Svakidašnje teme > Obitelj i društvo

Zašto Hrvati misle da su siromašni?

(1/13) > >>

Tur:
Hrvatska ne odudara od prosjeka zemalja EU

ZAGREB - Statistički pokazatelji su jasni: Hrvatska ne odskače od europskog prosjeka kad je u pitanju siromaštvo njezinih građana, a stoji mnogo bolje od brojnih zemalja u regiji.

Postotak građana u riziku od siromaštva, koji u Hrvatskoj podrazumjijeva one koji žive s manje od 2000 kuna mjesčeno (samačka kućanstva), posljednjih godina varira između 16 i 18 posto, dok je prosjek Europske unije 16 posto. Ginijev koeficijent, koji pokazuje kolika je razlika između 20 posto najsiromašnijih i 20 posto najbogatijih iznosi oko 4,8, dok je europski prosjek 4,8. Stalnu socijalnu poomoć prima dva posto građana, što je prosjek najrazvijenijih zemalja.

Međutim, kad se građane pita osjećaju li se siromašnima i jesu li razlike u distribuciji bogatstva u Hrvatskoj ogromne, pozitivan odgovor daje, ovisno o istraživanju, između 60 i 80 posto ispitanika. Sredinom 90-tih takav je odgovor davalo i preko 90 posto građana.

Zašto je došlo do takvog raskoraka između objektivnih pokazatelja i subjektivnog mišljenja, pokušali su odgovoriti naši sugovornici.

Nastavak na: http://www.jutarnji.hr/kako_dalje/clanak/art-2009,9,3,,175375.jl

IZVOR: http://jutarnji.hr/

repo:

zato kaj se hrvati uspoređuju sa bogatijima od sebe a ne siromasnijima (te ne vide).

i kaj ne zive po onoj- nije bogat onaj kojem nekaj fali, već onaj kome nis ne fali.

Sledgehammer:
Najjači faktor koji generira osjećaj siromaštva je činjenica da je hrana u Hrvatskoj jako skupa. Kada tebi na hranu za obitelj odlazi polovica, pa i preko polovoce prihoda, dok u nekim bogatim (pa i siromašnijim) zemljama odlazi 20-25%, onda imaš problem, jer je hrana stavka na kojoj je jako teško vršiti kompenzacije (osim ako ne jedemo kavijar, a što nije slučaj).

Sjećam se kada je Mađarska primljena u EU, kao i vremena prije toga; bili frend i ja u Mađarskoj, išli do Metroa u Pečuhu, i nagledali se voznog parka puno lošijeg od hrvatskog, ali smo se i nagledali trajnih kobasica tipa Gavrilovićke, koje su koštale tridesetak kuna kila, dok kod nas i nekakve pileće polutrajne salame Poli ili Piko koštaju 45-50 kuna, dok su trajni "oblizeki" najčešće gradirani na troznamenkasti broj prije zareza (oni ispod 100 kuna kila su već "akcija"). Iako su Mađari imali i tada nižu prosječnu plaću od Hrvata, živjeli su puno zadovoljnije (kako to reče ispitivanje javnog mnijenja u zemljama Europe), a pametnim potezima i u drugim segmentima nisu zaostajali, pa su pelene i dječja roba i potrepštine (jer i oni imaju problem loše demografije) bile subvencionirane od države, hrana je bila jeftina, kao i sve osnovne životne potrebe.

U Hrvatskoj vlast - bez obzira koja bila, ili koja planira namjestiti svoju guzicu na taj šekret zvan Hrvatska - uvijek ide lopovskom logikom, derući na onome što joj je ziheraški najbliže, pa tako ne bi popustila ni miligrama na stvarima za koje se inače - deklarativno i predizborno - zalaže. Zato plaćamo skupu hranu - jer jesti se mora, pa je to siguran prihod. Zato plaćamo i skupe pelene i dječju opremu - jer i to je ziheraška logika da se to mora trošiti. Zato ne plaćamo poreze na jahte, letjelice i ostalo - jer bi time zadirali u povlastice onih koji odlučuju o one prve dvije navedene kategorije, a kojima te dvije kategorije ne trebaju ili ih imaju besplatno, kao velevažne face koje žderu besplatno svugdje gdje se pojave, a jebati (osim na suho) ionako odavno ne mogu. Drugim riječlima, oni su svoje - odjebali!

Najgore je to što i oni koji pretendiraju biti gratis-žderonje ne misle nimalo drugačije od ovih koje žele zamijeniti, pa je prokletstvo Hrvatske lako shvatljivo, a time i nezadovoljstvo građana.

fitt:
Pa u biti ima i jedan veči trošak od hrane, najveći dio zarade ide državi (preko 50%), i to najveći na svijetu. Ok, sada je kriza, ali bojim se da se bude naša vlada sa J.F.K. na čelu polakomila za tim novcima i da bude držala "krizu" što duže kako bi prihodi bili veči.. Taj "privremeni" porez se nebude tak lako skinul, kad ste vidjeli da nešto naša vlada olakšava građanima i smanjuje namete. Gledam uplatnice kaj plačam (zdravstveno, mirovinsko, Gskg....) koji stalno rastu. Svako novo rješenje donosi mi povečanje samo jednog izatka za nekoliko tisuča kuna godišnje. Samo za zdravsveno osiguranje sam više platil u zadnje dvije godine 5000 kuna samo za mene. Djelanike tu ne računam. Dokle.....

Sledgehammer:

--- Citat: fitt - Rujan 08, 2009, 12:07:19 poslijepodne ---bojim se da se bude naša vlada sa J.F.K. na čelu polakomila za tim novcima i da bude držala "krizu" što duže kako bi prihodi bili veči.
--- Kraj citata ---

Pa ima od koga i učiti - pogledaj "naše" banke i njihove politike...

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju