Autor Tema: Centralno grijanje  (Posjeta: 74160 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

plemenitashica

  • Gost
Odg: Centralno grijanje
« Odgovori #15 : Siječanj 31, 2010, 06:55:27 poslijepodne »
Pozdrav ekipi.
...........
Odlučio sam probati sam složiti grijanje u kleti jer imam sve potrebno a zbog pet radijatora nitko nema interesa.

Pozdrav i vama.
Zgodna neka kletica s 5 radijatora  ;) koja bi se i zimi koristila.  :) ;) :)

Offline cobra

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-0
Odg: Centralno grijanje
« Odgovori #16 : Veljača 02, 2010, 08:59:38 prijepodne »

...zgodna neka kletica s 5 radijatora  ;) koja bi se i zimi koristila.  :) ;) :)...

Pozdrav i Vama,
Ako se gleda samo jedna strana nakane, onda je to pokušaj da se uoče i one druge mogućnosti "kleti"; dakle da dođeš, ugriješ prostor, spremiš neku klopu i radiš ono što tokom godine ne stigneš ni pomisliti. Jer toliko je posla. Ti zimski mjeseci su ipak dugi a kada dođe proljeće ne stigneš ni pomisliti da odšetaš okolicom i vidiš što je sa druge strane brijega. A sve je na dohvat ruke. No, postoje tu i druge mogućnosti ali čovjek nekako prebrzo ostari pa i zaboravi na to ;).

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Centralno grijanje
« Odgovori #17 : Listopad 06, 2010, 10:36:58 prijepodne »
Dolaze nam hladni dani , a time i potreba za grijanim prostorima u našim stanovima, kućama.
Kako se ugrijati , a da nam visoki računi ne zagorče život i dugu zimu ?
Prije loženja peči za centralno zagrijavanje treba napuniti sistem sa vodom do cca 2 bara. Isto vrijedi za sve vrste centralnog zagrijavanja, jer se tokom ljeta koristila samo topla voda , pritisak u sistemu je najvjerojatnije pao na 1 bar ili još niže. Zato treba na sistemu za punjenje napuniti vodu u radijatorima , nakon toga svaki radijator odzraćiti na odzraćnim ventilima da zrak izađe van . Kada su svi radijatori odzračeni , treba sistem dopuniti da bude manometar na cca 2 bara ili nešto ispod te vrijednosti , jer se voda uslijed zagrijavanja širi i normalno je da poraste pritisak u cijevima i radijatorima , odnosno sistemu.
Radijatore bi trebalo izbalansirati  na način  da svaki radijator daje potrebnu temperaturu za određenu prostoriju. Nema smisla da svi radijatori zagrijavaju prostor na recimo 18° ili 20° jer je to nepotrebno trošenje energije. Ovdje nam mogu pomoći termostatski ventili , koji nakon željene temperature zatvaraju protok tople vode i time štedimo.
Ukoliko imamo u nekom prostoru premalo radijatorskih članaka također se povećava potrošnja, jer je taj prostor stalno podgrijan .
 U hodnike  u koje ulazimo izvana , radijatore treba staviti što bliže samom ulazu da zagrije hladni zrak koji ulazi kod svakog otvaranja vrata. Prostorije u kojima nešto radimo treba slabije grijati jer se tijelo uslijed kretanja zagrijava, a tamo gdje sjedimo i manje-više mirujemo , treba jače zagrijavati.
Naravno nije pametno boraviti u stanu u kratkim rukavima ,jer se tada puno troši za zagrijavanje, već se treba ipak malo toplije obući. Naravno svatko sebi prilagodi željenu temperaturu i svatko sebi plača potrošenu energiju.
Ne treba otvarati prozore da se rashladi prostor, već treba zamijeniti neispravne ventile i prigušnice na radijatorima , da se na njima priguši zagrijavanje. Smanjiti zagrijavanje za 1 ili 2 stupnja, nama ne predstavlja baš preveliku razliku, ali su uštede na grijanju velike.
Radijatore treba osloboditi od svih mogućih zapreka ,zavjesa, krpa i inih predmeta da mogu nesmetano grijati prostor.
Zavjese ne bi nikako smjele prelaziti preko samih radijatora , ili radijatore stavljati u niše i slične prostore gdje ne mogu pravilno cirkulirati topli i hladni zrak.
I na kraju  trebalo bi svakako očistiti rebra sa unutarnje strane od nakupljene prašine. Taj nam talog između članak šteti na više načina. Zaustavlja pravilno strujanje zraka kroz članke, slabije se zrak zagrijava, stalno imamo osjećaj lošeg zraka u prostoriji , jer prašina nam je stalno u zraku ,  a i bakterije se stalno zadržavaju u tim nakupinama.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Centralno grijanje
« Odgovori #18 : Listopad 06, 2010, 01:24:33 poslijepodne »
I na kraju  trebalo bi svakako očistiti rebra sa unutarnje strane od nakupljene prašine.
Ne bih se baš u svakom slučaju složio s tobom.
Citat:
Zaustavlja pravilno strujanje zraka kroz članke, slabije se zrak zagrijava,...
Kad uzmemo u obzir da većina ljudi drži radijatore na ful otvorene, i toplinu u stanu reguliraju otvaranjem prozora, onda je bolje da su im članci što prljaviji. Više bu se uštedjelo energije.  ;)

Bilaj

  • Gost
Odg: Centralno grijanje
« Odgovori #19 : Listopad 06, 2010, 01:46:00 poslijepodne »
I na kraju  trebalo bi svakako očistiti rebra sa unutarnje strane od nakupljene prašine.
Ne bih se baš u svakom slučaju složio s tobom.
Citat:
Zaustavlja pravilno strujanje zraka kroz članke, slabije se zrak zagrijava,...
Kad uzmemo u obzir da većina ljudi drži radijatore na ful otvorene, i toplinu u stanu reguliraju otvaranjem prozora, onda je bolje da su im članci što prljaviji. Više bu se uštedjelo energije.  ;)

Ja bi se složio sa Mlačaninom.
Nije toliko koliki je problem prašina koja se skuplja. :-(

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Centralno grijanje
« Odgovori #20 : Listopad 06, 2010, 03:57:48 poslijepodne »
Pozdrav ekipi!!



« Zadnja izmjena: Listopad 06, 2010, 04:00:15 poslijepodne mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Centralno grijanje
« Odgovori #21 : Studeni 15, 2010, 10:37:05 prijepodne »
Evo jedna shema kako se može izvoditi centralno grijanje na jednoj etaži – katu, dok je kotao za grijanje na drugom mjestu.
U prostoru gje je to najzgodnije postavi se ormarić sa razdjelnikom .
Do razdjelnika se položi dovodni i povratni vod  i zatim se prema radijatorima polažu po dvije cijevi- polaz i povrat.
Na shemi se kod razdjelnika nalaze prikazani ventili za svaki vod, što nije obavezno več se ventili postave samo na ulazu u razdjelnike (2 kom).
Također je prikazano spajanje iz poda, a ono se može izvesti  na klasičan način, cijevi se ugrade u zid i ventili se spajaju iz zida. Naravno ovdje ima još nekih kombinacija koje ovise o želji investitora i modelima grijaćih tijela.













« Zadnja izmjena: Studeni 15, 2010, 10:49:12 prijepodne mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Centralno grijanje
« Odgovori #22 : Studeni 15, 2010, 12:50:09 poslijepodne »
A kaj veliš za jednocijevni sustav grijanja? Jel se to uopće gdje koristi? Gdje to ima smisla?

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Centralno grijanje
« Odgovori #23 : Studeni 15, 2010, 04:04:09 poslijepodne »
Jedno cijevni sistem grijanja ima svoje poklonike kao i dvocijevni sistem. Osobno sam više naklonjen dvocijevnom sistemu zbog lakše regulacije zagrijavanja,većeg izbora načina spajanja radijatora iste temperature radijatora, uglavnom meni izgleda prihvatljiviji i bolji.

Za jednocjevni sistem treba jako točan proračun, koji se kasnije, sruši ako treba izvesti nekakvu preinaku na postojećoj instalaciji. Ako se zatvori jedan radijator ( radi bilo kojeg razloga ) prekida se cirkulacija vode, zadnji radijatori dobivaju već ohlađenu vodu, skuplja armatura, različite veličine radijatora.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Centralno grijanje
« Odgovori #24 : Studeni 15, 2010, 05:07:33 poslijepodne »
Ako se zatvori jedan radijator ( radi bilo kojeg razloga ) prekida se cirkulacija vode,...

Ne štima! Jedan! Sjedi!
 ;)

Kolko ja znam koriste se specijalni ventili koji kroz radijator garantiraju prolaz od oko 35% - 50% sveukupne količine vode koja cirkulira, tak da ako zatvoriš ventil onda ostatak ipak dalje cirkulira. Bar je tak na sistemu za koji sam ja čul. Ovo kak ti pišeš je vjerojatno ako se radijatori spoje jednostavno serijski, ali to u svakom slučaju ne vrijedi za jednocijevni sustav grijanja općenito, nego samo za takve neke izvedbe.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Centralno grijanje
« Odgovori #25 : Studeni 15, 2010, 08:00:34 poslijepodne »
Hvala na ukoru  ;) , jer si djelomićno u pravu.
No gledaj na internetu ima zaista puno tekstova koji objašnjavaju za i protiv jednocijevnog ili dvocijevnog grijanaja, zatim samo o jednocijevnom sistemu i isto tako o dvocijevnom.
 Zbog toga ne želim ulaziti u duboke analize, osbno sam pristalica dvocijevnog sistema, a to sam i napisao i dajem uvijek prednost bar iz onih razloga koje sam djelomično naveo.

Ako nekome radim i želi baš jednocijevni sistem ,nisam oduševljen, ali ču se potruditi da  napravim kako osoba želi. Naravno daču pokušati nagovoriti ga na dvocjevno kada se već jedno i drugo polaže po podu.(mislim na novogradnju)
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Centralno grijanje
« Odgovori #26 : Studeni 15, 2010, 08:23:07 poslijepodne »
Hvala na ukoru  ;) , jer si djelomićno u pravu.

Zbog čega djelomično?

Kaj ne štima od toga kaj sam napisal?

Ja jednocjevni sistem također ne bih ugradio u svoju kuću, ali kolko je meni poznato ovo kaj sam napisal sve štima. Osim toga - moj stari si je ugradil jednocjevni sistem i za sada je zadovoljan.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Centralno grijanje
« Odgovori #27 : Studeni 15, 2010, 09:42:45 poslijepodne »
Ma sve štima kaj si navel,apsolutno,samo sam se malo ulijenio u pisanju odgovora.
Može se danas umanjiti gubitak sa takovim ventilima koje navodiš,to si u pravu i ima mogučnosti kod same regulacije.
Prihvačam ukor  potpuno,ne djelomično. :D
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Centralno grijanje
« Odgovori #28 : Studeni 15, 2010, 09:57:13 poslijepodne »
Ma sve štima kaj si navel,apsolutno,samo sam se malo ulijenio u pisanju odgovora.
Može se danas umanjiti gubitak sa takovim ventilima koje navodiš,to si u pravu i ima mogučnosti kod same regulacije.
Prihvačam ukor  potpuno,ne djelomično. :D

Ma ukor ne trebaš uopće prihvatiti, to je bila samo šala.  :)

Samo sam se zamislio kad si napisao da sam djelomično u pravu, jer bi to značilo da sam negdje pogriješio. Pa sam zato htio saznat gdje sam pogriješio. Da se nekaj nafčim od starog majstora.  :D

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Centralno grijanje
« Odgovori #29 : Studeni 23, 2010, 11:45:10 prijepodne »
Kako uliti antifriz u sistem centralnog grijanja ?

U slučaju kada treba u postojeći sistem grijanja dodati antifriz , treba poznavati nekoliko osnovnih stvari.
Sistem za grijanje se nalazi pod pritiskom od cca 2 bara maksimalno, i to je prva stvar o kojoj treba voditi računa.
Taj pritisak treba svesti – ispustiti na nulu, na odzračniku  od radijatora. Kada prestane izlaziti voda iz radijatora, to je znak da je pritisak na nuli. Preostali dio vode koji želimo ispustiti iz radijatora , treba ispustiti na donjem dijelu radijatora, na prigušnici ili na ispusnoj slavini  (ako je postavljena na radijatoru).
U slučaju da nema ispusne slavine, vodu treba ispustiti na prigušnici  ili na samoj peći za zagrijavanje. (ovo ne vrijedi tamo gdje su postavljeni plinski bojleri)

Kod ispuštanja treba voditi brigu da se podlože plitke posude ispod radijatora radi izlijevanja vode. Treba ispustiti onoliko vode koliko želimo uliti tekućine protiv smrzavanja u sistem.

Tekućinu moramo uliti na najvišem mjestu, ako imamo takvu situaciju. Problem nastaje kada je instalacija pod stropom, jer tada moramo isprazniti sve iz cijevi i iz jednog ili dva radijatora, ovisno o količini tekućine. Sve u svemu ovo i nije posao za amatera ili osobu koja baš ni malo ne poznaje takove sisteme.
Na onom mjestu gdje ulijevamo tekućinu u radijator, skinemo skroz odzraćni ventil i u radijator postavimo plastični lijevak , kroz koji se ulije tekućina.Da bi mogli uliti tekućinu u radijator, na drugom kraju treba odvinuti maticu na ventilu radi izlaska zraka iz istoga. Kada je sve gotovo, treba pritegnuti sve spojeve i pokrenuti cirkulacionu pumpu da promiješa nekoliko krugova ili minuta, da se sve lijepo ispuni sa tekućinom

Naravno ovo su samo neke osnove i bez poznavanja istih nebi se trebalo upuštati u posao.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....