Autor Tema: Kako se vrača/čara/copra u vašem kraju?  (Posjeta: 11770 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tazika

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 119
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Kako se vrača/čara/copra u vašem kraju?
« : Siječanj 16, 2013, 01:11:54 prijepodne »

U ovih 7 godina što živim na zapadnom kraju Vukomerečkih Gorica (sela po bregima iznad Pisarovine) čula sam od ovdašnjih ljudi, a svi se kunu da nije praznovjerje i nije izmišljotina, da se zaista dogodilo i to nedavno, u ovo naše "moderno" vrijeme, to je, u više različitih događaja:

- pretvaranje zle žene u žabu

u samo jednom slučaju:

- noćno kolo lokalnih žena, u šumi blizu zapuštene crkve, sa namjerom da uvuče u sebe slučajnog prolaznika

U više nedavnih događaja ljudi bi našli čudnu, veliku žabu pred kućom, i onda bi se desilo nešto ružno žiteljima te kuće (teške bolesti ili nesreće). Znaju nabrojati i imena zlih žena koje se noću pretvaraju u žabe i siju zlo drugima. Nedavno je žena, kad je iza ponoći odlazila provjeravati kravu u štali, stalno nailazila na žabu pred pragom. Kada ju je probola vilama, u taj sat i tu minutu, jedna zla žena iz susjednog sela je naglo, u trenu, umrla od neobjašnjivog unutarnjeg krvarenja, a do tada je bila zdrava.

Toliko sam do sada čula.

Optužba za jednu susedu da uvijek copra oko Uskrsa je otpala kada sam ju ja svojim očima vidjela da "copra" baš tako kako su mi drugi opisali (obilazi svoju livadu i kao nešto traži, svako malo stane i radi čudne pokrete rukom iznad zemlje) i kad sam ju pozdravila i pitala da što radi odgovorila mi je:

- Izgleda ko da copram, jelda?

- Neznam ja, kažem ja.

- Vodim krave na prvu pašu, a one su željne zelenoga pa se znaju najesti krivih trava. Zato ja idem pred njima i malo posolim onu travu koja je za njih dobra, a one idu zamnom i traže sol pa se najedu samo zdravog zelenja.

Zaključak: susjede su točno opisale njezine radnje po livadi oko Uskrsa, ali nisu ih povezale sa kravama koje idu za njom i pasu.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Kako se vrača/čara/copra u vašem kraju?
« Odgovori #1 : Siječanj 16, 2013, 07:34:14 poslijepodne »
Jel krava more nanušiti sol? Kak ju najde?
wwwg tablice

Offline Tazika

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 119
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Kako se vrača/čara/copra u vašem kraju?
« Odgovori #2 : Siječanj 16, 2013, 08:45:27 poslijepodne »
Bum pitala susedu Janu :) - to je njen recept i njena "coprija" :)

Još sam se jedne priče sjetila: pričali su mi ljudi iz sela koji sad imaju 35-50 godina da su kao mladi jedne zimske večeri kartali u staroj hiži. Bili su na katu, iznad je tavan na kojeg se može ući samo po lojtri koja ide iz te sobe na katu.  Najedamput se čulo kako puno nogu trči i skače po tavanu "kak da vragi igraju kolo". Svi su pobegli van i trčali svak svoji hiži, sve su im lasi u zrak stajale od straha.

Svi dobro znaju kak se čuje ak su mački na tavanu, ili miši ili ptice nekaj sruše; ovo je bilo nekaj sasvim drugo. Selo je malo, baš svi mladi su skupa kartali, nema šanse da bi neki čovek bil gore (a i trčalo/plesalo je puno nogu). U toj kući je tada stanovala samo baka, koja je ostala, a sutra i do smrti je govorila "da niš ni bilo".

Eto to bi išlo u drugu grupu pod "plesanje kola" koje izvode vještice/vrazi.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Kako se vrača/čara/copra u vašem kraju?
« Odgovori #3 : Siječanj 16, 2013, 09:29:06 poslijepodne »
za čudo ... još se nisu našli oni "koji sebe smatraju osviještenima" da bace koji komentar na copriju.     :D
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Tazika

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 119
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Kako se vrača/čara/copra u vašem kraju?
« Odgovori #4 : Siječanj 16, 2013, 09:47:02 poslijepodne »


a ja sam mislila da će začas ovdje biti hrpa postova :D!


...valjda se još nije pročulo o čemu pripovedamo...

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Kako se vrača/čara/copra u vašem kraju?
« Odgovori #5 : Siječanj 16, 2013, 09:55:55 poslijepodne »
I meni je baka prepričavala takve seoske priče pa mi se ne da to dalje prepričavati jer se mogu naći u starim sanjaricama.

Ahahahahaha    :-\

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Kako se vrača/čara/copra u vašem kraju?
« Odgovori #6 : Siječanj 16, 2013, 11:12:45 poslijepodne »
Negda je moj stari pripovedal da je negda nekakov v našem selu išel nekam (napole, na posel, neznam) i prešel je na križajne čez ono (da veter kovitla/vrti prašinu f krug) i onda se vrušil i počel vikati kaj got more. Došli ludi da ga budu zdigli a of je počel još bole vikati kak da mu živu ranu diraju, da ga piče.
-Kaj te piče?
Pregledali ga ludi okolo celoga a ovaj se dere- nigde niš najnem.
-Kaj bi te pikalo am niš nimaš na sebe.
Rekel čovek da ga piče da se gene kak da se zaplel f trjne il bodlikavu žicu.
Ne pametim kak pripovest završava, jesu ga odnesli nekam da ga "odcopraju" il mu je samo prešlo il je došla nekakva baba kaj je "znala" z tem ("odmolila", odšepetala, poplučkala, malo z rukum i to je to)...

Prinami je bila f selu jena (z Jerebiča), ne pametim jel i nezina mati bila tu i na teru se pripovest odnaša, kaj isto "znala". Da su ludi išli po putu onda je plučkala zajnemi i nekaj šepetala. Pak da ju je negdo prijavil da copra došli su žandari i otpelali ju na "kuru i seansu" par dan. I da se vrnula onda pak spočetka.

Čul sem pripovest da su prije ludi znali odorati čup z kiselem mlekom. Kak je dospel tak gliboko, kak je dugo tu stal i odkud tu nigdo ni imal pojma ali su tu zemlu zapustili, da nebi bilo "nismo znali". Na istem su komadu još prije znali zorati vekše komade košča kaj tu nikak nisu mogli dospeti.  A blizu je živela ona za teru su mislili da je "ta".

Ista je familija pred par let na najžu našla kojekakvoga velikoga košča, drugi put sekakve smotlekov prnkov, da su jeno leto kopali kuruzu odkapali su jajca. Jajec pun *, više nek su je imali v kocu. A v kuruze. Saki put je to jen moral zapaliti- tomu valda više ni vrak nemre niš. Druga suseda je jednak tak našla košča do pol bačve za kišnicu ali to ne drobnoga kaj su cucki il mački mogli donesti nek velikoga. I onda je to pak "onaj" moral zapaliti. Več je "ta" bila odavno "mrzla" a do je sad krif..? Čer?

Vele da te copernice nemreju sebe pomoči ali moreju drugomu nahudeti i naškodeti, ak nemre drugomu čoveku il blaščetu onda mora svemu. Il v familije il v štale.

Stari je pripovedal da je on čul pak pripovest da je nekteromu dobromu gazde počelo blago krepavati. Nigdo ni znal od česa i kakov bi lek bil. Neznam jel onda bilo veterinarov po struke ali je bilo ludi kaj su se razmeli v blago i kaj su ga lečili, negda i barberili. Nit oni nisu znali kaj bi bilo blagu, kaj got su probali ni pomoglo, kakov got su "lek" spravili ni "igral". Onda su mu rekli nek otijde k nekakve babe kaj je "znala", most ona zna kaj bi pomoglo. I otijde ti čovek k babe, pove je o čem je reč. Veli mu baba kaj bu to koštalo i nek dojde za tjeden dan, nek nikomu ne pove kam pe nit kaj bu delal. Dojde čovek nazad da su se dokončali, donese kaj su se dokončali a baba mu veli da pogleda pod štalskem pragom i pod štenženicum tum i tum i da bu tam našel to i to i da se kaj tam najde vužge tu i tu. Čovek poslunul babu, odkopal štalski prag, našel kaj je našel, jednak tak pod štenženicum, napravil kaj mu je rekla i više blago ni paruvalo.

(Da nisi otprla temu ove bi stvari sigurno skroz zabil jel o tem se z nikem nemam za spominati. A sad samo zvira z mene.)
wwwg tablice

Offline Tazika

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 119
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Kako se vrača/čara/copra u vašem kraju?
« Odgovori #7 : Siječanj 17, 2013, 09:49:12 prijepodne »

HVALA TI :D!

Vidiš, ti si možda zadnji koji se toga sjeća, posljednja generacija; ak ih ne spasimo budu se zatrle.

...još da nam dođe unuk one ili onoga "koji zna", pa ak su ga stari podučili kaj se to točno naredi...!

Offline kramer werke

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 77
  • Karma: +0/-0
Odg: Kako se vrača/čara/copra u vašem kraju?
« Odgovori #8 : Siječanj 17, 2013, 07:34:40 poslijepodne »
Pozdrav svima
Kako pričaju stariji ljudi ovdje kod mene, tih coprija je bilo puno vise prije
u svakom selu je bila po jedna copernica,pa razni "barberi"-osoba koja bolesnom pusta krv, a toga danas gotovo i nema
Zadnji slucaj coprije sam cul kod svojih susjeda ,navodno suseda nasla u vrtu zakopanu nekakvu kost,pa isla nekoj vračari u Veliku Mlaku i ova joj otkrila da joj to copra 1 suseda ,i da mora u garaži zapaliti nekakve prnjke, pa je lepo završila u jankomiru par tjedana na lječenju....gadne su te coprije :D ;D :D ;D
e da "tazika" kak se zove tvjo zaselak kod Pisarovine???

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Kako se vrača/čara/copra u vašem kraju?
« Odgovori #9 : Siječanj 19, 2013, 07:09:37 poslijepodne »
http://www.forumgorica.com/dogadaji/predstavlajne-knige-vida-baloga-hrvatska-bajoslovla/msg38088/#msg38088

Rekel je Vid Balog na predstavlajnu sve knige "Hrvatska bajoslovlja" na Gorice da iduču planera objaviti knigu Višne Huzjak na istu temu (bajoslovlja) v Turopolu. Nedaj Bog dugo čekati.
Jena je Višna Huzjak...
wwwg tablice

Offline Tazika

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 119
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Kako se vrača/čara/copra u vašem kraju?
« Odgovori #10 : Siječanj 22, 2013, 11:25:32 prijepodne »
Sve sam naslove te knjige pročitala, i neznam kam bi dela ni gde potražila ove žene po Goricama Jamničkim kaj se u žabu pretvore kad idu nekome naškoditi...

Knjiga je tak skupa (300 kuna, molim!) da ju ni knjižnice nemaju u većem broju, u Zagrebu ju možeš čitati samo u čitaonici... Dal ju ima netko od vas, za posuditi?

Gdje nam je Višna Huzjak, da nas zintervjuira?

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Kako se vrača/čara/copra u vašem kraju?
« Odgovori #11 : Siječanj 22, 2013, 05:59:33 poslijepodne »
F penzije.

Višnja Huzjak
http://www.muzej-turopolja.hr/50godina.html

Prema autorovoj zamisli Hrvatska bajoslovlja prva je od tri knjige posvećena izmišljenim bićima i pojavama koji su dugo preživljavali u pučkoj tradiciji.
http://www.zgh.hr/default.aspx?id=1053

Druga bu ova/o kaj je Višna napisala.
wwwg tablice

Offline Tazika

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 119
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Kako se vrača/čara/copra u vašem kraju?
« Odgovori #12 : Siječanj 23, 2013, 01:03:17 poslijepodne »
Hm, IZMIŠLJENIM bićima i pojavama... nebi se svi s tim složili... nebi se ni priče održale da je baš sve u njima IZMIŠLJENO. I nebi toliki vidjeli iste stvari.
Nebi nam bile zanimljive da su izmišljene.
Čim vidim takvu riječ u naslovu već me knjiga manje zanima :-X

Evo držim u ruci knjigu Srpske akademije nauka. Srpski etnografski zbornik, akademik dr Tihomir P. Đorđević: "Vampir i druga bića u našem narodnom verovanju i predanju", Beograd 1953., a u kući imam i posebni otisak o vukodlacima i drugim bićima, i nigdje se ne spominje riječ IZMIŠLJENA bića. Zvuči malo, neznam... bahato tvrditi u naslovu da su baš sva ta bića i pojave izmišljena, zar ne? Kao autor-sakupljač sebe odjeljuje od prikupljenje građe, on je "sakupljač", "znanstvenik", a što su oni koji su mu predali taj dio narodnoga blaga?
Neznam zašto al ne sviđa mi se to nikako... Najte kaj zameriti

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Kako se vrača/čara/copra u vašem kraju?
« Odgovori #13 : Siječanj 25, 2013, 01:20:44 prijepodne »
Z mamičine pučke podat(k)oteke

Ne seči drevo tero je na dvorišču

Citat:
- Naši su dedeki i babice znali govoriti da se vu dvorišču bez velike sile nesmeju rezati drva. Tak nije bile smeti dirati lipu štera je družinu čuvala od sijieh bolesti, od zla i urokof. Iste tak, šte je krej emkote imel vrbe, nije ih dal seči, jer se govorile da se z vrbu more kaditi i vradžbine delati.

- Ni za kaj na svijetu niej smeti poseči biezgu, jer tuo donaša veliku nesreču. Biezga je jake opasne drve i nešteri niesu šteli ni sedeti vu njezien sience gda ih nej črne sile obuzele - govorila je baka i pri tom se smijala, ne vejrujući baš u svaku mudrosloviju koju je zapamtila u djetinjstvu.

http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/msg49255/#msg49255

Kavaliri - Coprnica, 03:25

Kavaliri - Coprnica
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549