Svakidašnje teme > Obitelj i društvo

Dobrotvorni i društveno koristan rad

(1/3) > >>

Stjepan:
Na jednoj drugoj temi pokrenulo se pitanje dobrovoljnog rada na korist zajednice. Činjenica je da su ovom bajnom kapitalističkom društvu takav rad polako nestaje i sve ga manje ima. Nije problem samo u ljudima kojih ima i koji bi bili spremni na takav rad, već je problem u odnosu ostalih prema ljudima koji dobrovoljno rade.

Nekada se u mjesnim odborima po selima skoro sve radilo na takav način. Većina društvenih domova je napravljena dobrovoljnim radom mještana. To je bilo u krvi tih ljudi jer su bili naučeni da pomažu jedni drugima iz vremena kad poljoprivredna mehanizacija nije bila tako razvijena pa su pomagali jedni drugima da brže obave neki posao. Dolaskom mehanizacije, a i zahvaljujući tome što sve manje ljudi obrađuje polja, potreba za pomaganjem je postala sve manja, a isto tako je kopnila i navika društveno korisnog rada.

U svemu tome svoju ulogu je odigralo i političko ozračje gdje više nije važna dobrobit zajednice već se isključivo gleda na vlastite interese i interes stranke. Akcije koje organizira jedna stranka ostale stranke ne podržavaju, a kako se takve akcije uglavom organiziraju u svrhu političke i predizborne promidžbe onda nije ni čudno da se ljudima takve akcije pomalo gade. I tu treba tražiti razloge zbog čega se sve manje ljudi odaziva na dobrovljni rad.

Najgore je što i onaj mali dio nepolitičkih organizacija i udruga političari pokušavaju postrančiti, podvrgnuti i upotrijebiti za svoje svrhe.

To bi trebalo malo okrenuti, ja sam za to da se donese zakon da političari ne mogu obavljati javne funkcije ukoliko prije toga nisu odradili određeni broj sati (dana, tjedana, mjeseci, ovisno o funkciji) društveno korisnog rada (ali ne na stranačkim akcijama).

dobola:
Oh, poštovani Stjepane.
 Utopija je dugo bila drugi naziv za nešto nestvarno i nemoguće, suprotstavljene 'zbiljskomu' svijetu.
U vremenima koje ti navodiš filozofija ljudskog okruženja bazirala se na drastično kvalitetnijem pristupu čovjeku, zajednici, okruženju, toleranciji različitosti i poštivanju okolice. sasvim normalno je bilo da se stanovnici određenog kvarta odluče izgraditi dom, proširiti ili popraviti vrtić, ograditi nogometno igralište, pokositi travu, zasaditi red drveća i svoj rad ili angažman ni u ludilu nisu naplaćivali. poanta je da stvore uvjete za kvalitetnije druženje, proslave i sl.
Ali to su bila mračna vremena nacionalne neosvještenosti i izrabljivačkog sistema u kojem se radnicima i građanima sisala zadnja kapljica krvi na slamčicu da bi vlastodršci mogli provoditi odluke Politbiroa.vremena su tada bila teška, ljudi su bili gladni i skupljali su smeće da bi preživjeli, samo je mala šačica odabranih uživala.
Sva sreća, to je iza nas. Sada imamo nacionalno osviještenu društvenu zajednicu gdje su svi jednaki pred zakonom, gdje svojim radom mogu živjeti normalan život, gdje država uvjetuje školovanje i to potiče, gdje političari savjesno društveno djeluju jer su spoznali da su postavljeni da služe svojim biračima a ne obrnuto. Kapitalizam liberalnog ozračja puno je pomogao razvoju tolerancije, poštivanja drugačijeg mišljenja i prijedloga.
Stoga, Stjepane, preporučam ti da pročitaš izabrana djela našeg prvog predsjednika kao bi i ti stekao bolje viđenje sadašnjeg trenutka u povijesti našeg naroda i nacionalnih manjina na području samostalne, neovisne, financijski osnažene Republice Maldivi.

Rožica-ljutibijes:

--- Citat: dobola - Listopad 18, 2009, 01:51:49 poslijepodne ---...
Sva sreća, to je iza nas. Sada imamo nacionalno osviještenu društvenu zajednicu gdje su svi jednaki pred zakonom, gdje svojim radom mogu živjeti normalan život, gdje država uvjetuje školovanje i to potiče, gdje političari savjesno društveno djeluju jer su spoznali da su postavljeni da služe svojim biračima a ne obrnuto. Kapitalizam liberalnog ozračja puno je pomogao razvoju tolerancije, poštivanja drugačijeg mišljenja i prijedloga.
...

--- Kraj citata ---

Hahahahahaha :P :D, super, dobola (palac gore, kojeg nema)! :)

plemenitashica:

--- Citat: dobola - Listopad 18, 2009, 01:51:49 poslijepodne ---...........preporučam ti da pročitaš izabrana djela našeg prvog predsjednika kao bi i ti stekao bolje viđenje sadašnjeg trenutka u povijesti našeg naroda i nacionalnih manjina na području samostalne, neovisne, financijski osnažene Republice Maldivi.

--- Kraj citata ---

Dobola je u elementu. Sviđa mi se. Sve više mi se sviđa taj ton.  :-*
Ipak nije sve izgubljeno, ipak ima ljudi koji bi bili korisni. Ipak ima roditelja koji uče svoju djecu biti korisnima.

Mala smo mi država, i idemo konačno, sami sebi pomoći, ne samo očekivati da netko iz Politbiroa odlučuje za nas i djeluje protiv nas.

Kad smo kod akcije – proljetos je bila akcija u OŠ Šiljakovina, farbala se ograda – sjećate se. Ali, „krivi“ ljudi su bojali ogradu, pa je lokalni odlučio da su u „pogrešne“ boje pobojali ogradu. I onda je naredio da se boja opšmirgla (tak nekak). Ma tko je on da određuje kojom se bu bojom bojala školska ograda, tko je on da određuje tko je adekvatan za farbanje ograde. ZNA SE tko je, a sad znam i ja: polupismena seljačina koja se koliko toliko obogatila ZNA SE kojim metodama, i ne zna pozdraviti na ulici, obukao je odijelo i postao izabranik neke vrste. Prestrašno.  :'(

Eto, pisah o tome, neki su si umislili da su „izabrani“ od naroda svojega u kvartu da bi mogli dizati ili ne dizati ruke onda kad ZNA SE holding odluči, a ne kad odluči njihova glavica (čitaj glavurda). Ali kaj je najgore, takve toleriramo, za takve glasaju, takvi odlučuju je li akcija dobrodošla i jesu li dobro odabrane boje.

Stvarno je toga dosta.

Sjepane – ideja o dobrovoljnom radu budućih političara je izvanredna.

Mlačanin:
Dobola je dobro rekao.Bravo!!
Moram priznati da je meni osobno dobrovoljnog i dobrotvornog rada zaista dosta. Ovo doslovno mislim. Ne da se hvalim,ali dolaskom nove nam države i novih sloboda, jednostavno sam ugušen od tolikog broja novih pojedinaca i društava koji hrle ,jure i žure da si zauzmu mjesta u redu za nove akcije na zajedničko nam dobro.
Izmičem se iz tog reda apsolutno.Jer u tom toliko dobrom čišćenju zaista su očistili maltene i samu Hrvatsku.

Dana sjedino dobrovoljno dajem još samo krv i to u gradskoj organizaciji Crvenog Križa kad imaju akciju. Još jedino tu dragi nam novopečeni "udarnici" ne dolaze baš rado.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju