Autor Tema: Poticaj legalizaciji nezakonito izgrađenih objekata  (Posjeta: 19634 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Poticaj legalizaciji nezakonito izgrađenih objekata
« : Rujan 19, 2011, 10:22:56 poslijepodne »
http://www.gorica.hr/2011/09/poticaj-legalizaciji-nezakonito-izgradenih-objekata/

Poticaj legalizaciji nezakonito izgrađenih objekata

Na posljednjem Kolegiju gradonačelnika održanom u petak 16. rujna 2011., usvojen je zaključak o prijedlogu Odluke o određivanju vrijednosti
jediničnog iznosa za pripadajuću položajnu zonu u kojoj se nalaze nezakonito izgrađene zgrade. Prema tom prijedlogu, Velika Gorica bi imala najniže propisane cijene naknade legalizacije nezakonito izgrađenih objekata.

Budući je Vlada Republike Hrvatske svojom Uredom o naknadi za zadržavanje nezakonito izgrađenih zgrada u prostoru (Narodne novine, broj 101/2011.) odredila raspone naknada za pojedine položajne zone, prijedlog gradonačelnika Barišića je da se u Velikoj Gorici odrede najniže cijene, kako bi se što veći broj vlasnika nelegalnih građevina potaknuo na njihovu legalizaciju, posebice kućanstva skromnijeg socijalnog statusa.

Prijedlog Odluke bit će uvršten na prvu iduću sjednicu Gradskog vijeća.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Poticaj legalizaciji nezakonito izgrađenih objekata
« Odgovori #1 : Rujan 19, 2011, 10:33:44 poslijepodne »
Pouka? U Hrvatskoj se ne isplati raditi po zakonu jer oni koji zaobilaze zakon i ne poštuju ga na kraju uvijek bolje prođu.

Mogu li oni koji su poštujući zakon, uplatili brdo love prije gradnje kuće, tužiti Vladu i Gradonačelnika zbog duševnih boli i nanesene štete?

Ili je to samo porez na budale kojeg plaćaju oni koji misle da je zakon da se poštuje?

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Poticaj legalizaciji nezakonito izgrađenih objekata
« Odgovori #2 : Rujan 20, 2011, 09:35:55 prijepodne »
Pa naravno da je porez na budale - ja čekam papire 5 godina, a onaj tko je imao lovu u džepu i gradio na crno, sada će još biti i nagrađen za to, jer bogate još treba i nagraditi, a sirotinju tlačiti do kraja.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Poticaj legalizaciji nezakonito izgrađenih objekata
« Odgovori #3 : Rujan 20, 2011, 09:48:53 prijepodne »
Pouka? U Hrvatskoj se ne isplati raditi po zakonu jer oni koji zaobilaze zakon i ne poštuju ga na kraju uvijek bolje prođu.
Upravo tako. Vlada nas sve više motivira da kršimo zakon. A budala je onaj koji se drži zakona.

Da poludiš! Ovo je stvarno vrhunac.

Bilaj

  • Gost
Odg: Poticaj legalizaciji nezakonito izgrađenih objekata
« Odgovori #4 : Rujan 20, 2011, 10:39:14 prijepodne »
Nije samo to.

Nedavno je izbila afera da oni koji su napravili sve legalno i sve po papirima nisu mogli prodati svoje stanove niti kupiti isto takve legalne jer postojanje uporabne dozvole nije bilo u zabilježbi vlasničkog lista.

Nego se trebalo opet hodočastiti po gruntovnicama da se i uporabna upiše u knjige.
Katastrofa.

 

Offline kramer werke

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 77
  • Karma: +0/-0
Odg: Poticaj legalizaciji nezakonito izgrađenih objekata
« Odgovori #5 : Rujan 21, 2011, 03:56:48 poslijepodne »
zanimljivo je što ovi hdz-ovci rade
namjeravam gradit nešto u centru Velike Gorice,pitam na odjelu za građevinske,kažu strpite se do donošenja novog UPU Velike Gorice jer je vaša parcela
je u zoni zabrane gradnje po starom upu.
Skoknem do 4 kata u odjel zaštite i planiranje,oni kažu novi UPUVG mora na novu javnu raspravu,a prva javna rasprava je bila 1/2009 :-X
treba im 2,5 godine da pokrenu novu javnu raspravu >:( :(
za to vrijeme dok ja čekam moj susjed napravio novu kuču koju će sada legalizirati
KO JE TU LUD? :'( >:D >:( :o ???

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Sve nekretnine u Hrvatskoj su nelegalne!
« Odgovori #6 : Rujan 21, 2011, 11:20:15 poslijepodne »
Kakav kaos
Sve nekretnine u Hrvatskoj su nelegalne!
 
Izmjenama i dopunama Zakona o prostornom uređenju i gradnji propisano je da svaka građevina u zemljišnoj knjizi mora imati priloženu uporabnu dozvolu, jer samo to što je upisana ne mora značiti i da je legalna. To nema niti jedna građevina u zemlji!
Po novim odredbama svaka građevina upisana u zemljišnoj knjizi bez zabilježbe da je priložen akt za njezinu upotrebu smatra se nezakonitom! Drugim riječima, sve građevine u Hrvatskoj su nelegalne jer nijedna građevina u državi nije upisana u zemljišnim knjigama uz zabilježbu da ima uporabnu dozvolu ili neki drugi zamjenski akt. Prema tome, nijedan stan, zgrada ili kuća u Hrvatskoj ne mogu se sada prodati, odnosno uknjižiti na novog vlasnika jer nijedna građevina sada nije legalna prema izmjenama i dopunama Zakona o prostornom uređenju. Od izmjena i dopuna tog zakona nema više knjiženja novih vlasnika.
...
"Osobno me sve to podsjeća na ono što je polučio Zakon o izmjenama i dopunama zakona o poljoprivrednom zemljištu, a to je konfuzija koju je razriješio Ustavni sud ukidajući određene članke tog zakona", Maleković.
...
http://danas.net.hr/novac/page/2011/09/21/0673006.html
wwwg tablice

Jaguar

  • Gost
Odg: Poticaj legalizaciji nezakonito izgrađenih objekata
« Odgovori #7 : Travanj 05, 2012, 08:52:39 prijepodne »
Nešto novo o izmjenama i dopunama zakona o legalizaciji!
Dobro je da se rok produžuje, otplata u ratama, jel lokalna samouprava spremna na to, obzirom kako ni do sada nije imala sluha za otplatu u ratama?

http://www.hns-vg.com.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=443:to-donosi-novi-zakon-o-legalizaciji-gradnje&catid=1:latest-news


Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Poticaj legalizaciji nezakonito izgrađenih objekata
« Odgovori #8 : Travanj 05, 2012, 10:26:51 prijepodne »
Ako je nešto propisano zakonom kao obaveza (drugo ako je mogućnost), onda lokalna uprava ne može odbiti takvu mogućnost plaćanja... iako sam protiv toga da se na taj način nagrađuje činjenično kazneno djelo, iliti laički rečeno kriminal, čim je rađeno mimo, pa i protivno zakonu... pošten čovjek čeka, plaća, i trpi - a lopove se nagrađuje, njima ta gradnja još ispada jeftinija nego da su gradili po zakonu... pa gdje to u normalnom svijetu ima??
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Jaguar

  • Gost
Odg: Poticaj legalizaciji nezakonito izgrađenih objekata
« Odgovori #9 : Travanj 05, 2012, 12:19:26 poslijepodne »
Ne treba tražiti krivicu samo u onima koji su gradili nego i u državi odnosno lokalnoj samoupravi, zbog rokova rješavanja postupka, ne kažem da nisi u pravu ali nisi potpuno u pravu, nisu svi gradili ilegalno zato što su baš tako htjeli, nego zato što je država se tako odnosila. Postavlja se pitanje što su radile službe, koje su izdavale dozvole, što su radile inspekcije itd. Ova problematika je dosta kompleksna i nije jednoznačna!
Osim toga ako se ne varam upravni zakon kaže, ako se u roku 30 dana ured ne očituje na zahtjev, smatra se pozitivnim, dakle već tim zakonom se legalizira ilegalna gradnja.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Re: Tribine o postupku legalizacije
« Odgovori #10 : Ožujak 25, 2013, 04:57:45 poslijepodne »
Tribine o postupku legalizacije
...Prva tribina zakazana je za ponedjeljak, 25. ožujka s početkom u 18 sati u Društvenom domu Šiljakovina. Namijenjena je stanovnicima Šiljakovine, Kozjače, Ključić Brda, Velike i Male Bune.
 Druga tribina, istog dana, počinje u 20 sati u Vatrogasnom domu u Kurilovcu za stanovnike te gradske četvrti.
http://www.gorica.hr/2013/03/tribine-o-postupku-legalizacije-smanjena-cijena-komunalnog-doprinosa/#more-14824
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Poticaj legalizaciji nezakonito izgrađenih objekata
« Odgovori #11 : Ožujak 26, 2013, 05:06:58 poslijepodne »
Večeras u 19 sati tribina će se održati u Društvenom domu u Dubrancu, za naselja Dubranec, Cerovski Vrh, Gustelnica, Bukovčak i Vukomerić.
http://www.gorica.hr/2013/03/veliki-interes-za-tribine-o-legalizaciji-gradonacelnik-barisic-pozvao-vladu-da-smanji-svoj-dio-troska-legalizacije/
-
http://www.gorica.hr/dokumenti/legalizacija.pdf
-
Obrasci za legalizaciju

Zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju za jednostavnu zgradu (PDF)
http://www.gorica.hr/dokumenti/legalizacija/jz.pdf

Zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju za manje zahtjevnu zgradu (PDF)
http://www.gorica.hr/dokumenti/legalizacija/mzz.pdf

Zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju za pomoćnu zgradu u funkciji osnovne zgrade (PDF)
http://www.gorica.hr/dokumenti/legalizacija/pz.pdf

Zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju za zgradu javne namjene (PDF)
http://www.gorica.hr/dokumenti/legalizacija/zjn.pdf

Zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju za zahtjevnu zgradu (PDF)
http://www.gorica.hr/dokumenti/legalizacija/zz.pdf

http://www.gorica.hr/obrasci/

-

Legalizacija, Kurilovec, Gasilana, 25.03.2013.
http://youtu.be/TqQB3lmrmzE
wwwg tablice

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Poticaj legalizaciji nezakonito izgrađenih objekata
« Odgovori #12 : Ožujak 26, 2013, 11:09:48 poslijepodne »
nisu svi gradili ilegalno zato što su baš tako htjeli, nego zato što je država se tako odnosila.

Kako se to država "odnosila"?? Ako je radila sporo, to ne znači da je netko imao pravo raditi mimo zakona. Ja sam čekao samo lokalcijsku 18 mjeseci - mogli su i oni. Ja sam budala, a oni su pametni - to nam želiš reći??

Postavlja se pitanje što su radile službe, koje su izdavale dozvole, što su radile inspekcije itd.

E, to je odlično pitanje. Koje, na žalost, postavljaš ovdje, a ne tamo gdje si to odavno trebao postaviti. Možda i zato jer se na obiteljskim okupljanjima razgovara o nekim drugim stvarima, a i jer nije uputno veliku šeficu prozivati, obzirom bi se ista mogla naljutiti i onda ti ne bi bio kandidat za ništa... ne smije se šefica naljutiti!! I ti ne smiješ postavljati neumjesna pitanja, pa ma kako ona opravdana bila...

Osim toga ako se ne varam upravni zakon kaže, ako se u roku 30 dana ured ne očituje na zahtjev, smatra se pozitivnim, dakle već tim zakonom se legalizira ilegalna gradnja.

Na žalost, ovime samo pokazuješ da bi, kao dogradonačelnik, bio posve kriva osoba na posve krivu mjestu, jer ne razumiješ elementarne stvari, a ono što razumiješ - krivo tumačiš!

Kao prvo, to nije upravni zakon (takav zakon u ovoj zemlji i ne postoji, možda u BiH, ali tu sigurno ne!), no poanta je u tome što se nerješavanjem zahtjeva za izdavanjem dozvole za gradnju u roku 30 dana ne legalizira ilegalna gradnja, već se legalizira ona gradnja za koju je u zakonskom roku podnijet zahtjev za izdavanje dozvole, znači taj rok je za one koji su postupali legalno i podnosili zahtjeve u skladu sa zakonom.

A da bi ga mogli podnijeti, morali su imati projekt ovlaštenog arhitektonskog ureda, morali su imati suglasnosti Vodovoda, PEES (Elektru), Županijskih cesta (ako je bilo potrebno), susjeda, svježih izvadaka katastra i gruntovnice, geodetski elaborat (ja sam ih trebao 4, i to je koštalo u Koti 13.500 kuna) itd itd... znači, oni i ne spadaju pod projekt legalizacije, jer su oni legalni već samim podnošenjem zahtjeva!! I od udaranja prijemnog pečata sa datumom zaprimanja zahtjeva počinje teći rok od 30 dana, no da bi ga zaprimili - dokumentacija mora biti kompletna, znači tu nema nikakve muljaže i preskakanja bilo čega!

Zahtjev i ne možeš podnijeti ako nije sve čisto, legalan projekt ovlaštenog arhitekta zapečačen apostilama u 7 primjeraka, vlasništvo zemlje je od investitora, dozvole za priključke prethodno pribavljene od nadležnih tvrtki, pisane suglasnosti susjeda bez osporavanja projekta...

Legalizacija se odnosi na one kojima su radili Bosanci bauštelci u fušu ili su se i sami, sa susjedima, prihvatili posla, a nacrti se crtali na klupi između piva uz savjete "kak bi to bilo najbolše", pojmovi tipa "građevinski nadzor" i "izvješće nadzornog inženjera" su imaginarni pojmovi, priključke su rješavali ilegalno i krađom struje i vode i posudbom istih, to su koji ni pojma nemaju kolika im je kubikaža objekta, kamoli nešto kompliciranije! Oni koji nemaju projekt sa statikom i dinamikom objekta, nemaju dozvole, koji su sve radili na svoju ruku - i koji pritom državi ni kurca nisu platili - e na njih se odnosi legalizacija!! Na onu bagru kojoj nije bilo ni na kraj pameti platiti geodeta, elaborate, projekte, dozvole itd itd... jebeš mjesec ili dva, radi se o lovi, znači slobodno možemo reći i da je to djelo utaje, krađe od države...

Legalizacija se odnosi na one kojima podnošenje tog zahtjeva nije bilo ni na kraj pameti, koji su izgradili objekte napamet, bez plana, projekta, dozvola, itd itd...

Žalosno je da čovjek koji aplicira na dogradonačelničku funkciju ne razumije osnovne stvari koje su jasne i onom portiru u zgradi poglavarstva, a htio bi šefovati ljudima o čijem poslu nema blage veze, dapače ne razumije i ne razlikuje ni osnovne pojmove!!

No to je naša tužna stvarnost - bitno je da se neki gnom uhljebi, da viri iz nekakvog opskurnog, usmrđenog stranačkog šupka, a to što nema pojma, što je u stručnom pogledu nepismenjaković, što o javnom interesu niti ima pojma niti ga zanima - to sve nije bitno!! Bitno je da bi frajer bio vrlo samozadovoljan sam sa sobom i sa redovitom plaćom koju bi mu plaćao Grad o kojem istodobno pojma nema. A niti ga baš to tako jako i interesira. Bitno je zasjesti.
« Zadnja izmjena: Ožujak 26, 2013, 11:16:01 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Poticaj legalizaciji nezakonito izgrađenih objekata
« Odgovori #13 : Ožujak 28, 2013, 11:21:52 poslijepodne »
RASPORED TRIBINA O LEGALIZACIJI

3.travnja 18:00 20:00
 Društveni dom Mraclin /za naselja Mraclin i Okuje
Društveni dom Rakitovec/ za naselja Rakitovec i  Turopolje
 
4. travnja 18:00 20:00
 Vatrogasni dom Buševec /za naselja Buševec i Ogulinec
Društveni dom Gradići/za naselja Gradići i Petrovina
 
5.travanja 18:00 20:00
 Društveni dom Mičevec/ za naselje Mičevec
Vatrogasni dom Velika Mlaka/ za naselje Velika Mlaka
 
8.travnja 18:00 20:00
 Društveni dom Pleso/za naselje Pleso
Društveni dom Rakarje/za naselje Rakarje i  Kobilić
 
9. travnja 18:00 20:00
 Društveni dom Kuče/ za naselje Kuče
Društveni dom Vukovina/ za naselja Vukovina i  G. Podotočje
 
10.travnja 18:00 20:00
 Vatrogasni dom Staro Čiče/ za naselje Staro Čiče
Vatrogasni dom Novo Čiče/ za naselja Novo Čiče, D. Podotočje, Jagodno, Lazina
 
11.travnja 18:00 20:00
 Društveni dom Lekneno/za naselja Črnkovec,Lekneno,Strmec,Sop
Sportski dom Obrezina / za naselja Šćitarjevo i Obrezina
 
15.travnja 18:00 20:00
 Društveni dom Bapče/ za naselja Bapče i  Selnica
Vatrogasni dom Kosnica/ za naselje Kosnica
 
16.travnja 18:00 20:00
 Vatrogasni dom Ribnica/ za naselja Ribnica i  Čička Poljana
Društveni dom Velika Buna/za naselje Velika i Mala Buna, Ključić Brdo
 
17.travnja 19:00 Dvorana Gorica, Pučko otvoreno učilište– za naselje Velika Gorica
http://www.gorica.hr/2013/03/raspored-odrzavanja-tribina-o-legalizaciji/
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Poticaj legalizaciji nezakonito izgrađenih objekata
« Odgovori #14 : Lipanj 02, 2013, 10:02:02 poslijepodne »
04.04.2013. - Objavljen pregled visine komunalnog doprinosa gradova u Republici Hrvatskoj
http://www.mgipu.hr/doc/Visina_komunalnog_doprinosa_gradovi.pdf
wwwg tablice