Svakidašnje teme > Obitelj i društvo

Odjeci Nobela: 'Obama ima više žuljeva na usnama nego na rukama'

(1/1)

Tur:
Posljednje što Baracku Obami treba u ovom trenutku mandata i američke politike je nagrada za obećanja.

Komentar je to tjednika Time vijest o dodjeli Nobelove nagrade za mir 48-godišnjem predsjedniku SAD-a na početku prvog mandata. Nadahnute riječi daleko su ga dovele, uključujući i izbornu noć u Grant Parku u Chicagu prije manje od godinu dana, kada je pozvao sugrađane da mu se 'pridruže u radu na preuređenju zemlje na jedini način kojim se u Americi radilo 221 godinu, blok po blok, ciglu po ciglu, žuljevitom rukom uz žuljevitu ruku'. No, sada sigurno ima više žuljeva na njegovim usnama, nego na rukama. On kao i svaki novi predsjednik, procjenjuje snagu i opasnost riječi, opasnost koja je posebno velika za nekoga tko tako vješto barata s njima, navodi Time.

'Mirotvorstvo je stvar genijalnosti, ne nadahnuća'

Lijepo izgovorena obećanja povećavaju nadu: mi ćemo oživjeti gospodarstvo zauzdavajući potrošnju, učinit ćemo zdravstvenu skrb jednostavnijom, sigurnijom, jeftinijom i pravednijom. Oslobodit ćemo Zemlju većine smrtonosnog oružja. Vratit ćemo zelenilo i čistoću. Svi ćemo se lijepo slagati, parafrazira Time neka Obamina obećanja. List ističe da se, nasuprot obrazloženju da je nagrađen za 'iznimne napore na jačanju međunarodne diplomacije', njegovi kritičari ne slažu, posebno oni koji se zalažu za raketni štit u Europi, slanje pojačanja u Afganistan i nepopustljiv odnos prema Iranu. 'Možda mu ta nagrada da više snage da neposlušne zemlje dovede u red. No, mirotvorstvo je više pitanje genijalnosti nego nadahnuća, više iščitavanje sebičnih interesa drugih zemalja i njihovo cinično, strateško iskorištavanje za opće dobro', ocjenjuje Time.

'Bolje pustiti da djela govore za sebe'

Amerikanci u ovome trenutku žele predsjednika koji je više nasilnik, a manje propovjednik, ocjenjuje se u komentaru, uz nabrajanje popustljivosti Obame kod nenamjenske potrošnje Kongresa u zakonu o poticajima, kod pregovora o zdravstvenoj reformi, zbog nekažnjavanja onih koji su izazvali financijsku krizu, te stalnog davanja velikih obećanja i držanja govora. 'On predsjeda gradom u kojem je svakodnevno funcioniranje postalo dijelom parodija a dijelom tragedija, beskorisno, slijepo, uzaludno i jadno, gdje i reformatori s najboljim namjerama napredak mjere 'na žličice', konstatira Time. List Obamu uspoređuje s Gregom Mortensonom, kojeg su za Nobela za mir kandidirali članovi Kongresa. Sin misonara, bivši pripadnik vojnog saniteta i planinar, za svoju je misiju izabrao izgradnju škola za djevojčice u područjima gdje krijumčari opijuma i plemenski ratni vođe ubijaju ljude za takve pokušaje. Njegov Institut za središnju Aziju izgradio je više od 130 škola u Afganistanu i Pakistanu, što je nadahnulo milijune ljudi da na zaštitu i obrazovanje djevojčica gledaju kao na ključ za mir, prosperitet i napredak. Nekada riječi dolaze na prvo mjesto. No, nekad je bolje pustiti djela da govore za sebe, zaključuje Time. (Hina)

Izvor: http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/odjeci-nobela-obama-ima-vise-zuljeva-na-usnama-nego-na-rukama.html

Pitaju se ljudi - Jel Nobel vu pravemi rukami? Jel more Obama stati vuz rame ostalim velikanima teri su vlasnici iste nagrade? Ak pitate mene - mogla se je pričekati još koja godinica da se vidi jel taj Obama stvarno nekej misli napraveti ili je samo dober na jeziku.

Točkica:


PO meni, nagrada je u njegove ruke otišla apsolutno prerano, jer on još uvijek nema konkretna djela iza sebe. Prije godinu dana bilo je očito da je sva ona euforija, podignuta oko njegova imena nakon izbora, bila pretjerana. I očekivanja su bila pretjerana. A sada se to i dokazuje. U nešto manje od godinu dana mandata Obama nije učinio mnogo. Možda su ga ovime pokušali motivirati da krene u ostvarivanje svojih obećanja?

No treba biti realan pa reći da Obama i nije mogao učiniti više, jer u mnogim ključnim segmentima američke politike ne odlučuje predsjednik, već kojekakvi vrlo snažni lobiji koji drže sve konce u svojim rukama. A oni neće tako lako pristati na mijenjanje sustava kojeg su godinama vrlo pažljivo gradili i prilagođavali sebi i svojim interesima. Obami i danas, kao što će to biti slučaj i u svim danima njegovog preostalog predsjednikovanja, ne preostaje ništa više od dijeljenja obećanja.

Imam dojam da je ova Nobelova nagrada zapravo nagrada cijelom svijetu, a ne samo Obami. Članovi komisije su, dodjeljujući je američkom predsjedniku, zapravo vlo svjesno nagradili čitav svijet za strpljivo i dugotrajno očekivanje toliko potrebnih globalnih promjena, ali i za očekivanje nekakvog "Mesije" koji će donijeti te promjene. Možda je ovo trebao biti poticaj čovjeku od kojega svijet (opravdano ili neopravdano) mnogo očekuje. No nitko, pa ni sam Obama, do sada nije dao čvrste dokaze da će se promjene doista dogoditi.On ih i ne može dati. Zbog toga je sama namjera poprilično maglovit cilj koji dovodi u pitanje svrhu postojanja Nobela za mir.

Osobo ne vjerujem da jedan čovjek može drastično promijeniti i popraviti naopako nasađen svijet. Niti da može "preko noći", u četiri godine svojega mandata, promijeniti čvrsto ukorijenjeni mentalni sklop ljudi. I zato ne vjerujem previše u Obamu, ma kako dobre namjere imao. Promjene se neće dogoditi sve dok čovječja vrsta kompletno ne evoluira na viši stadij mentalnog razvoja i dok ne shvati da otimanje drugom i trpanje u vlastite džepove  ne donosi korist već štetu svakome od nas, a pojnajviše onima koji tako razmišljaju i djeluju. A to se, bojim se, neće tako skoro ostvariti.

Goričanka:
Kažu znalci krajem 2012. pa kad bolje promisliš nije tak ni dugo do tad  :)

Inače, apsolutno se slažem s tvojim mišljenjem da je to nagrada za, ti kažeš cijeli svijet, ja bi rekla za Amerikance - za njihovu podršku promjenama koje utječu na cijeli svijet.
Te se promjene zovu Obama, i bez obzira što se nije dogodilo ništa posebno, mislim da je atmosfera bitno bolja nego kad je Bush palamudio po svetu.
Prst gore za ono što nosi pojam - Obama, pa makar i samo kao ideju!
 

plemenitashica:

--- Citat: Tur - Listopad 10, 2009, 09:14:09 prijepodne ---Pitaju se ljudi - Jel Nobel vu pravemi rukami? Jel more Obama stati vuz rame ostalim velikanima teri su vlasnici iste nagrade? Ak pitate mene - mogla se je pričekati još koja godinica da se vidi jel taj Obama stvarno nekej misli napraveti ili je samo dober na jeziku.
--- Kraj citata ---

Nije u pravim rukama, nema niti rada, niti djela, niti konkretnih pomaka, niti zasluga za čovječanstvo.
Koji je kriterij bio, ne znam, u svakom slučaju politikanstvo, smiješno, tragično, bezveze.
Da sam slučajno savjetnik Obame, rekla bih mu da se zahvali i da ne primi nagradu, tj to je trebao reći još dok su ga konzultirali.

Nagrada gubi vrijednost. Po meni su degradirani gotovo svi prethodnici u toj kategoriji, kak veli cijenjeni kolega - velikani.

Navigacija

[0] Lista Poruka

Idi na punu verziju