Domaće teme > Gradska poduzeća i ustanove

Lokacijska i građevinska dozvola u Velikoj Gorici

(1/1)

Sledgehammer:
Potaknut Alenovim (odličnim) člankom - kojega ću prvo kopipejstati:

"Dok su gruntovnica i katastar bitno efikasniji nego prije (zahvaljujući između ostaloga i donacijama grada) UO za prostorno uređenje i graditeljstvo i dalje kasni sa sređivanjem zaostataka, a ne dobiva kadrovska pojačanja poput recimo UO za društvene djelatnosti. Koliko vidim po oglasnim pločama trenutno se za dozvolu gradnje čeka oko godinu i pol dana od predaje zahtjeva, iako je zakonski rok za izdavanje dozvola smanjen na 45 dana. Sankcije nisu propisane, pa nema niti inspiracije za efikasnost. Ljudi koji ne mogu čekati, a imaju sredstva prečesto se odlučuju započeti s gradnjom prije izdavanja dozvola, što gradu odgovara jer svima naplaćuje kazne u iznosu od 50% komunalnih i vodnih doprinosa. Zbog komplikacija koje pri gradnji zadaju birokratski kruto izrađeni prostorni planovi i apsurdno izbirokratizirani postupak izdavanja dozvola investitorima je čak i sa tim kaznama često jeftinije graditi bez dozvola, pa naknadno tražiti legalizaciju objekata, dovoljno je pridržavati se odredbi prostornog plana. Iako su prije prije donošenja prostornih planova izdana sva potrebna mišljenja i odobrenja nadležnih ministarstava (MORH, min. kulture) za svaki pojedini predmet izdavanja dozvola gradsko poglavarstvo, odnosno sada gradonačelnik, donosi odluku o upućivanju na traženje mišljenja od tih ministarstava ili pak javnih poduzeća poput županijskih cesta koje u svojim odgovorima prepisuju ono što piše u već donesenom prostornom planu. Dodatna komplikacija na putu za dozvolu je čuveno "Povjerenstvo za ljepotu" koje ocjenjuje "uspješnost projekata". Kada se gradi bez dozvole kazna za obiteljsku kuću od cca 160 kvadrata je desetak tisuća kuna, što je otprilike stanarina za četiri mjeseca podstanarstva. Kako se onda čovjeku koji je u situaciji da može uštedjeti novac za podizanje kuće do faze useljivosti ne bi isplatilo platiti tu kaznu umjesto čekati birokraciju da odradi svoj posao? Na žalost, jedino što je država (posebno sada) u stanju učiniti po tom pitanju jest povećanje kazni, ali ne i efikasnosti. Sve to utječe i na gospodarstvo jer gradnja bez dozvola potiče i građevinarstvo na crno, pošto nema nadzora niti plaćanja preko računa, već sve plaća u gotovini. U slučajevima nekvalitetne gradnje, takvim se građevinarima može staviti soli na rep."

otvorio bih i temu gdje možemo konkretno izreći iskustva, savjete, situaciju itd itd..., jer vidim da ima nekoliko meni diskutabilnih elemenata u tom tekstu (diskutabilnih prvenstveno zato jer isti i pozivaju na diskusiju i upoznavanje sa detaljima cijele priče...).

Prvo bih rekao da nema zakonske ovlesti i temelja za praksu slijedećeg navoda:

"što gradu odgovara jer svima naplaćuje kazne u iznosu od 50% komunalnih i vodnih doprinosa."

jer ovakovo ponašanje Grada Velike Gorice - a time i nadležnog ministarstva - ne može biti zakonito ukoliko su i sami u nezakonitosti. Kada oni budu izdavali lokacijske dozvole i Rješenje o gradnji (ex Građevinska dozvola) u zakonskim rokovima, onda će imati i osnov za kažnjavanje, no ovako se samo izlažu tužbama oštećenih građana (kakav sam i sam, samo još nisam došao do toga da bih bio izložen kažnjavanju).

Gdje je sada HHO, Transparency, Društvo za zaštitu potrošača, državna inspekcija, revizija itd itd???

Bilaj:
Mene živo zanima što je Grad Gorica napravila glede građevinskih.

Do sada je gorica bila jedna od prvaka u neizdavanju građevinskih dozvola. od prije godinu ili dvije to je prešlo da je grad u nadležnosti izdavanja građevinskih dozvola...

mojca:
Niš ni napravil,jednom prilikom na čini mi se aktualnom satu rekel je Števa Kos da tičice ovo leto zapevaju građevinske buju na nule.
Evo ,tičice popevaju po cele dane već dugo,al se za građevinsku još na vek čeka.

Navigacija

[0] Lista Poruka

Idi na punu verziju