Autor Tema: Opravdanje za spašavanje života  (Posjeta: 10199 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

plemenitashica

  • Gost
Opravdanje za spašavanje života
« : Rujan 24, 2009, 12:24:23 poslijepodne »
Danas slučaj u Čiču (opisujem laički kako sam vidjela, a ne kako je možda ispravno):

Na ugibalištu pored groblja u Novom Čiču stoji audi i u njemu poluleži čovjek, vidljivo nemoćan, čak mislim i bez svijesti. Auto radi, vrata zaključana. Pozvana je hitna i policija. Liječnik iz hitne kroz staklo automobila vidi da je čovjek u teškom stanju, vidi se da je uzimao tablete (nešto u svezi dijabetesa), ali niti policija niti liječnik ne poduzimaju ništa da bi došli do čovjeka, jer bi trebalo razbiti staklo automobila da bi se mogla otvoriti vrata.

Liječnik procijeni da čovjek još nije u jako kritičnom stanju, i pomoću tablica automobila saznaju adresu, odlaze na kućnu adresu, nabave rezervni ključ i otvaraju vrata te pomažu čovjeku.

Nisam mogla vjerovati da se to tako radi. Naime, objašnjeno je da je auto privatno vlasništvo i oni (čuvari reda i hitna) nemaju ovlasti (ili tak nekak) razbijati privatnu imovinu. Jer što ako čovjek spava, pa se poslije sjeti i tuži policiju ili hitnu za razbijanje.
No, liječnik je vidio da je čovjek nemoćan, pa kaj to nije dovoljno „opravdanje“ da mu se krene pomoći. Ili kad to opravdanje dobiva snagu opravdanja (u slučaju tužbe) da se vlasniku privatne imovine spašava život.

Molim, ja bum sad na svojem autu napisala na vidljivom mjestu da molim da se razbije staklo i provale vrata ako sam u zaključanom autu a ne mogu reći da mi treba pomoć.

Offline Alen

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 344
  • Karma: +3/-0
  • Spol: Muški
    • VG Dnevnik
Odg: Opravdanje za spašavanje života
« Odgovori #1 : Rujan 24, 2009, 01:16:42 poslijepodne »
Na žalost, ljudi su prisiljeni puhati na hladno kad institucije države dozvoljavaju da svaka šuša pokrene hajku na doktora ili policajca. A s kakvim se budalama svakodnevno susreću i jedni i drugi teško je i zamisliti. Obije službe bi trebale imati imunitet od tužbi za oštećivanje imovine u slučaju procjene da je život ugrožen. A ako slučajno krivo procjene pa samo probude čovjeka, onda taj treba snositi svu odgovornost. Zato danas i imamo situaciju da nam nedostaje i doktora i policajaca, jer se ljudi neće petljati s budalama i još zbog toga nastradati.
The will to greatness clouds the mind
Consumes the senses, veils the signs
We each are meant to recognize.
(VNV Nation)

http://twitter.com/alenf
http://twitter.com/vgdnevnik

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Opravdanje za spašavanje života
« Odgovori #2 : Rujan 24, 2009, 02:23:31 poslijepodne »
Da, takvih situacija bu sve više.
Sjetilo me to na slučaj u Americi koji samo sobno gledala i nisam mogla vjerovati svojim očima kaj vidim.
Puknula se na raskršću u sred New Yorka dva vozila: jedan taxi i drugi neki pick-up ili nešto slično.
U taxiju sjedi vozač i neka žena otraga. Vrata su malo spigana, pa se ne daju lako otvoriti.
Iz pick up-a izašao neki mladi dečko, njegov auto je čitav, bez oštećenja. Nitko nije teže ozlijeđen.
No tu kreće cirkuska predstava!
U roku doslovno par minuta (manje od 5) stižu vatrogasci i policija i hitna, zaustavlja se promet, sve se poslika iz svih kuteva, vatrogasci odrežu vrata taxija  :o i vozača i gospođu polegnu na nosila i tako s hitnom odjure u bolnicu. Bez kapi krvi.
Kod nas bi možda zvali policiju za takav sudar, ali hitnu sigurno ne, a još manje vatrogasce.

Ja gledam i ne vjerujem, pa su mi onda objasnili da je sve to iz predostrožnosti, jer ako ih puste doma pa se onda netko onesvijesti - ide tužba, ako se prilikom otvaranja auta netko ozlijedi dok su vatrogasci tu - ide tužba, ako se bilo kaj desi dok su službe tamo - ide tužba, znači svi se ukipe i onda policija radi svoje, vatrogasci svoje, a hitna svoje i tu nema razgovora.
A kaj je najbolje za sveukupno 10 minuta od sudara su sve rasčistili i promet ide dalje ko da niš nije bilo.
Ameri!

Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

perojosi

  • Gost
Odg: Opravdanje za spašavanje života
« Odgovori #3 : Rujan 24, 2009, 03:23:04 poslijepodne »
Danas slučaj u Čiču (opisujem laički kako sam vidjela, a ne kako je možda ispravno):

Na ugibalištu pored groblja u Novom Čiču stoji audi i u njemu poluleži čovjek, vidljivo nemoćan, čak mislim i bez svijesti. Auto radi, vrata zaključana. Pozvana je hitna i policija. Liječnik iz hitne kroz staklo automobila vidi da je čovjek u teškom stanju, vidi se da je uzimao tablete (nešto u svezi dijabetesa), ali niti policija niti liječnik ne poduzimaju ništa da bi došli do čovjeka, jer bi trebalo razbiti staklo automobila da bi se mogla otvoriti vrata.

Liječnik procijeni da čovjek još nije u jako kritičnom stanju, i pomoću tablica automobila saznaju adresu, odlaze na kućnu adresu, nabave rezervni ključ i otvaraju vrata te pomažu čovjeku.

Nisam mogla vjerovati da se to tako radi. Naime, objašnjeno je da je auto privatno vlasništvo i oni (čuvari reda i hitna) nemaju ovlasti (ili tak nekak) razbijati privatnu imovinu. Jer što ako čovjek spava, pa se poslije sjeti i tuži policiju ili hitnu za razbijanje.
No, liječnik je vidio da je čovjek nemoćan, pa kaj to nije dovoljno „opravdanje“ da mu se krene pomoći. Ili kad to opravdanje dobiva snagu opravdanja (u slučaju tužbe) da se vlasniku privatne imovine spašava život.

Molim, ja bum sad na svojem autu napisala na vidljivom mjestu da molim da se razbije staklo i provale vrata ako sam u zaključanom autu a ne mogu reći da mi treba pomoć.


Samo da pridodam da smo nedavno imali po medijima, ne sjećam se sada gdi je to bilo, da je čovjek preminuo u Autu iz istih razloga jer nisu intervenirali radi glupih i nedorečenih zakona i propisa.I dok su čekali čovjek je preminuo u Autu.
Mislim da bi se u takvim situacijama Liječnici i Policajci ipak trebali odgovornije ponašati,bez obzira na propise.
Dakle minimalno, ako lupanjem po Autu nemožete vozača probuditi,nešto nije u redu,treba postupati.
Kakva je situacija sa pijancima za volanom,ako ih se nađe na cesti za volanom da spavaju naprimjer,u tom slučaju policija reagira ili ne?Mislim da reagira.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Opravdanje za spašavanje života
« Odgovori #4 : Rujan 24, 2009, 05:45:46 poslijepodne »
Naime, objašnjeno je da je auto privatno vlasništvo i oni (čuvari reda i hitna) nemaju ovlasti (ili tak nekak) razbijati privatnu imovinu. Jer što ako čovjek spava, pa se poslije sjeti i tuži policiju ili hitnu za razbijanje.

Tko je objasnio?? I kome??

Jer sve što je "objašnjeno" - potpuno je netočno, i postupovno i zakonski.

I taj čovjek poslije ne bi imao pravo tužiti nikoga za razbijanje stakla u dotičnoj situaciji. Dapače, ukoliko bi se pokazalo da je intervencija bila nepotrebna, može se povesti postupak protiv njega zbog nehajnog i neodgovornog ponašanja na javnoj prometnici, te dovođenja u zabludu nadležne službe (koje su imale troškove zbog njega, a moguće i otkazale pomoć nekome kome je bilo stvarno potrebno).
« Zadnja izmjena: Rujan 24, 2009, 05:51:03 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Tur

  • Gost
Odg: Opravdanje za spašavanje života
« Odgovori #5 : Rujan 24, 2009, 05:54:49 poslijepodne »
Danas slučaj u Čiču (opisujem laički kako sam vidjela, a ne kako je možda ispravno):

Na ugibalištu pored groblja u Novom Čiču stoji audi i u njemu poluleži čovjek, vidljivo nemoćan, čak mislim i bez svijesti. Auto radi, vrata zaključana. Pozvana je hitna i policija. Liječnik iz hitne kroz staklo automobila vidi da je čovjek u teškom stanju, vidi se da je uzimao tablete (nešto u svezi dijabetesa), ali niti policija niti liječnik ne poduzimaju ništa da bi došli do čovjeka, jer bi trebalo razbiti staklo automobila da bi se mogla otvoriti vrata.

Liječnik procijeni da čovjek još nije u jako kritičnom stanju, i pomoću tablica automobila saznaju adresu, odlaze na kućnu adresu, nabave rezervni ključ i otvaraju vrata te pomažu čovjeku.

Nisam mogla vjerovati da se to tako radi. Naime, objašnjeno je da je auto privatno vlasništvo i oni (čuvari reda i hitna) nemaju ovlasti (ili tak nekak) razbijati privatnu imovinu. Jer što ako čovjek spava, pa se poslije sjeti i tuži policiju ili hitnu za razbijanje.
No, liječnik je vidio da je čovjek nemoćan, pa kaj to nije dovoljno „opravdanje“ da mu se krene pomoći. Ili kad to opravdanje dobiva snagu opravdanja (u slučaju tužbe) da se vlasniku privatne imovine spašava život.

Molim, ja bum sad na svojem autu napisala na vidljivom mjestu da molim da se razbije staklo i provale vrata ako sam u zaključanom autu a ne mogu reći da mi treba pomoć.


Život ili steklo na autu? Život.

Bilaj

  • Gost
Odg: Opravdanje za spašavanje života
« Odgovori #6 : Rujan 25, 2009, 09:29:23 prijepodne »
Prošle godine je neki par ostavio malo dijete u autu dok su oni otišli u dučan.

Naravno ztvoreni prozori vručina i sunce i možete si zamisliti kako je bilo maloj bebici.
Beba je doživjela toplotni udar i to je slučajno skužio neki policajac. I brže bolje razbio staklo, uzeo bebu u hlad i nazvao hitnu.
Na to su došli "odgovorni roditelji" i tužili policajca za oštećivanje imovine  :o

Offline repo

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 87
  • Karma: +1/-1
Odg: Opravdanje za spašavanje života
« Odgovori #7 : Rujan 25, 2009, 12:22:24 poslijepodne »
ljudi su sve poceli previse komplicirati. i ne vode se vise zdravim razumom i logikom
nego je sve zakukuljeno u neke propise, akte, nedorecene zakone i slicno... uzas...

a kaj se doktora tice, ljudi su se poceli stitit jer ih se pocelo "progoniti" za sve i svasta,
stoga im se uopce ne cudim kad su na "oprezu"..

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Opravdanje za spašavanje života
« Odgovori #8 : Rujan 25, 2009, 01:58:19 poslijepodne »
Na to su došli "odgovorni roditelji" i tužili policajca za oštećivanje imovine  :o

I što je dalje bilo?   :-X
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline veseli vatrogasac

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 17
  • Karma: +0/-0
Odg: Opravdanje za spašavanje života
« Odgovori #9 : Rujan 25, 2009, 08:41:30 poslijepodne »
evo  još jednog apsurda  s  tim....

 ja sam član dvd-a i imam provalnički alat i nesmijem ga koristit bez naloga mup-a( jer krivično sam odma gonjen ak nema naloga a nikad ga nema po običaju) ,nego razvalit vrata i napravit 1000 puta veču  štetu jer moram razvalit cjela vrata a ne samo cilindar brave koji je manje od 100 kn.... :-[  žalosno  al istinito..... tak da me niš nemre iznenadit nažalost....

plemenitashica

  • Gost
Odg: Opravdanje za spašavanje života
« Odgovori #10 : Svibanj 16, 2010, 10:08:11 poslijepodne »
DARUVARSKI policajac Damir Špoljarić danas oko 13.20 sati je herojski skočio u rijeku Toplicu te spasio dvije djevojčice stare 14 i šest godina te njihova oca Krešimira Ivančića.

Policajac je u mjestu Batinjska Rijeka primijetio da se u nabujaloj rijeci nalazi Opel Frontera te pozvao vatrogasce. No, nije na tome stao te je, kada je primijetio da bi se do dolaska vatrogasaca ljudi u Opelu mogli utopiti, skočio je u hladnu rijeku i krenuo u spašavanje putnika.

Otvorio je vozačeva vrata te na krov izvukao djevojčice. Troje ljudi je ostalo zarobljeno zato što se Opel ugasio u koritu rijeke te ga je voda počela pomicati prema dubljoj strani Toplice.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/policajac-herojski-skocio-u-rijeku-i-od-utapanja-spasio-dvije-djevojcice-i-njihova-oca/491649.aspx

Obavezno pogledajte slike na linku.

Ovo je heroj. Naklon.