Autor Tema: Obitelj kao temelj društva ili ....?  (Posjeta: 46261 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Obitelj kao temelj društva ili ....?
« : Lipanj 10, 2011, 09:44:49 poslijepodne »
Što mislite o obitelji i kakva bi trebala biti uloga obitelji u današnje vrijeme? Prema klasičnoj sociologiji postoji pet funkcija obitelji:

1.   Reproduktivna funkcija
2.   Odgojna funkcija
3.   Ekonomska funkcija
4.   Zaštitna funkcija
5.   Religijska funkcija

Gotovo u svakom društvu susrećemo pojam obitelji pa iz toga proizlazi da je obitelj univerzalna. Ona kao osnova društva ima svoje mjesto u ljudskoj povijesti i životu čovjeka, i vidimo da je kao takva nadživjela sva društvena uređenja.
Mislim da se nijedno društvo ne može promatrati izvan obitelji i da se uvijek mora promatrati veza između društva i obitelji.
Država ili društvena zajednica ne može i ne smije zanemarivati obitelj, jer je društvo i kvaliteta življenja u tom društvu, proporcionalna ulaganju u samu obitelj.

Danas se polako gubi ona stara „nit“ obitelji jer se u brak stupa „na probu“, ,mnogo se brakove raskine prije nego li su i počeli živjeti zajedno. Više nitko nema strpljenja jedan za drugoga,parovi se osjećaju ugroženi kad kažu svoje „da“, a prije toga su možda hodali i po nekoliko godina. Bračni drugovi vode više brigu o svojim karijerama nego o zajednici koju su zasnovali, više vremena provode na poslu zbog sve većih zahtjeva poslodavca i sve pomalo puca po šavovima dok na kraju od braka, odnosno obitelji ne ostane ni traga. Brak je institucija od koje se jako puno očekuje , a ne ulaže se gotovo ništa.
I kakvo društvo možemo očekivati iz takvih konfuznih odnosa? Kolika je tu uloga vlasti i svih institucija koje imamo?

Tko bi doista trebao voditi brigu o tome,ili je to stvar pojedinca?
Dali ovdje ima mjesta za djelovanje crkve (bilo kojih vjerskih skupina)ili se to nje isto ne tiče?
Kako se postaviti u odgoju prema djeci, koja u svojim obiteljima možda dobivaju jedan nauk i primjer, a svakodnevno su izloženi sasvim drugim primjerima?

Pitanja ima zaista previše, jer je tema tako široka, i nije sve baš tako jednostavno i jednoznačno. Otvaram ovu temu jer mislim da ima dovoljno prostora za raspravu i različite stavove.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Obitelj kao temelj društva ili ....?
« Odgovori #1 : Lipanj 11, 2011, 09:02:54 prijepodne »
Smatram da se u pojmu obitelj nije ništa promijenilo, kao i da se niti ništa ni ne treba mijenjati, možda samo osnažiti tradiciju i sve te razvodnjene priče i posljedice velike "demokracije" svesti opet na pravi kolosijek...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Obitelj kao temelj društva ili ....?
« Odgovori #2 : Ožujak 07, 2012, 09:04:09 poslijepodne »
- Ovo je priča o jednom danu u obitelji u kojoj umjesto mame i tate nastupaju dva tate. Jedan od njih je moj sin, a Ana je moja unuka - rekla je jučer M. Lupša u telefonskom razgovoru za Jutarnji te dodala da to nije prva priča koju je napisala o svojim unucima, ali prva u kojoj se spominje da jedno od te unučadi živi u netradicionalnoj obitelji.
http://www.jutarnji.hr/maja-lupsa--kad-mi-je-sin-rekao-da-je-gay--plakala-sam--no-odmah-sam-to-prihvatila--sljedeci-put-plakala-sam-kad-se-rodila-ana--i-to-od-srece-/1012022/
I sada bi ovo trebalo biti ,kao normalno i ponašati se kao da se ništa čudno ne događa oko nas?
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Obitelj kao temelj društva ili ....?
« Odgovori #3 : Ožujak 28, 2012, 07:51:37 prijepodne »
Monstrum (60) četiri godine silovao maloljetnu unuku Nakon što se djevojčica povjerila svojim roditeljima, oni su djeda prijavili policiji. Policajci su ga uhitili te u subotu prepratili sucu istrage. Da ne bi ponovio zločin i utjecao na svjedoke, idućih mjesec dana djed (60) će ostati iza rešetaka

http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/monstrum-60-je-cetiri-godine-silovao-maloljetnu-unuku-259586
 
Evo potvrde primjera kao se problemima na istu  temu, u našem društvu pristupa selektivno i dirigirano. Zbog primjera ovakvog  pisanja jedne se štiti,a druge se razapinje na križ ,jer tako odgovara novinama.
Grubo je uopće govoriti o ovakvim stvarima u obiteljima i društvu, ali ne mogu a da ne povučem paralelu prema istoj temi kada je u pitanju crkva ili osoba iz crkve.
Jedni se spominju imenom i prezimenom, adresom , dok se za druge sve drži u tajnosti. Taj isti djed je bolesnik kao i ranije spomenuti svećenik. Prvoga se odmah uzima u zaštita, a drugoga smo već razapeli.

Toliko o objektivnom novinarstvu.

Bitna je zarad i prodaja novina,a za sve ostalo nije važno. Tako ja doživljavam sva ta njihova pisanja i navodne istine.
 Svi oni, novinari, najprije napišu i objave tekst, a zatim traže „žrtvu“ o kojoj su napisali tekst , da se očituje i prokomentira članak.
Valjda je red takvo pitanje postaviti prije puštanja teksta u javnost, pa objaviti sve sa više argumenata i podataka, ali da , tada se ne može manipulirati.

I ovaj deda može to ponovno učiniti, i on je zaslužio da se objavi ime i prezime, da se upozori susjedstvo tko se nalazi u blizini. I druga su djeca ugrožena.

I na kraju , potvrda da se zlostavljanje djece u svakom pogledu ipak najviše dešava baš u samim obiteljima. Obitelji su apsolutno u krizi, to je problem o kojem treba povesti računa.

 Ali to se zanemaruje i gura u stranu, na žalost.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Obitelj kao temelj društva ili ....?
« Odgovori #4 : Ožujak 28, 2012, 08:14:06 prijepodne »
Naravno da je to trebalo objaviti, nek susjedi znaju koga imaju u kvartu. Čitao sam komentare po drugim portalima, bilo je svašta ... od smještanja u ludnicu, metka do škopljenja ... isto i za one kaj se skrivaju iza svečeničke obleke.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Obitelj kao temelj društva ili ....?
« Odgovori #5 : Ožujak 28, 2012, 10:47:57 prijepodne »
Zbog primjera ovakvog pisanja jedne se štiti, a druge se razapinje na križ, jer tako odgovara novinama. Grubo je uopće govoriti o ovakvim stvarima u obiteljima i društvu, ali ne mogu a da ne povučem paralelu prema istoj temi kada je u pitanju crkva ili osoba iz crkve. Jedni se spominju imenom i prezimenom, adresom , dok se za druge sve drži u tajnosti. Taj isti djed je bolesnik kao i ranije spomenuti svećenik. Prvoga se odmah uzima u zaštita, a drugoga smo već razapeli.

Tako je. I preočito kako je cijela priča koncipirana populistički, u duhu vječitog traženja krivca za nečije pogreške, a osobito je popularna Crkva kao krivac jer je antivjerski lobi jak, posebice od dolaska peradi na vlast.

Jasno je da se svaki grijeh pojedinca iz Crkve koristi da bi se pljuvala cijela Crkva, a sami "detalj" sa navođenjem podataka je čisti dokaz kako je to točno, jer se naglasak krivice želi premjestiti sa krivca na sustav iznad njega. To je deja vu i u drugim slučajevima kada se radi o službama, sustavima i tvrtkama kojima je priroda posla da se "zamjeraju" ljudima, a mediji to pokvareno koriste ne u svrhu istine i informacije, nego u svrhu podilaženja frustracijama javnosti (tako je 50 kuna mita u rukama policajca dovoljno da "cijela policija ne valja, to je leglo korupcije", jedan nastrani svećenik postaje oličenje vjekovnog zla cijele Crkve, pa čak postavlja i upitnik nad vjerovanjem, a istovjetna praksa živi i u mnogim drugim slučajevima...).

Svrstavanjem na stranu "potlačenih" i "malih" ti isti potlačeni i mali imaju osjećaj da ih netko razumije, da je na njihovoj strani, a oni to vraćaju kupnjom novina od kojih pak ovi žive. Taj princip je razumljiv - no nema veze sa namjenom novina, barem ne onom namjenom kojom se te iste novine uobičajeno kite, a to je "nezavisnost", "objektivnost", "točnost informacija" itd itd... dapače, ljigavo je gledati preočiglednu pripadnost "najnezavisnijih" medija kako bez imalo skrupula svojim potpisom pokazuju čijim interesima služe.

I to je jedini razlog kada famozni HND podiže glas - kada se stane na žulj njihovim privatnim interesima, a ne onima kojima bi trebali služiti u skladu sa svojim epitetima.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Obitelj kao temelj društva ili ....?
« Odgovori #6 : Travanj 10, 2012, 05:57:59 poslijepodne »
Jedna zgodna priča, pa tko želi može je i pročitati.

I da , ne treba to nikome reći ,da je pročitao....

 
Moj VELIKI PRIJATELJ s križa
U nedjeljno predvečerje Dječak se iskrao iz kuće i umjesto da ide prema bakinoj i djedovoj kući uputio se do obližnjega brijega. Otkako je počela korizma mučila ga je jedna misao, ali nije znao kako će je ostvariti. Danas se toplo obukao i krenuo je prema brdu na kome je bio križni put. Dobro je poznavao dio puta od svoje kuće do brda jer je već dva petka uzastopno išao s djedom i bakom tamo dok je svećenik molio, a svi ostali pjevali.
Došavši pod brdo, lagano je hodio od postaje do postaje. Nije mu se previše žurilo, kako žure ljudi u petak kada tu bude puno, puno ljudi. Pomno je promatrao svaku postaju. Došavši do dvanaeste postaje najprije je dugo obilazio oko nje, a zatim je stao i zagledao se u Isusa. U očima mu se mogla vidjeti radost i tuga, djetinja radoznalost i mnoštvo pitanja i odgovora koji su izvirali iz njegovih očiju.
To je bio cilj njegova bijega od kuće – govorile su njegove radoznale oči. Kad je tu bio u petak nije mogao dobro vidjeti Isusovo lice, a od kako zna za sebe uvijek mu je netko govorio o njemu. Osobito mu se usjekla priča njegove Tete, koja mu je neprestano govorila o tom Velikom Isusu i njegovom licu. Rekla mu je da svaki čovjek treba dobro vidjeti to Isusovo lice i da će mu onda Isus sigurno nešto reći jer je i njoj puno toga rekao kada je bila kao on. (Za vas koji je ne poznate ona sad više nije tako mala. Ona je isto velika kao mama i strina, ali još je nisam vidio da stoji na svojim nogama, one su samo onako pored nje dok ona sjedi na svome krevetu ili se vozi u kolicima.)
Ispod velikoga Isusova raspela pisalo je: XII. Postaja, Isus umire na križu. Iako njemu taj natpis nije previše značio, jer tek je počeo da prepoznaje slova svoga imena, najprije je prepoznao da ima jednom prvo slovo, jednom drugo slovo, jednom treće slovo, dva puta četvrto slovo i jednom peto slovo njegova imena Dječak ispod Isusova križa. To je dobra ideje – pomislio je u sebi – pa i moje ime je upisano ispod Isusova križa.   
Nakon nekoga vremena počeo je razgovarati s Isusom:
            „Isuse, ja ne očekujem da mi odmah odgovoriš, ali ću te svašta pitati, a ti samo slušaj. Prvo ću te pitati zašto si Ti, Isuse, završio na križu? Je li to možda zbog mene jer sam nekada bio neposlušan roditeljima ili zbog svih onih drugih koji misle da su bolje znali od tebe, ili zbog svih onih koji se ubijaju na televiziji, na dnevniku i na filmovima?
Pričala mi je moja teta da te je tvoj prijatelj Juda izdao za neke sitne novce. Ja baš nemam toliko novaca, ali mislim da ću dobiti nešto za Uskrs, pa bih rado sve dao tome Judi samo da te više ne izdaje i da Ti više ne visiš tamo gore.
Znaš Isuse, moja Teta zna puno toga i ima vremena i živaca preko mile volje da me uvijek hoće slušati. Ona mi je rekla da si Ti ipak morao završiti na križu, bez obzira na Judinu izdaju, i da si ti tako spasio cijeli svijet i mene i Tetu. Zato mi ne moraš odgovarati na to pitanje.
Meni nije jasno hoću li i ja morati završiti kao Ti na križu kada budem tako velik kao Ti ili je tvoja žrtva dovoljna i za mene? Teta mi je rekla da te danas ljudi ne razumiju, da ne žele pogledati na tebe, kao što često ne vide ni ljude koji žive uz njih same, ne primjećuju ni male ni velike ljude, nego ih samo vide kada su im potrebni. Ja sam jako žalostan kada Teta tako priča jer i ona bude pomalo tužna, a nekad zbog toga plaće pa i ja onda moram s njom plakati dok se ne počnemo zajedno smijati.
Isuse, meni je žao zato što su te vojnici tako izranili. Žao mi je što su te udarali da ti je krv morala teći. Žao mi je što Ti stalno umireš na tom svojem križu.
Znaš, Ti si mi pomalo dosadan jer ne želiš sići sa svoga križa kada ja razgovaram s Tobom isto kao što ni Teta neće da se digne iz svojih kolica i da se igra na travi sa mnom, nego me samo onako gleda kao i Ti.
Bez obzira na to, Isuse, ja sam Ti došao da mi budeš prijatelj. Ali ja želim da Ti budeš meni onaj pravi prijatelj za zbilju, koji me neće nikada ostaviti, pa makar završio kao i Ti na križu ili kao Teta na dva kotača u svojim kolicima. Ja želim da Ti budeš moji VELIKI PRIJATELJ kojega se nikada neću stidjeti. Onda ću moći reći svima da i ja imam VELIKOGA PRIJATELJA. Da ti mene voliš do smrti. Znam da Ti ne možeš govoriti jer su Ti usta krvava, ali samo klimni glavom da pristaješ na moju ideju.“
Dječak je neko vrijeme samo šutio i dugo gledao u Isusov lik. Na jednom mu se u očima mogla pročitati beskrajna radost, a onda je naglas rekao:
„To! Baš si ti dobar Prijatelj. Sada mogu ići kući i reći Teti da mi je  sve jasno, da mi više nitko ne mora govoriti o Tebi kada ćeš mi Ti dati odgovor na sve što budem tražio. Rekao si mi da se ti našega prijateljstva nikada, baš nikada nećeš sramiti, ali si mi još rekao da ćeš za mene moliti da se ja ne počnem sramiti tebe kada odrastem jer će me navodno drugi tjerati na to.“
Nakon tih riječi Dječak je brzo strčao niz brijeg i doletio do bakine kuće. Otvorivši širom kućna vrata zaletio se Teti u zagrljaj. Čvrsto je uhvatio svojim hladnim rukama oko vrata, nekoliko puta poljubio u obraz i rekao: „Teta! Istina je što si mi govorila! Bio sam kod Isusa!  Vidio sam njegovo lice! Sada i ja imam VELIKGA PRIJATELJA na križu kao ti.“     
 
Fra Zvonko Benković, OFM

Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Obitelj kao temelj društva ili ....?
« Odgovori #7 : Travanj 12, 2012, 09:02:49 poslijepodne »
http://www.vecernji.hr/vijesti/monstrum-godinama-silovao-kcer-zlostavljao-cijelu-obitelj-clanak-397333

I. H. dobio 15 godina zatvora Monstrum godinama silovao kćer i zlostavljao cijelu obiteljObje djevojčice za svaku je slabu ocjenu tjelesno kažnjavao. Suprugu je u nekoliko navrata istjerao iz kuće i uvijek ju je tukaoI. H. nepravomoćnom je presudom Županijskog suda u Varaždinu osuđen na 15 godina zatvora zbog silovanja, rodoskvrnuća, zapuštanja i zlostavljanja djeteta te nasilničkog ponašanja u obitelji. Prema presudi, otac monstrum spolno je zlostavljao svoju maloljetnu kćer od svibnja 2007. do uhićenja, 16. lipnja 2011. godine. Ona je 2007. godine imala 16 godina, a tijekom četiri godine višekratno ju je prisiljavao na spolne odnose. Tražio je i da ga oralno zadovoljava, što je ona i činila, strahujući da je ne istuče te da nakon nje ne istuče i majku. Od maloljetne je kćeri često tražio i da se skine pred mlađom sestrom i majkom te ju je tada dirao i ljubio.
Obje djevojčice za svaku je slabu ocjenu tjelesno kažnjavao, udarajući ih rukama ili nogama po tijelu, a tukao ih je i za svako njihovo ponašanje koje nije bilo u skladu s njegovim prohtjevima i shvaćanjima. Pred njima je tukao i njihovu majku, vrijeđajući je da je “kurva i đubre”, a grubim je riječima vrijeđao i kćeri. Osim toga, iako on sam unazad 15 godina nije nigdje radio, već je cijelu obitelj svojom plaćom uzdržavala njegova supruga, prigovarao joj je da je nesposobna, tukao ju je bez razloga, bacao je na pod i vukao po podu kuće.
Otimao obitelji sav novac
U nekoliko ju je navrata i istjerao iz kuće, a kada bi se vratila, ponovo bi je tukao, tražeći od nje da ide psihijatru, “jer će je inače on strpati u ludnicu”. Govorio joj je i da je će je ubiti, a novcem od njezine plaće isključivo je on raspolagao. Majka je, pak, u cijeloj ovoj priči bila optužena za zapuštanje djece, jer je znala što suprug radi, a nije ništa poduzela da to spriječi.
 
Nije lijepo o ovome čitati, a kamoli se povlačiti po raznim medijima, to priznajem.
Opet je problem obiteljski nasilnik koji može dalje zlostavljati djecu u susjedstvu i u okolini.
Samo, ne mogu ,a ne primjetiti dvoličnost pisanja.
Jesam zajedljiv i cjepidlaka, ali gdje je sad Ime i Prezime te osobe.
 Zašto se on ne može izjednačiti sa ostalim osobama ,kojima se mora djelo dokazati,ali se puno ime i prezime piše bez ustezanja. Nema navođenja samo inicijala.
 
Da ovo nije tako zanimljivo, mada se radi o dokazanim grozotama nad vlastitom djecom!
I ne samo njega kao oca , nego i majke, što je još teže i ima sasvim drugačiju težinu .
 Evo koko-vg, sad mi reci da sam zločest i da sitničarim. Ali to su stvari o kojima sam govorio da se koriste dvojaka mjerila i ima se poseban pristup kada je crkva u pitanju.
Da spominjem te, ne da si ti kriv, nego ti voliš pikanterije po pitanju crkve. I ne očekujem nikakav komentar jer to sa tobom doista nema veze.



Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Obitelj kao temelj društva ili ....?
« Odgovori #8 : Travanj 12, 2012, 09:23:14 poslijepodne »
... nisam ni sumnjao da me me se nećeš sjetiti ...  Ja bih ovakvome metak posred čela ... istina, malo više papirologije za riješiti, ali ... neće mu više pasti na pamet nešto takvo, a i drugima za opomenu ...  a što se dvojakih mjerila tiče ... tko s oltara govori o poniznosti ... oni koji grade zgradurinu optočenu oniksom i uživaju u blagodatima o kojima velika večina samo može sanjati ? Nebi bilo fer da nabrajam imena svečenika koji dolaze na blagoslov kuća, misliš da se koji zadržao mojoj kući duže od 5 minuta ? Dobro je primljen, punuđeno mu je da sjedne, da pojede i popije, ali ... susjed ima veću kuću i bogatiji stol ... nije to bilo samo jednom, nego svake godine. O umjetnoj oplodnji sam već pisao i smeta mi kad se popovi mješaju u to, kao i u raspored sati u školama. Ako je netko zgriješio (primjer koji si ti sad naveo) ili primjeri koje sam ja navodio, treba odgovarati pred zakonom, ma bio on ministar, žandar ili pop.  Sigurno si pročitao i članak koji je danas osvanuo po portalima o prodaji djece u koju su bili upleteni svečenici i časne sestre ...

http://www.index.hr/vijesti/clanak/skandal-u-spanjolskoj-svecenici-i-casne-sestre-desetljecima-otimali-i-prodavali-novorodjencad/609406.aspx

to je OK ?

Fali nama Nikolae Čaušesku, kako bi rekao moj prijatelj, da napravi reda, pa neka svatko radi svoj posao ... radnici svoje, popovi svoje, sindikati svoje, a učitelji svoje.

Znam da će se sad naći pun kufer onih koji se ne slažu sa mnom, ali, kako se nekada reklo, sve u rok službe ...
« Zadnja izmjena: Travanj 12, 2012, 09:45:10 poslijepodne koko-vg »
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Obitelj kao temelj društva ili ....?
« Odgovori #9 : Travanj 12, 2012, 10:23:14 poslijepodne »
Jesam sve sam videl,i naravno da je to za osudu,apsolutno!

Ne Nikolaj Čaušesku, nikako , ali problem treba rješavati kompleksno i sistematski. Ne slažem se kad se naglašava samo jedna strana sa namjerom da se zataškaju daleko krupnije stvari koje nam život znaće.


Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Obitelj kao temelj društva ili ....?
« Odgovori #10 : Travanj 13, 2012, 06:07:50 prijepodne »
Naravno, nisam ni ja za zataškavanje, ali sam za to da se uvede reda i to pod obavezno, jer ovako ne ide. Svi trebamo biti jednaki pred zakonom, bez obzira na boju kože, debljinu šarajtuša, stranku, vjersku pripadnost, spolnu orjentaciju te IQ.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Obitelj kao temelj društva ili ....?
« Odgovori #11 : Travanj 16, 2012, 07:45:49 poslijepodne »
HRVATSKI vjerski vođe u zajedničkoj izjavi su se usprotivili donošenju Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji po hitnom postupku u Saboru.

Pozvali su se na izjavu ministra zdravlja Rajka Ostojića koji je kazao da zakon ide u žuran postupak kako bi se već počeo primjenjivati u svibnju. "Povodom takvih i sličnih najava izražavamo svoju bojazan i zabrinutost, budući da su u najavama naznačeni termini blizu, a javnosti još uvijek nije obznanjen službeni tekst ni nacrt prijedloga Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji te ni vjerske zajednice u Republici Hrvatskoj dosad nisu bile u mogućnosti razmatrati njegov sadržaj niti se, budu li držale potrebnim, argumentirano uključiti u javnu raspravu", napisali su u zajedničkoj izjavi vjerski vođe.

"Zakon zadire u institucije braka i obitelji"

Smatraju kako svaka vlast dužna "pri donošenju izmjena zakona ove vrste u redovitim okolnostima osigurati redovitu proceduru i javnu raspravu i uzimati u obzir sve građane". "Osobito kada se neki zakon tiče prava na život ljudskoga bića i zadire u stožerne ustanove društva: brak i obitelj", piše u izjavi.

Smatraju kako nema razloga da ovaj Zakon ide u žurni postupak te da se uskrati pravo javnosti na javnu raspravu, "tim više što je važeći Zakon o medicinskoj oplodnji iz 2009. već usklađen s odgovarajućim direktivama Europskoga parlamenta i Vijeća Europe iz 2004. odnosno 2006. godine".

Ohrabrili vjernike da daju doprinos javnoj raspravi

"Svi pripadnici vjerskih zajednica kao građani ove zemlje imaju ustavno pravo biti aktivni sudionici javne rasprave te stoga opravdano očekuju od zakonodavca kao i od sredstava javnog priopćavanja da ih se ne isključuje nego da im se u hrvatskom javnom prostoru osigura ravnopravno mjesto bez diskriminiranja, etiketiranja i omalovažavanja njihovih stavova", pišu vjerski vođe.

"Ohrabrujemo sve vjernike naših zajednica da daju konstruktivan doprinos javnoj raspravi o ovoj značajnoj temi, a medije i sve druge čimbenike društvenog života da zajedno dosljedno gradimo kulturu dijaloga i uzajamnog uvažavanja radi boljitka zajedničkog nam hrvatskog društva", zaključuje se u izjavi predsjednika Vijeća HBK za ekumenizam i dijalog mons. Vlado Košić, predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj muftija Ševko Omerbašić, rabin Koordinacije židovskih općina u RH Luciano Moše Prelević, rabin Židovske vjerske zajednice Bet Israel u Hrvatskoj Kotel Da Don i još nekoliko čelnika vjerskih zajednica u Hrvatskoj.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/hrvatski-vjerski-vodje-zajedno-protiv-hitnog-donosenja-zakona-o-potpomognutoj-oplodnji/610101.aspx
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Obitelj kao temelj društva ili ....?
« Odgovori #12 : Svibanj 18, 2012, 02:04:02 poslijepodne »
http://zpress.hr/otvoreno-pismo-vladi-i-saboru-2/


             OTVORENO PISMO VLADI I SABORU
Jutros idem na posao, švercam se u autobusu i plačem. Plače i moja žena doma. Djeca će plakati navečer jer im neću imati što dati za večeru. Gospodo!!! Ne razumijete tugu svijeta jer vaša djeca imaju sve. Moja nemaju ništa osim nas dvoje. Nemaju više ni budućnosti jer ste im je vi uništili.
Morao bih sinu platiti ove godine 7000kn godinu faksa da bi nakon tih 4 godine i 28000kn uloženih samo za pohađanje (usputni troškovi su još toliko) on radio za vas za 1600kn. Vi niste normalni. Radim u firmi za zaista zlatne ljude, no vaša ekonomska politika je i njih dovela u bankrot pa zadnjih mjeseci nema ni plaće. Ne krivim njih, dijele sa mnom sve šta imaju. Ja sam za vas samo mrvica u pijesku, ali molim Vas nemojte mi se s ekrana smijati u lice kao da je poskupljenje struje dobra šala.
Nisam to zaslužio. Moji klinci nisu zaslužili da idući tjedan budu bez poklona za rođendan. Suze mi padaju niz obraz dok ovo pišem. Supruga mi je stradala u ratu za ovu državu, stradala joj  je kralježnica  i osušio joj se jedan bubreg ali joj ne date mirovinu jer su Vaši vještaci utvrdili da je oštećenje manje od 50%. Dali ste joj 115kn mjesečno… Kako Vas nije sram?? Još nam je ostalo vjenčano prstenje ali to me nećete natjerati da prodam jer je to za mene svetinja. Ne pripadam niti jednoj političkoj opciji, ne pripadam niti jednom sindikatu.
Moja je politička opcija život, moj je sindikat moja obitelj. Ovo Vam pismo pišem jer imam namjeru doći na Jelačić plac doći sa svojom obitelji i jednim fenjerom. Zašto fenjer? Zato jer ste gluhi na vapaje malog čovjeka. Nadam se da bar niste slijepi i da ćete vidjeti to malo svjetlo koje je svjetlo duše moje obitelji. Obećajem Vam da neću reći ni riječ, sjaj tog fenjera bit će dovoljan. Nadam se.
 Igor Butch Štanfel

Ovdje prestaje svaki govor, čovjek jednostavno zanijemi..............
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Obitelj kao temelj društva ili ....?
« Odgovori #13 : Svibanj 18, 2012, 09:03:08 poslijepodne »
Ja nekak nemrem zanijemiti.

Žal mi je to čoveka i najrađe bi mu nekak pomogel. No to sve kaj on piše me podsjeća na bivšu Jugu. Ljudi i dalje misle da im je država dužna zbrinjavati se za njih i rješavati njihove probleme. I da je za sve kriva država. To nek si odma zbrišu iz glave. To je prošlost.


Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Obitelj kao temelj društva ili ....?
« Odgovori #14 : Svibanj 19, 2012, 06:28:40 prijepodne »
dvadeset godina ste mučali i pratili kako nas "naša" vlada pere, dere, guli, radi budale od nas, a u stvari kad je Franjo spomenuo 200 bogatih obitelji i stoku sitnog zuba sve je počelo. One da branim ove koji su sad na vlasti, jer da dojde bilo tko drugi, u istoj bi se situaciji našao nakon HDZ-a. Da kojim slučajem sve namete povečaju još 100 %, male su šanse da se zvlečemo iz ... Ne mogu ovi toliko privrediti i prodati jer se bivša vlast rasprodala skoro sve kaj vredi, a narodu isisala također skoro sve. Mlačanin, a sad tu treba uleteti crkva, ali ne kao socijala nego kao svijest ... neka nađe posao za čovjeka, neka se pobrine za njega. Za koliko bi se duša crkva tako mogla pobrinuti, mislim da nađe posla i osigura im primanja, a odustane od izgradnje (po meni besmislenih) zdanja za sebe ?
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.