjenicama.

KAKO POSTUPATI S  BIOMETRIJSKOM PUTOVNICOM?
 
    * Pazite na svoju putovnicu u svakom trenutku tijekom putovanja zbog mogućnosti krađe!
    * Nestanak ili pronalazak putovnice odmah prijavite policijskoj upravi/policijskoj postaji u Republici Hrvatskoj ili diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Hrvatske u inozemstvu!
    * Svoju putovnicu ne smijete dati nikome drugom da se njome posluži!
    * Ne ostavljajte putovnicu na toplom i vrućem mjestu!
    * Ne polijevajte putovnicu tekućinom!
    * Štitite putovnicu od mehaničkih oštećenja i udaraca!
    * Ne nosite putovnicu u džepu hlača!
    * Putovnicu čuvajte na suhom i sigurnom mjestu!

Izdavanje putovnice
 
Putovnicu izdaje policijska uprava, odnosno policijska postaja Ministarstva unutarnjih poslova.

U žurnom postupku, kada se radi o hitnim slučajevima (liječenje, bolest, smrt člana obitelji, neodgodiv službeni put), putovnicu izdaje policijska uprava koju odredi ministar unutarnjih poslova (za sada je to samo Policijska uprava zagrebačka).

Ako građanin ima reguliran boravak u inozemstvu duže od tri mjeseca neprekidno, putovnicu može izdati i diplomatska misija ili konzularni ured Republike Hrvatske u inozemstvu na čijem području građanin boravi. Iznimno, građaninu kojemu je nestala putovnica ili iz drugih razloga ne može služiti svrsi, a nužno je da ostane u inozemstvu duže od 30 dana radi liječenja, službenog posla, školovanja, specijalizacije ili drugih opravdanih razloga, putovnicu može izdati diplomatska misija ili konzularni ured Republike Hrvatske na čijem području građanin boravi.

Građanin zahtjev za izdavanje putovnice podnosi osobno na Obrascu 5, kojeg se dobiva u policijskoj upravi/postaji.

Za maloljetne i poslovno nesposobne osobe zahtjev za izdavanje putovnice podnosi roditelj, odnosno zakonski zastupnik.

Zahtjev za izdavanje putovnice rješava se u roku od 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.

Za izdavanje putovnice potrebno je priložiti sljedeće:

    * osobnu iskaznicu ili drugu ispravu na temelju koje se može provjeriti identitet i hrvatsko državljanstvo;
    * popunjeni obrazac zahtjeva za izdavanje putovnice
      (obrazac br. 5);
    * dokaz o uplati u državni proračun (posebnom uplatnicom koja se dobije u policijskoj upravi/postaji*):

           - iznosa od 150,00 kuna za izdavanje „stare“ putovnice ili
           - iznosa od 320,00 kuna za izdavanje biometrijske putovnice ili
           - iznosa od 410,00 kuna za izdavanje biometrijske putovnice u žurnom postupku;

    * upravna pristojba u državnim biljezima u iznosu od 70,00 kuna; a za izdavanje putovnice u žurnom postupku upravnu pristojbu u iznosu od 220,00 kuna
    * 2 fotografije - 3,5 x 4,5 cm, (naglasak fotografu da je fotografija za putovnicu);
    * staru putnu ispravu, koja će se poništiti i vratiti;
    * za malodobnu djecu koja prvi puta vade putovnicu, a nemaju osobnu iskaznicu: izvod iz matice rođenih i domovnicu  (djeca koja su navršila 12 godina moraju biti prisutna radi potpisivanja zahtjeva odnosno radi davanja otisaka prstiju koji se pohranjuju u čipu biometrijske putovnice).

*NAPOMENA: Iznos koji se plaća za navedenu ispravu može se uplaćivati samo putem uplatnica koje se dobiju u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji, budući da se u navedene uplatnice u rubriku "poziv na broj" upisuje jedinstveni kontrolirani broj koji ne može biti jednak kod dvije osobe.

Građanin se ne smije služiti izdanom putovnicom ako:

    * su se promijenili osobni podaci građanina,
    * je putovnica oštećena ili dotrajala tako da više ne služi svrsi,
    * fotografija na putovnici ne odgovara izgledu građanina
    * putovnica iz bilo kojeg razloga ne služi svrsi.

Promjena osobnog podatka podrazumijeva promjenu imena ili prezimena, spola, eventualne korekcije datuma i mjesta rođenja.
 
Nestanak putovnice

Građanin je dužan bez odgode prijaviti nestanak putne isprave ili njezino pronalaženje. Nestanak ili pronalaženje putne isprave prijavljuju se policijskoj upravi/postaji, ako je putna isprava nestala ili pronađena u Republici Hrvatskoj, odnosno najbližoj diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske u inozemstvu, ako je putna isprava nestala ili je pronađena u inozemstvu.

Nakon provedenog postupka i utvrđivanja okolnosti nestanka putne isprave, nestala putna isprava rješenjem se proglašava nevažećom (građanin plaća upravnu pristojbu u iznosu od 20,00 + 50,00 kuna).

Rješenje o proglašenju putne isprave nevažećom građanin daje oglasiti u «Narodnim novinama» o svom trošku, nakon čega može podnijeti zahtjev za izdavanje nove putovnice.   

IZVOR: http://www.mup.hr/44.aspx

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Biometrijska putovnica
« Odgovori #1 : Siječanj 17, 2010, 09:46:39 prijepodne »
Imam je već 7 mjeseci...  8)
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Biometrijska putovnica
« Odgovori #2 : Siječanj 17, 2010, 12:07:02 poslijepodne »
Kak se neko pravi vaaažan...   :P

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Biometrijska putovnica
« Odgovori #3 : Siječanj 17, 2010, 05:43:19 poslijepodne »
Ja bih - samo nemam sa čime!!

BTW, morao sam je izvaditi, jer je moja istekla 01. lipnja, a preko ljeta je bilo u planu par izletića, pa sam bio prisiljen uložiti lovu u to, pa kada je već vadim - neka bude ono kaj mi neće za koju godinu reći "mijenjaj!!"..
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”